Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
SPORTAS

Futbolo užuomazgos kaimyninėse šalyse 

2018 vasario 7 d. 18:57
Portugalų ir vokiečių futbolo legendos Eusebio da Silva Ferreira su  Gerdu Muelleriu./
Portugalų ir vokiečių futbolo legendos Eusebio da Silva Ferreira su  Gerdu Muelleriu./
AFP/Scanpix nuotrauka

Apžvelgę šiuolaikinio futbolo atėjimą į gyvenimą ir, siekdami objektyviai vertinti nepriklausomos Lietuvos futbolo raidą, pastudijavome jo atėjimo ištakos ir kaimyninėse šalyse.

Tęsinys.

Baltarusijoje

Kaimyninė šalis futbolo šimtmetį paminėjo 2011 metais. Pradžią padarė 1-osios Gimnazijos futbolo komanda, išleistos „Futbolo žaidimo taisyklės“. 1914 metais futbolo komanda „Sport“ buvo Gomelyje. 1928 m. Baltarusijos SSR rinktinė žaidė draugiškas rungtynes su Šveicarijos rinktine, 1937 m. Minsko rinktinė su Baskonijos rinktine.

Estijoje

Tvirtas sporto, ypač – futbolo, šaknis turi Estijos futbolas, iki dvidešimtojo XX a.mžiaus trečiojo dešimtmečio vidurio buvęs pabaltijiečių lyderiu. Estai jau 1906 metais. turėjo sporto klubus – „Merkurijų“ ir „Meteorą“, 1908 m. – Narvoje, Tartu ir Piarnu. 1911 m. Taline įsikūrė ligi šiol gyvuojantis „Kalevas“, o Narvoje – „Voitleja“, 1912 m. – „V.S.Sport“, pasižymėjęs tarpukaryjeiu. 1912 m. „Kalevas“ žaidė su Sankt Peterburgo ir Helsinkio komandomis. 1912 m. visos Rusijos olimpiadoje Talino ir Rygos rungtynės baigėsi 2:2. Apie mūsų kaimynų sporto aukštą lygį byloja ir tai, kad 1912 m. olimpinėse žaidynėse Stokholme už carinės Rusijos rinktinę startavo 29 Latvijos sportininkai, 11 – Estijos ir 8 – Lenkijos. 1920 m. nepriklausomos Estijos sportininkai – olimpinių žaidynių Antverpene dalyviai – pelnė du medalius.

Latvijoje

Į Latviją futbolą „užatvežė“ anglų jūreiviai. 1906 m. Rygoje įkurta anglų komanda „Britan Footbal Club“ žaidė dvejas oficialias rungtynes su Peterburgo sporto klubo antrąja komanda ir abu susitikimus pralaimėjo – 2:6 ir 1:3. 1910 m. įsteigta Rygos futbolo lyga ir pirmoji latviška komanda |““Amatiers“ („Mėgėjai“). Futbolo komandos įsikūrėurtos Liepojoje, Jelgavoje, Kuldiygoje. 1906 m. įvyko tarpmiestinės rungtynės Ryga-Tartu, o 1912 m. – Rygos rinktinė – Suomija.

Lenkijoje

Turtingą praeitį turi Lenkija. Prieš tai, 1889 metais Krokuvoje „Žaidimų ir pramogų“ parke futbolo mokė fizinio lavinimo mokytojas Henrikas Jordanas, dviem metais vėliau (1891) Lvove futbolo ugnį įžiebė mokytojas Edmundas Cenaras.

1894 m. liepos 14 d. įvyko pirmosios tarpmiestinės rungtynės Lvovas-Krokuva. Rungtynės tęsėsi… tik 6 minutes, iki pirmojo įvarčio.

1894 m. liepos 14 d. įvyko pirmosios tarpmiestinės rungtynės Lvovas-Krokuva. Rungtynės tęsėsi… tik 6 minutes, iki pirmojo įvarčio.

1904 metais surengtos rungtynės tarp Lvovo ir Krukuvos gimnazijų. 1906 m. Krokuvoje bu vo 16 futbolo komandų. 1909 m. Krokuvos rinktinė žaidė tarptautines rungtynes su vokiečių „Trop paner Sport. Vorein“. 1909 m. pasirodė žydų klubas „Makabi“, 1912 m, – „Sparta“ (atšaka buvo Lietuvoje). 1910 m. įkurta Lenkijos futbolo sąjunga (futbolas gyvavo Lodzėje, Varšuvoje, Poznanėje, Katovicuose).

Iki 1914 metų lenkų futbolininkai žaidė su Berlyno, Vienos, Budapešto komandomis. Varšuvos „Visla“, škotų „Aberdinui“ pralaimėjo 1:9 ir 1:8.

Lenkijos futbolas atgimė 1919 metais, o 1921-siais turėjo 24 klubus, apie 700 futbolo objektų (aikštės, stadionai, sporto halės), apie 43 tūkst. futbolininkų.

Lenkų valdyto Vilniaus WKS Pogon (1924), 1 p. p. legiono (1926) ir „Smigly“ (1938) dalyvavo aukščiausios lygos pirmenybėse.

Rusijoje

Į Rusiją futbolą atvežė anglai, vokiečiai, kiti svetimšaliai.

1888 m. rusų sporto žurnalas „Medžiotojas“ („Ochotnik“) rašė: „Futbolas – anglų žaidimas dideliu kamuoliu, be išimties skirtas lavinti fizinę jėgą ir vikrumą. Jį paprastai žaidžia žmonės, pasižymintys galingu raumenynu ir tvirtomis kojomis. Silpnesni toje kovoje gali būti tik stebėtojai“.

Pirmosios rungtynės, skelbtos spaudoje, įvyko 1893 09 24 Peterburge Semionovsko dviračių treke, dviratininkų varžybų pertraukos metu, kurios truko 3 val. 45 min,

Rungtynės priminė anglų ankstyvąjį futbolą. Dvikovos žaidimo aikštė – pelkė, žaidėjai, balta apranga, maudymasis purve, kaip mat nebuvo panašūs į žmones. Publikai tai patiko – nesiliaudama kvatojo.

Tačiau ne šios, o 1897 10 24 įvykusios futbolo rungtynės tarp Peterburgo „Sporto mėgėjų ratelio“ ir „Sport“ (Vasileostrovskij bendruomenės komanda) komandų. Pergalę rezultatu 6:0 (6:0) pasiekė iš anglų suburta „Sport“ ekipa. Rungtynės, kaip ir prieš ketverius metus pasižymėjo šiurkštumu: „smūgiai kojomis į fizionomiją, smūgiai, po kurių žaidėjai versdavosi kulversčiais...“

„Daugelis iš rungtynių grįžo kaip iš mūšio lauko – pasipuošę mėlynėmis, kraujosrūvomis ir t.t., – pasakojo „Peterburgo laikraštis“ („Peterburgskaja gazeta“).

Rusų spauda teisino saviškius, kad anglai žaidžia šešerius metus, o mūsiškiai (rusai) tik pirmus.

1901 metais anglas I.M.Ričardsonas įkūrė Petreburgo futbolo lygą, kurioje buvo trys klubai: „Nevskis“, „Nevka“ (anglų) ir „Viktorija“.

1907 m. Peterburge buvo ir 10 gimnazijų bei reali mokyklų komandų.

1910 m. Peterburgo rinktinė – čekų „Korentians“ – 0:15.

Maskvoje organizuotas futbolas pasirodė 1905 metais – „Sokolninkų Sporto klubas“ turėjo futbolo aikštę (klube pirmus žingsnius sporte žengė ir mūsų futbolo pionierius Steponas Garbačiauskas).

1907 m. rungtynės Maskva-Peterburgas – 0:2.

1910 m. pradėtos Maskvos futbolo pirmenybės.

1911 m. Maskvos rinktinė-Berlynas – 0:6.

Rusijos futbolo istorikai prie Rusijos futbolo centrų priskyrę ir Ukrainos didmiesčius – Odesą (1878 m. įkurtas „Odesos Britanijos atletikos sąjunga, 1911 m. surengtos miesto futbolo pirmenybės), Charkovas (1908 m. įkurta futbolo komanda), Kijevas (1900 m, atsirado pirmieji futbolo vartai, pradininkai buvo gimnazistai, studentai, oficialia pradžia skaitomi 1911 metai. 1911 m. rungtynės Charkovas-Kijevas – 0:3. 1912 m. – Kijevo futbolo lyga – 6 klubai).

1912 01 19 įkurta Visos Rusijos futbolo sąjunga (V.F.S.) (p-as anglas A. D. Makfersonas).

1914 m, V.F.S. priklausė 155 klubai iš 33 miestų, tarp jų Rygos 6 klubai, Revelio (Talino) – 2.

Tenka pastebėti, kad Rusijos rinktinėje atsarginių sąraše buvo ir lietuviškos pavardės: peterburgiečio Boreišos bei maskvėno Rimšos.

1912 m. Rusijos futbolo rinktinė dalyvavo Stokholmo olimpinėse žaidynėse: pralaimėta Suomijai – 1:2, Vokietijai – 0:16 (0:8). Apie pralaimėjimo priežastis daug rašė spauda: „Lėtas rusų žaidėjų bėgimas, lėta taktika, jeigu iš vis ar tokia buvo, vokiečiams leido mušti „golus“ vieną po kito“. Kitas reporteris, daug profesionalesnis: „...Mūsų geriausieji žaidėjai visiškai buvo nepastebimi. Aplink juos raičiojo kamuolį, darė ką nori,o jie negalėjo nei atimti kamuolio, nei sutrukdyti perduoti. Čia ypač išryškėjo bėgimo reikšmė futbole. Mūsų gynėjai nesugebėdavo pavyti nei vieno prasiveržusio puolėjo, nepajėgė atimti kamuolio… vokiečių gynėjai lengvai pavydavo mūsų puolėjus ir mūsų „Maskvos-Peterburgo“ komanda patyrė baisų pralaimėjimą“.

Tenka pastebėti, kad Rusijos rinktinėje atsarginių sąraše buvo ir lietuviškos pavardės: peterburgiečio Boreišos bei maskvėno Rimšos.

Rusijos rinktinė atsisveikindama su Stokholmu, draugiškose rungtynėse nusileido ir Norvegijos – 1:2, o netrukus Vengrijai – 0:2.

1913 metais Rusija pralaimėjo Švedijai 1:4 ir 1:1 sužaidė su Norvegija.

Futbolo gyvenimas negeso ir pirmojo pasaulinio karo metais. 1940 m. Peterburgo lygos pirmenybėse žaidė 872 futbolininkai, 1917 – 1255, Maskvos lygos p-bėse 1916 m. dalyvavo 56 komandos.

Po 1917 metų bolševikų perversmo, visas Rusijos gyvenimas, tarp jų sportas, futbolas pasuko nauja vaga.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"