Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
PASAULIS

Vizitas pas draugus Vienoje 

2018 birželio 5 d. 17:17
Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas per susitikimą su Vladimiru Putinu Maskvoje šių metų vasarį.
Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas per susitikimą su Vladimiru Putinu Maskvoje šių metų vasarį.
Reuters/Scanpix nuotrauka

Vladimiras Putinas vieši Austrijoje, vienoje Rusijai draugiškiausių Europos Sąjungos (ES) narių. Tai – šeštas oficialus vizitas į Vieną, o ši labai palankiai pasitiko Rusijos lyderį tokiu metu, kai Europoje tvyro šaltis Maskvos atžvilgiu ir santykius temdo sankcijos.

Prieš vizitą į Austriją, pirmą per beveik metus savo kelionę į Vakarų Europos šalį, V. Putinas pareiškė, kad Rusija nemėgina skaldyti ES. Austrijos žiniasklaidai prezidentas sakė norįs „vieningos ir klestinčios“ Europos, vadino ES svarbiausia Rusijos prekybos ir ekonomikos partnere. Taip pat mėgino sumenkinti jo „Vieningosios Rusijos“ ir Austrijos kraštutinių dešiniųjų Laisvės partijos ryšius.

Maža, bet Rusijai draugiška Austrija siūlo V. Putinui didžiulę ekonominę ir geopolitinę galimybę – išsiveržti iš izoliacijos.

Vienoje Rusijos lyderis susitiko su liberaliu Austrijos prezidentu Alexanderu Van der Bellenu ir 31 metų kancleriu Sebastianu Kurzu, nuo gruodžio vadovaujančiu koalicinei vyriausybei, į kurią įeina ir euroskeptiška Laisvės partija, bei verslo atstovais. V. Putinas ypač akcentavo bendradarbiavimą su ES. Neatsitiktinai vizito šalimi pasirinkta Austrija, atkakliai siekianti panaikinti sankcijas Maskvai. Jos buvo paskelbtos 2014 metais už Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją ir karą Rytų Ukrainoje. Tačiau Europoje yra valstybių ir politikų, kurie nuolat ragina atšaukti sankcijas, vadina jas beprasmiškomis. Sankcijos stumia Rusiją į atsilikimą ir izoliaciją, užtrenkia Europos duris virtinei Rusijos pareigūnų bei verslininkų. Maža, bet Rusijai draugiška Austrija siūlo V. Putinui didžiulę ekonominę ir geopolitinę galimybę – išsiveržti iš izoliacijos. Kremliaus vadovas puikiai žino, kad Vakarų aljanse tvyro įtampa tarp Europos ir Donaldo Trumpo administracijos, tad tikisi ja pasinaudoti.

Dvišalis dialogas labai geras

Europa piktinasi Rusijos elgesiu Sirijoje ir Ukrainoje, Jungtinėje Karalystėje surengta chemine ataka prieš buvusį šnipą, keleivinio lėktuvo numušimu virš Ukrainos ir naujos balistinės raketos bandymu, tad Rusijai beveik nelieka kozirių, išskyrus vieną – energetikos. Austrija buvo pirmoji Vakarų valstybė, prieš 50 metų pradėjusi importuoti dujas iš SSRS. Dabar trečdalis Europai reikalingų dujų vis dar teka iš Rusijos. Austrijos koalicinė vyriausybė, viena iš nedaugelio Europoje, neišsiuntė Rusijos diplomatų, kai Didžioji Britanija apkaltino Maskvą dėl dujų atakos prieš Skripalius. Šiuos kaltinimus Rusija atkakliai neigia. V. Putinas, nepaisydamas viso neigiamo fono, atvyko į Vieną pasitikėdamas savimi, nes turi šalininkų valdančiojoje koalicijoje, įskaitant Laisvės partijos lyderį Heinzą Christianą Strache, kuris yra Austrijos vicekancleris. Jis ragina atšaukti sankcijas Rusijai.

„Austrija jaučia, kad po šaltojo karo prarado savo svarbą kaip vieta, kurioje susitinka Rytai ir Vakarai, todėl siekia tai pakeisti“, – sakė Vienoje gyvenantis bulgarų politologas Ivanas Krastevas.

Tai pirmas oficialus valstybinis V. Putino vizitas nuo tada, kai buvo išrinktas prezidentu ketvirtai kadencijai. Per rinkimus už jį balsavo 76 proc. rinkėjų. Pagrindiniam lyderio oponentui Aleksejui Navalnui nebuvo leista dalyvauti rinkimuose, o nepriklausoma stebėjimo grupė „Golos“ pranešė apie daugybę pažeidimų balsavimo dieną.

Didžiausias Rusijos advokatas Vienoje - Laisvės partijos lyderis Heinzas Christianas Strache.
Didžiausias Rusijos advokatas Vienoje - Laisvės partijos lyderis Heinzas Christianas Strache.

Austrijoje V. Putinas viešėjo maždaug 8 valandas. Po susitikimo su šalies lyderiais ir verslininkais jis dar aplankė memorialą Raudonajai armijai ir meno muziejų. Šis vizitas abiem šalims turėjo didžiulės simbolinės svarbos. Buvo paminėtas ir Austrijos sutarties su SSRS dėl rusiškų dujų penkiasdešimtmetis, ir tai, jog kitą mėnesį Austrija pradeda pirmininkauti ES. Rusijos ambasadorius Vienoje Dmitrijus Ljubinskis sakė, kad „dvišaliai Rusijos ir Austrijos ryšiai plėtojami labai gerai“. „Žinoma, Rusijos santykiai su ES sunkūs, beveik žemiausio lygio, tačiau dialogas su Austrija labai geras“, – pridūrė jis.

„Norime būti tiltu tarp Rytų ir Vakarų bei palaikyti bendravimo kanalus atvirus“, – teigė Austrijos kancleris S. Kurzas.

Austrija, kaip ir Vokietija, įsitikinusi, kad Rusijos režimą galima paveikti „dialogu“. Abiejose valstybėse netrūksta politikų, kurie nemato, jog pasitikėjimas bergždžias, režimo jis nepaveikė, priešingai, po karo su Gruzija paskatino imtis dar didesnės agresijos Ukrainoje. Austrija ir tada, kai buvo praėję vos keli mėnesiai nuo Krymo aneksijos, priėmė V. Putiną, atvykusį valstybinio vizito, o tuometis prezidentas socialdemokratas Heinzas Fischeris aiškino, kad „sankcijos niekam nenaudingos“.

Pažadėjo rusams neutralitetą

Tuo metu, kai vokiečiai didžiuojasi savo įžvalgumu dėl santykių su Rusija ir prisimena Willy Brandto „Ostpolitik“ (Rytų politiką), austrai kalba apie 1955-uosius. Tų metų balandį Austrijos delegacija nuskrido į Maskvą derėtis dėl Rusijos pajėgų, kurios po Antrojo pasaulinio karo vis dar buvo okupavusios šalį, išvedimo. Legenda byloja, kad derybas išgelbėjo užsienio reikalų ministro Leopoldo Figlio austriškas žavesys ir palankumas vodkai (degtinei). Bet iš tiesų tik Vienos pažadas laikytis neutraliteto įtikino rusus išeiti. Austrija, nors yra ES narė, dažniausiai ir toliau laikosi šios neutralumo politikos, nepriklauso NATO.

Visa Austrijos prekyba su Rusija siekia vos 3,5 proc. ir liečia tokius sektorius kaip mašinų, farmacijos ir maisto pramonė. Keturis penktadalius Rusijos eksporto į Austriją sudaro dujos ir nafta. Austrijos eksportas į Rusiją, nors šiai ir paskelbtos sankcijos, 2017 metais išaugo daugiau kaip 16 procentų. Austrijos verslo lobistai įžvelgia dar didesnį potencialą, tik trukdo sankcijos.

Abipusis prisirišimas

Protestuotojai su plakatais prieš Rusijos prezidento vienos dienos vizitą Austrijoje.
Protestuotojai su plakatais prieš Rusijos prezidento vienos dienos vizitą Austrijoje.

„Europa turi nutraukti šias piktinančias sankcijas ir normalizuoti politinius bei verslo ryšius su Rusija“, – ragina H. Ch. Strache. Jo Laisvės partija, mažesnioji S. Kurzo konservatorių koalicijos partnerė, kaip ir kitos Europos populistinės organizacijos, seniai flirtuoja su Rusija. Pernai Laisvės partija pasirašė penkerių metų partnerystės sutartį su V. Putino „Vieningąja Rusija“, žinomi šios partijos politikai gina neteisėtą Krymo prijungimą, o H. Ch. Strache kritikuoja NATO plėtrą į Rytus ir kartoja Kremliaus teiginius, jog Rusija nėra agresorė, ne ji plečia savo karinės įtakos zoną ES sienų link.

Laisvės partijos sąsajos su Maskva kelia susirūpinimą Europos saugumo struktūroms. Kadangi ši politinė jėga kontroliuoja ir Austrijos vidaus reikalų bei Gynybos ministerijas, kai kurios ES šalys nusprendė nebesidalyti su Viena žvalgybine informacija, nes baiminasi, kad ji nutekės į Maskvą.

Laisvės partija – ne vienintelė, pataikaujanti Rusijai. S. Kurzo Liaudies partijoje irgi yra simpatizuojančiųjų Rusijai. Buvęs kancleris Wolfgangas Schüsselis – Rusijos mobiliojo ryšio milžinės MTS valdybos narys; iki praėjusių metų Finansų ministerijai vadovavęs Hansas Jörgas Schellingas dirba konsultantu „Gazprom“.

Manoma, kad ir V. Putinas yra prisirišęs prie Austrijos. Alpėse jis slidinėja nuo tų laikų, kai dar buvo Sankt Peterburgo mero pavaduotojas. 2001 metais prezidentas lankėsi Tirolyje ir kaip asmeninį mokytoją pasisamdė legendinį slidininką Karlą Schranzą. Juodu iki šiol palaiko artimą draugystę. Šilti santykiai V. Putiną sieja ir su buvusio Austrijos prezidento Thomaso Klestilio našle Margot Klestil-Löffler. 2004 metais Rusijos lyderis padovanojo porai du šuniukus. M. Klestil-Löffler iki 2015 metų dirbo Austrijos ambasadore Maskvoje ir būdavo dažna viešnia Kremliuje.

Įspėjantys balsai

Kol kas S. Kurzo vyriausybė, nepaisydama Laisvės partijos spaudimo, konsultuojasi ir derina sprendimus su Europos sąjungininkėmis bei toliau palaiko sankcijas Rusijai. Austrijoje yra ir kitų balsų, kurie, tvyrant draugiškumo su Rusija atmosferai, ragina S. Kurzą nepamesti platesnio vaizdo. „Nėra net klausimo, kad respublika solidariai orientuojasi į Briuselį, o ne į Maskvą“, – priminė konservatyvus dienraštis „Die Presse“. „Negalime leistis paverčiami Rusijos žaisliuku Europos Sąjungoje“, – prieš V. Putino vizitą įspėjo parlamentaras Othmaras Karas.

Nors nuo liepos 1 dienos Austrija pusę metų pirmininkaus ES, sankcijos Rusijai greitai nebus panaikintos. Taikos Ukrainoje nematyti, Vakarų sąjungininkės niekada nepripažins Krymo aneksijos.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"