Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
ŠEIMA IR SVEIKATA

Jei tau 65 metai, specialųjį protezą pamiršk 

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kreipėmės į Sveikatos apsaugos ministeriją dėl specialiųjų protezų kompensavimo tvarkos,kuri diskriminuoja vyresnio amžiaus neįgalius žmones.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kreipėmės į Sveikatos apsaugos ministeriją dėl specialiųjų protezų kompensavimo tvarkos,kuri diskriminuoja vyresnio amžiaus neįgalius žmones.
lsveikata.lt nuotrauka

„Racionalaus paaiškinimo dar nesulaukiau“, – sako Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė, nustačiusi, kad specialiųjų protezų kompensavimo tvarka diskriminuoja vyresnio amžiaus žmones su negalia. Kontrolierė skubiai kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą, kad būtų šalinamas toks nepagrįstas reikalavimas dėl amžiaus.

Siūlo šalinti amžiaus „lubas“

Tokį sprendimą A.Skardžiuvienė priėmė, kai į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipėsi pensinio amžiaus moteris, negavusi kompensacijos šlaunies protezui su hidrauliniu kelio sąnariu.

Jie privalo turėti ketvirtą mobilumo lygį, jų darbinė arba profesinė veikla turi būti susijusi su aktyviu judėjimu, kūno masės indeksas negali viršyti 30, jų suvokimas ir kasdienės veiklos funkcijos negali būti sutrikusios.

Norėdami gauti kompensaciją už šį specifinį protezą, ne vyresni kaip 65 metų pacientai turi atitikti keletą reikalavimų. Jie privalo turėti ketvirtą mobilumo lygį, jų darbinė arba profesinė veikla turi būti susijusi su aktyviu judėjimu, kūno masės indeksas negali viršyti 30, jų suvokimas ir kasdienės veiklos funkcijos negali būti sutrikusios.

Kaip tvirtina A.Skardžiuvienė, pagal medikų vertinimą, pareiškėja atitiko visus kriterijus, išskyrus amžiaus. Tad Valstybinė ligonių kasa atsisakė kompensuoti išlaidas. Anot Lygių galimybių kontrolierės tarnybos pranešimo, toks sprendimas priimtas neatsižvelgiant į tai, kad skundą pateikusi moteris gyvena aktyviai: daug vaikšto, vadovauja žmonių su negalia sporto klubui, dalyvauja nacionaliniuose ir tarptautiniuose sporto turnyruose.

„Kreipėmės į Sveikatos apsaugos ministeriją rekomenduojami pašalinti būtent šį nepagrįstą reikalavimą dėl amžiaus. Įpareigojome ministrą susipažinti su šiuo sprendimu ir informuoti mūsų tarnybą apie sprendimo rezultatus“, – sakė A.Skardžiuvienė.

Įprasta praktika

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba praėjusių metų gruodį iš viso gavo du skundus, kad Sveikatos apsaugos ministerijoje patvirtintas Valstybės paramos ortopedijos techninėms priemonėms įsigyti apmokėjimo tvarkos aprašas gali diskriminuoti vyresnius nei 65 metų asmenis.

Savo ruožtu Ligonių kasų atstovai tvirtino, kad viršutinė amžiaus riba nustatyta pasitarus su gydytojais specialistais. Pasak jų, toks apribojimas įprasta praktika, taikoma kompensuojant ir kitas ortopedijos technines priemones, avalynę ir kt. Riba įvesta ne vienoje Privalomojo sveikatos draudimo fondo finansuojamoje srityje, pavyzdžiui, protezuojant dantis, skiepijant ir taip toliau.

„Tai vertinu neigiamai. Žiūrint į Europos kontekstą, akivaizdžiai matyti, kad jeigu žmogus turi kokius nors apribojimus, valstybė stengiasi tuos ribojimus kompensuoti arba paslaugomis, arba finansiškai, kad žmogus galėtų tas paslaugas įsigyti. Mano pozicija tokia, kad tikrai negalėtų būti diskriminuojami tie asmenys, kurie sulaukia daugiau nei šešiasdešimt penkerių metų. Natūralu, kad tokio amžiaus žmonėms dažniau reikia ir protezavimo paslaugų. Džiaugiuosi, kad lygių galimybių kontrolierius iškėlė tą klausimą ir kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją“, – sakė Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkas Justas Džiugelis.

Anot jo, socialinė nelygybė arba nesąžiningumas – svari priežastis peržiūrėti kompensavimo tvarką.

„Absurdas, kai prieš gaunant kompensaciją reikia nurodyti kriterijus, ar žmogus aktyviai gyvena, ar ne. Kaip žmogus gali aktyviai gyventi, kai jam skauda koją arba ranką. Sveikatos apsaugos ministerija turėtų peržiūrėti kompensacinių priemonių skyrimo tvarką, ne orientuojantis į žmogaus amžių arba gyvenimo būdą, o atsižvelgiant į žmogaus medicininius poreikius“, – sakė J.Džiugelis.

„Mūsų poįstatyminiai teisės aktai turėtų būti lankstesni. Gyvenimas neturi pablogėti vien dėlto, kad žmogui sukako tam tikras skaičius metų. Manau, kad lygių galimybių kontrolierė yra visiškai teisi sakydama, jog diskriminacija negalima“, – teigė Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė.

Gauna mažiau sauskelnių

Į Sveikatos apsaugos ministeriją Lygių galimybių kontrolierė A.Skardžiuvienė taip pat kreipėsi ir dėl sauskelnių kompensavimo tvarkos.

„Negalią turintiems asmenims sauskelnių kompensavimas irgi diferencijuojamas pagal amžių. Iki aštuoniolikos metų yra numatytas vienas jų skaičius, o sulaukus pilnametystės jis jau mažesnis. Vėlgi kreipėsi pareiškėjas, kuris nurodo, kad jo sveikatos būklė sulaukus pilnametystės nepasikeitė. Konstatavome diskriminaciją būtent negalios ir amžiaus pagrindais. Taip pat yra kreiptasi į sveikatos apsaugos ministrą“, – sakė A.Skardžiuvienė.

Negalią turintiems asmenims sauskelnių kompensavimas irgi diferencijuojamas pagal amžių. Iki aštuoniolikos metų yra numatytas vienas jų skaičius, o sulaukus pilnametystės jis jau mažesnis.

„Ar yra normalu, kada sulaukęs aštuoniolikos metų arba senyvo amžiaus žmogus gauna vienetą sauskelnių per parą? Nežinau, ar tai galima laikyti valstybės pagalba. Nemanau, kad būtų didelė našta valstybei sudaryti oresnes sąlygas, ypač kalbant apie tokius kasdieninius dalykus. Kiek man yra tekę kreiptis į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, jis yra pasakęs, kad tai – smulkmenos. Net galėčiau pacituoti: ar iš tikrųjų manote, kad ministras turi užsiimti tokiais dalykais? O kas turi užsiimti tokiais dalykais? Juk sveikatos priežiūros sistemą organizuoja būtent ministras. Mano požiūriu, smulkūs dalykai kaip tik labai veikia žmogaus kasdieninį gyvenimą“, – sakė Neįgaliųjų teisių komisijos narė Radvilė Morkūnaitė –Mikulėnienė.

Komentaras

Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkė Jelena Ivančenko:

– Nevyriausybinės organizacijos dėl kompensacinių priemonių skyrimo pasisako jau pakankamai seniai. Apie tai kalbame tikrai garsiai, ir tai yra susiję tiek su kojų, tiek su rankų protezais, lygiai taip pat su ortopedine avalyne. Labai gaila, kad tarnybos turi dar kartą patvirtinti, jog mes eilinį kartą vėl pakalbėtume, o rezultatai iš tikrųjų juda itin lėtai. Žiūrime tik į įstatymus ir nematome už jų stovinčių žmonių. Kol mes nesusiduriame, tol nesuprantame, kad rankos arba kojos protezas neįgaliajam yra judėjimo priemonė. Nemanau, kad kas nors norėtų atsidurti to žmogaus vietoje, o įstatymas pasakytų, kada tu esi aktyvus ir kada tu nesi aktyvus. Tai yra individualu: vienas jaunas gali būti mažiau aktyvus, o kitas sulaukęs ir pensinio amžiaus gyvena aktyvų gyvenimą.

VLK atsakymas

Siekiant pagerinti aukščiausią mobilumo lygį (IV) turinčių pacientų aprūpinimą Sveikatos apsaugos ministro įsakymu kompensuojamųjų ortopedijos techninių priemonių (OTP) sąrašas papildytas specialiaisiais protezais: blauzdos (žemiau kelio) protezas su vakuuminio tvirtinimo sistema ir šlaunies (virš kelio) protezas su hidrauliniu kelio sąnariu ir aktyvia pėda.

Pažymėtina, kad tai naujovė (iki tol šios OTP nebuvo kompensuojamos), pagerinanti pacientų, turinčių aukščiausią mobilumo lygį, gyvenimo kokybę ir judėjimą. Speciali komisija kartu su šios srities specialistais, aptarusi ir įvertinusi įvairius naujovės aspektus pasiūlė įtraukti šias OTP į kompensuojamuosius sąrašus. Viršutinė amžiaus riba buvo nustatyta remiantis įvairių specialistų pasiūlymais ir rekomendacijomis.

Pavyzdžiui, SAM vyriausiasis respublikos specialistas ortopedijai traumatologijai rekomendavo nustatyti, kad minėti protezai kompensuojami pacientams iki 60 metų; VšĮ „SocACTIVA“, kuri ir pateikė paraišką dėl modernių protezinių sistemų įtraukimo į kompensuojamųjų sąrašus, pasiūlė vieną iš skyrimo kriterijų – „darbingo amžiaus pacientams“ ir kartu pritarė viršutinės amžiaus ribos nustatymui.

SAM nuolat veikianti ortopedijos techninių priemonių gamybos ir pritaikymo išlaidų kompensavimo komisija pasiūlė atsisakyti sąvokos „darbinė veikla“, o 65 metų amžiaus riba buvo pasiūlyta kaip kompromisas, atsižvelgiant į tai, kad pensinis amžius nuosekliai didinamas ir vienodinamas iki 65 metų.

Taip pat, atsižvelgiant į specialistų siūlymus, amžiaus viršutinė riba yra nustatyta skiriant ir kitas kompensuojamas ortopedijos technines priemones: pavyzdžiui, krūtinės-juosmens įtvarai (tipų grupė KR1–16) skiriami mergaitėms iki 14 m., o berniukams iki 16 m.; ortopedinę avalynę (tipų grupė AD3–2), esant indikacijai „įgimta plokščia pėda“, galima skirti tik vyresniems nei 4 metų vaikams ir kt.).

Pažymėtina, kad atsižvelgiant į kitų šalių praktiką, organizacijų ir specialistų rekomendacijas, amžiaus ribos yra nustatytos ir kitose Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis finansuojamose srityse: pavyzdžiui, dantų protezavimo kompensavimas, prevencinių programų dalyvių pagal amžiaus grupes, PSDF lėšomis apmokamo skiepijimo sezoninio gripo vakcinomis ir kt.).

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"