Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
PASAULIS

JAV, Prancūzija ir Britanija sudavė smūgių Sirijai 

2018 balandžio 14 d. 09:01

Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir Prancūzija šeštadienį surengė virtinę baudžiamųjų smūgių Sirijos prezidento Basharo al Assado režimui, atsakydamas į numanomas chemines atakas, kurias Amerikos prezidentas Donaldas Trumpas pavadino „monstro nusikaltimais“.

18:04 val. Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį sveikino Vakarų smūgius Sirijos lyderio Basharo al Assado režimui ir vadino juos „tinkamu atsaku“ į „nežmoniškas“ Damasko atakas.

„Mes laikome šią operaciją tinkama“, – per savo valdančiosios partijos susitikimą Stambule sakė R. T. Erdoganas.

„Režimas pamatė, kad pastarosiomis dienomis intensyvėjančios jo atakos prieš disidentus ... nebus paliktos be atsako“, – pažymėjo jis.

Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir Prancūzija šeštadienį paryčiais smogė keletui Sirijos režimo taikinių, praėjus savaitei po įtariamos dujų atakos sukilėlių kontroliuotame Damasko priemiestyje Dumoje. Manoma, kad per tą ataką žuvo mažiausiai 40 žmonių.

17:04 val. Pentagonas šeštadienį paskelbė, kad per bendrą JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos operaciją prieš Sirijos režimą buvo „sėkmingai pataikyta į visus taikinius“, taip atremdamas Rusijos pareiškimus, kad dešimtys raketų buvo numuštos.

„Nesiekiame konflikto Sirijoje, bet negalime leisti tokių sunkių tarptautinės teisės pažeidimų“, – žurnalistams sakė Pentagono atstovė Dana White.

„Sėkmingai pataikėme į visus taikinius, – sakė ji. – Šie smūgiai buvo pateisinti, teisėti ir proporcingi.“

16:18 val. Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas šeštadienį gyrė paryčiais kartu su Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos pajėgomis surengtus smūgius Sirijos režimui ir pareiškė, kad „rezultatas nebūtų galėjęs būti geresnis“.

Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir Prancūzija šeštadienį paryčiais smogė keletui Sirijos režimo taikinių, praėjus savaitei po įtariamos dujų atakos sukilėlių kontroliuotame Damasko priemiestyje Dumoje. Manoma, kad per tą ataką žuvo mažiausiai 40 žmonių.

„Tobulai atliktas smūgis praeitą vakarą (JAV laiku). Ačiū Prancūzijai ir Jungtinei Karalystei už jų išmintį ir jų puikių kariuomenių galią“, – sakoma D. Trumpo „Twitter“ žinutėje.

„Rezultatas nebūtų galėjęs būti geresnis. Misija įvykdyta!“ – pridūrė jis.

14:49 val. Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas šeštadienį sakė, kad Europos Sąjunga palaiko Jungtines Valstijas, Prancūziją ir Didžiąją Britaniją dėl jų smūgių Sirijoje, suduotų po įtariamos Damasko cheminės atakos sukilėlių kontroliuotame Dumos mieste.

„JAV, Prancūzijos ir JK smūgiai aiškiai parodo, kad Sirijos režimas drauge su Rusija ir Iranu negali tęsti šios žmonių tragedijos, bent jau be kainos. ES palaikys savo sąjungininkes teisingumo pusėje“, – sakoma D. Tusko žinutėje socialiniame tinkle „Twitter“.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris sakė, jog ataka Dumoje – ne pirmas kartas, kai Damaskas panaudoja cheminius ginklus prieš civilius, „bet turi būti paskutinis“ kartas.

„Tarptautinei bendrijai tenka atsakomybė identifikuoti ir pareikalauti atskaitomybės iš tų, kas atsakingas dėl bet kokią ataką cheminiais ginklais“, – sakoma J.-C. Junckerio pareiškime.

„Į aštuntuosius konflikto metus žengiančiai Sirijai labai reikia visų šalių gerbiamo ilgalaikio ugnies nutraukimo, kuris sudarytų sąlygas pasiekti suderėtą politinį sprendimą per Jungtinių Tautų vadovaujamą Ženevos procesą, kad kartą ir visiems laikams šaliai būtų atnešta taika“, – sakė J.-C. Junckeris.

13:48 val. Vokietijos kanclerė Angela Merkel šeštadienį sakė, kad smūgiai Sirijos režimui buvo „būtini ir tinkami“ po įtariamos cheminių ginklų atakos Dumoje netoli Damasko.

„Mes remiame faktą, kad mūsų sąjungininkai JAV, britai ir prancūzai ... prisiėmė savo atsakomybę. Šis karinis įsikišimas buvo būtinas ir tinkamas“, – sakoma A. Merkel pareiškime.

„Visa verčia mus manyti“, kad atsakomybė už dešimtis gyvybių nusinešusią ataką Dumoje tenka Sirijos prezidentui Basharui al Assadui, sakė A. Merkel.

Ketvirtadienį ji atmetė galimybę Vokietijai prisidėti prie kokių nors karinių veiksmų Sirijos atžvilgiu.

Šeštadienį kanclerė sakė, jog atrodo tikėtina, kad Sirijos režimas „praeityje kelis kartus panaudojo cheminius ginklus prieš savo paties žmones“.

„Šimtmetis po Pirmojo pasaulinio karo ... privalome kovoti su (tarptautinės) cheminių ginklų konvencijos erozija“, – pažymėjo A. Merkel.

„Vokietija ryžtingai imsis diplomatinių pastangų tam paremti“, – pridūrė ji.

13:18 val. Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas šeštadienį pareiškė, kad paryčiais jo šalies kartu su Didžiąja Britanija ir JAV surengti smūgiai Sirijoje sunaikino „didelę dalį“ Damasko vyriausybės turėtų cheminių ginklų atsargų.

„Didelė dalis jos cheminio arsenalo buvo sunaikinta, – televizijai BFM sakė J.-I. Le Drianas. – Daug buvo sunaikinta per smūgius praietą naktį.“

Jis pridūrė, kad Prancūzija turi „patikimų duomenų“, jog Sirijos prezidento Basharo al Assado režimas yra atsakingas už praeitą savaitgalį sukilėlių kontroliuotame Dumos mieste netoli Damasko įvykdytą nuodingųjų dujų ataką. Pasak padėtį Sirijoje stebinčių grupių, per ataką Dumoje žuvo mažiausiai 40 žmonių.

„Kalbant apie cheminių ginklų klausimą, yra raudona linija, kuri neturi būti peržengta. Jeigu ji bus vėl peržengta, bus kita intervencija“, – perspėjo J.-I. Le Drianas.

„Tačiau manau, kad pamoka buvo išmokta“, – pridūrė jis.

12:49 val. Rusijos kariškiai šeštadienį paskelbė, kad Sirijos turimos sovietinės gamybos oro erdvės gynybos priemonės numušė 71 iš 103 sparnuotųjų raketų, paleistų per JAV ir jų sajungininkių paryčiais surengtus baudžiamuosius smūgius.

Rusijos kariuomenės Generalinio štabo operacijų valdybos viršininkas generolas pulkininkas Sergejus Rudskojus sakė, kad per JAV, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos smūgius niekas nežuvo, o taikiniais tapę Sirijos kariniai objektai ir tyrimų kompleksai, siejami su Damasko cheminių ginklų programa, buvo tik nežymiai apgadinti.

12:48 val. Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Jungtinių Valstijų smūgiai Sirijoje pasiuntė „aiškią žinią“ dėl cheminių ginklų naudojimo, šeštadienį sakė britų ministrė pirmininkė Theresa May.

„Šis kolektyvinis veiksmas pasiunčia aiškią žinią, kad tarptautinė bendrija nestovės nuošaliai ir netoleruos cheminių ginklų naudojimo“, – spaudos konferencijoje sakė Th. May.

Pasak jos, per ketvirtadienį Londone įvykusį skubų vyriausybės posėdį, išklausius teisininkų nuomonę, buvo pripažinta, kad „ir teisinga, ir teisėta imtis karinių veiksmų“.

„Manau, kad veiksmai, kurių buvo imtasi, bus reikšmingai susilpninę Sirijos režimo pajėgumus naudoti cheminius ginklus“, – sakė ministrė pirmininkė.

„Nors visapusiškas smūgio vertinimas dar vyksta, esame įsitikinę jo sėkme“, – pridūrė ji.

Keturi britų naikintuvai smogė karinei bazei netoli Chomso, kur, pasak Britanijos, Sirijos vyriausybinės pajėgos laikė cheminių ginklų komponentus.

„Smogėme konkrečiai ir ribotai taikinių grupei“, – sakė Th. May.

Paklausta, kodėl ėmėsi veiksmų nepasitarusi su parlamentu, ji nurodė priežastis, susijusias su operacijų saugumu.

„Tuo metu, kai ėmėmės šių veiksmų, buvo teisinga jų imtis“, – sakė ji.

Pasak Th. May, pirmadienį ji apie šią operaciją informuos parlamentą.

11:35 val. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įvardino sąjungininkų atakas Sirijoje „agresijos aktu prieš suverenią valstybę, kuri šiuo metu yra priešakinėse kovos su terorizmu linijose“.

„Savo veiksmais JAV dar labiau komplikuoja humanitarinę krizę Sirijoje, sukelia kančias taikiems gyventojams, ir iš esmės pataikauja teroristams, kurie jau septynis metus terorizuoja sirų tautą bei sukelia naują pabėgėlių iš šalies bei regiono bangą“ – pareiškė V. Putinas.

11:20 val. Rusijos gynybos ministerija pareiškė, kad per atakas Sirijoje nukentėjo nekariniai objektai.

Nei viena iš JAV ir sąjungininkų paleistų raketų nepataikė į Rusijos saugomas teritorijas Tartuse ir Chmeime“ pareiškė Rusijos gynybos ministerija. Tuo tarpu, oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova feisbuke išplatino pranešimą apie tai, kad Sirija daugelį metų bando išgyventi teroro agresijos sąlygomis ir kaip tik tuo metu, kai atsirado galimybė taikiai ateičiai, JAV nusprendė suduoti smūgius. „Reikia būti tikrai išskirtiniu, kad kaip tik tuo metu, kai Sirija gavo šansą taikiai ateičiai, apšaudytum jos sostinę“ – rašo ji. Naujienų agentūra „Reuters“, vadovaudamasi Sirijos agentūros „SANA“ informacija, praneša, kad atakų metu nukentėjo trys asmenys.

***

Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir Prancūzija šeštadienį surengė virtinę baudžiamųjų smūgių Sirijos prezidento Basharo al Assado režimui, atsakydamas į numanomas chemines atakas, kurias Amerikos prezidentas Donaldas Trumpas pavadino „monstro nusikaltimais“.

Sirijos sostinėje Damaske girdėjosi sprogimai, o D. Trumpas apie šiuos karinius veiksmus paskelbė iš Baltųjų rūmų, nors Rusija pagrasino į juos atsakyti. Tikėtina, kad šie įvykiai žymi naują etapą brutaliame, jau septynerius metus besitęsiančiame pilietiniame kare.

Vienas Damaske esantis naujienų agentūros AFP korespondentas sakė, kad keli sprogimai pasigirdo apie 4 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, o virš miesto girdėjosi lėktuvų gausmas. Sostinės šiaurėje ir rytuose matėsi kylantys dūmai.

„Ką tik įsakiau Jungtinių Valstijų ginkluotosioms pajėgoms surengti precizinių smūgių taikiniams, susijusiais su Sirijos diktatoriaus Basharo al Assado cheminės ginkluotės pajėgumams“, – D. Trumpas sakė per televiziją iš Baltųjų rūmų geriausiu eterio laiku.

„Šiuo metu vyksta bendra operacija su Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės ginkluotosiomis pajėgomis. Dėkoju joms abiem“, – pridūrė prezidentas.

„Šios žudynės išties reikšmingai eskalavo šio siaubingo režimo cheminių ginklų naudojimo modelį“, – D. Trumpas sakė apie praeitą šeštadienį įvykdytą numanomą nuodingų dujų ataką prieš sukilėlių kontroliuotą Damasko rytinį priemiestį Dumą.

„Dėl šių pasišlykštėtinų atakų blogio motinos ir tėvai, kūdikiai ir vaikai blaškėsi skausmuose ir gaudydami orą, – pridūrė jis. – Tai nėra žmogaus veiksmai. Tai yra monstro nusikaltimai.“

„Šį vakarą mūsų veiksmų tikslas – tvirtai atgrasyti nuo cheminių ginklų gamybos, platinimo ir naudojimo, – aiškino D. Trumpas. – Sukurti šį atgrasymą – gyvybiškai svarbus Jungtinių Valstijų nacionalinis interesas. Jungtinis amerikiečių, britų ir prancūzų atsakas į šiuos žiaurumus apjungs visus mūsų nacionalinės galios instrumentus – karinius, ekonominius ir diplomatinius.“

„Esame pasiruošę tęsti šį atsaką, kol Sirijos režimas liausis naudojęs uždraustas chemines medžiagas“, – pridūrė JAV lyderis.

D. Trumpo pyktį palaikė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

„Negalime toleruoti, kad cheminių ginklų naudojimas taptų norma“, – sakoma jo pareiškime.

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May kalbėjo atsargiau, bet taip pat palaikė šios minikoalicijos pastangas.

„Negalime leisti, kad naudoti cheminius ginklus taptų normalu – Sirijoje, JK gatvėse ar bet kur kitus pasaulyje“, – sakė ministrė pirmininkė, turėdama omenyje praeitą mėnesį Anglijoje įvykdytą išpuolį, kai vienas buvęs rusų dvigubas agentas ir jo duktė buvo apnuodyti, anot britų ekspertų, kovine chemine medžiaga.

Taikiniai

Šie smūgiai buvo nutaikyti į „cheminių ginklų infrastruktūrą“, o JAV pareiškė, kad tai yra perspėjimas B. al Assadui ateityje nebenaudoti tokių ginklų, nors ankstesni panašūs įspėjimai likdavo neišgirsti.

Buvo smogta vienam mokslinių tyrimų kompleksui Damasko apylinkėse, cheminių ginklų sandėliui vakariniame Chomso mieste ir trečiam taikiniui, kuriama buvo vadavietė ir cheminės ginkluotės įrangos sandėlys, nurodė JAV kariškiai.

Britų lėktuvai smogė „buvusiai raketų bazei... kur režimas, kaip vertinama, laikė cheminių ginklų pirmtakus“, pranešė šios šalies Gynybos ministerija. Be to, Prancūzija informavo, kad smūgiai buvo nutaikyti į „Sirijos režimo slaptą cheminį arsenalą“.

Padėtį Sirijoje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) paskelbė, kad virtinė smūgių buvo suduota „mokslinių tyrimų centrams“ ir „kelioms karinėms bazėms“.

Rusijos kariškiai pareiškė, kad nė viena iš raketų nepateko į Maskvos dislokuotų oro erdvės gynybos pajėgų dengiamas sritis aplink Tartuso ir Hmeimimo karines bazes.

Pajėgos

Šiuose smūgiuose dalyvavo JAV, Britanijos ir Prancūzijos pajėgos. JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas sakė, kad per juos buvo panaudota dukart daugiau šaudmenų negu per pernai amerikiečių surengtus smūgius vienai Sirijos karinių oro pajėgų bazei, sietai su viena ankstesne chemine ataka. Tąsyk buvo paleistos 59 sparnuotosios raketos „Tomahawk“.

Didžiosios Britanijos gynybos ministerija nurodė, kad keturi lėktuvai „Tornado“ paleido raketų „Storm Shadow“, o Prancūzijos gynybos ministerija paskelbė vaizdo įrašą, kuriama matyti naikintuvai „Rafale“, kylantys į šią misiją.

Kaip pranešama, JAV panaudojo bombonešius B-1, bet amerikiečių kariškiai atsisakė pateikti konkrečių duomenų.

Reakcija

Atsakydama į šias atakas, Sirija paleido raketų „žemė-oras“, bet Rusija, regis, to nepadarė. Anksčiau Rusijos ambasadorius Libane buvo perspėjęs, kad Sirijoje dislokuotos rusų pajėgos numuš visas į šią šalį nutaikytas raketas.

Rusijos gynybos ministerija nurodė, kad JAV, Prancūzijos ir Britanijos pajėgos paleido į taikinius Sirijoje daugiau kaip 100 raketų, bet pridūrė, kad sirų pajėgos daug jų numušė.

Sirijos valstybinė žiniasklaida pareiškė, kad naujieji smūgiai yra „skandalingas tarptautinės teisės pažeidimas“ ir perspėjo, kad ši „intervencija pasmerkta žlugti“.

Rusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė, kad smūgių Sirijoje buvo surengta, kai ši šalis, jau septynerius metus niokojama karo, „turėjo taikios ateities galimybę“. Maskvos ambasadorius Vašingtone perspėjo, kad šie veiksmai sukels „pasekmių“, bet jų nedetalizavo.

D. Trumpas perspėjo Rusiją ir Iraną neremti savo sąjungininko Damaske.

„Rusija privalo apsispręsti, ar ji toliau eis šiuo tamsiu keliu, ar prisidės prie civilizuotų valstybių kaip jėga už stabilumą ir taiką“, – sakė jis.

JAV opozicinės Demokratų partijos įstatymų leidėjai perspėjo, kad platesnei karinei kampanijai reikės Kongreso sutikimo, taip pat gerai suformuluotos strateginės vizijos.

Įrodymai

Po atakos Dumoje Maskva neigė, kad ten buvo panaudoti kokie nors cheminiai ginklai arba kad B. al Assadas kaip nors su tuo susijęs. Rusija paskelbė įvairių alternatyvių teorijų, o jas vainikavo pareiškimas, kad šį išpuolį inscenizavo Britanija.

Jungtinėse Tautose Rusijos diplomatai blokavo JAV pateiktą rezoliucijos projektą, siūliusį atkurti cheminių ginklų naudojimo Sirijoje tyrimo tarptautinį mechanizmą, turėjusį nustatyti, kas kaltas.

Tačiau Vašingtonas, Paryžius ir Londonas tvirtino turintys slaptų žvalgybos duomenų, rodančių B. al Assado kaltę, o penktadienį JAV Valstybės departamento atstovė Heather Nauert pareiškė, kad sąjungininkai turi „įrodymų“.

„Neketinu sakyti, kurią dieną absoliučiai sužinojome, kad esama įrodymų. Ataka buvo įvykdyta (praeitą) šeštadienį; tikrai žinome, kad buvo (panaudotas) cheminis ginklas, – ji sakė per spaudos konferenciją. – Žinome, kad tik tam tikros šalys, pavyzdžiui, Sirija, turi pristatymo mechanizmų ir turi tokių tipų ginklų.“

Paklausta, ar gali pasakyti, kad JAV turi įrodymų, jog už ataką Dumoje yra atsakingas B. al Assado režimas, H. Nauert atsakė: „Taip.“

Atrodo, kad Vakarų šalių lyderiai rado pakankamai įtikinamų priežasčių šiems baudžiamiesiems smūgiams surengti, bet kiti stebėtojai susirūpinę, kad krizė gali eskaluotis.

Rusijos kariuomenė pažadėjo atsakyti į bet kokią ataką, o prezidento Vladimiro Putino administracija ne kartą perspėjo, kad D. Trumpas veda Ameriką pavojingu keliu.

Po naujausių smūgių Maskvos ambasadorius Vašingtone Anatolijus Antonovas sakė: „Perspėjome, kad tokie veiksmai neliktų be pasekmių.“

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Maria Zacharova piktinosi, kad sąjungininkai po šių atakų tebenori „savintis moralinę lyderystę pasaulyje“.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas penktadienį perspėjo priešingas stovyklas stengtis neleisti, kad „padėtis taptų nevaldoma“.

Sprendimas veikti

D. Trumpas seniai kritikavo savo pirmtaką Baracką Obamą dėl nesugebėjimo imtis veiksmų 2013 metais, kai B. al Assado pajėgos buvo apkaltintos dėl kitų cheminių atakų ir buvo peržengta „raudona linija“.

Naujausi smūgiai Sirijai buvo suduoti praėjus kiek daugiau negu metams po D. Trumpo įsakymo paleisti sparnuotųjų raketų salvę į vieną Damasko režimo oro pajėgų bazę po incidento, kai Chan Šeichūno mieste prieš civilius buvo panaudotas zarinas.

Palaikomas naujo karingo būdo nacionalinio saugumo patarėjo Johno Boltono (Džono Boltono), D. Trumpas visą pastarąją savaitę susitikinėjo su patarėjais ir generolais, planuodamas atsaką po atakos Dumoje.

Kaip pranešama, J. Mattisas ne kartą siūlė veikti atsargiai, kad sumažėtų rizika Jungtinėms Valstijoms būti smarkiai įtrauktoms į Sirijos pilietinį karą.

Tačiau kiti patarėjai naudojosi galimybe įtikinti D. Trumpą, norintį išvesti JAV pajėgas iš Sirijos, vos tik bus galutinai sutriuškinta džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“, laikytis griežtesnės pozicijos.

Šie griežtosios linijos šalininkai, taip pat įtakingi JAV sąjungininkai Izraelis ir Saudo Arabija, nori, kad Vašingtonas imtųsi priemonių prieš Sirijoje didėjančią Irano įtaką, net jeigu dėl to tektų rizikuoti įsitraukti į grėsmingą priešpriešą su Rusija.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"