Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
ŽMONĖS

J.Landsbergytė: 'Giminė suteikia gelmę' 

2007 rugpjūčio 4 d. 00:00
Pernai pasiektoje viršukalnėje Austrijoje.
Pernai pasiektoje viršukalnėje Austrijoje.

Vargonininkė Jūratė Landsbergytė atostogas stengiasi derinti su koncertais. Taip muzikė gyvena jau beveik tris dešimtmečius ir dažnai į koncertines keliones pasiima abu sūnus.

Jūratė Landsbergytė yra vyriausia europarlamentaro prof. Vytauto Landsbergio ir pianistės pedagogės Ritos Sakalienės dukra. Nuo penkerių metų ją užaugino europarlamentaras prof. Aloyzas Sakalas ir abiejose šeimose ji turi po brolį ir seserį. Vyriausias J.Landsbergytės sūnus devyniolikmetis Gerdenis Grickevičius Dailės akademijoje studijuoja tapybą. Šiemet baigė pirmą kursą. Jaunėliui Vytautui Oškiniui - šešiolika metų. M.K.Čiurlionio menų mokyklos dešimtokas mokosi griežti fleita ir jau ne pirmus metus koncertuoja su mama. Muzikos mokėsi ir Gerdenis. Jis yra ne tik didžiausias šeimoje muzikos klausytojas, bet ir geriausias vargonininkės asistentas per koncertus.

Po koncertų - į kalnus

"Kartais visai neblogai pavyksta suderinti koncertus ir atostogas. Pavyzdžiui, pernai po koncertų Vokietijoje nuvažiavome į Austriją. Ten taip aktyviai nekoncertavome, grojome tik per pamaldas, užtat smagiai palaipiojome po kalnus", - prisiminė pašnekovė.

Kartu su jos šeima važiavo ir brolio režisieriaus bei rašytojo Vytauto V.Landsbergio sūnus Jonas. Jis skambino gitara klasikines pjeses bei senovinę muziką ir labai gerai, pasak J.Landsbergytės, nuteikė žmones. Sūnus Vytautas griežė kūrinius fleita. Gerdenis surengė savo kūrybos parodų.

Viena koja Vokietijoje

Vasara vargoninkei ypač turtinga koncertų. LŽ kalbino ją kaip tik kelionės į Vokietiją dieną. Ten J.Landsbergytė koncertavo su amerikiečių pora trombonininke Laurie Penpraze ir trimitininku Toddu Cravenu. Trijų muzikantų ansamblis "Trio per due" iš Vokietijos grįžo į Lietuvą koncertuoti tarptautiniame menų festivalyje "Druskininkų vasara su M.K.Čiurlioniu". Kartu buvo surengta ir vargonininkės sūnaus Gerdenio tapybos paroda.

Vokietijoje J.Landsbergytė koncertuoja gal net daugiau nei Lietuvoje. Dažniausiai griežia Bavarijos provincijoje. Ten, pasak muzikantės, labai geri vargonai ir bažnyčių vargonininkai mielai kviečia suaktyvinti bendruomenės gyvenimą. Koncertuoja ir Berlyne, Erfurte, kituose Vokietijos miestuose. Karlsruėje gyvena jos muzikos partneris fleitininkas Carstenas Johannesas Hustedtas, pats su žmona taip pat rengiantis įdomius festivalius. J.Landsbergytė su juo ne kartą vargonavo ir tokiame reikšmingame rašytojui Hermannui Hesse'i skirtame festivalyje.

Į Vokietiją menininkę patraukė vargonų muzikos tradicijos, gera vargonų mokykla ir seni kontaktai. Pirmą kartą lankėsi šioje šalyje trylikos metų, vėliau tobulinosi vargonų kursuose. Sūnūs taip pat nuo mažumės gerai pažįsta Vokietiją. Pasak pašnekovės, užaugo viena koja šioje šalyje, nes ir juos, tik ūgtelėjusius, imdavo į keliones. Abu puikiai kalba vokiškai, gerai orientuojasi Berlyne.

"Gavo ir naudos iš mano koncertavimo, ne tiks nuostolių, - kalbėjo vargonininkė. - Kaip gyvenimas lemia."

Mama

Pašnekovė prisiminė, kad tekdavo išvažiuoti į koncertus ir anksčiau, kai vaikai buvo maži, tik rinkdavosi trumpesnes keliones. Pavyzdžiui, Vytukas buvo trijų mėnesių, kai turėjo koncertuoti Lenkijoje. Vaikus prižiūrėdavo mama, todėl ir galėdavo išvykti. Kai pusę metų dirbo Berlyne, Gerdenis dar ėjo į darželį, ir jiedu abu su Vytuku gyveno pas mamą.

"Ji, galima sakyti, yra mano gyvenimo atrama, - sakė J.Landsbergytė apie mamą R.Sakalienę. - Mudvi labai artimos. Viena be kitos negalime. Kasdien turime susiskambinti. Dažnai užšoku pas ją pavalgyti, arbatos išgerti ar pakalbėti. Ji irgi žino kiekvieną mano dieną ir vakarais būtinai paskambina. Jai neramu, kaip praėjo diena, kokie mano reikalai, ir labai padeda, kai reikia."

J.Landsbergytė yra vyriausia pianistės pedagogės R.Sakalienės dukra, europarlamentaro A.Sakalo užauginta nuo penkerių metų. Šioje šeimoje ji turi brolį ir seserį - ketveriais metais jaunesnius dvynius. Fizikas Paulius Sakalas dabar gyvena Drezdene. Rūta Brūzgienė, ištekėjusi už pianisto Justo Brūzgos, R.Sakalienės studento, - filologė, M.Romerio universiteto docentė.

"Esame susiję tikrai artimais, šeimyniniais ryšiais, nes jungia vis dėlto mama, - sakė pašnekovė. - Ir A.Sakalas, galima sakyti, yra pagrindinis mano šeimos rėmėjas. Neseniai padėjo išleisti natų leidinį "M.K.Čiurlionio kūriniai vargonams", atidavė ir automobilį važinėti į koncertus. Man tai labai svarbu."

Tėvai ir sūnūs

J.Landsbergytės sūnūs palaiko ryšius ir su savo tėvais. Nors Gerdenio tėvas turi kitą šeimą, tris vaikus ir gyvena Širvintose. Dr. Artūras Grickevičius - istorikas, dėsto Vytauto Didžiojo ir kituose universitetuose. Būtent jis ir parinko sūnui tokį retą, istorinį Lietuvos kunigaikščio Gerdenio vardą.

Jaunėlio Vytuko tėvas savo šeimos neturi ir su sūnumi glaudžiau bendrauja. Kartu planuoja vasaros keliones. Dr. Vytautas Oškinis - biologas, ekologas, Gedimino technikos universiteto docentas. Sūnui neabejojant buvo parinktas Vytauto vardas, juo labiau kad jis gimė po sausio įvykių 1991 metais, kai atkurtai valstybei vadovavo jo senelis V.Landsbergis.

Prieš jaunėlio gimimą J.Landsbergytė įsikūrė Vilniaus senamiesčio bute ir jame iki šiol gyvena su abiem sūnumis. Tiesa, Gerdenis jau pradeda savarankišką gyvenimą. Dažnai jis būna ir pas senelę R.Sakalienę, o namuose beveik metus gyvena Gerdenio draugas dar iš M.K.Čiurlionio menų mokyklos laikų, nes yra ne iš Vilniaus ir Dailės akademijoje studijuoja skulptūrą.

Atstovaujant ne tik sau

"Labai didžiuojasi savo tėvu. Visa jo veikla, - apie europarlamentarą V.Landsbergį kalbėjo vyriausia jo dukra J.Landsbergytė. - Ta giminė suteikia gelmę, vidinę inspiraciją, atramą. Ir ne tik didžiuojuosi. Mane traukia, veikia, suteikia gyvenimo prasmę. Man taip pat rūpi tie dalykai, ne tik koncertai. Gyvenimas pasidarė tarsi platesnis. Jaučiuosi Lietuvos dalis."

Muzikantė stengiasi atstovauti Lietuvai per koncertus užsienyje, nors kartais, kaip pripažino, gal per daug, ypač Vokietijoje, jos pavardė žmonėms siejasi su, kaip ten sakoma, buvusio šalies prezidento dukra. Kita vertus, publikai gal kaip tik pasidaro aiškiau, artimiau ir muzikantės prigimčiai nėra svetima atstovauti ne tik sau. Ji mielai papasakoja daugiau apie savo šalį.

Neseniai lietuvių ir vokiečių kalbomis išėjo J.Landsbergytės knyga "Bažnytinė muzika ir dvasingumas Lietuvoje". Dabar muzikologė rašo knygą "Vargonų muzika Lietuvoje. Kūrybos modernizmas".

"Nėra taip, kad vaikai su seneliu dažnai matytųsi. Susitinkame per šventes, gimtadienius. Stengiuosi palaikyti ryšius ir muzikos požiūriu. Ėjome su Vytuku griežti fleita, kad tėtis su Gražina, abu muzikai, patartų, kaip griežti, - pasakojo pašnekovė, turėdama galvoje V.Landsbergio žmoną pianistę Gražiną Ručytę. - Šiemet tėtis finansiškai parėmė Vytuko kelionę į JAV. Liuteronų muzikos vasaros stovykloje Mineapolyje, Minesotos valstijoje, jaunieji muzikai visą mėnesį grojo orkestre ir solo kūrinius, lankė pamokas. Ten dėsto ir mano draugai amerikiečiai muzikantai. Vėliau Vytukas beveik dešimt dienų praleido Čikagoje."

J.Landsbergytės sūnūs jos tėvo pavardės nebepratęs. Nors muzikė siūlė Vytukui turėti dvigubą pavardę, susiejančią ir juos abu, kartu daug koncertuojančius, sūnus nebenorėjo nieko keisti.

"Kai vaikas gimsta, būni per daug sujaudintas ir spontaniškai įregistruoji pavardę, - kalbėjo pašnekovė. - Tik vėliau pradedi svarstyti. Tada atrodė, kad būtinai reikia duoti vaikams jų tėvų pavardes, sutvirtinti tėvo vaidmenį. Nemaniau, kad gyvenimas taip susiklostys ir gyvensime atskirai."

Atskilę

J.Landsbergytė buvo kartą pakeitusi pavardę, tačiau labai greitai susigrąžino. Iš tėvo šeimos ji dar turi jaunesnę seserį muzikologę Birutę Cechanavičienę ir brolį V.V.Landsbergį.

"Nedažnai bendraujame. Gal net per retai. Jaučiamės truputį kaip ir atskilę, - kalbėjo pašnekovė. - Jauni, kai dar neturėjome šeimų, buvome artimesni. Prisimenu, kartu su Vytautu ir Birute švęsdavome Naujuosius metus Kačerginėje. Vytautas man artimas ir jo pasaulis labai įdomus, tačiau tik pasvajoju, kaip būtų puiku, pavyzdžiui, kartu paatostogauti. Dabar kiekvienas turime savo gyvenimą ir tas atskilimas, sakyčiau, nėra gerai. Tada tarsi ieškome šilumos ir atramos kitur. Pavyzdžiui, Vokietijoje, pas draugus, ar net Amerikoje."

Pusbroliai Gerdenis, Vytautas ir Jonas buvo labai susidraugavę per kelionę į Vokietiją ir Austriją pernai. Šiemet režisierius V.V.Landsbergis pasiimdavo Joną su Gerdeniu, kai važiuodavo savaitgaliais filmuoti Merkinės piramidės.

Trumpai

Jūratė Landsbergytė gimė 1955 metais Kaune. Studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Tobulinosi tarptautiniuose vargonų meistriškumo kursuose Prahoje, Berlyne, Veimare, Milštate. Koncertinę veiklą pradėjo 1978 metais. Griežė Baltijos Šalyse, Lenkijoje, Čekijoje, Ukrainoje, Armėnijoje, Anglijoje, Austrijoje, Liuksemburge, Prancūzijoje, JAV. 1995-1996 metais dirbo Berlyno Šv. Stepono bažnyčios vargonininke ir nuo to laiko dirba įvairiose evangelikų bažnyčiose Vokietijoje ir Lietuvoje. Vargonininkė yra daugelio tarptautinių muzikos festivalių dalyvė ir ne vieno lietuvių kompozitoriaus kūrybos pirmoji atlikėja bei redaktorė. J.Landsbergytė yra ir aktyvi muzikologė. Dirba Kultūros, filosofijos ir meno institute.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika