Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
PASAULIS

Jarosławas Kaczyńskis – tikrasis Lenkijos valdovas 

2018 birželio 18 d. 11:00
Partijos "Teisė ir teisingumas" lyderis Jarosławas Kaczyńskis /
Partijos "Teisė ir teisingumas" lyderis Jarosławas Kaczyńskis /
"Scanpix" nuotrauka

Jarosławo Kaczyńskio biuras yra pirmajame aplūžusio pastato Varšuvos centre aukšte. Čia yra baseinas, japonų restoranas už kampo. Paprasčiausias ženklas ant stiklinių durų skelbia: „Parlamentaro Jarosławo Kaczyńskio biuras“. Visi žino, kad čia nevalia belstis be išankstinio leidimo – čia įsikūręs svarbiausias Lenkijos politikas, rašo „Politico“.

Įprasta darbo diena

Nepaisant neišsiskiriančio ženklo, Kaczyńskis yra daug daugiau nei paprastas parlamento narys. Jis – nekvestionuojamas Lenkiją valdančios partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS) lyderis, nustelbiantis net ministrę pirmininkę Beatą Szydło ir prezidentą Andrzejų Dudą, kuriuos būtent jis ir parinko užimti postus.

Kaczynskis nekalba jokia užsienio kalba, neturi kompiuterio ir pirmą banko sąskaitą atsidarė tik 2009-aisiais. Turi dvi kates ir nėra susituokęs.

Dažniausiai Kaczyńskis į darbą atvyksta apie 10-ą valandą ryte, atvežamas apsaugos personalo (neturi vairuotojo pažymėjimo), į pastatą įeina per šoninį įėjimą. Pasak Michało Krzymowskio 2015-aisiais publikuotos knygos „Kaczyński’s Secrets“ („Kaczyńskio paslaptys“), politikas neina valgyti į miestą – mėgsta tradicinį lenkišką maistą, kurį jam atneša sekretorė iš greta esančios valgyklos. Beveik visada valgo vienas.

Dieną leidžia troškiame spartietiškame biure, sėdėdamas už sunkaus tamsaus stalo ir priimdamas svečius, peticijų teikėjus ir politinius sąjungininkus.

„Čia susidaro ministrų ir ministro pirmininko patarėjų eilė, laukiančių su juo pasimatyti. Jis išklauso jų visų ir pabaigoje priima sprendimus“, – teigė artimas bendražygis, nenorintis atskleisti savo tapatybės. Sprendimai čia tampa galutiniais.

Valdžios dvipoliškumas

Lenkija turėjo panašių asmenybių ir anksčiau. Józefas Piłsudskis, vedęs šalį į nepriklausomybę 1918-aisais, atsisakė aukštų valstybės postų ir pirmenybę teikė šalies valdymai iš užkulisių. Jo portretas puošia Kaczyńskio kabinetą. Tuo tarpu komunistiniais laikais tikrasis padėties šeimininkas buvo pirmasis sekretorius, o ne ministras pirmininkas.

Tačiau Kaczyńskio šalies kontrolė, jam neužimant oficialių vadovo pareigų, yra neįprasta praktika modernioje Europoje. Lenkijos pareigūnas paklaustas, ar Kaczynskio aiškiai išsakytos mintys apie Europos Sąjungos atnaujinimą yra oficiali Varšuvos pozicija, bandė išsisukti: „Jo balsas yra vienas iš lemiamų.“

Dviprasmiškumas, kas iš tikrųjų kontroliuoja šalį, sukelia galvos skausmą vyriausybei ir painiavą Lenkijos partneriams bei sąjungininkams, kurie oficialiai susitikę su valstybės atstovais nežino, kas priima lemiamus sprendimus liečiančius Lenkijos politiką: ar tai būtų susiję su ES reforma po „Brexit“, ar jos santykiais su NATO, augant Rusijos grėsmei Rytuose.

Kaczyńskis yra priėmęs keletą užsienio lyderių. Bene svarbiausias – susitikimas su Vengrijos ministru pirmininku Viktoru Orbánu sausio mėnesį – dešiniojo sparno ideologiniu sąjungininku. Abu atvirai reiškia nepasitenkinimą liberalais, Briuselio biurokratų stumiama migracijos politika ir pabrėžia šalių suvereniteto stiprinimo svarbą.

„Jaroslawai, išgelbėk mus!“

Šalyje, kurioje dauguma politikų yra niekuo neišsiskiriantys ir neįdomūs, 67-erių amžiaus ilgametis viengungis su nepakartojamu talentu užvesti arba supykdyti mases žmonių, išsiskiria iš politinio elito. Kaczyńskis sugeba tuo pat metu įsiutinti pusę šalies, o likusius pakerėti. Šūkiai „Jaroslawai, išgelbėk mus!“ įprasti politiniuose mitinguose.

Seni bendražygiai apibūdiną politiką kaip aštraus proto, puikios atminties ir sugebančiu įtraukiančiai papasakoti ilgas istorijas. „Jis labai linksmas, – teigia Romanas Giertychas, buvęs dešiniųjų partijos, suformavusios koalicijos su „Teise ir teisingumu“ 2005–2007 metais, prieš tai kartu nuvertusios neilgai išgyvenusią vyriausybę, lyderis. – Gali su juo kalbėtis tris ar keturias valandas. Vienintelis minusas tai, kad jis domisi tik Lenkija.“

Politikas buvo išvykęs atostogų į užsienį tik kartą gyvenime: septintajame dešimtmetyje kartu su motina ir broliu dvyniu keliavo į Odesą Ukrainoje aplankyti pusbrolių. Kaczyńskis nekalba jokia užsienio kalba, neturi kompiuterio ir pirmą banko sąskaitą atsidarė tik 2009-aisiais. Turi dvi kates ir nėra susituokęs.

Pawełas Kowalas, buvęs užsienio reikalų ministro pavaduotojas, padėjęs organizuoti nepavykusią Kaczyńskio prezidentinę kompaniją 2010-aisiais, po kurios išsiskyrė jų keliai, lygina jį su senamadišku šalies valdininku, atsiribojusiu nuo plačiojo pasaulio.

Brolis dvynys – Lenkijos prezidentas

Daugelis buvusių bendražygių dabar tapo priešais. Šiuo metu „Teisės ir teisingumo“ lyderis yra apsuptas pataikūnų ir paklūstančių jo valiai. Bet Kaczyńskis ne visada dirbo vienas. Devintajame dešimtmetyje kartu su dvyniu broliu Lechu kopė karjeros laiptais Lenkijos „Solidarność“ judėjime. Abu vyrai buvo artimi su motina Jadwiga, kuri užaugino juos patriotiška dvasia, įskiepijo pamaldumą bei įtarumą Vokietijai ir Rusijai.

„Jam visiškai neįdomios moterys ar pinigai. Jį domina tik valdžia“, – teigė buvęs bendražygis Romanas Giertychas.

Iš dviejų brolių Jaroslawas buvo tvirtesnis, pasižymintis lyderio savybėmis. Lechas – švelnesnis, geraširdis. Vykstant išsivadavimo iš komunizmo gniaužtų procesui, jis suvaidino svarbesnį vaidmenį disidentinėje veikloje. Už tai net metus laiko praleido už grotų po to, kai komunistai su Jaruzelskiu priešakyje paskelbė įvedantys karinę padėtį šalyje. Abu vyrai konsultuodavosi vienas su kitu dėl kiekvieno svarbaus klausimo, nevengdavo kalbėtis telefonu daugiau nei dešimt kartų per dieną.

Po komunizmo griuvimo Kaczyńskiai mėgavosi greitu kilimu karjeros laiptais. 2001-aisiais įkūrė partiją, kuriai iki dabar vadovauja Jaroslawas. 2005-aisiais Jaroslawas atmetė siūlymą užimti ministro pirmininko posto, po to, kai jo partija nugalėjo rinkimuose, tam, kad atlaisvintų vietą sėkmingam brolio skrydžiui į prezidento postą. Kitais metais, po skilimo partijoje, Lechas vis dėlto paskyrė Jaroslawą ministru pirmininku. Jis postą laikė užėmęs pusantrų metų.

Smolensko tragedija

2010-ųjų balandį Lechas buvo pakeliui į Katynės aukų paminklo atidarymą, tačiau prezidentinis laineris sudužo Smolensko apylinkėse Rusijoje. Visi 96 žmonės skridę lėktuvu žuvo, įskaitant šalies prezidentą Lechą Kaczyńskį ir jo žmoną. Tai buvo gniuždantis momentas Jaroslawui. Nuo tada, kai žuvo Lechas, jis rengiasi tik juodai.

Politikos analitikė Jadvyga Staniszkis, buvusi artima Jaroslawo draugė ir patarėja, apibūdino politiko asmenybės pokyčius taip: „Dabar jis visiškai kitoks. Iš tikrųjų, aš nebesuprantu naujojo Kaczyńskio.“

Pasak Michało Krzymowskio, Jaroslawas dėjo didžiules pastangas tam, kad apsaugotų sergančią motiną nuo žinios apie brolio mirtį. Jis netgi liepė išspausdinti netikras dienraščių kopijas, kad Lechas kartu su žmona plaukia Atlanto vandenynu ir negali skristi dėl Islandijos ugnikalnio Ejafjadlajokiudlio (Eyjafjallajökull) išsiveržimo, tam kad apsaugotų motiną nuo šiurpios žinios.

Aišku, Jaroslawas negalėjo amžinai slėpti tiesos, tačiau yra įsitikinęs, kad staigi Lecho mirtis buvo pagrindinė motinos mirties priežastis 2013-aisiais. Kol ji sirgo, sūnus nukeliavo į Čenstakavą, kurioje yra garbinama Dievo Motinos ikona, prisiekti, kad jeigu jo mamai pagerės sveikata, jis amžinai atsisakys alkoholio. Dabar jis geria tik arbatą. Interviu metu po motinos mirties, jis sakė žurnalistams: „Esu labai liūdnas. Kažkas, kas buvo labai svarbu ir brangu, dingo visiems laikams.“

Rodeo karalius

Pasak bulvarinio laikraščio „Super Express“, kai visi Lenkijos sostinėje suminga, Kaczyńskis nemiega ir žiūri televiziją kartu su dviem savo katėm.

Politikas labiausiai mėgsta rodeo šou: „Einu miegoti tik apie trečią valandą. Negaliu anksčiau. Tada su pasigerėjimu žiūriu į žmones jodinėjančiais buliais. Kad išsilaikytum ant šių pašėlusių gyvūnų turi turėti puikius įgūdžius.“

Įdomu tai, kad pats Kaczyńskis politikoje elgiasi kaip rodeo arenoje: pats renkasi kiekvieną partijos kandidatą į Lenkijos Seimą ir Europos Parlamentą. Jo pritarimas būtinas vykstantiems lenkų ambasadų, ministerijų, valstybės kontroliuojamos žiniasklaidos ir kompanijų valymams: šimtai darbuotųjų atleidžiami ir pakeičiami partijos „Teisė ir teisingumas“ nariais.

„Jam visiškai neįdomios moterys ar pinigai. Jį domina tik valdžia. Egzistuoja žmonės priklausomi nuo sekso ar alkoholio, bet jis priklausomas nuo valdžios“, – teigė buvęs bendražygis Romanas Giertychas.

Laikantys rankas kišenėse laikomi besielgiančiais nepagarbiai. Vienas ministras buvo nubaustas už tai, kad ėjo per daug savimi pasitikinčia eisena.

Paskutinių rinkimų į prezidento į postą metu būtent Kaczyńskis pasirinko niekuo neišsiskiriantį Europos Parlamento narį Dudą, kaip partijos kandidatą, kuriam, pasak sklandančių kalbų, iki šiol diktuoja priimamus sprendimus. Buvęs vienos Europos valstybės lyderis teigė, kad susitikimo metu su Lenkijos prezidentu, šis atrodė išsigandęs. Szydło taip pat buvo pasirinkta Kaczyńskio vesti Lenkijos vyriausybę. Neatrodo, kad premjerė ilgai išsilaikytų poste be lyderio malonės.

Šnekama, kad Kaczyńskis mėgaujasi gandais apie jo santykius su pavaldiniais. Zbigniewas Ziobro, dabar einantis teisingumo ministro ir vyriausiojo prokuroro pareigas, buvo taršomas kaip prasikaltęs berniūkštis, kai pavėlavo į susitikimą per praėjusį partijos valdymą 2005–2007-aisiais, teigia buvęs PiS narys.

Artimi Kaczyńskiui šaltiniai pasakoja, kad partijos lyderis reikalauja vergiško pareigingumo iš pavaldinių, ypač vyrų. Laikantys rankas kišenėse laikomi besielgiančiais nepagarbiai. Vienas ministras buvo nubaustas už tai, kad ėjo per daug savimi pasitikinčia eisena.

Ryszardas Czarneckis, „Teisės ir teisingumo“ atstovas Europos Parlamente ir jo viceprezidentas, pažėrė Kaczyńskiui komplimentų: „Intelektualiai jis labai įdomus. Pasižymi giliomis žiniomis apie Europą, nepaisant to, kad nemėgsta keliauti po pasaulį. Kalba eina ne vien apie Lenkiją, jis žino daug ir apie Europą, ir apie pasaulį, žino kur kas daugiau apie Afriką nei aš.“

Kaczyńskis yra oponentų įtariamas siekiantis sukurti naują šalies elitą, pasitelkdamas valstybės kontroliuojamos ekonominės sistemos sukūrimą.

Amžinasis lyderis

Birželio pabaigoje Kaczyńskis buvo dar kartą perrinktas į partijos pirmininko postą (postą užima nuo 2003-iųjų). 1008 balsavo „už“ perrinkimą, septyni „prieš“, vienas susilaikė. Po balsavimo Kaczyńskis juokavo: „Toks rezultatas, kai septyni balsuoja „prieš“, rodo, kad turime šiokią tokią demokratiją.“

Kalboje, nukreiptoje prieš aukštas pareigas vyriausybėje užimančius pareigūnus, Kaczyńskis atskleidė savo viziją dėl Lenkijos ateities. Politikas ilgus metus buvo skeptiškai nusiteikęs dėl 1989-aisiais vykusios transformacijos iš socialistinės į kapitalistinę sistemą, kai buvusiems komunistams nomenklatūrininkams, nusikaltėliams ir korumpuotiems „Solidarność“ aktyvistams buvo leista praturtėti ir įtvirtinti savo valdžią šalyje.

Visai kaip Orbánas Vengrijoje, Kaczyńskis yra oponentų įtariamas siekiantis sukurti naują šalies elitą, pasitelkdamas valstybės kontroliuojamos ekonominės sistemos sukūrimą. Savo kalboje jis pažėrė kritikos liberaliam ekonomistui Leszekui Balcerowicz, vykdžiusiam 1989-ųjų „šoko terapiją“ Lenkijos ekonomikai, ir paskelbė naują programą perskirstyti šalies ekonominius pajėgumus. Po beveik vienbalsio balsavimo dėl partijos lyderio posto, politikas pažymėjo: „Matau šį rezultatą, kaip pasitikėjimo balsą, bet taip pat kaip įgaliojimą būti tikru šio puikaus, pokyčius atnešančio, judėjimo lyderiu.“

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"