Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
ŠVIETIMAS

Mokytojai streikuoja ne tik Lietuvoje: niūri JAV mokytojo kasdienybė 

2018 rugsėjo 26 d. 13:13
Pavasarį vykęs mokytojų protestas Arizonoje, kurio šūkis - "Red for Ed" (Raudona švietimui) / 
Pavasarį vykęs mokytojų protestas Arizonoje, kurio šūkis - "Red for Ed" (Raudona švietimui) / 
AFP/Scanpix nuotrauka

Pavasarį Jungtines Valstijas sudrebino milžiniški mokytojų streikai. Švietėjai reikalavo didesnių algų ir geresnių socialinių garantijų. Rudenį jie ir toliau nerimsta, rašo time.com.

Du sykius per savaitę dovanodama kraujo plazmą Hope Brown užsidirba 60 dolerių. Jei priduoda kažkiek rūbų į drabužių supirktuvę – šiek tiek daugiau. Paprastai to pakanka tik padengti elektros sąskaitoms ar mašinos išlaidoms. Toks finansinis laviravimas yra jos kasdienio gyvenimo dalis. Prieš du dešimtmečius istorijos magistro studijas baigusi ir darbą mokykloje pradėjusi moteris nesitikėjo, kad viskas susiklostys būtent šitaip.

Daugelis mokytojų dirba ir vasarą – planuoja tvarkaraščius, toliau lankosi tęstinės edukacijos ir profesinės plėtros kursuose, mokyklose vykdo vasaros programas.

Hope Brown darbo diena įprastai prasideda 5 valandą ryto. Iki 16 val. moteris būna mokykloje, tuomet eina į antrą darbą, prižiūrėti metalo detektorių ir piktų Leksingtono „Rupp“ arenos lankytojų. Taip pat ji kartu su vyru įkūrė istorinių turų kompaniją, idant prisidurtų prie 55 000 dolerių metinės algos.

„Man tikrai patinka mokyti, – teigė 52 metų moteris. – Tačiau mums nesumokama už darbą, kurį dirbame.“

Ta proga viešosiose mokyklose dirbantys mokytojai net šešių valstijų sostinėse pavasarį surengė protestus. Nuo Arizonos iki Oklahomos, nuo valstijų, kuriose dominuoja respublikonai, iki valstijų, kuriose itin palaikomi demokratai, mokytojai sukilo reikalaudami didesnių atlyginimų, socialinių garantijų ir finansavimo viešajam švietimui. Jų nepasitenkinimas sujaudino visuomenę bei pradėjo diskusijas dėl mokytojų vaidmens ir svarbos valstybėje bei viešojo švietimo ateities.

Šiems protestams mokytojai brendo kelis dešimtmečius. Jungtinių Valstijų viešosiose mokyklose mokytojais pilnu etatu dirba daugmaž 3,2 milijonai žmonių. Būtent ši profesija susiduria su baisiausia stagnacija iš visų profesijų – anot pagal infliaciją suderintų švietimo departamento (DOE) duomenų, jos atstovai uždirba mažiau, nei kad žmonės vidutiniškai uždirbdavo 1990 metais.

Tačiau mokytojų ir analogišką išsilavinimą turinčių profesionalų atlyginimų skirtumas šiuo metu yra didžiausias, koks kada nors buvo užfiksuotas. Pasak Ekonomikos politikos instituto (EPI), 1994 metais Jungtinių Valstijų valstybinių mokyklų mokytojai uždirbdavo 1,8 proc. mažiau, nei kitų panašių profesijų atstovai. Praėjusiais metais mokytojai uždirbo net 18,7 proc. mažiau. Situacija yra itin niūri tokiose valstijose, kaip Oklahoma, kuriose per pastaruosius 10 metų mokytojų algos (matuojant pagal infliaciją lygį) sumažėjo daugmaž 8000 dolerių, tai yra iki 45 245. Arizonoje analogiškai vidutinis mokytojų atlyginimas yra mažesnis 5000 dolerių.

Finansavimas švietimui buvo apkarpytas ne vien mokytojų algų sąskaita. 2015 metais 29 valstijose vienam mokiniui buvo skiriama mažiau lėšų, nei kad prieš praėjusio dešimtmečio pabaigos krizę. Daugelis viešųjų mokyklų paliktos nyksti, perpildytos, su pasenusiais vadovėliais ir sugedusiais reikmenimis.

Šiuo metu prasiveržęs mokytojų nepasitenkinimas yra dešimtmečius trukusio partizaninio karo dėl valstybinio švietimo pasekmė. Taupyta švietimo sąskaita. Tai lėmė viešai finansuojamų, bet privačiai valdomų chartijos mokyklų (charter schools) plėtrą. Taip pat buvo apkarpytos mokytojų pensijos. Kolorado įstatymų leidėjai šiemet nubalsavo už mokytojų pensijinio amžiaus vėlinimą ir įvairių garantijų apkarpymą.

Vis labiau varžant mokytojus, daugelis valstijų mokiniams įvedė standartizuotus testus bei mokytojų veiklos vertinimus. Klasės kontrolės praradimas bei smūgis į pinigines buvo daugiau, nei didžioji dalis mokytojų gali pakelti.

Protestų banga prasidėjo Vakarų Virdžinijoje, kai vasarį ir kovą visoje valstijoje į gatves išėjo apie 20 000 mokytojų. Pasak DOE 2016 metais vidutiniškai apie 45 701 dolerių gaudavę mokytojai atsisakė eiti į klases, iki kol valstija nesutiks su jų reikalavimais pilnai apmokėti draudimą ir pakelti atlyginimus. Užuot ėję į mokyklas, jie atvyko į sostinę ir dalino pietus maišeliuose mokiniams iš mažas pajamas gaunančių šeimų, kurios yra priklausomos nuo mokyklose nemokamai teikiamo maitinimo. Didžioji visuomenės dalis plūdo į mokytojų pusę ir juos palaikė. Po devynių praleistų mokyklos dienų valdininkai atsitraukė ir padidino mokytojų atlyginimus 5 procentais. Po kelių savaičių panašus streikas Oklahomos valdininkus privertė pirmą kartą per daugmaž 30 metų ženkliai pakelti mokytojų algas, kurie ir toliau tikėjosi dar didesnių algų. Mokytojai Kentukyje ir Arizonoje pasekė jų pavyzdžiu.

Tačiau kai kur mokytojai susidūrė su vietinės valdžios ir federalinių lyderių opozicija. Balandį švietimo sekretorė Betsy DeVos sukritikavo streikuojančius mokytojus, tvirtindama, kad jie nesugeba pasitarnauti moksleiviams ir skatino juos „suaugusių nesutarimus“ išnešti iš klasių.

Vis dėlto vasarą, užsidarius mokykloms ir prasidėjus atostogoms, mokytojų sutelktas visuomenės dėmesys nunyko. Birželį aukščiausias teismas nutarė, kad viešojo sektoriaus profesinės sąjungos negali gauti mandato mokesčių iš joms nepriklausančių asmenų. Pasak ekspertų, šis sprendimas įtakingoms mokytojų sąjungoms gali skelti rimtą finansinį antausį. Rugpjūtį Arizonos aukščiausiasis teismas sustabdė iniciatyvą, kuria buvo siūloma pridėti 690 milijonų dolerių valstijos švietimo finansavimui.

Kai kur mokytojai vėl streikuoja. Į gatves mokytojai išėjo Vašingtono valstijoje, Los Andžele ir Virdžinijoje mokytojai taip pat grasina to imtis. Jie siekia priminti visuomenei, kad stovi priešakinėse pasibaisėtino Amerikos socialinio saugumo tinklo linijose – būtent mokytojai tvarkosi su mokiniais, įklimpusiais į opioidų liūną, gyvenančiais skurde ir bijančiais eilinių šaudynių mokykloje.

Neseniai vykdytoje apklausoje paaiškėjo, kad visuomenė palaiko mokytojus. Anot rugsėjo 12 paviešintų dienraščio „USA Today“ ir agentūros „Ipsos“ vykdytos apklausos rezultatų apie 60 proc. žmonių, nepriklausomai nuo jų politinių pažiūrų, mano, kad mokytojai negauna pakankamai už savo darbą ir tiki, kad jie turi visas teises į streiką.

„Mes turime dar labiau, dar stipriau organizuotis, – teigė Los Andžele mokytoja dirbanti Rosa Jimenes. – Žmonės yra uždegti.“

Šiemet Oklahomoje skubūs sertifikatai buvo įteikti rekordiniam naujų mokytojų skaičiui, nepaisant to, kad negavo tradicinio apmokymo.

Kai 1970 metais Elaine Hutchison motina pradėjo mokyti Oklahomoje, ji kasmet uždirbdavo apie 7000 dolerių. Pagal 2018 m. valiutos vertę – apie 45 000 dolerių, daugmaž tiek pat, kiek 2013-aisiais Metų mokytoja išrinkta Elaine Hutchison uždirba po ketvirčio amžiaus darbo. 48-erių moteris yra ketvirtos kartos mokytoja šeimoje. Jos dukra taip pat planuoja tapti mokytoja. Moteris sako, kad ji niekada neplanavo tapti mokytoja dėl algos, tačiau nori, kad jai mokėtų tai, ko ji verta.

Nuo pat pirmosios viešojo švietimo sistemos įsteigimo Masačiusetse 1647 metais, daug vietos valdininkų ieškojo būdų sumažinti išlaidoms bei žmonių, nusiteikusių atlikti darbą už mažiau pinigų. XIX amžiaus viduryje Kalifornijos mokyklų superintendentas Johnas Swettas liūdėjo, kad mokytojų darbas nebuvo „taip gerai apmokamas, kaip teisininko, mediko, dvasininko, redaktoriaus protinis darbas“.

„Nereikia tikėtis, kad mokytojai laužys duoną kitų vaikams, o savo pačių vaikus maitins akmenimis“, – 1865 metais rašė Johnas Swettas, kalbėdamas apie tai, apie ką ir šiandien kalba mokytojai.

Ilgus metus mokytojo profesijoje dominavo moterys. Ekspertai tvirtina, kad tokių mažų mokytojų algų šaknys glūdi lyčių nelygybėje. „Mokytojai daug metų dirbo tenkindamiesi mažu atlyginimu, nes jie paprasčiausiai neturėjo kito pasirinkimo“, – sakė Susan Moore Johnson, švietimo profesorė Harvarde ir mokytojų politikos ekspertė.

Pasak EPI, 1960 metais mokytojo karjera moterims buvo pelningesnė, nei kitos panašios profesijos, tačiau taip buvo dėl ribotų galimybių, o ne dėl to, kad mokytojų atlyginimai būtų buvę dideli. Kai moterims atsivėrė durys į kitas profesijas, pasirinkimas dirbti mokytoju staiga įgavo savo kainą. Slaugos, dar vienos specialybės, kurioje istoriškai dominavo moterys, darbuotojai šiandien uždirba kur kas daugiau nei mokytojai. Pasak darbo statistikos biuro, 2017 metais vidutinė metinė alga siekė 73 550 dolerių. Seselių trūkumas kai kuriose Valstijose spręstas pasirinkusiems tokią karjerą suteikiant aibę lengvatų – nemokamo apgyvendinimo, mokėjimo už mokslą ir kitų privalumų. Tuo tarpu mokytojų trūkumas lėmė tai, kad padidinti klasių dydžiai, mokslo savaitės sutrumpintos ir neturintiems pakankamos kvalifikacijos žmonėms imti skubiai suteikinėti mokymo sertifikatai.

Daugelis Jungtinių Valstijų mokytojų naujus mokslo metus sutinka taip pat, kaip ir baigė – protestuodami.

Šiuo metu visoje valstybėje vidutinis viešosios mokyklos mokytojo atlygis yra 58 950 dolerių. Daugelyje vietų tokia alga būtų nebloga, tačiau atlyginimai varijuoja priklausomai nuo valstijos ir dažnai prasilenkia su realiomis pragyvenimo išlaidomis. Štai 2016 metais vidutinė pradedančio mokytojo alga buvo 38 617 dolerio – 20 proc. mažesnė, nei kitų profesijų, kurioms reikia aukštojo išsilavinimo laipsnio, atstovų.

Visuomenės reakcija į mokytojų protestus rodo šios profesijos vertinimo pokytį. Net itin konservatyviose valstijose didžioji dalis balsuojančių pritarė mokesčių didinimui švietimo rėmimo sumetimais ir kvietė įstatymų leidėjus liautis karpius mokyklų biudžetus. Viešųjų mokyklų finansavimas Jungtinėse Valstijose nuo skardžio nukrito prieš 10 metų, kai krizės palaužtos valstijos buvo priverstos karpyti švietimo biudžetą ir keisti mokesčius.

Tačiau mokytojų kova dėl algų turi daug atspalvių. Dosnūs pensijų ir sveikatos apsaugos paketai, kuriuos išsiderėjo mokytojų sąjungos, klestėjimo metais gręš daugelį valstijų. Tie, kurie tiki, kad su mokytojais ir dabar yra teisingai atsiskaitoma, baksteli pirštu į tuos paketus bei mokytojų vasaros atostogas, idant įrodytų savo teisumą.

Vis dėlto mokytojai tvirtina, kad atidžiau pažvelgus visi šie privalumai dingsta. Daugelis mokytojų dirba ir vasarą – planuoja tvarkaraščius, toliau lankosi tęstinės edukacijos ir profesinės plėtros kursuose, mokyklose vykdo vasaros programas. Taip pat tam, kad gautų senatvės pensijas, mokytojai turi likti toje pačioje valstijoje. Tyrimai atskleidė, kad didžioji dalis naujų mokytojų nepasilieka toje pačioje vietoje pakankamai ilgai, kad jiems priklausytų kažkokia pensija. Net tie, kurie pasilieka tam, kad ši jiems priklausytų, nesijaučia užtikrinti dėl savo ateities, kai jau dabar nesugeba pragyventi iš savo algos.

„Komunalinių paslaugų teikėjams nerūpi, ar šiandien jums gerai pavyko sutarti su mokiniais. Joms nerūpi, ar jūs treniruojate futbolo komandą, ar ne. Jos nori, kad mokėtumėte už jų teikiamas paslaugas, – teigė NaShonda Cooke, Šiaurės Karolinos sostinėje Rolyje vieniša dviejų vaikų motina, dirbanti mokytoja. – Negaliu jums tiksliai pasakyti, kiek šią vasarą gavau paskutinio įspėjimo laiškų.“

NaShonda Cooke, uždirbanti apie 69 000 dolerių per metus, tam, kad sutaupytų, dažnai praleidžia vizitus pas gydytojus ir nerimauja dėl savo vyriausios dukros aukštojo išsilavinimo.

Mokytojai tiki, kad viena iš priežasčių, kodėl visoje valstybėje trūksta naujų mokytojų, yra algų stagnacija. Šiemet Oklahomoje skubūs sertifikatai buvo įteikti rekordiniam naujų mokytojų skaičiui, nepaisant to, kad negavo tradicinio apmokymo. Norint užpildyti stygių Arizonoje pradėti rekrūtuoti mokytojai iš užsienio. Praėjusiais metais Jungtinių Valstijų viešosiose mokyklose pradėjo dirbti 2800 specialias vizas turinčių mokytojų. 2012 metais taip nusamdyti 1500 mokytojų.

Nuo 2008 iki 2016 metų baigiančių parengiamąsias mokytojų programas skaičius sumažėjo net 23 procentais. 2015 metų tyrimas atskleidė, kad bent 17 proc. naujų mokytojų per pirmus penkerius metus palieka klases.

Elaine Hutchison teigė, kad ir jos dukra planuoja tapti mokytoja ir taip tęsti šeimos tradiciją, tačiau iš vidurinės klasės kilusiam vaikui toks pasirinkimas darosi vis sudėtingesnis. „Mano jaunesniojo brolio, inžinieriaus, gaunamas priedas prie atlygio yra didesnis, nei visa mano alga“, – teigė moteris.

Daugelis Jungtinių Valstijų mokytojų naujus mokslo metus sutinka taip pat, kaip ir baigė – protestuodami. Rugpjūtį Los Andžele mokytojai nubalsavo, kad sustojus deryboms dėl mokytojų algų, klasių dydžių ir kitų su švietimu susijusių problemų, vyks streikas. Keliuose Vašingtono rajonuose mokytojai kviesdami kelti algas jau streikuoja. Visoje Virdžinijos valstijoje mokytojai taip pat galvoja tiesiog išeiti iš pamokų.

Kentukyje mokytoja dirbanti Hope Brown sakė, kad kova turi vykti dabar arba niekada. Jei biudžetas švietimui bus ir toliau karpomas bei vyks mokyklų privatizacija, ji įspėja, kad mokytojo karjera liausis būti patraukli jauniems, ambicingiems ir protingiems žmonėms. Omenyje moteris turi pašaukimą. „Aš nesu itin religinga, tačiau tikiu, kad šiame pasaulyje atsidūriau tam, jog būčiau mokytoja. Tiesiog noriu būti finansiškai pajėgi tuo užsiimti.“

Tačiau Hope Brown mano, kad tai susiję ne vien su mokytojų verte, bet ir su kitais klasėse esančiais žmonėmis – mokiniais. Visuomenė mokytojus visada palaikys ir dėl savo vaikų.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika