Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
ŠEIMA IR SVEIKATA

Kodėl Vaiko raidos centrą nuspręsta laikinai perkelti į Santaros klinikų patalpas 

2018 sausio 31 d. 10:20
Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Ypatingas visuomenės dėmesys visada krypsta į klausimus, susijusius su vaikų gerove. 2017 m. gegužės 2 d. pasirašyta finansavimo sutartis dėl naujo Vaiko raidos centro pastato projektavimo ir statybų. Dabar jau vyksta šių paslaugų viešojo pirkimo procedūros. VUL Santaros klinikos pateikia paaiškinimą dėl priimto sprendimo Vaiko raidos centrą laikinai perkelti į kelias kitas Santaros klinikų patalpas.

Vaiko raidos centro ir prakiurusio stogo klausimas aktualus jau daugiau nei 7 metus. 2017 m. smarkiai pablogėjo avarinio pastato, esančio Vytauto g. 15 teritorijoje, būklė. Kol vyks naujo pastato projektavimas ir statyba (2,5 m.), iškilo būtinybė laikinai Vaiko raidos centro Ankstyvosios reabilitacijos ir Vaikų psichiatrijos skyrius perkelti į kitas patalpas. Ieškant optimalaus, racionaliausio sprendimo, buvo svarstytas ne vienas variantas. Jų gvildenta net keletas.

1. Vaiko raidos centras lieka esamose patalpose (Vytauto g. 15, Vilnius). Šis variantas įvertintas kaip per brangus ir neatitinkantis ateities sprendimų. Tiesiog valstybės investicijos į senas patalpas per didelės tokiam trumpam laikotarpiui. Procesas būtų per brangus ir per ilgas.

2. Vaiko raidos centras keliamas į Santaros klinikų patalpas: dalis į Santariškių g.7 (Vaikų ligoninėje) ir dalis į Kairiūkščio g.2, Vilnius. Toks sprendimas būtų greičiausias ir optimaliausias, tačiau jaučiamas kai kurių Vaikų ortopedijos-traumatologijos centro darbuotojų pasipriešinimas.

3. Vaiko raidos centras iškeliamas į Blindžių g. 24A, Vilnius. Šis perkėlimas per ilgai užtruktų ir būtų brangus, nes patalpos šiuo metu visiškai nėra pritaikytos sveikatos priežiūros paskirčiai.

„Ligoninė yra didelis gyvas organizmas, kuris nuolat kinta pagal šalies aktualijas ir tarptautinę praktiką. Pavyzdžiui, 2016–2017 metais buvo atlikti pokyčiai Vaikų ligoninės Pediatrijos, Neonatologijos, Vaikų chirurgijos centruose. Pokyčių įvyko įvairiausių – sumažėjo pacientų srautas, lovadienių skaičius, atsirado naujų modernių diagnostikos bei gydymo metodų, pasikeitė administracinė struktūra. Pertvarkymai Vaikų traumatologijos-ortopedijos centre nevyko nuo 2008 m. Todėl akivaizdu, jog Vaikų traumatologijos-ortopedijos centro pertvarka yra būtina ir tiesiog sutampa su neatidėliotinu poreikiu iškelti Vaiko raidos centrą. Norisi pabrėžti, jog Vaiko raidos centras bus perkeliamas ne tik į dalį Vaikų ortopedijos-traumatologijos centro patalpas. Didžioji dalis – į suaugusiųjų Vidaus ligų bei Vaikų chirurgijos centrų patalpas“, – aiškina Vaikų ligoninės direktorius prof. Juozas Raistenskis.

Palyginimui žemiau pateikiami 2017–2017 metų skaičiai, kaip kito Vaikų ortopedijos-traumatologijos centro rodikliai:

– pacientų skaičius sumažėjo 16,4 proc. (nuo 3802 iki 3178),

– vidutinė gydymo trukmė sumažėjo nuo 5,1 iki 3,7 dienos,

– lovadienių skaičius. sumažėjo 39 proc. (nuo 19 497 iki 11 874),

– lovų skaičius sumažėjo 48 proc. (nuo 90 iki 47),

– lovos užimtumas išlieka nepakankamas (2007 m. – 59,2 proc., 2017 m. – 69,2 proc.),

– patalpų plotas nepakito.

– išaugo ambulatorinių paslaugų skaičius 2,2 karto (nuo 11 tūkst. iki 24 tūkst.).

„Vaikų ligoninė yra daugiaprofilinė sveikatos priežiūros įstaiga, teikianti aukščiausios lygio paslaugas vaikams su sudėtingiausiais sveikatos sutrikimais. Visame pasaulyje didėjant psichikos sveikatos problemų aktualumui iškyla poreikis vis labiau integruoti psichikos sveikatos priežiūros paslaugas į kitų paslaugų teikimą. Ligoninės administracija skiria vienodą dėmesį visų profilių pacientų gydymo ir slaugos kokybei, todėl šioje sudėtingoje situacijoje stengiamasi, kad net ir laikini sprendimai nei vienos pacientų grupės interesams nepakenktų. Reikia pažymėti, kad, vadovaudamiesi vakarų šalių vaikų ligoninių patirtimi, po truputį atsisakome siauro vaikų stacionarinių lovų profiliavimo, taip užtikrindami geresnes sąlygas pacientams, racionalesnį lovų panaudojimą ir sumažindami pacientų srautų sezoniškumo įtaką“, – profesoriui antrina jo pavaduotoja Sigita Burokienė.

Santaros klinikų administracija, planuodama pokyčius, imasi visų reikiamų veiksmų, kad būtų užtikrinta profesionaliausia, aukščiausio lygio pagalba visiems Lietuvos vaikams nepriklausomai nuo susirgimo pobūdžio.

Perkels per vasarą

Vaiko raidos centrą iš avarinių patalpų sostinės Žvėryno rajone į Santaros klinikas planuojama perkelti per vasarą, patvirtino laikinasis Santaros klinikų vadovas Justinas Ivaška.

„Mes ruošiamės perkraustymui, nepasiruošę negalime vykdyti proceso, mes planuojame, kad tai įvyks per vasarą“, – trečiadienį žurnalistams Seime patvirtino J. Ivaška.

Anot jo, Vaiko raidos centras bus perkeltas į dvi vietas: Vaikų ligoninę Santariškių gatvėje bei klinikų Reabilitologijos centro patalpas Jono Kairiūkščio gatvėje.

J. Ivaška tikino, kad tai yra laikinas sprendimas, kol bus pastatytas naujas Vaiko raidos centras.

„Mes buvome dar kartą patikinti, kad nei politiniai, nei kiti sprendimai, priimti 2017 metais, statyti naują Vaiko raidos centro pastatą, nesikeičia. Kadangi laikas su projektavimu ir statyba reikalingas, dveji ar dveji su puse metų, šiam laikotarpiui Vaiko raidos centro pacientų negalime palikti tokiose sunkiose sąlygose. Nuodėmė laikyti vaikus prastesnėse sąlygose, jei tai galima pagerinti“, – sakė J. Ivaška.

Tokioms pertvarkoms nepritaria Santaros klinikų Vaikų ligoninės Vaikų ortopedijos-traumatologijos centro vadovas Kęstutis Saniukas. Centro medikai kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją teigdami, kad dėl pertvarkos, sujungus ortopedijos ir traumatologijos skyrius, blogės sąlygos jų pacientams.

J. Ivaška tvirtina, kad Vaikų raidos centrui vietos rasta administracijos mažinimo sąskaita, ir dėl naujų kaimynų ortopedijos palatų lovų skaičius nemažės.

„Jau porą metų vyksta reformos, kad sumažintume administruojančių asmenų skaičių ir kuo daugiau lėšų liktų sveikatos priežiūrai. Ortopedijos ir traumatologijos centro reorganizacija yra dalis tęstinio proceso, ir nukreipta į tai, kad sumažinant administruojančių asmenų skaičių, supaprastinant šio centro valdymą, daugiau lėšų, laiko ir personalo liktų būtent pacientų gydymui“, – tvirtino laikinasis Santaros klinikų vadovas.

„Tai yra administracinė reforma, nėra mažinamas lovų skaičius. Vaikams sąlygos, nei ortopedijos, nei traumatologijos (skyrių pacientams – BNS), negali ir nebus pablogintos“, – tikino J. Ivaška. Anot jo, Vaikų raidos centrui vietos atsiras sumažinus administracinių, techninių patalpų.

Vaiko raidos centrui Santariškėse numatoma pastatyti naujas patalpas, tačiau neseniai teismas panaikino Santaros klinikų sprendimą dėl pasirinkto konkurso laimėtojo. Vaiko raidos centro atstovai BNS pernai rudenį pasakojo, kad į naujai pastatytas patalpas Santariškėse tikimasi įsikelti ne vėliau kaip 2020 metų pavasarį.

Susidariusią situaciją trečiadienį Seime susitikęs su Santaros klinikų, Vaikų ligoninės vadovybe aptarė Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis. Jis sakė prašysiąs premjero Sauliaus Skvernelio, kad Santaros klinikų Vaikų ligoninės pastatų rekonstrukcijos konkurse dalyvavusius verslininkus „bandytų įtikinti, kad jie rastų sprendimus ne teismuose“.

„Situacija su Vaiko raidos centru įsisenėjusi, labai tenka apgailestauti, kad šiandien procesas nevyksta dėl verslininkų teisinių ginčų. Priėmus sprendimus dėl naujo korpuso statybų, tas ginčas atideda statybų pradžią. Matyt, reikės prašyti premjero ir kitų valstybės pareigūnų, kad bandytų įtikinti verslininkus, kad jie rastų sprendimus ne teismuose ir tai neatsidėtų metams ir daugiau, nes kenčia vaikai“, – po susitikimo žurnalistams sakė R. Karbauskis.

Perklaustas, kaip premjeras galėtų paveikti situaciją, kuomet konkurso rezultatai panaikinti teisme, R. Karbauskis atsakė: „Paprašysiu, kad pasikviestų dviejų besiginčijančių teisme įmonių vadovus, kad pasišnekėtų apie tai, ar tai pateisinama, kad ginčijamasi tokiu klausimu, kai vaikai tose sąlygose turi gyventi toliau, kad tiek, kiek jie ginčysis teisme, tie vaikai gyvens tose laikinose sąlygose ar kuriose dabar yra. Aš nemanau, kad yra verslo įmonių Lietuvoj, kurios suvokdamos savo atsakomybę prieš vaikus neras sprendimo“.

Vilniaus apygardos teismas praėjusią savaitę panaikino Santaros klinikų sprendimą dėl Vaikų ligoninės pastatų rekonstrukcijos konkurso laimėtojo. Anot teismo, verslininko Jono Dumašiaus valdomos statybų bendrovės „Uliksas“ ir „HSC Baltic“ derino veiksmus, siekdamos, kad viena jų didesne kaina laimėtų konkursą, ir patenkino kitos statybų įmonės „Veikmės statyba“ ieškinį. Teismo sprendimą per 14 dienų galima skųsti Lietuvos apeliaciniam teismui.

Konkursą Vaikų ligoninės Vaiko raidos centro ir pediatrijos bei chirurgijos korpusų rekonstrukcijos darbams Santaros klinikos paskelbė pernai gegužę.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"