Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
PASAULIS

Po skandalingo JAV tyrimo – Latviją atsiveja finansų sistemos reputacijos krizė 

2018 vasario 19 d. 14:26
Latvijos politikai ragina Centrinio banko prezidentą Ilmarą Rimševičių trauktis iš pareigų./
Latvijos politikai ragina Centrinio banko prezidentą Ilmarą Rimševičių trauktis iš pareigų./
Reuters/Scanpix nuotraukos

Latvijos bankų sektorių krečia didžiulis sąmyšis – kovos su korupcija pareigūnams sulaikius Centrinio banko prezidentą, šios Baltijos valstybės ir euro zonos narės finansų sistemos reputacija toliau kelia daug klausimų. Kai kurie Latvijos bankai kaltinami didelio masto pinigų plovimu ir kita neteisėta veikla.

Pirmadienį kovos su korupcija pareigūnai pranešė, jog centrinio banko vadovas įtariamas didelio masto kyšininkavimu.

Nesant deramos priežiūros, bemaž du dešimtmečius per Latvijos bankus tekėjo milijardai dolerių iš Rusijos ir kitų buvusių sovietinių valstybių

Korupcijos prevencijos biuro (KNAB) vadovas Jekabas Straumė per spaudos konferenciją sakė, kad su šiuo baudžiamuoju procesus susiję du įtariamieji: aukšto rango Latvijos banko pareigūnas ir vienas fizinis asmuo. Byla yra susijusi mažiausiai 100 tūkst. eurų kyšių.

Vis dėlto ši byla nėra susijusi su Latvijoje veikiančiomis kredito įstaigomis ir JAV Iždo departamento pareiškimais apie įtariamus pažeidimus banke ABLV, nurodė J. Straumė.

Surengė reidus

Latvijos kovos su korupcija agentūra savaitgalį surengė reidus į Latvijos centrinio banko vadovo biurą ir namus bei sulaikė banko prezidentą Ilmarą Rimševičių. Kratas atliko Korupcijos prevencijos biuras (KNAB).

Latvijos ministras pirmininkas Maris Kučinskis paskelbė, kad vyriausiasis šalies bankininkas buvo sulaikytas po jo apklausos nacionalinėje kovos su korupcija agentūroje. Šeštadienio vakarą Latvijos valstybinė televizija rodė, kaip I. Rimševičius automobiliu atvyksta į šią įstaigą su savo advokatu. Pastaruosius 16 metų Latvijos centriniam bankui vadovaujančio I. Rimševičiaus apklausa truko 8 valandas. Būdamas Centrinio banko valdytojas I. Rimševičius drauge yra ir Europos centrinio banko valdybos narys.

Kol kas KNAB neteikia jokių detalių apie vykdomą tyrimą, nieko nekomentuoja nei Latvijos bankas, nei Europos centrinis bankas. Tačiau premjeras M. Kučinskis patikino, jog „nėra jokių pavojaus Latvijos finansų sistemai požymių“. Vakar jis surengė skubų savo kabineto susitikimą, o prezidentas Raimondas Vejonis artimiausiu metu sušauks Latvijos nacionalinio saugumo tarybą šalies bankų sektoriui aptarti.

Valdžia į tyrimą nesikiš

Latvijos ministras pirmininkas M. Kučinskis pabrėžė, kad nei jis, nei kiti politikai neturi jokių priežasčių kištis į antikorupcinės agentūros darbą. „Institucija dirba profesionaliai ir tiksliai“, – sakė premjeras, pažadėjęs pareigūnams visokeriopą vyriausybės paramą.

Savo ruožtu Latvijos bankas pabrėžė, jog „laikosi politikos, kuri netoleruoja jokios korupcijos ar neteisėtos veiklos“, taip pat patikino, kad tyrimas niekaip nepaveikė banko operacijų, bankas toliau tęsia įprastą veiklą ir vykdo jam patikėtas užduotis bei teikia visas paslaugas verslui ir visuomenei.

Susidariusią padėtį Latvijos finansų ministrė Dana Reizniecė – Ozola apibūdino kaip „tarptautinės Latvijos finansų sistemos reputacijos krizę“, jai antrino Latvijos ekonomikos ministras Arvilas Ašeradenis bei kiti Latvijos politikai. Jie ragina I. Rimševičių atsistatydinti iš pareigų. Šis savo ruožtu savo sulaikymą vadina neteisėtu.

„Negaliu įsivaizduoti, kad Latvijos banko valdytojas, sulaikytas dėl tokių rimtų kaltinimų, galėtų dirbti. Mano manymu, jis turėtų pasitraukti pats“, – Latvijos televizijai sakė premjeras M. Kučinskis. 52 metų Centrinio banko prezidento dabartinė kadencija baigiasi 2019 metais.

Susidariusią padėtį Latvijos finansų ministrė Dana Reizniecė – Ozola apibūdino kaip „tarptautinės Latvijos finansų sistemos reputacijos krizę“.

Britų dienraštis „The Financial Times“ pastarąją savaitę Latvijoje apibūdino kaip sensacingą – pirmiausia dėl JAV iždo departamento (finansų ministerijos) kaltinimų Latvijos ABVL bankui didelio masto pinigų plovimu. O tada sekė naujienos apie I. Rimševičiaus apklausą ir sulaikymą.

Išplovė milijardus

Pastaraisiais mėnesiais tyrėjų akiratyje buvo atsidūrę keli Latvijos bankai. Pernai liepą dviem bankams („Norvik“ ir „Rietumu“) buvo skirtos baudos už tai, kad jie leido savo klientams apeiti tarptautines sankcijas. „Norvik Bank“ yra įsivėlęs į ginčą su valstybe dėl to, ką vadina „nesąžiningu, šališku, nemotyvuotu ir neprotingu reguliavimu“. Kol kas viešai nėra aišku, ar šiedu tyrimai kaip nors susiję su I. Rimševičiaus sulaikymu.

ABLV banke pinigų plovimu užsiėmė visi nuo vadovų ir akcininkų iki darbuotojų.
ABLV banke pinigų plovimu užsiėmė visi nuo vadovų ir akcininkų iki darbuotojų.

Vos prieš savaitę JAV iždo departamento kovos su finansiniais nusikaltimais tinklas (FinCEN) paskelbė demaskuojančią ataskaitą apie „institucinį pinigų plovimą“ trečiame didžiausiame Latvijos banke ABLV. Šis bankas apkaltintas dėl pinigų plovimo schemų, kuriomis prisidedama prie Šiaurės Korėjos branduolinės programos ir neteisėtos veiklos Azerbaidžane, Rusijoje ir Ukrainoje. Pranešime sakoma, kad ABLV vadovai, akcininkai ir darbuotojai pinigų plovimą pavertė „banko verslo praktikos atraminiu stulpu“. FinCen rekomendavo atkirsti šį banką nuo JAV finansų sistemos.

Įtarimus Latvijos bankui savo kalboje paviešino Sigalas Mandelkeris, JAV terorizmo ir finansų žvalgybos vadovo pavaduotojas. „Esame pasiryžę pasinaudoti visais ekonominiais svertais ir imtis veiksmų prieš užsienio bankus, kurie netaiko saugiklių prieš pinigų plovimą ir tampa plačios neteisėtos veiklos kanalais“, – sakė jis.

JAV iždo departamento sprendimas įpareigoja finansų institucijas imtis specialių priemonių prieš šį banką, įskaitant informacijos teikimą apie tam tikrus pervedimus ir jų stabdymą bei sąskaitų įšaldymą. Banko akcininkai Olegas Filas, Ernestas Bernis ir Nika Berne tiesiogiai ir netiesiogiai valdo 87,03 proc. banko kapitalo. ABLV tiesiogiai prižiūri Europos centrinis bankas.

Visus kaltinimus ABLV neigė ir pareiškė pasipiktinimą šia „šmeižikiška informacija“. Latvijos pareigūnai savo pasisakymuose tiesiogiai nesiejo ABLV ir I. Rimševičiaus atvejų.

Rekordinės baudos

Tuo metu Latvijos žiniasklaida mirga įvairiomis spėlionėmis, kad KNAB tyrimas tikriausiai susijęs su kyšininkavimu, kuriame dalyvavo nemokumo administratoriai Maris Sprūdas ir Ilmaras Krumsas. Rašoma, neva iš aukštas pareigas finansų sektoriuje užimančio pareigūno ir banko „Norvik“ akcininko Grigorijaus Guselnikovo buvo reikalaujama kyšio, kitaip bankui grasinta reguliuotojo sankcijomis. M. Sprūdas pernai birželį buvo areštuotas ir apkaltintas lupikavimu bei pinigų plovimu, o penktadienį paleistas už rekordinį pusės milijono eurų užstatą.

Rusijoje gimęs ir Jungtinėje Karalystėje įsikūręs bankininkas G. Guselnikovas nuo 2014 metų yra didžiausias „Norvik bank“ akcininkas. Jo bankas nubaustas 1,3 mln. eurų bauda už neteisėtas transakcijas apeinant tarptautines sankcijas Šiaurės Korėjai. „Rietumu“ bankui skirta 1,6 mln. eurų bauda. Dėl panašių pažeidimų birželį buvo nubausti dar 3 bankai.

„Rietumu“ teisinosi, kad su transakcijomis susiję asmenys nebuvo įtraukti į sankcijų sąrašą, tačiau patikino nutraukęs santykius su šiais klientais ir pažadėjo investuoti į didesnę kontrolę.

„Norvik“ taip pat peržiūrėjo savo klientų portfelį bei žadėjo per pusantrų metų skirti iki 2 mln. eurų priemonėms, padėsiančioms atitikti visus reikalavimus. Praėjusį mėnesį, kad pakeltų savo tarptautinį reitingą, „Norvik“ pasisamdė buvusį NATO generalinį sekretorių Andersą Foghą Rasmusseną banko valdybos vadovo pavaduotoju.

Bankas "Norvik" vykdė neteisėtas transakcijas, apeidamas tarptautines sankcijas Šiaurės Korėjai.
Bankas "Norvik" vykdė neteisėtas transakcijas, apeidamas tarptautines sankcijas Šiaurės Korėjai.

Per Latviją skverbiasi į ES

Latvijos finansų sistema jau senokai kelia susirūpinimą, o ypač į Latviją plūstančių nenuolatinių gyventojų, daugiausia iš Rusijos ir kitų buvusių sovietinių respublikų, pinigų kilmė ir kiekis. Šitaip neaiškios kilmės pinigai skverbiasi į Europos Sąjungą (ES), ir tai netgi privertė kai kurias šalis, tokias kaip Prancūzija, reikalauti atidėti Latvijos narystę euro zonoje. Latvija tapo 18-ąja euro zonos nare 2014 metų sausio 1 dieną, į ES įstojo 2004 metų gegužę.

Daugiau kaip ketvirtadalis iš 2,2 mln. Latvijos gyventojų yra rusakalbiai, tad šalis patiria didelį Rusijos propagandos poveikį. Ji ypač patraukli įvairaus plauko veikėjams iš buvusios SSRS ir Rusijos. Nesant deramos priežiūros, bemaž du dešimtmečius per Latvijos bankus tekėjo milijardai dolerių iš Rusijos ir kitų buvusių sovietinių valstybių. Pastarąjį dešimtmetį Latvijos bankai figūravo kone kiekviename dideliame pinigų plovimo skandale buvusios Sovietų Sąjungos teritorijoje. Tik pastaruoju metu Latvija ėmė griežtinti taisykles.

Latvijos reguliuotojams ėmusis veiksmų prieš neteisėtą bankų veiklą, skyrus milžiniškas baudas ir sugriežtinus taisykles grynųjų srautams iš užsienio, nuo 2015 metų pabaigos ne nuolatinių gyventojų indėlių Latvijos bankuose sumažėjo 28 procentais.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika