Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
PASAULIS

Šiaurės Korėjos lyderį supa gyvasis skydas 

2018 birželio 12 d. 06:00
Šiaurės Korėjos saugumo agentai bėgte lydi kortežą, kuriuo, manoma, Singapūre važiuoja Kim Jong Unas. /
Šiaurės Korėjos saugumo agentai bėgte lydi kortežą, kuriuo, manoma, Singapūre važiuoja Kim Jong Unas. /
Reuters/Sipa/Scanpix nuotraukos

JAV ir Šiaurės Korėjos lyderiams atvykus į Singapūrą, pasaulis dar kartelį gali užmesti akį į paslaptingąjį režimą ir pirmiausia išvydo kostiumuotus Kim Jong Uno asmens sargybinius, bėgte lydinčius jo kortežą. Tačiau jie tėra viena kur kas didesnio spektaklio detalė. Donaldas Trumpas nori, kad Šiaurės Korėja atsisakytų branduolinių ginklų, bet Kim Jong Uno ketinimai lieka migloti.

Kai reikalas liečia Šiaurės Korėjos lyderio saugumą, ši šalis atsitiktinumui nepalieka nieko. Apsauga supa Kim Jong Uną trigubu žiedu, kad ir kur jis būtų. Tie, kurie bėga palei Kim Jong Uno limuziną, priklauso Centriniam partijos biurui N.6, dar kitaip vadinamam Pagrindiniu adjutantų biuru. Šie žmonės sudaro Kim Jong Unui gyvąjį skydą ir yra atrenkami iš Korėjos liaudies armijoje privalomą tarnybą atliekančių naujokų. Ūgis yra vienas atrankos kriterijų – apsaugininkai turi būti maždaug to paties ūgio kaip ir jų aukščiausiasis vadas. Jie turi pasižymėti tam tikromis savybėmis bei gebėjimais, tokiais kaip taiklus šaudymas ir kovos menai. Sargybiniai atrenkami atsižvelgiant ne tik į jų fizinį pasirengimą, bet ir išvaizdą. Per atranką labai griežtai ištiriama jų kilmė bei praeitis, siekianti dvi kartas. Daugelis Adjutantų biuro apsaugininkų susiję giminystės saitais su Kimų šeima arba kitomis elitinėmis Šiaurės Korėjos šeimomis.

Tokios trigubos asmeninio saugumo struktūros, skirtos Kimų dinastijai išsaugoti, neturi joks kitas pasaulio lyderis.

Atrinktieji (iš esmės atsisakyti šio darbo pasiūlymo jiems neįmanoma) išeina intensyvią mokymo programą. Ji labai panaši į tą, pagal kurią treniruojamos Korėjos liaudies armijos specialiųjų operacijų pajėgos. Pirmiausia jie turi puikiai šaudyti iš pistoletų, įvaldyti visokias pavojaus išvengimo technikas ir kovos menus. Mokymuose gausu ištvermės išbandymų, fiziškai sunkių treniruočių.

Asmens sargybiniai apsupa lyderį sudarydami apsauginį perimetrą, į kurį patenka tiek pati vieta, tiek arti jo esantys žmonės. Priešais Kimą visuomet eina ar važiuoja 3–5 asmens sargybiniai, įskaitant Adjutantų biuro direktorių. Greta lyderio būna dar 4 ar 6 apsaugininkai, po 2 ar 3 iš kairės ir dešinės. Iš nugaros jį saugo dar 4 ar 5 sargybiniai. Šie žmonės yra vieninteliai Šiaurės Korėjos piliečiai, kuriems leidžiama turėti užtaisytus šaunamuosius ginklus būnant greta šalies vadovo. Jie dažniausiai ginkluoti pusiau automatiniais pistoletais ir rezerviniais ginklais.Tai parodo, kokią galią jie turi šioje uždaroje šalyje.

Nors apsaugininkai gerai ginkluoti, svarbiausia jų funkcija saugant Kim Jong Uną – stebėti aplinką ir lyderį supančius žmones bei rankomis ir kūnais neutralizuoti bet kokią pastebėtą grėsmę. Kai dar buvo gyvas Kim Jong Ilas, kiekvienam jį lydinčiam pareigūnui stebėti tekdavo po vieną ar du apsaugininkus. Kim Jong Unas turi kiek mažiau asmens sargybinių nei jo tėvas ir jie kiek menkiau krinta į akis.

Gėrimai, maistas, cigaretės

Asmens sargybiniai paprastai vilki vakarietiškus kostiumus su kaklaraiščiais, tokie jie pasirodė ir Singapūre, arba vadinamąsias Džongšano eilutes, kokias vilki partijos pareigūnai. Kartais jos dar vadinamos Mao kostiumu, nes taip rengėsi Kinijos lyderis Mao Zedongas. Kim Jong Uno vairuotojai visuomet mūvi medvilnines arba odines pirštines, naudojasi radijo ryšiu su ausinėmis. Tačiau pagrindiniai komunikavimo metodai ateina iš senosios mokyklos: lyderį supantys žmonės segi specialius ženkliukus ant drabužių, kad per konkretų renginį būtų identifikuojami, bei vartoja žodinius slaptažodžius ir kodines frazes.

Manoma, kad Adjutantų biure dirba maždaug 200–300 žmonių, daugiau nei pusė jų yra apsaugininkai, kiti – vairuotojai ir techninis personalas. Kai kurių karjeros trunka ilgai, bet paprastai tokias pareigas jie eina apie dešimtmetį.

Aukščiausioji gvardijos valdyba sudaro antrąją ir trečiąją saugumo liniją. Pagrindinis adjutantų biuras saugo patį lyderį, o gvardiečiai yra atsakingi už vietovės, kurioje jis būna – biuro pastatų, privačių rezidencijų ar kitų jo lankomų vietų namuose bei užsienyje, – saugumą. Be to, Aukščiausioji gvardijos valdyba atlieka virtinę logistinių ir techninių funkcijų. Šios valdybos personalas atrenkamas labai panašiai kaip ir Kim Jong Uno asmens sargybiniai ir pereina tuos pačius patikrinimus. Iš tiesų daug apsaugininkų iš Adjutantų biuro perkeliami dirbti į gvardiją.

Susitikimo Singapūre stebėtojai praneša, kad iš Pchenjano į šį miestą valstybę atskrido 3 lėktuvai. Gvardiečių valdybos personalas pastebėtas mažiausiai dviejuose jų. Šie vyrai ir moterys atlieka daugybę misijų Kimo labui. Jie rūpinasi telefono linijų, kuriomis naudosis lyderis, kompiuterių ir IT saugumu. Lygiai taip pat jie turi žiūrėti, kad viešėdamas Singapūre Kim Jong Unas nepritrūktų gėrimų, maisto ir cigarečių, kurių gali panorėti. Šie žmonės patikrins ir išbandys visą maistą ir gėrimus, prieš juos patiekiant Šiaurės Korėjos vadovui. Kimas turi ir savo medicinos personalą, į kurį įeina jo asmeninis gydytojas ir kiti darbuotojai, bent du asmenys iš šios komandos atvyko su juo į Singapūrą.

Gvardiečiai žiedu supa lyderį ir jo asmens sargybinius, trečioji išorinė linija dirba prie kelių, tvorų ar kitos infrastruktūros pusės mylios atstumu nuo bet kurios vietos, kur jis yra. Jei kas nors mėgins įkišti nosį į Singapūro „St. Regis“ viešbutį, kuriame apsistojo Kim Jong Unas, tikrai su jais susidurs jau vestibiulyje.

Tokios trigubos asmeninio saugumo struktūros, skirtos Kimų dinastijai išsaugoti, neturi joks kitas pasaulio lyderis.

Agentai atrenkami ir pagal išvaizdą bei segi specialius atpažinimo ženkliukus.
Agentai atrenkami ir pagal išvaizdą bei segi specialius atpažinimo ženkliukus.

Kas slypi už žodžių?

Prieš šį istorinį susitikimą Šiaurės Korėjos valstybinė žiniasklaida iškėlė galimybę, kad netrukus izoliuota šalis gali „užmegzti naujus santykius“ su JAV. Tai nemenkas tono pasikeitimas po dešimtmečius trukusio priešiškumo JAV atžvilgiu. Vakar iš Singapūro D. Trumpas tviteryje paskelbė, kad prieš susitikimą šioje Azijos valstybėje „ore tvyro susijaudinimas“.

Ko tikisi JAV lyderis iš derybų su Kim Jong Unu? D. Trumpo tikslas aiškus – kad Šiaurės Korėja galiausiai atsisakytų branduolinių ginklų. Manoma, kad Šiaurės Korėja taip lengvai nesutiks, ir visiškai neaišku, ko paprašys mainais.

Pchenjano požiūris visuomet labai miglotas – neaišku, ko laukti. Šiaurės Korėjos valstybinė žiniasklaida paprastai nieko nepraneša apie lyderio veiklą realiu laiku, o viršūnių susitikimą Singapūre iki šiol paminėjo tik probėgšmais. Pranešta tik tai, kad Kim Jong Unas išvyko į Singapūrą susitikti su D. Trumpu „užmegzti naujų santykių, atitinkančių besikeičiančius naujos eros reikalavimus“. Toliau sakoma, kad bus pasikeista nuomonėmis siekiant ilgalaikės taikos Korėjos pusiasalyje ir sprendžiant bendras problemas, tokias kaip branduolinių ginklų atsisakymas pusiasalyje. Taip pat rašoma, kad jei „tauta gerbia mūsų autonomiją, sieksime normalizacijos per dialogą“.

Šiaurės Korėja daugybę dešimtmečių buvo tokia priešiška JAV, kad Pchenjane netgi yra antiamerikietiškų muziejų. Tokie epitetai kaip „blogio įsikūnijimas“ ir „velnių imperija“ yra gana švelni šios šalies retorika kalbant apie Ameriką. Tad ką reiškia kai kurios pacituotos frazės iš partijos laikraščio „Rodong Sinmun“?

Prezidentas Donaldas Trumpas užpūtė savo gimtadienio žvakutę per pietus su Singapūro ministru pirmininku Lee Hsien Loongu. Tai buvo staigmena JAV lyderiui, nes jo 72-as gimtadienis bus dar tik birželio 14 dieną.
Prezidentas Donaldas Trumpas užpūtė savo gimtadienio žvakutę per pietus su Singapūro ministru pirmininku Lee Hsien Loongu. Tai buvo staigmena JAV lyderiui, nes jo 72-as gimtadienis bus dar tik birželio 14 dieną.

Ypač svarbu tai, kad minima nauja era. Taip ilgai ir tokia didele kaina branduolinius ginklus kūrusios Šiaurės Korėjos žmonėms Kim Jong Unas turi paaiškinti, kodėl dabar nori derėtis. Jo anksčiau pasakyta ir šį diplomatinį procesą pradėjusi naujametė kalba visa buvo skirta strategijai stiprinti Šiaurės Korėjos ekonomiką šaliai jau tapus branduoline galybe.

Valstybei prabilus apie naują erą radosi vilties, kad šį kartą viskas iš tiesų gali būti kitaip. Tokie susitikimai paprastai būna daugybę mėnesių trukusių diskusijų ir diplomatijos rezultatas. Pasak Pietų Korėjos žiniasklaidos, abiejų šalių aukšto rango diplomatai nuo pirmadienio ryto susitinka Singapūre ir mėgina parengti susitarimą abiem lyderiams. Jiedu apsistojo skirtinguose viešbučiuose, nors nelabai toli vienas nuo kito, o susitinka šiandien viešbutyje Sentosoje, populiarioje turistinėje saloje už kelių šimtų metrų nuo pagrindinės Singapūro pakrantės.

Singapūre Kim Jong Uną pasitiko premjeras Lee Hsien Loongas.
Singapūre Kim Jong Uną pasitiko premjeras Lee Hsien Loongas.

Po griausmų – netikėtas posūkis

Per pastaruosius pusantrų metų abu lyderiai turėjo labai audringus santykius ir apsikeitė baisiausiais žodžiais, ypač tada, kai spjaudama į tarptautinę bendruomenę Šiaurės Korėja įvykdė kelis balistinių raketų bandymus. JAV prezidentas sėkmingai sugriežtino Jungtinių Tautų sankcijas Šiaurės Korėjai, joms pritarė net tradiciškai su šia šalimi draugaujanti Kinija. Tada D. Trumpas grasino Pchenjanui ugnimi ir rūstybe, jei šis kels pavojų JAV. Kimas jį išvadino senu nukvakėliu.

Kai pernai rugsėjį Šiaurės Korėja atliko šeštąjį branduolinį bandymą, Kim Jong Unas paskelbė, kad jo šalis tapo branduoline valstybe ir jos raketos gali pasiekti JAV. Neįtikimas santykių posūkis prasidėjo nuo 2018 metų, kai per žiemos olimpiadą į Pietų Korėją atvyko delegacija iš Šiaurės Korėjos. Kovą D. Trumpas pribloškė pasaulį, priėmęs Kim Jong Uno kvietimą susitikti asmeniškai.

Tai, kad Kimas kalbėjo apie ekonomiką, gali reikšti, jog jis sieks sankcijų panaikinimo ir tarptautinių investicijų. Tačiau reikia sulaukti, kokias nuolaidas jis pasirengęs daryti, o svarbiausia – ar laikysis pažadų.

Kita vertus, Singapūre JAV nebūtinai siekia galutinio susitarimo. D. Trumpas susitikimą apibūdino kaip „galimybę susipažinti“ ir sakė, jog „tai bus procesas“.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"