Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
PASAULIS

Komunizmo šmėkla XXI amžiuje: nuo kurių pasaulio šalių jos šešėlis dar nepasitraukė 

2018 rugpjūčio 13 d. 12:13
Žmonės atsispindi stikle, ant kurio - Kubos prezidento Fidelio Castro plakatai Havanoje. Kuba, 2018 metai.
Žmonės atsispindi stikle, ant kurio - Kubos prezidento Fidelio Castro plakatai Havanoje. Kuba, 2018 metai.
Reuters/Scanpix nuotrauka

Kuba ruošiasi keisti šalies konstitucinę tvarką. Iš preambulės ketina išimti vieną iš šios valstybės tikslų – komunizmo statybą. Tačiau komunistų partija išlaikys pagrindinį vaidmenį Kubos gyvenime. Apie šalis, kurias XXI amžiuje vis dar valdo komunistinės jėgos, pasakoja meduza.io.

Lietuvoje keli konservatoriai siūlo Lietuvos komunistų partiją (LKP) pripažinti nusikalstama organizacija. Pagal jų parengtą projektą, sovietmečiu vadovaujančias pareigas LKP ėję asmenys turėtų apie tai paskelbti kandidatuodami rinkimuose, taip pat dalyvaudami konkursuose į valstybės ar diplomatinę tarnybą, pranešė BNS. Nuslėpę tokią informaciją iš konkurso į valstybės tarnybą jie būtų šalinami, o apie kandidatų priklausomybę buvusios komunistų partijos elitui skelbtų Vyriausioji rinkimų komisija.

Tuo metu XXI amžiaus pasaulyje vis dar išlieka valstybių, kurios nenori atsikratyti komunistinės praeities, komunistines ar socialistines iliuzijas modifikuoja, iš dalies leidžia atsirasti rinkos ekonomikai, bet komunistinės ir jiems artimos partijos įsikibusios laikosi valdžios.

Tipiškas vaizdas Kuboje.
Tipiškas vaizdas Kuboje.

Kuba: vienos lyties santuokos vietoj komunizmo

Istorija. Kubos revoliucija laimėjo 1959 metais. Į valdžią atėjo „26 liepos judėjimas“, vadovaujamas brolių Fidelio bei Raulio Castro ir Ernesto Che Guevaros. 1965 metais „Judėjimas“ buvo oficialiai pervardytas į Kubos komunistų partiją. Daugiau kaip 16 metų naujoji valdžia valdė šalį be jokio dokumento ir tik 1976 metais buvo priimta naujoji Kubos konstitucija.

Ideologija. 1976-aisiais pagrindiniu kubiečių tikslu buvo paskelbtas komunistinės visuomenės kūrimas. Kad laikosi šios ideologijos Kuba patvirtino 2002 metais, priėmusi pataisą, pagal kurią socialistinė sistema paskelbta nesunaikinama.

Dabartinius pokyčius inicijavo Raulis Castro, buvęs prie revoliucijos šaknų šeštajame dešimtmetyje.

Nuo tada vietoj komunizmo kūrimo siūloma apsiriboti socializmu. Turėtų būti legalizuota privati nuosavybė ir laisva rinka. Prezidento įgaliojimus siūloma apriboti iki dviejų po penkerius metus trunkančių kadencijų, grąžinant premjero pareigas. Įstatymu garantuojama nekaltumo prezumpcija. Draudžiama bet kokia etninė, rasinė ir genderinė diskriminacija, o tai iš dalies atveria kelią legalizuoti gėjų santuokas.

Vis dėlto komunistų partija išlieka vadovaujama Kubos visuomenės jėga.

Tikrovė. R. Castro apie ekonomines reformas paskelbė iškart po to, kai atėjo į valdžią 2008 metais. Valstybė leido valstiečiams naudotis nenaudojama žeme, individualiems verslininkams leido darbui samdyti ne tik šeimos narius. Valstybinių kompanijų vadovams kasdieniuose reikaluose leido daugiau savarankiškumo.

Po kelerių metų darbą pradėtas santykių su JAV atnaujinimas, Havanoje vėl pradėjo veikti amerikiečių ambasada.

Dar prieš 10 metų buvo aptariama ir galimybė įteisinti vienos lyties santykius. Pagrindiniu projekto lobizmu užsiėmė viena seksologė, savo gyvenimą paskusi kovai už homoseksualų teises. Tačiau tuo metu įstatymas nebuvo priimtas.

2016 metais Kuba užėmė 68 vietą pagal išsivystymo žmogiško potencialo išsivystymo lygį ir 95 vietą – pagal (bendrąjį vidaus produktą) BVP vienam gyventojui.

Globalizaciją partija laiko neturinčią „klasinio charakterio“, todėl joje nemato kapitalistinės sėkmės liudijimų. pixabay nuotrauka
Globalizaciją partija laiko neturinčią „klasinio charakterio“, todėl joje nemato kapitalistinės sėkmės liudijimų. pixabay nuotrauka

Kinija: grįžimas prie Mao tvarkos

Istorija. Žemyninę Kiniją be Taivano komunistai pradėjo kontroliuoti po Antrojo pasaulinio karo. Nuo tada šalis išgyeno Mao Zedong kruviną „kultūrinę revoliuciją“ ir svaiginamas rinkos reformas, vadovaujant Deng Xiaopingui. Dabartinis Kinijos komunistų partijos vadovas Xi Jinping'as taip pat įnešė indėlį į šalies politinės sistemos vystymą: prie jo pirmą kartą nuo Mao laikų buvo apribotas lyderio buvimas valdžioje.

Ideologija. Kinų valdžia oficialiai neatsisako nuo marksistinės doktrinos, bet pradedant nuo Mao, Kinijos liaudies respublikos vadovo, pradėjo asmeniškai papildyti – tam, kad mokymą pritaikytų prie Kinijos poreikių ir šiuolaikinio pasaulio realijų.

Vienas iš naujausių ir pačių svarbiausių papildymų – „trigubos atstovybės“ koncepcija – 2000 metų pradžioje į komunistų partiją atvėrė kelią verslininkams. Partija ir toliau pirmenybę teikia socialistinei sistemai prieš kapitalistinę, o tuo paaiškina kapitalizmo elementų diegimo į socializmą saugumą.

Globalizaciją partija laiko neturinčią „klasinio charakterio“, todėl joje nemato kapitalistinės sėkmės liudijimų.

Realybė. Xi Jinping'as valdžią sukoncentravo savo rankose tokiomis sąlygomis, kai Kinijos ekonominio augimo tempai pradėjo lėtėti. Nuo Deng Xiaopingui laikų egzistuojanti politinė sistema grindžiama stabdžių ir atsvarų sistema partinių lyderių bei regioninių klanų ir nelabai pasiryžusi naujam stambių reformų raundui.

Klausimas toks: kokia yra paties reformų programa, be totalinės visų aktyvių piliečių kontrolės diegimo ir priskyrimo jiems individualaus reitingo? O tai yra panašu į politinio režimo gynimą nuo potencialaus nepasitenkinimo, o ne ekonominės krizės įveikimo.

Dabartinis Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas tarp karo veteranų 2018 metų lapkritį. AFP/Scanpix nuotrauka
Dabartinis Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas tarp karo veteranų 2018 metų lapkritį. AFP/Scanpix nuotrauka

Šiaurės Korėja – blogiau, negu komunizmas

Istorija. Nuo XX amžiaus pradžios Korėjos pusiasalio teritorija buvo okupuota Japonijos. Po Antrojo pasaulinio karo Korėją pasidalijo JAV ir Sovietų Sąjunga. Šiaurėje į valdžią atėjo komunistinė Kim Ir Seno vyriausybė. Kai po Stalino mirties tarp Sovietų Sąjungos ir Kinijos prasidėjo trintis, Kim Ir Senas stengėsi manevruoti tarp šių dviejų branduolinių valstybių. Galiausiai Pchenjanas atsitraukė nuo abiejų ir maksimaliai izoliavo save nuo išorinio pasaulio.

Lygiagrečiai Kim Ir Senas atsikratė tikrų ir išsigalvotų priešų iš savos partijos, o šalyje buvo pradėtas formuoti jo asmenybės kultas.

Ideologija. Žodį „čiučche“ Kim Ir Senas pirmą kartą pavartojo 1955 metais, o 1972-aisiais jis pateko į šalies konstituciją. „Čiučchne“ buvo paskelbtas „kūrybiniu marksizmo leninizmo priedu prie Korėjos tikrovės“. Devintajame dešimtmetyje Kim Ir Senas pareiškė, kad „čiučche“ reiškia „naują žmonijos erą istorijoje“.

Po to, kai subyrėjo Sovietų Sąjunga, komunizmo paminėjimai po truputį pradėjo dingti iš oficialių dokumentų. 2009 metais šis žodis buvo išimtas iš konstitucijos. 2012 metais Markso ir Lenino portretai dingo iš centrinės Pchenjano aikštės.

Realybė. Korejos liaudies demokratinė respublika išlieka labiausiai uždara valstybė pasaulyje. Todėl labai sunku spręsti apie tai, kas vyksta šios šalies viduje.

Daugiau ar mažiau akivaizdu, kad išlaikoma griežta diktatūra ir bet koks kitamintiškumas yra pavojingas. Vis dėlto ekspertai kalba apie tai, kad pastaraisiais metais ten daromos reformos, kurias net galima lyginti su kiniškomis.

Formaliai Šiaurės Korėjoje niekada nebuvo vienpartinės diktatūros. Be vadovaujančios Darbo partijos šalyje leidžiamos dar dvi, bet visos trys yra apjungtos į Vieningą demokratinį tėvynės frontą.

Be valstybinio sektoriaus Vietname taip pat pripažintas privatus, kolektyvinis, individualus, ir valstybinis-kapitalistinis. pixabay nuotrauka
Be valstybinio sektoriaus Vietname taip pat pripažintas privatus, kolektyvinis, individualus, ir valstybinis-kapitalistinis. pixabay nuotrauka

Vietnamas: neoliberalizmas komunistinėje šalyje

Istorija. Vietnamas buvo apjungtas komunistų partijos 1976 metais po 30 metų pilietinio karo, kuriame aktyviai dalyvavo iš pradžių prancūzai, vėliau – amerikiečiai.

Pirmas apjungto Vietnamo dešimtmetis pasižymėjo griežta diktatūra ne šiaip sovietinio, o stalininio pobūdžio. Rezultatas buvo toks, kad šalis susidūrė su sunkia ekomonine krize: infliacija siekė 700 proc. per metus.

Nuo 1986 metų šalyje buvo pradėtos rinkos reformos. Tam įtakos turėjo „perestroika“ („pervarka“ – liet.) Sovietų Sąjungoje, spartus kapitalistinis kaimyninės Kinijos vystymasis, pagaliau pietinės šalies dalies didėjanti funkcionierių įtaka – ten iki komunistų atėjimo 1975 metais buvo kapitalizmas.

Ideologija. Formaliai Vietnamas išlieka socialistinė šalis, pastoviai deklaruojanti savo ištikimybę marksistinei ideologijai. Pastarąjį kartą tai buvo daroma 2013 metais per konstitucinę reformą. Praktiškai pirmiausia tai susiję su komunistų partijos valdžios monopolija.

Vis dėlto 1980 metų pabaigoje buvo oficialiai paskelbta, kad šalyje pradeda funkcionuoti „socialistinės orientacijos rinkos ekonomika „.

Realybė. Be valstybinio sektoriaus Vietname taip pat pripažintas privatus, kolektyvinis, individualus ir valstybinis-kapitalistinis. Vis dėlto pagrindinė varomoji jėga yra valstybinės įmonės.

Nors valdžia lieka komunistų partijos rankose, Vietname vyksta aktyvi politinė kova. Šalies parlamentas tapo debatų vieta. O interneto cenzūra šioje šalyje mažesnė, negu Kinijoje ir Šiaurės Korėjoje.

Daugiau kaip 70 proc. Laoso gyventojų dirba žemės ūkyje. pixabay nuotrauka
Daugiau kaip 70 proc. Laoso gyventojų dirba žemės ūkyje. pixabay nuotrauka

Laosas: partija viena, kandidatų daug

Istorija. Laose komunistai į valdžią atėjo 1975 metais po pusantro dešimtmečio trukusio pilietinio karo. Pirmuosius 15 metų Liaudies revoliucinė partija apsiėjo be parašytos konstitucijos. Devintojo dešimtmečio pabaigoje dėl socialistinio lagerio krizės ir Kinijos reformų šalyje buvo pradėtas rengti pagrindinis įstatymas.

Projekto svarstymas vyko aksominių revoliucijų Rytų Europoje ir pertvarkos Sovietų Sąjungoje fone.

Atsirado vilties, kad valdžia pradės politinio gyvenimo demokratizaciją. Tačiau CK nariai prigąsdino areštais, jei šalyje prasidėtų mitingai, reikalaujantys daugiapartinės sistemos: „Per pastaruosius 35 metus partija įrodė liaudžiai, kad išlieka vienintelė jėga, galinti ja pasirūpinti.“

Ideologija. 1991 metais priimtoje konstitucijoje apie komunistinę ideologiją visai neužsimenama, o apie partiją rašoma trečiame pagrindinio įstatymo straipsnyje: „Daugiatautės liaudies teisė būti šeimininke savo šalyje vykdoma ir garantuojama per funkcionuojančią politinę sistemą, kurios centre – Laoso liaudies revoliucinė partija.“

Konstitucija nekelia tikslo vystyti socialistinę ekonomiką, vietoj to deklaruojamas perėjimas nuo natūrinio ūkio prie prekinio ir garantuoja teisę į privačią nuosavybę.

Realybė. Nežiūrint į tai, kad Laose uždraustos opozicinės partijos, rinkimai į parlamentą rengiami alternatyviu pagrindu. 2016 metais į 149 vienas parlamente pretendavo 211 asmenų – dauguma jų buvo Laoso liaudies revoliucinės partijos nariai.

Pagal BVP vienam gyventojui Laosas yra 121 vietoje pasaulyje. Daugiau kaip 70 proc. gyventojų dirba žemės ūkyje, iš kurių gaunama tik 20 proc. pajamų. Iki 40 proc. pajamų gaunama iš turizmo. Laoso ekonomika auga apie 7 proc. per metus.

Nepalas lieka viena skurdžiausių pasaulio šalių. pixabay nuotrauka
Nepalas lieka viena skurdžiausių pasaulio šalių. pixabay nuotrauka

Nepalas: demokratinę, bet labai skurdžią šalį valdo komunistų partija

Istorija. 1966 metais Nepalo komunistinės jėgos pradėjo partizaninį karą prie monarchinę vyriausybę. 2008 metais šalis buvo paskelbta federacine respublika. Nuo to laiko Nepalo vyriausybei vadovavo nariai vienos iš dviejų komunistinių partijų – marksistinės leninistinės arba maoistinės, jos pastoviai laimėdavo per demokratinius rinkimus.

2018 metų gegužę partijos susivienijo ir dabar turi absoliučią dauguma abejose Nepalo parlamento palatose.

Ideologija. Nežiūrint į Kinijos artumą, nepalietiškas maoizmas atėjo iš kitapus vandenyno – Peru. Nepaliečiai perėmė šios šalies grupuotės, kariavusios partizaninį karą, patirtį.

Nepalo komunistų partija buvo sukurta Sovietų Sąjungos komunistų partijos pavyzdžiu – su Centro komitetu, Politiniu biuru ir demokratinio centralizmo principais.

Realybė. Šiandien pagrindinės Nepalo valdžios problemos – ne ideologinio plano. Daug sudėtingiau susitvarkyti su skurdu, etniniais konfliktais ir tuo, kad šalis užspausta tarp dviejų didelių valstybių – Kinijos ir Indijos.

Tuo metu XXI amžiaus pasaulyje vis dar išlieka valstybių, kurios nenori atsikratyti komunistinės praeities, komunistines ar socialistines iliuzijas modifikuoja, iš dalies leidžia atsirasti rinkos ekonomikai, bet komunistinės ir jiems artimos partijos įsikibusios laikosi valdžios.

Po daug ką sugriovusio 2015 metų žemės drebėjimo sekė ekonominė Indijos blokada – o ji yra pagrindinė prekių ir resursų Nepalui tiekėja. Pagal indus, jie gynė etnines mažumas, nepatenkintas tuo, kad naujojoje konstitucijoje nepakankamai užtikrinamos jų teisės.

Nepalas lieka viena skurdžiausių pasaulio šalių – 157 vieta pagal BVP vienam gyventojui – o svarbiausias vyriausybės uždavinys yra ne komunizmo statyba, bet išgyvenimas.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"