Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
ĮDOMYBĖS

Kova su velniu XXI amžiuje 

2018 gegužės 8 d. 18:00
"Egzorcistas" buvo vienas garsiausių siaubo filmų kino istorijoje./ thedailybeast.com nuotrauka
"Egzorcistas" buvo vienas garsiausių siaubo filmų kino istorijoje./ thedailybeast.com nuotrauka

Kova su nelabuoju prasidėjo nuo pasaulio pradžios ir truks iki jo pabaigos. Tačiau šiandien daug krikščionių nebetiki velnio egzistavimu, egzorcistų mažai, o jauni kunigai nebenori mokytis sielų išlaisvinimo doktrinos ir ją praktikuoti.

Taip kalbėjo tėvas Cesare Truqui per kasmetinius Vatikano egzorcizmo kursus, į kuriuos balandį Romoje susirinko 250 kunigų iš 50 šalių. Jie atvyko mokytis identifikuoti velnio apsėdimus, susipažinti su kitų kunigų asmenine patirtimi ir sužinoti daugiau apie velnio išvarymo ritualus.

Egzorcizmas vertinamas prieštaringai, ir tai iš dalies lemia populiarioji kultūra bei siaubo filmai, tačiau ne kartą pasitaikė ir su egzorcizmu susijusių išnaudojimo atvejų, ypač religinėse sektose.

Egzorcicmo poreikis didėja, vis daugiau žmonių sakosi esą apsėsti piktųjų dvasių. Prie to prisideda ir taro kortų bei raganavimo paplitimas.

Velnio išvarymas mobiliuoju

Vatikano kursai, kiekvienam dalyviui atsiėję po 300 eurų, vadinosi „Egzorcizmas ir išlaisvinimo malda“. Kunigai ir vienuolės klausėsi paskaitų bei dalyvavo pokalbiuose įvairiomis temomis, įskaitant teologiją, psichologiją, antropologiją, kriminologiją, bažnyčios istoriją, raganavimą Afrikoje. Tarsi nuoroda į amerikiečių rašytoją Daną Browną, kurio trileriai, tokie kaip „Angelai ir demonai“, dažnai kelia Katalikų bažnyčios susirūpinimą, viena paskaita vadinosi „Angelai ir demonai šventajame rašte ir bažnyčios mokyme“. Kurso organizatorius profesorius Giuseppe Ferrari pabrėžė, jog paskaitos naudingos tuo, jog padeda egzorcizmą atliekantiems kunigams susidaryti visapusišką vaizdą ir įvertinti situaciją pasitelkiant daugelį disciplinų.

Per pirmąjį užsiėmimą ypač sudomino 89 metų kardinolas Ernestas Simoni iš Albanijos, papasakojęs apie tai, kaip per egzorcizmą galima naudoti mobiliuosius telefonus. Jam žmonės skambina, jis su jais kalbasi, o paskui telefonu lotyniškai skaito egzorcizmo maldas lygiai taip pat, kaip tai darytų asmeniškai dalyvaudamas ilgose apeigose.

Apsėstųjų vis daugiau

Katalikų kunigai iš kelių šalių pranešė, kad egzorcizmo poreikis didėja, vis daugiau žmonių sakosi esą apsėsti piktųjų dvasių. Tėvas Patas Collinsas iš Airijos kone kasdien susiduria su pagalbos ieškančiais parapijiečiais, teisingai arba klaidingai manančiais, kad juos apsėdo demonai. Kunigo manymu, daugeliu atvejų žmonės klysta, bet kai kreipiasi į bažnyčią, ši nežino, ką su jais daryti.

Pernai popiežius Pranciškus sakė kunigams, kad jie turi nedvejodami nukreipti parapijiečius pas egzorcistą, jei tik šie iš tikrųjų patiria dvasinius sutrikimus.

Kasmet Italijoje į egzorcistus kreipiasi pusė milijono žmonių. Palermo vyskupijos egzorcistas tėvas Benigno Palilla sakė per pustrečių metų atlikęs apie 50 egzorcizmų.

Kunigai ir vienuolės egzorcistų kursuose Romoje.Reuters/AFP/Scanpix nuotraukos
Kunigai ir vienuolės egzorcistų kursuose Romoje.Reuters/AFP/Scanpix nuotraukos

Pernai ši praktika itin plito ir Jungtinėje Karalystėje, iš dalies dėl imigrantų bendruomenių ir Sekmininkų bažnyčių, labai atvirai siūlančių egzorcizmo paslaugas. Sekmininkai, ypač tuose rajonuose, kur yra didelės bendruomenės iš Vakarų Afrikos, reklamuoja „išgijimą“ ir egzorcizmą ne tik savo kulto patalpose.

Atsižvelgdamos į augantį poreikį, kai kurios vyskupijos rengia savus kursus, pavyzdžiui, Sicilijoje ir Čikagoje. Pasak tėvo Gary Thomaso, Amerikos kunigo, jau 12 metų praktikuojančio egzorcizmą, viena šio poreikio priežasčių yra ta, jog visuomenė vis labiau remiasi mokslu, o bažnyčia vis mažiau parengia egzorcistų. Jis taip pat nurodo, kad mažėja tikinčių žmonių, o prietaringos praktikos stiprėja. Prie atsinaujinusio egzorcizmo poreikio prisideda ir taro kortų bei raganavimo paplitimas. Iš tiesų egzorcizmo prireikia tik labai retais atvejais. Iš 180 atvejų, su kuriais susidūrė kunigas G. Thomasas, jis tik vos apie 10 kartų pilnai atliko egzorcizmą.

Per velnio išvarymo aktą kalbamos specialios maldos ir Jėzaus vardu demonui įsakoma apleisti apsėstojo kūną. Kaip nurodo www.catholic.org, kunigas turi vilkėti išsiuvinėtą baltą tuniką, vadinamą kamža, su purpurine stula. Apsėstasis gali būti surištas. Būtina naudoti švęstą vandenį. Per išvarymo procesą kunigas kelis kartus peržegnoja apsėstąjį. Jis šaukiasi šventųjų, meldžiasi ir skaito iš Biblijos ištraukas, kaip Jėzus išvarė demonus. Jėzaus vardu kunigas prašo demono „pasiduoti Dievui“ ir „išeiti“. Jis tai kartoja tiek kartų, kiek reikia. Kai kunigas įsitikina, kad egzorcizmas įvyko, jis prašo Dievo neleisti piktajai dvasiai ateityje kamuoti kenčiančiojo ir apginti jį „mūsų Viešpaties Jėzaus Kristaus gerumo ir taikos vardan“.

Apsėdimas ar liga?

Kardinolas Ernestas Simoni atlieka egzorcizmą mobiliuoju telefonu.
Kardinolas Ernestas Simoni atlieka egzorcizmą mobiliuoju telefonu.

1999 metais Katalikų bažnyčia pirmą kartą nuo 1614 metų iš esmės atnaujino su egzorcizmu susijusias taisykles ir nubrėžė skirtumą tarp velnio apsėdimo ir fizinės ar psichinės ligos. Todėl tėvas G. Thomasas dirba su grupe gydytojų, psichologų ir psichiatrų, kurie visi yra praktikuojantys katalikai. Prieš diagnozuodami velnio apsėdimą jie drauge nustato, kad asmens kančia tikrai nesusijusi su kokiomis nors kitomis priežastimis. Tuomet kunigas išbando kelias maldas, o velnio išvarymo imasi tik kaip kraštutinės priemonės.

Egzorcizmas plačiai kritikuojamas pirmiausia dėl to, kad įvairių religinių praktikų atstovai jį pasitelkia vaikų ir kitų pažeidžiamų grupių išnaudojimui. Taikiniu tampa homoseksualūs asmenys, kurių seksualumas laikomas velnio apsėdimu. Yra buvę atvejų, kai per velnio išvarymo ritualus aukos mirė. Yra rizika, kad žmonės, sergantys tokiomis ligomis kaip epilepsija ar šizofrenija, sulauks neteisingos diagnozės ir negaus medicininio gydymo, jei simptomai, kuriuos jie kenčia, bus priskirti antgamtiškam reiškiniui. Taip pat klaidinga manyti, kad maldos išgydys depresiją – žmogus turi eiti pas gydytoją. Vienas kapelionas yra pasakojęs, jog niekada nesusidūrė su tikru velnio apsėdimu, bet regėjo daugybę žmonių, kuriems kiti krikščionys taip sakė.

Pasak kardinolo E. Simoni, egzorcizmą galima atlikti tik tuomet, kai gydytojai negali paaiškinti apsėstuoju laikomo asmens elgesio. Egzorcistas pabrėžė, jog įžvalgumas būtinas, ir kelis kartus pakartojo save laikąs tik aukštesnės jėgos įrankiu. „Išlaisvina Jėzus. Tai jo galia. Per visus egzorcizmus man padėjo Viešpats“,– sakė jis.

Tarptautinei egzorcistų asociacijai priklauso daugiau kaip 200 katalikų, anglikonų ir stačiatikių kunigų.
Tarptautinei egzorcistų asociacijai priklauso daugiau kaip 200 katalikų, anglikonų ir stačiatikių kunigų.

Apvalo nuo demonų už kelias šimtines

2012 metais Jungtinės Karalystės vyriausybė paskelbė nacionalinį veiksmų planą, kad užkirstų kelią vaikų išnaudojimui per religinius ritualus. Be kita ko, dokumente nurodoma, kad kunigas egzorcistas privalo turėti atitinkamą draudimą. Jis turi labai paisyti savo žodžių, kūno kalbos ir prisilietimų, neperžengti mandagumo ir pagarbos ribų. Egzorcizmas jokiu būdu negali būti atliekamas prieš žmogaus valią. Viskas turi vykti kuo labiau vengiant viešumo.

Vatikano remiamai Tarptautinei egzorcistų asociacijai, kuri buvo įkurta 1990 metais, priklauso daugiau kaip 200 licencijuotų katalikų, anglikonų ir stačiatikių kunigų. Egzorcizmo kursą Romoje išklausę studentai, tarp kurių buvo ir kelios dešimtys moterų, irgi gavo sertifikatus, tačiau, kaip pabrėžė G. Ferrari, tai dar neleidžia jiems išvaryti demonų. Tai gali daryti tik kunigai ir tik su savo vyskupo leidimu. Tačiau baigusieji kursus gali vadintis „egzorcizmo pagalbininkais“, dalyvauti apeigose, melstis ir suteikti moralinę paramą demonus išvarančiam kunigui.

Dėl treniruotų egzorcistų trūkumo Europoje randasi vis daugiau manipuliatorių, pasišovusių išlaisvinti nuo demonų žmones bei patalpas už 500 eurų. Prancūzijoje, kur egzorcizmo poreikis pernai irgi padidėjo, o tam parengtų kunigų trūksta, jų vietą užpildo kiti „specialistai“, už valandą imantys po 200 eurų.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"