Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
ŠEIMA IR SVEIKATA

LŽ archyvas. Elektroninių cigarečių rūkymas gali vesti link priklausomybės 

2018 gegužės 29 d. 10:10
Asociatyvi nuotrauka / 
Asociatyvi nuotrauka / 
pixabay.com nuotrauka

Kasmet gegužės 31-ąją minima Pasaulinė diena be tabako. LŽ archyvų straipsnis apie elektronines cigaretes, kuriose yra nikotino, o jų vartojimas gali sukelti priklausomybę ir kad paaugliai, kurie naudojasi šiais įrenginiais, yra labiau linkę tapti rūkaliais, rašoma „The New York Times“, tokią ataskaitą šių metų pradžioje pranešė Nacionalinis Amerikos viešosios sveikatos komitetas.

Klausimas, ar paauglių pamėgtos elektroninės cigaretės gali lemti priklausomybę, jau kurį laiką buvo viso pasaulio dėmesio centre. Nors industrijos atstovai teigia, kad elektroninės cigaretės nesukelia priklausomybės ir nėra link paprastų cigarečių vedantis kelias, kai kurie kovotojai su rūkymo industrija teigia, kad jauni žmonės tampa priklausomais nuo nikotino ir tik laiko klausimas, kada jie pradės rūkyti vėžį keliančias įprastas cigaretes.

Elektroninių cigarečių rūkymas paauglius gali paskatinti pamėginti rūkyti paprastas cigaretes, tokiu būdu juos įstumdamas į didesnės priklausomybės rizikos zoną.

Jungtinių Valstijų nacionalinės mokslų, inžinerijos ir medicinos akademijos parengta ataskaita kol kas yra pati sistemingiausia iš visų su elektroninėmis cigaretėmis susijusių egzistuojančių tyrimų ir analizių. Ataskaitoje pateikiami įrodymai, kad įrenginiai yra saugesni nei tradicinės cigaretės ir tabako gaminiai, bei gali rūkoriams padėti mesti šį žalingą įprotį. Taip pat joje tvirtinama, kad perėjimas prie elektroninių cigarečių gali padėti ženkliai sumažinti suvartojamų nuodingų chemikalų bei kancerogenų kiekį.

Vis dėlto ataskaitoje toli gražu netvirtinama, kad elektroninės cigaretės yra saugios – joje pažymėta, kad dar nėra jokių ilgą periodą apimančių studijų, kuriose tiriama įrenginių įtaka priklausomybei nuo tabako ar jų įtaka tam tikrų organų veiklai ar kraujotakos bei reprodukcinei funkcijoms.

Komitetas rado įrodymų, kad elektroninių cigarečių rūkymas paauglius gali paskatinti pamėginti rūkyti paprastas cigaretes, tokiu būdu juos įstumdamas į didesnės priklausomybės rizikos zoną, tačiau jokio akivaizdaus ryšio tarp elektroninių ir paprastų cigarečių atrasti nepavyko. Nenustatyta, ar jauni žmonės paprastas cigaretes rūkyti mėgino tiesiog smalsaudami, ar pamažu tapo priklausomais rūkaliais.

„Tam, kad egzistuotų atsakymai į klausimus apie tai, kiek elektroninės cigaretės lemia asmens sveikatą, turi būti padaryta dar daug tyrimų, – tvirtino Davidas Eatonas, Vašingtono universiteto mokslininkas, vadovavęs ataskaitą ruošusiai komisijai. – Elektroninės cigaretės negali būti vertinamos nei kaip naudingos, nei kaip žalingos.“

Ataskaitą rengti buvo nutarta 2016 metais, po to, kai JAV maisto ir vaistų administracijai buvo suteiktos teisės reguliuoti anksčiau į jos jurisdikciją nepapuolusius tabako produktus.

Mitchas Zelleris, administracijos tabako padalinio vadovas, teigė, kad komitetui buvo liepta įvertinti jau egzistuojančius tyrimus ir juose atrasti spragas. Ataskaita padės agentūrai nustatant, kurie tabako produktai yra mažiau kenksmingi ir kokią potencialią žalą ar naudą gauna vartotojai.

Trečiadienį JAV maisto ir vaistų administracijos patariamoji komisija įvertins kompanijos „Philip Morris“ elektroninį įrenginį. Lazdelėje, kitaip nei elektroninėse cigaretėse, yra tabako, kuris yra nedeginamas, bet šildomas. Išleidžiami nikotino dūmai, anot kompanijos, yra mažiau kenksmingi, nei paprastų cigarečių. Jei tai bus patvirtinta, tuomet „Philip Morris“ taps pirmąja kompanija, kuriai vyriausybė leis tvirtinti, kad jų gaminamas produktas yra mažiau žalingas už cigaretes.

Taip pat šį penktadienį naujas JAV maisto ir vaistų administracijos nikotino valdymo komitetas viešai svarstys apie priemones, tokias kaip kramtomosios gumos ar pleistrai, kurie turėtų padėti rūkaliams mesti rūkyti.

Metimas rūkyti buvo ta sritis, kurioje komiteto ataskaita smarkiai besiplečiančiai elektroninių cigarečių rinkai pateikė tikrai gerų naujienų. Buvo pabrėžta nauda rūkaliams, kurie stengiasi mesti rūkyti. Tačiau žmonės, kurie pakaitomis rūko ir paprastas, ir elektronines cigaretes, tokios pačios naudos sveikatai negauna. Tai yra itin svarbu, turint omenyje, kad daugelis suaugusių, kurie rūko elektronines cigaretes, kartu vartoja tabako gaminius. Ataskaitoje taip pat teigiama, kad įrodymai apsiribojai vien tuo, kad elektroninės cigaretės buvo efektyvios metant rūkyti.

Nors šiuo metu įrodymų, jog elektroninės cigaretės ar jų sudedamosios dalys sukelia vėžį, nėra, komitetas rekomendavo pradėti ilgalaikę studiją šiuo klausimu. Kai kurios elektroninės cigaretės gali savyje turėti chemikalų ir metalų, kurių ilgalaikiai padariniai, tokie, kaip įtaka nėštumui, taip pat reikalauja tolimesnių tyrimų.

Rūkymo norma tarp suaugusių ir paauglių per kelis pastaruosius dešimtmečius ženkliai sumažėjo. Pagal 2015 metų statistiką, daugmaž 37 milijonai amerikiečių, tai yra 15 procentų vyresnių, nei 18 metų amžiaus asmenų, rūkė cigaretes. Tai – beveik 21 procentu mažiau, nei 2005 metais ir 42 procentais mažiau, nei 1965 metais.

Situacijai keičiantis, elektroninių cigarečių industrija įsiveržė į priekį kaip potencialus pakaitalas tabakui. Bonnie Herzog, „Wells Fargo“ tabako analitikė, spėja, kad industrija 2018 metais išaugs daugmaž 15 procentų.

Elektroninių cigarečių industrija, kaip ir tradicinės tabako kompanijos, rengiasi kovai su JAV maisto ir vaistų administracija dėl vykdomos kampanijos, kuriai vadovauja įgaliotinis Dr. Scottas Gottliebas, idant nikotino kiekis tradicinėse cigaretėse būtų sumažintas iki minimalaus ar bent nekenksmingo lygio.

Artimiausioje ateityje Dr. Scottas Gottliebas turėtų išleisti pasiūlymą, kuriuo prasidės vieša diskusija dėl žemesnio nikotino lygio produkcijoje.

Naujoje ataskaitoje pažymėtas problemų, susijusių su elektroninėmis cigaretėmis, daugialypumas – tiek privalumai, tiek trūkumai.

Adamas Leventhalis, Pietų Kalifornijos universiteto prevencinės medicinos profesorius ir vienas iš ataskaitos autorių, tvirtino, kad jo grupė atliko varginančią literatūrinę paiešką ir apžvelgė studijas, susijusias su jaunimu ir elektroninių cigarečių naudojimu, iš viso pasaulio. Iš jų – tik dešimt studijų pasirodė tinkamos. Jose neatsiskleidė, ar elektroninių cigarečių naudojimas lėmė perėjimą prie konvencinių cigarečių, tik tiek, kad dauguma naudojančių elektronines cigaretes vėliau surūkė bent po vieną paprastą cigaretę. Ataskaitoje pažymėta, kad daugiau, nei 11 procentų visų 9 – 12 klasių Jungtinių Valstijų moksleivių, daugmaž 1,7 milijonai jaunuolių, naudojo elektronines cigaretes per paskutinį mėnesį.

„Ši sąsaja buvo regima daugelyje skirtingomis metodologijomis grįstų tyrimų, kuriuose skyrėsi tiek tiriamų asmenų amžius, tiek gyvenamoji vieta,“ – teigė Adamas Leventhalis.

Kritikai ilgai tvirtino, kad skonį dūmams suteikiantys skysčiai yra ypatingai patrauklūs paaugliams ir juos vilioja prie rūkymo tuo gyvenimo etapu, kai nikotinas turi reikšmingos įtakos jų smegenų vystymuisi.

Ši išvada prieštarauja Didžiosios Britanijos Karališkojo gydytojų koledžo atradimams, kurie užtikrina, kad elektroninės cigaretės nėra kelias į priklausomybę nuo tabako.

„Rūpesčiai dėl elektroninių cigarečių, kaip priemonės, padedančios užauginti naują tabako produktų vartotojų kartą, bent kol kas yra nepagrįsti“, – teigiama organizacijos internetiniame puslapyje.

Intriguojantis naujausios ataskaitos atradimas buvo tai, kad jaunuoliai, kurie prieš pereidami prie tabako gaminių, naudojo elektronines cigaretes, statistiškai tampa intensyvesniais rūkoriais.

Kritikai ilgai tvirtino, kad skonį dūmams suteikiantys skysčiai yra ypatingai patrauklūs paaugliams ir juos vilioja prie rūkymo tuo gyvenimo etapu, kai nikotinas turi reikšmingos įtakos jų smegenų vystymuisi.

Naujosios ataskaitos autoriai teigia, kad elektroninių cigarečių rūkymas gali sukelti priklausomybę ir kad perėjimas nuo elektroninių cigarečių prie nikotino priklauso nuo naudoto įrenginio savybių bei to, naudojimosi juo įpročių.

Kalbant apie netiesiogiai įkvepiamus dūmus, komitetas teigė, kad egzistuoja įrodymų, jog elektroninių cigarečių naudojimas padidina nuodingų medžiagų koncentraciją ir nikotiną patalpų viduje.

Ataskaitoje teigiama, kad didžioji dalis dabartinių tyrimų, susijusių su elektroninėmis cigaretėmis, yra netikę arba dėl netinkamos metodologijos, arba dėl to, kad tyrimus remia industrija. Be to, nikotino ir kitų chemikalų lygis, įskaitant metalus, elektroninėse cigaretėse varijuoja priklausomai nuo gamintojo ir prekės ženklo.

Liepą JAV maisto ir vaistų administracija bent ketveriais metais atitolino terminą, kada elektroninių cigarečių kompanijos turės gauti leidimą tam, kad jų produktais būtų galima disponuoti rinkoje. Pagrindinė to priežastis yra ta, kad egzistuoja tam tikra nauda visuomenės sveikatai.

Kelios didžiosios tabako kompanijos, kurios gamina elektronines cigaretes, ataskaitą komentuoti atsisakė. Tabako kompanija „R.J. Reynolds“ išleido pareiškimą, kuriame teigiama, kad kompanija teigiamai vertina ataskaitoje pateiktus atradimus ir pabrėžė komiteto išvadą, kad elektroninių cigarečių nereikia baimintis taip, kaip paprastų cigarečių.

Elektroninių cigarečių industriją ši ataskaita pradžiugino. Gregory Conley, nepelno siekiančios įstaigos, kuri palaiko šiuos produktus, Amerikos elektroninių cigarečių asociacijos, pirmininkas teigė, kad atradimai buvo panašūs į tuos, kuriuos padarė Karališkasis gydytojų koledžas ir kitos institucijos Britanijoje.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"