Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
ŠEIMA IR SVEIKATA

Vaiko raidos centras neranda vietos po Saule 

„Naujausias sumanymas - į specializuotą ortopedijos skyrių keliamas Vaiko raidos centro dieninis stacionaras. Tai yra grįžimas į senuosius laikus, kai devyniasdešimt penktaisiais su amerikiečių pagalba dar tik kūrėme centrą ir dabar jis dirba kaip laikrodukas. Blogai, kad su mumis nekalbama ir jokių argumentų negirdime. Viskas, pasirodo, nutarta, tik be mūsų“, - piktinasi Ortopedijos ir traumatologijos centro vadovas dr. Kęstutis Saniukas.
„Naujausias sumanymas - į specializuotą ortopedijos skyrių keliamas Vaiko raidos centro dieninis stacionaras. Tai yra grįžimas į senuosius laikus, kai devyniasdešimt penktaisiais su amerikiečių pagalba dar tik kūrėme centrą ir dabar jis dirba kaip laikrodukas. Blogai, kad su mumis nekalbama ir jokių argumentų negirdime. Viskas, pasirodo, nutarta, tik be mūsų“, - piktinasi Ortopedijos ir traumatologijos centro vadovas dr. Kęstutis Saniukas.
lsveikata.lt nuotrauka

Jau ne vienerius metus Vaiko raidos centrą persekioja nesėkmių virtinė. Nuo tada, kai įgriuvo Žvėryne esančio pastato stogas, raidos sutrikimų turintys vaikai glaudžiasi pakampiuose, kur su jais dirba specialistų komanda. Galop apsispręsta, jog avarinės būklės centras kone per prievartą bus grūdamas į pažangų Santaros klinikų Vaikų ligoninės Ortopedijos-traumatologijos centrą.

Atleidinės darbuotojus

Kol vyresnybė Vaikų ligoninės skyriuose matuoja centimetrus ir dėlioja patalpų planą, gydytojams ir medicinos personalui šiaušiasi plaukai.

„Blogai, kad su mumis nekalbama ir jokių argumentų negirdime. Viskas, pasirodo, nutarta, tik be mūsų“, – piktinasi Ortopedijos ir traumatologijos centro vadovas dr. Kęstutis Saniukas.

„Darbuotojai turės būti atleidžiami, kadangi sumažės lovų skaičius – maždaug keturiasdešimt procentų. Jei šiuo metu skyriuje turime dvidešimt lovų, liks septynios aštuonios. Tada eilė vietoj trijų mėnesių nusitęs iki metų, nes operacinių yra, personalą turime, o paguldyti ligonio neturėsime kur. Šiuo atveju niekas negalvoja apie pacientus. Tai yra grįžimas į senuosius laikus, kai devyniasdešimt penktaisiais su amerikiečių pagalba dar tik kūrėme centrą ir dabar jis dirba kaip laikrodukas. Operacijų padaugėjo trigubai, ligonių – irgi trigubai, konsultacijų skaičius išaugo turbūt penkiolika kartų. Blogai, kad su mumis nekalbama ir jokių argumentų negirdime. Viskas, pasirodo, nutarta, tik be mūsų“, – piktinasi Ortopedijos ir traumatologijos centro vadovas dr. Kęstutis Saniukas, nesuprasdamas, kam reikia griauti tai, kas sukurta ne per vienerius metus ir puikiai veikia.

Anot jo, yra sudaromos sąlygos pacientams, kurių dalis paralyžiuoti, po rimtų operacijų, skyriuose gulėti su mamomis. Vadinasi, kai bus sumažintas lovų skaičius, mamoms teliks gulėti ant grindų, koridoriuose pasitiesus čiužinius.

„Vaiko raidos centro stogas griūva, bet jį galėjo sutaisyti dvidešimt kartų ir svarbiausia jie patys nenori iš ten keltis. Jiems infrastruktūra yra patogi. Be to, jų ligonių specifika kitokia – tai yra autistai vaikai. Jiems ligoninės aplinka netinka, baltų medikų chalatų jie irgi neturi matyti. Atkelti pas mus Vaiko raidos centro dienos stacionarą, kada jie ateis šnekėtis, žaisti į mūsų specializuotus skyrius, į kuriuos investuoti milijonai, nelogiška“, – apmaud1 išreiškia K.Saniukas.

Centras bus išbarstytas

Kaip informuoja Vaikų ligoninės administracija, minėtas raidos centras bus perkeliamas ne tik į dalį Vaikų ortopedijos-traumatologijos centro patalpų, bet ir į patalpas, priklausančias Vaikų chirurgijos bei Vidaus ligų centrams. Taip pat pusę patalpų bus perkelta dar ir į Kairiūkščio gatvėje esančias patalpas. Kaip teigiama, sprendimas priimtas išanalizavus kelias galimas alternatyvas, pasiūlytas valstybės institucijų, Santaros klinikų administracijos bei darbuotojų.

„Laukiama, kol bus pastatytas naujas Vaiko raidos centro pastatas Santariškėse šalia Vaikų ligoninės. Planuojama statybų pabaiga – 2020 metais. Atlikus viešųjų pirkimų procedūras, buvo nustatytas konkurso projektavimui ir statybai laimėtojas, bet sutartis nepasirašyta dėl konkurso dalyvių teisminio ginčo.

Susiklosčius tokioms aplinkybėms, kol nėra naujo Vaiko raidos centro pastato, nuspręsta likusią centro veiklą perkelti į geresnes sąlygas VUL Santaros klinikų patalpose“, – dar sausio pradžioje „Lietuvos sveikatai“ atsakymą pateikė Vaikų ligoninės, VUL Santaros klinikų filialo direktorius prof. Juozas Raistenskis.

Vaikų ligoninė žurnalistus taip pat informavo, kad pritaikyti patalpas vaikams su psichikos ir raidos sutrikimais gydyti bus nesudėtinga ir nebrangu, o reikalinga įranga bus perkelta iš buvusių patalpų.

Jaučiasi diskriminuojami

Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ pirmininkė Lina Sasnauskienė į tokį sprendimą žvelgia atsargiai:

„Lietaus vaikai“ pirmininkė Lina Sasnauskienė: „Nukentės vaikai, bus mažinamas lovadienių skaičius. Manau, kad turėtų būti priimami kitokie sprendimai.“

„Mūsų tėvai sunerimę, kaip čia bus: iš vienų atima, kitiems duoda. Vaiko raidos centro istoriją iš tikrųjų sekame nuo pat stogo įgriuvimo. Atsidūrėme tokioje pat situacijoje, kokia buvo du tūkstančiai penkioliktais metais, kai bandė jį perkelti į „Pušyno kelio“ sanatoriją. Norima supriešinti tam tikras visuomenės puses. Matome, kad kyla nepasitenkinimas iš traumatologinio ortopedinio skyriaus darbuotojų, jog nukentės vaikai, bus mažinamas lovadienių skaičius. Manau, kad turėtų būti priimami kitokie sprendimai.“

Savo ruožtu tėveliai nerimauja, jog nėra gerai, kad autizmą ar kitokių raidos sutrikimų turintys vaikai malsis vienoje vietoje su kitais mažaisiais pacientais, kurie skyriuje guli po operacijų, rimtų traumų ar sužalojimų.

„Iš tikrųjų reikia įvertinti, kas yra autizmas. Vaikai neretai turi emocijų ir elgesio sutrikimų. Tad ir aplinka jiems turi būti pritaikyta, ir atitinkami saugos reikalavimai. Pavyzdžiui, Britanijoje vaiko raidos vertinimas atliekamas kuo įprastesnėje vaiko namų aplinkoje, nes nepritaikyta ligoninės aplinka gali turėti įtakos vertinimui ir vaiko emocinei būklei. Apmaudu ir gaila, kad mūsų grupė vėl diskriminuojama. Vaikai, turintys raidos sutrikimų, tikriausiai nėra visaverčiai piliečiai mūsų šalyje“, – sako L.Sasnauskienė.

P.S. Paskutinė viltis – ministras

Nepatenkinti Vaikų ligoninės skyrių darbuotojai kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą.

„Esame informuoti apie ketinimus per pusę sumažinti Vaikų ortopedijos-traumatologijos centro plotą. Esame tikri, kad tai neabejotinai blogins pacientų gydymo, higienines ir sanitarines sąlygas, bus panaikintos ilgus metus kurtos sąlygos vaikus slaugantiems tėvams. Nerimą kelia ir tai, kad padidės hospitalinės infekcijos pavojus, ženkliai nukentės paslaugų kokybė, pailgės planinių operacijų eilės, išaugs pacientų artimųjų pasipiktinimas, grius ir ilgai kurtas pasitikėjimas mūsų centro specialistais“, – teigiama medikų laiške sveikatos apsaugos ministrui.

Komentaras

Vilniaus universiteto profesorius, vaikų ir paauglių psichiatras Dainius Pūras:

– Vaiko raidos centro išskaidymas – rizikingas. Tai daug metų kurtas modelis. Dabar mums aiškina, kad vienas skyrius bus Vaikų ligoninėje, kitas – Kairiūkščio gatvėje. Bet, kad jis būtų perkeltas į Vaikų ligoninę, reikia atlaisvinti tam tikras patalpas, kurias dabar užima kiti skyriai. Kolegos – vaikų chirurgai, traumatologai, – žinoma, piktinasi. Kaip visa tai pavadinti, jei ne prasta vadyba?

Be to, neturime jokių garantijų, jei vis dėlto susistumdymas įvyks (negali pasipriešinti, sprendimas priimtas) ir paaiškės, kad dirbti įmanoma, jog po kelių mėnesių didieji vadai nepaskys: žiūrėkite, susispaudė, veikla vyksta, kam tą korpusą statyti?

SAM atsakymas

Vaiko raidos centro pastato būklė Žvėryne buvo kritinė, tad jį būtina perkelti į naujas, modernesnes patalpas. Apie tai jau buvo seniai kalbama ir ieškota sprendimų. Šiuo metu Vaiko raidos centras yra Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialas, tad šios gydymo įstaigos vadovybė sprendžia, kaip optimizuoti veiklą ir užtikrinti visiems mažiesiems pacientams pačias geriausias paslaugas. Perkėlus Vaiko raidos centrą į kitas patalpas pagerės paslaugų prieinamumas ir tikrai nei vienas pacientas dėl to nenukentės.

VUL Santaros klinikos pateikia paaiškinimas

Ypatingas visuomenės dėmesys visada krypsta į klausimus, susijusius su vaikų gerove. 2017 m. gegužės 2 d. pasirašyta finansavimo sutartis dėl naujo Vaiko raidos centro pastato projektavimo ir statybų. Dabar jau vyksta šių paslaugų viešojo pirkimo procedūros. VUL Santaros klinikos pateikia paaiškinimą dėl priimto sprendimo Vaiko raidos centrą laikinai perkelti į kelias kitas Santaros klinikų patalpas.

Vaiko raidos centro ir prakiurusio stogo klausimas aktualus jau daugiau nei 7 metus. 2017 m. smarkiai pablogėjo avarinio pastato, esančio Vytauto g. 15 teritorijoje, būklė. Kol vyks naujo pastato projektavimas ir statyba (2,5 m.), iškilo būtinybė laikinai Vaiko raidos centro Ankstyvosios reabilitacijos ir Vaikų psichiatrijos skyrius perkelti į kitas patalpas. Ieškant optimaliausio, racionaliausio sprendimo, buvo svarstytas ne vienas variantas. Jų gvildenta net keletas.

1. Vaiko raidos centras lieka esamose patalpose (Vytauto g. 15, Vilnius). Šis variantas įvertintas kaip per brangus ir neatitinkantis ateities sprendimų. Tiesiog valstybės investicijos į senas patalpas per didelės tokiam trumpam laikotarpiui. Procesas būtų per brangus ir per ilgas.

2. Vaiko raidos centras keliamas į Santaros klinikų patalpas: dalis į Santariškių g.7 (Vaikų ligoninėje) ir dalis į Kairiūkščio g.2, Vilnius. Toks sprendimas būtų greičiausias ir optimaliausias, tačiau jaučiamas kai kurių Vaikų ortopedijos-traumatologijos centro darbuotojų pasipriešinimas.

3. Vaiko raidos centras iškeliamas į Blindžių g. 24A, Vilnius. Šis perkėlimas per ilgai užtruktų ir būtų brangus, nes patalpos šiuo metu visiškai nėra pritaikytos sveikatos priežiūros paskirčiai.

„Ligoninė yra didelis gyvas organizmas, kuris nuolat kinta pagal šalies aktualijas ir tarptautinę praktiką. Pavyzdžiui, 2016–2017 metais buvo atlikti pokyčiai Vaikų ligoninės Pediatrijos, Neonatologijos, Vaikų chirurgijos centruose. Pokyčių įvyko įvairiausių – sumažėjo pacientų srautas, lovadienių skaičius, atsirado naujų modernių diagnostikos bei gydymo metodų, pasikeitė administracinė struktūra. Pertvarkymai Vaikų traumatologijos-ortopedijos centre nevyko nuo 2008 m. Todėl akivaizdu, jog Vaikų traumatologijos-ortopedijos centro pertvarka yra būtina ir tiesiog sutampa su neatidėliotinu poreikiu iškelti Vaiko raidos centrą. Norisi pabrėžti, jog Vaiko raidos centras bus perkeliamas ne tik į dalį Vaikų ortopedijos-traumatologijos centro patalpas. Didžioji dalis – į suaugusiųjų Vidaus ligų bei Vaikų chirurgijos centrų patalpas“, – aiškina Vaikų ligoninės direktorius prof. Juozas Raistenskis.

Palyginimui žemiau pateikiami 2007–2017 metų skaičiai, kaip kito Vaikų ortopedijos-traumatologijos centro rodikliai:

pacientų skaičius sumažėjo 16,4 proc. (nuo 3802 iki 3178),

vidutinė gydymo trukmė sumažėjo nuo 5,1 iki 3,7 dienos,

lovadienių skaičius. sumažėjo 39 proc. (nuo 19 497 iki 11 874),

lovų skaičius sumažėjo 48 proc. (nuo 90 iki 47),

lovos užimtumas išlieka nepakankamas (2007 m. – 59,2 proc., 2017 m. – 69,2 proc.),

patalpų plotas nepakito.

išaugo ambulatorinių paslaugų skaičius 2,2 karto (nuo 11 tūkst. iki 24 tūkst.).

„Vaikų ligoninė yra daugiaprofilinė sveikatos priežiūros įstaiga, teikianti aukščiausios lygio paslaugas vaikams su sudėtingiausiais sveikatos sutrikimais. Visame pasaulyje didėjant psichikos sveikatos problemų aktualumui iškyla poreikis vis labiau integruoti psichikos sveikatos priežiūros paslaugas į kitų paslaugų teikimą. Ligoninės administracija skiria vienodą dėmesį visų profilių pacientų gydymo ir slaugos kokybei, todėl šioje sudėtingoje situacijoje stengiamasi, kad net ir laikini sprendimai nei vienos pacientų grupės interesams nepakenktų. Reikia pažymėti, kad, vadovaudamiesi vakarų šalių vaikų ligoninių patirtimi, po truputį atsisakome siauro vaikų stacionarinių lovų profiliavimo, taip užtikrindami geresnes sąlygas pacientams, racionalesnį lovų panaudojimą ir sumažindami pacientų srautų sezoniškumo įtaką“, – profesoriui antrina jo pavaduotoja Sigita Burokienė.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika