Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
PASAULIS

Mirė senatorius Johnas McCainas 

2018 rugpjūčio 26 d. 08:02
Johnas McCainas
Johnas McCainas
Reuters/Scanpix nuotrauka

JAV senatorius Johnas McCainas praėjusią naktį mirė, būdamas 81 metų amžiaus. Vieno iš aktyviausių Baltijos šalių rėmėjų Vašingtone gyvybę nusinešė vėžys.

Vietnamo karo didvyris ir vienas garsiausių Vašingtono politikų paliko pasaulį šeimos ir artimųjų apsuptyje.

2017 metais jam diagnozuotas agresyvus smegenų auglys ir ilgą laiką medikai mėgino jį įveikti. Vos prieš kelias dienas Johnas McCainas paskelbė, kad nutraukė gydymą.

Profesionalus politikas ir kandidatas į prezidento postą 6 kartus buvo išrinktas respublikonų atstovų Senate. Vietnamo kare jis pilotavo naikintuvą, pateko į nelaisvę, kur praleido daugiau beveik 6 metus. Nelaisvės metais patirti kankinimai paliko nepataisomų pėdsakų visam jo gyvenimui. Už nuopelnus kare jis apdovanotas Purpurinės širdies ir Sidabrinės žvaigždės medaliais. Johnas McCainas buvo kilęs iš senos kariškių dinastijos: jo tėvas ir prosenelis buvo admirolais JAV karo laivyne.

Prezidento posto Johnas McCainas pirmą kartą nesėkmingai siekė 2000 metais. Antrasis bandymas taip pat nepavyko – 2008 metais jis pralaimėjo tuo metu itin populiariam Barackui Obamai. Nepaisant to, jis visada ragino JAV vadovus būti aktyviais ir dalyvauti visame pasaulyje vykstančiuose procesuose. Gyvenimo saulėlydyje jis grūmėsi su dabartiniu prezidentu Donaldu Trumpu, tvirtindamas, kad pastarasis neatstovauja tikrų amerikietiškų ir respublikoniškų vertybių.

„Senatorius Johnas Sidney McCainas III mirė 2018 metų rugpjūčio 25 dieną 16 val. 28 min. (vietos laiku, sekmadienį 2 val. 28 min. Lietuvos laiku). Senatoriaus gyvybė užgeso artimųjų apsuptyje – žmonos Cindy ir jų šeimos narių“, – nurodoma senatoriaus biuro paskelbtame pranešime. – Iki savo mirties jis 60 metų ištikimai tarnavo Jungtinėms Amerikos Valstijoms.“

„Senatoriau McCainai, ačiū už Jūsų tarnybą“, – toks užrašas kabo prie įvažiavimo į jo namus Arizonos valstijos Sedonos miestelyje.

Televizijos kanalų nufilmuotoje medžiagoje matyti, kaip su policijos palyda atvažiuoja katafalkas, kuriuo bus gabenami senatoriaus palaikai. Vietos gyventojai neša gėlių pagerbti politikos titano atminimą.

Johnas McCainas visada rėmė Baltijos šalių narystę NATO aljanse, ragino aukščiausius JAV vadovus užtikrinti regiono valstybių saugumą didėjančios Rusijos grėsmės akivaizdoje. Lietuvoje 2014 ir 2016 metais lankęsis senatorius buvo vienas pirmųjų, prabilusių apie būtinybę dislokuoti mūsų šalyje nuolatinį JAV karinį kontingentą.

Už nuopelnus Lietuvai senatorius apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino komandoro didžiuoju kryžiumi.

„Esame jam skolingi“

Buvęs Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama, varžęsis su J. McCainu per 2008 metų prezidento rinkimus, pareiškė, kad „mes visi jam esame skolingi“.

„J. McCainas ir aš buvome skirtingų kartų atstovai, kilę iš visiškai kitokių šeimų, o kovėmės aukščiausiame politiniame lygmenyje, – išplatintame pranešime sakė B. Obama. – Tačiau nepaisant visų mūsų skirtumų, mus vienijo atsidavimas kai kam aukštesniam – idealams, už kuriuos amerikiečių ir imigrantų kartos kovojo, žygiavo ir aukojosi.“

Buvęs Amerikos viceprezidentas Alas Gore'as, ėjęs šias pareigas demokrato prezidento Billo Clintono kadencijos metu, sakė, jog, „būdamas kitoje barikadų pusėje, visuomet žavėjausi ir gerbiau Johną, nes esant įtampai jis klestėjo ir dirbo siekdamas kompromiso, nepaisant to, kaip sunku buvo“.

Prezidentas Donaldas Trumpas, kartą net pasityčiojęs iš J. McCaino karo nuopelnų, pranešė išreiškęs savo „giliausią užuojautą ir pagarbą“.

J. McCainas buvo vienas iš tų kelių respublikonų, kurie nebijojo atvirai kritikuoti D. Trumpą ir jį kaltinti „naivumu“, „egotizmu“ ir pataikavimu autokratams.

J. McCainas penkerius metus praleido Vietname kaip karo belaisvis ir buvo kankintas. Politikas anksčiau šią savaitę nutraukė gydymą dėl vėžio. Jo šeima sakė, kad toks sprendimas buvo priimtas dėl pažengusios ligos ir amžiaus.

Daugiau nei trisdešimt metų J. McCainas praleido Senate ir aktyviai dalyvavo debatuose dėl karo ir taikos bei moralinės tautos krypties. Prieš prisijungdamas prie aukštųjų parlamento rūmų jis nuo 1983 iki 1987 metų dirbo Atstovų Rūmuose.

Pastaruosius kelis mėnesius J. McCainas leido savo namuose Arizonoje, kur buvo gydomas dėl glioblastomos – tos pačios smegenų vėžio formos, kuri 2009 metais pasiglemžė kitą Senato milžiną – demokratą Tedą Kennedy.

Lietuvos draugas

Lietuvos politologai sako, kad Johnas McCainas buvo labai įtakingas politikas, kėlęs Lietuvai aktualias problemas.

„Jis buvo ledlaužis, nuolat kėlęs mums aktualius klausimus į politinės darbotvarkės viršų“, – BNS sakė Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala.

„Dėl gynybos biudžeto ir užsienio politikos jis buvo vienas iš didžiausių ir įtakingiausių vanagų“, – BNS teigė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Kęstutis Girnius.

Pasak L. Kojalos, senatorius J. McCainas savo šalyje buvo moralinis autoritetas, kuris galėjo kalbėti drąsiau, atviriau, peržengiant real-politik ribas bei akcentuojant principus ir vertybes.

„Tą matėme ir Baltijos valstybių atžvilgiu: dar tuomet, kai SSRS egzistavo, jis kalbėjo apie būtinybę stiprinti regiono laisvės perspektyvas, o vėliau – kuo skubiau pripažinti nepriklausomybę. Tas pats ir su NATO: dešimtajame dešimtmetyje, kuomet kalba apie Aljanso plėtrą į regioną buvo itin atsargi (dėl apginamumo klausimo, nenoro erzinti Rusiją), J. McCainas kartojo, kad tai turi įvykti kuo greičiau“, – BNS teigė politologas.

„Jis buvo gerbiamas ir demokratų, ir respublikonų, tad į jo nuomonę buvo įsiklausoma. Ne veltui gynybos alokacijų įstatymas šiemet buvo pavadintas jo vardu. Ne veltui jis užėmė ir aukštas pareigas Senate, kur buvo ginkluotųjų pajėgų komiteto pirmininkas“, – pažymėjo jis.

K. Girnius savo ruožtu atkreipė dėmesį, kad J. McCainas pasisakė už kovingą JAV politiką.

„Jis visada reikalavo, kad gynybos išlaidos nuosekliai didėtų ir jis visą laiką ragino, kad Amerika turėtų kovingą užsienio politiką ir nebijotų įsiterpti į konfliktus. Jis, pavyzdžiui, norėjo, kad Amerika užimtų didesnį vaidmenį Sirijos konflikte. Jis gal net per daug buvo linkęs galvoti, kad bombomis galima spręsti visas politines problemas. Galima paminėti, kad jis buvo vienas iš tų, kurie atkakliausiai ragino, kad Amerika ir NATO šalys teiktų ginklus Ukrainai po Krymo aneksijos“, – priminė politologas.

Anot jo, senatorius buvo vienas iš Baltijos šalių nepriklausomybės gynėjų, kartu jas pačias ragino stiprinti gynybą.

„Jis visada labai skeptiškai vertino Rusiją, visada įžiūrėjo Rusijos grėsmę ir visada reikalavo, kad Amerika imtųsi žingsnių jai neutralizuoti. Pavyzdžiui, po to, kai įvyko invazija į Gruziją, jis apkaltino Amerikos Vyriausybę, kad Gruzijai nesuteiktas NATO narystės veiksmų planas, siūlė jį suteikti, kad tokiu būdu būtų Rusijai aiškiai pasakyta, kad ji neturi teisės kištis į tuos reikalus (...). Jam Lietuva nebuvo svetima, jis čia lankėsi, principingai ją palaikė“, – kalbėjo K. Girnius.

Užuojautą reiškė Lietuvos vadovai

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sekmadienį pareiškė užuojautą dėl Jungtinių Valstijų senatoriaus Johno McCaino mirties. D. Grybauskaitė vadina J. McCainą ne tik savo šalies patriotu, bet brangiu, išskirtiniu, artimu Lietuvos draugu. Prezidentė pažymi, kad mūsų šalis jam dėkinga už nuoseklų Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės įtvirtinimo ramstį JAV, daug prisidėjusį prie paramos telkimo šaliai, jos gynybai ir piliečiui saugumui. „Senatorius ryžtingai rėmė artimus ryšius tarp Europos ir JAV, pasisakė už transatlantinės bendruomenės vienybę ir visapusį bendradarbiavimą, ypač karinės paramos Europai, siekiant užtikrinti mūsų gynybinius pajėgumus apsiginti nuo bet kokių grėsmių, svarbą“, – pažymi Prezidentūra. Užuojautoje teigiama, kad J. McCainą atsiminsime kaip drąsų, bekompromisį kovotoją už tiesą ir demokratiją, visada pasirengusi kalbėti už žmogaus teises ir pavergtų tautų laisvę visame pasaulyje.

Johnas McCainas stabilumu buvo priešingybė šios šalies vadovui Donaldui Trumpui, sako kadenciją baigęs Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus. V. Adamkus pabrėžė, kad jam niekada nekilo abejonių dėl J. McCaino „pasišventimo, atsidavimo ir vykdomos politikos Jungtinėse Amerikos Valstijose“. „Jis nuo savo griežto nusistatymo ir politikos niekada neatsitraukia. Tai yra didelė priešingybė dabartiniam prezidentui Donaldui Trumpui“, – BNS sekmadienio rytą sakė V. Adamkus. Pasak jo, senatorius buvo principingas laisvės kovotojas, rėmęs Lietuvos pastangas siekiant nepriklausomybės. „Aš tikrai nuoširdžiai išgyvenu, kad iš šio pasaulio pasitraukė kovotojas už visų žmonių laisvą apsisprendimą“, – teigė prezidentas. V. Adamkus tvirtino, kad J. McCainas nuoširdžiai domėjosi Lietuvos reikalais, okupacijos patirtimi. „Jis tvirtai ir aiškiai, nesvyruodamas sakė, kad tai yra tikra Lietuvos okupacija, ir jis džiaugėsi, kad jo valstybė to nepripažino“, – kalbėjo kadenciją baigęs šalies vadovas. „Jis sakė, kad jeigu bus Amerikos prezidentu, jis labai aiškiai laikysis už laisvo žmogaus apsisprendimą, valstybių apsisprendimą ir demokratinių idėjų tvirtinimą visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą“, – pridūrė jis.

Seimo pirmininkas V. Pranckietis savo ruožtu teigia, kad J. McCaino netektis yra lydima neapsakomai gilaus liūdesio. „Savo neįtikėtina drąsa ir žavesį keliančiu atsidavimu savo šaliai ir demokratijai jis buvo širdžių lyderis, autoritetas daugeliui valstybių vadovų. Jei bent po dalį jo skleistos šilumos ir išminties pasisems kiekvienas, pasaulis bus geresnis ir teisingesnis. Man buvo didžiulė garbė prisiliesti prie Bičiulio ir Draugo, Žmogaus. Liūdime ir gedime, kartu dėkojame už palaikymą Lietuvai“, – sako V. Pranckietis.

Premjeras Saulius Skvernelis irgi vadina J. McCainą Lietuvos draugu ir pažymi, kad jam imponavo senatoriaus gebėjimas kalbėti tiesiai ir atvirai. „Vienas pirmųjų mano, kaip premjero, tarptautinių susitikimų buvo būtent su senatoriumi John McCain. Nepaprasta asmenybė, išsiskirianti savo humoro jausmu ir gebėjimu kalbėti tiesiai ir atvirai. Tai buvo nepaprastai drąsus vyras. Mūsų Tautai labai trūks jo nuolatinės paramos ir tvirto žodžio, kalbančio nepagražintą tiesą“, – teigia Lietuvos ministras pirmininkas.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"