Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
PASAULIS

Dieną jie sirai, o kai sutemsta – skraido ant kilimų 

2018 birželio 20 d. 12:00
Drūzų vyrai./
Drūzų vyrai./
Reuters/Scanpix nuotrauka

Akademinė Kauno aplinka netrukus gali tapti dar spalvingesnė. Medicinos studijos labai viliotų Golano aukštumose, ginčijamoje Izraelio teritorijoje, gyvenančius etnoreliginės drūzų bendruomenės jaunuolius.

Apie tokių studijų paiešką prasitarė matematikos mokytojas Eyadas Abu Shaeenas per Lietuvos žurnalistų apsilankymą Bokatos kaime. Įspūdingą vienos dienos kelionę iš Tel Avivo į ginčytiną Golano aukštumų teritoriją surengė Lietuvos užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos ambasada Izraelyje. Svečiai iškart pasiūlė šeimininkui susisiekti su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademija.

Drūzų tikėjimas priimamas tik pasiekus brandą: vyras privalo nusikirpti plikai, neturėti žalingų įpročių, nežudyti, nemeluoti, nenaudoti prievartos.

Teroristinės grupuotės „Hezbollah“ vėliavos Libano teritorijoje, užminuoti laukai pakeliui į drūzų kaimus, asaditų, rusų, sukilėlių ir Jungtinių Tautų karių įtvirtinimai, griuvėsiais paverstas Kuneitros miestas Sirijoje – nereikia nė sakyti – padarė didžiulį įspūdį.

Tačiau Sankt Peterburge fiziką studijavusio mokytojo E. Abu Shaeeno pasakojimas apie drūzus, jų tikėjimą, likimą ir papročius užtemdė kitus dienos įspūdžius. Susitikimas buvo toks stulbinamas, kad, atrodė, klausomės rytietiškos pasakos. Iš jos pakirdęs beveik įtikėjau skraidęs ant kilimo virš dabartiniam Levantui būdingo susimaišymo, susipriešinimo ir sienų.

Nepasidalija Golano aukštumų

Golano aukštumos – plynaukščių ir kalnų sritis Artimuosiuose Rytuose. Izraelis šią Sirijos teritoriją užėmė per Šešių dienų karą 1967 metais, o vėliau formaliai prisijungė. Čia apsigyveno žydų naujakuriai. Izraelis nenori grąžinti strategiškai patogios teritorijos, nes nuo aukštumų būtų patogu apšaudyti jo gyvenvietes.

Drūzais save vadinančių žmonių pasaulyje yra apie du milijonai. Daugiausia jų gyvena Izraelyje, Libane, Sirijoje ir Jordanijoje. Drūzai – ypatinga bendruomenė. Jų negalima suprasti nepažįstant religijos, tačiau sužinoti apie religiją ką nors tikslaus beveik neįmanoma. Drūzų religija slapta, jos tiesos kitatikiams neatskleidžiamos. Nebent susitinki tokį geranorišką pasakotoją kaip Eyadas.

Įvairius islamo, judaizmo ir krikščionybės aspektus susiejęs drūzų tikėjimas atsirado XI amžiuje kaip šiizmo atšaka. Nors kiekvienas drūzas, kaip tuoj įsitikinsite, apie jų religijos ištakas gali paporinti ką kita.

Teko pagyventi kalėjime

Golane įsikūrę drūzai nepriklauso jokiai valstybei. Kadangi iki šiol nepripažįsta Izraelio okupacijos, jų asmens dokumentuose prie tautybės rašoma „unidentified“ (nenustatyta).

„Sirijos pasų neturime, o priimti izraelietiškų nesutikome. 1982 metais mums už tai net buvo siūloma pinigų, tačiau atsisakėme. Todėl esame ne Izraelio piliečiai, o tik gyventojai“, – kalbėjo E. Abu Shaeenas.

Įvažiuojame į Metulą. Mindaugo Kluso nuotrauka
Įvažiuojame į Metulą. Mindaugo Kluso nuotrauka

Klausiamas, kodėl drūzai nusprendė taip pasielgti, jis paaiškino: „Golano aukštumos yra Sirijos dalis, OK? Tai istorinės sirų žemės. Jei Izraelis nori prisijungti Golaną, gali tai padaryti pats, be mūsų pagalbos. Kodėl turėtume tapti savos žemės išdavikais? Izraelis tokį žingsnį pasauliui pateiks taip, tarsi mes patys prašome prijungimo.“

1982 metais daugeliui drūzų vyrų teko išmėginti izraeliečių kalėjimus. Ir pats Eyadas, jau kiek vėliau, tris mėnesius ragavo kalinio košės. „Kalėjimas ten lyg viešbutis, – prajuokino vyriškis. – Taip, Izraelis demokratiška šalis, tik ne šiose teritorijose.“

Regiono tradicinis valgis. Mindaugo Kluso nuotrauka
Regiono tradicinis valgis. Mindaugo Kluso nuotrauka

Slegiantys įspūdžiai ant Šauksmų kalvos

Jau 50 metų Eyado artimuosius, kaip ir daugelį vietinių šeimų, skiria valstybių sienos ir politiniai įsitikinimai. Kai 2011-aisiais kilo pasipriešinimas Basharo al Assado režimui, Eyado ir jo tėvo nuomonės išsiskyrė. Galiausiai abu nusprendė šia tema nekalbėti. „Palaikau revoliuciją Sirijoje, nekenčiu diktatorių. O mano tėvas buvo už B. al Assadą“, – sakė E. Abu Shaeenas.

Mokytojo mamos brolis ir tėvo sesuo gyvena Sirijoje. „Nemačiau jų nuo... gimimo“, – prajuko Eyadas. Aplankyti vieniems kitų neleidžiama. Prieš pilietinį karą tėvas kelis sykius išsiruošė į Siriją, kai religingiems drūzams buvo leista aplankyti šventąsias vietas.

Lietuvos žurnalistai Bokatoje. Mindaugo Kluso nuotrauka
Lietuvos žurnalistai Bokatoje. Mindaugo Kluso nuotrauka

Prie Madždal Šamso kaimo, Hermono kalno papėdėje, yra visais požiūriais garsi Šauksmų kalva. Į ją užkopę gyventojai susišūkaudavo – dažniausiai balsą sustiprindami megafonu – su Sirijos teritorijoje stovinčiais giminaičiais.

„Įžiūrėti jų negalėdavai, tik – girdėti. Kartą buvau ten su mama. Ji bendravo su savo broliu. Įspūdis mane taip sukrėtė, kad daugiau važiuoti ant kalvos nebenoriu. Labai sunku išgyventi tas akimirkas“, – neslėpė Eyadas. Artimųjų atskirtis kiek sumažėjo atsiradus mobiliajai telefonijai ir internetui.

Matematikos mokytojas Eyadas Abu Shaeenas per Lietuvos žurnalistų viešnagę. Mindaugo Kluso nuotrauka
Matematikos mokytojas Eyadas Abu Shaeenas per Lietuvos žurnalistų viešnagę. Mindaugo Kluso nuotrauka

Tiki Jėzų, bet ne tą

Pasak mokytojo, visi Golano gyventojai yra drūzai. Jie tiki, kad drūzų religija – pati seniausia, kaip visata. Senesnė už Egipto faraonus, Mozę, Jėzų ir Mahometą.

„Ir garsieji antikos filosofai Aristotelis, Platonas bei Plotinas yra drūzų pranašai. Tačiau Mahometas nelaikomas paskutiniu pranašu. Tikime Jėzų, bet ne tą, kurį išpažįstate jūs, krikščionys. Drūzams svarbiausias – ne Nukryžiuotasis, o tas, kuris prisikėlė trečią dieną. Be to, Jonas Krikštytojas mūsų religijoje yra vienas švenčiausių pranašų“, – atskleidė E. Abu Shaeenas.

Ant Bentalio kalno. Mindaugo Kluso nuotrauka
Ant Bentalio kalno. Mindaugo Kluso nuotrauka

Drūzai tiki reinkarnacija, kitaip tariant, drūzu gimstama, o ne tampama. Mirus žmogui jo siela persikelia į naujagimį. „Drūzai mano, kad Dievas yra teisingas, todėl kiekviena siela privalo pereiti daugelį stadijų: pabūti blogo, negražaus, neturtingo, dailaus, išmintingo, pasiturinčio žmogaus kūne. Kad Paskutinio teismo dieną, tarkime, nesiskųstų turėjusi vagiliauti, nes gimė vargšo kūne. Antraip, drūzų manymu, Dievo teisingumas nebūtų įgyvendintas“, – dėstė Eyadas.

Pietinio Londono akcentu kalbanti siela

Pašnekovas čia pat pasidalijo aktualija apie trejų su puse metų berniuką O'Nealą Mahmoudą, augantį angliškai nekalbančioje drūzų šeimoje Madždal Šamso kaime. Shaquille'o O'Nealo garbei duotas vardas – tik menkutė keistenybė, palyginti su ta, kuri atkreipė Izraelio 10-ojo televizijos kanalo ir psicholingvistų dėmesį. Būdamas dvejų O'Nealas, net nemokėjęs šnekėti arabiškai, staiga prabilo idealia anglų kalba ir, kas ne mažiau keista, – pietinio Londono akcentu. Izraelietė ekspertė galiausiai prisipažino, kad nuo to laiko tiki reinkarnacija.

Minų laukas. Mindaugo Kluso nuotrauka
Minų laukas. Mindaugo Kluso nuotrauka

Eyadas teigė mokęsis fizikos ir tokius dalykus ilgai laikęs prasimanymais. „Tačiau dabar pradedu manyti kitaip. Kartais tenka patirti dalykų, kurių neįmanoma paaiškinti“, – sakė siras.

Anot jo, tikintieji turbūt paaiškintų, kad drūzo siela gyveno žmogaus kūne Anglijoje, o kai tas užgeso, grįžo į Golaną ir įsikūnijo į minėtą berniuką.

Drūzų kvotos – išnaudotos

„Matote, ne visi žmonės žino, kad yra drūzai“, – naują šios publikacijos skyrių pradėjo Eyadas. Tikintieji mano, kad drūzai sudaro ketvirtadalį Žemės gyventojų. Pusė pasaulio populiacijos yra krikščionys, likusį ketvirtadalį dalijasi judėjai ir musulmonai.

Jungtinių Tautų kariai ant Bentalio kalno. Mindaugo Kluso nuotrauka
Jungtinių Tautų kariai ant Bentalio kalno. Mindaugo Kluso nuotrauka

Pasak Eyado, judėjai ir musulmonai reinkarnuoja kartu. Krikščionys gali reinkarnuotis tik į krikščionis, drūzai – tik į drūzus. „Galbūt esate drūzas, tik to nežinote“, – nusijuokė jis.

Dėl šios priežasties niekas negali priimti drūzų tikėjimo. Visos vietos nuo žmonijos atsiradimo yra užimtos, kitaip tariant, kvotos išnaudotos.

Mesiją pagimdys vyras

Tai dar ne visos keistenybės. Kalbama, jog drūzai laukia mesijo, kuris gims ne iš moters, o iš vyro. Todėl nuo XI amžiaus mūvi iškart į akis krintančias (ne tiesiogine prasme) žemo prarėžo kelnes – kad naujagimis laimingajam nenukristų ant žemės.

Drūzai pardavinėja trešnes./Jolantos Beniušytės / Banga nuotrauka
Drūzai pardavinėja trešnes./Jolantos Beniušytės / Banga nuotrauka

Santuoka su ne drūzų bendruomenės nariu griežtai draudžiama. Kitataučio vyro ar žmonos negalima atsivesti į gimtuosius namus. Nusižengusieji iš esmės turi atsisveikinti su bendruomene. Tačiau laikai keičiasi ir draudimų paisoma vis mažiau.

Drūzų tikėjimas priimamas tik pasiekus brandą. Vyras privalo nusikirpti plikai, neturėti žalingų įpročių, nežudyti, nemeluoti, nenaudoti prievartos. „Turi prisiekti, kad nesi svetimoteriavęs ir nieko nenužudei. Kitaip negali priimti tikėjimo, skaityti šventųjų knygų“, – aiškino Eyadas. Moterims galioja tie patys nurodymai. Tik jos nėra verčiamos prisiekti.

Anot mokytojo, drūzai turi šešias šventąsias knygas. Tikima, kad jos egzistuoja nuo visatos atsiradimo ir yra parašytos pranašų arabų kalba. Kas 10 tūkst. metų pasikeičia viena drūzų karta ir ateina pranašas.

Lygybė

Drūzų merginos šoka tradicinį šokį.Reuters nuotrauka
Drūzų merginos šoka tradicinį šokį.Reuters nuotrauka

Drūzai – apsigimę sodininkai, ir labai darbštūs. Kiekviena šeima augina obelų, vyšnių, kriaušių. Mūsų apsilankymo laiku kaip tik baigė sirpti nepaprasto skonio trešnės. Prieš pilietinį karą didžiausią dalį žemės ūkio produkcijos drūzai parduodavo Sirijoje.

Žemės labai derlingos, maitinamos kalnų sniego, ežerų ir upių. Golano aukštumose yra apie 40 proc. visų Izraelio vandens išteklių. „Tačiau mes jį turime pirkti iš Izraelio. Jis paima mūsų vandenį. Žydų naujakuriai Golane moka vieną šekelį už kubinį metrą, o mes turime mokėti penkis. Ar tai teisinga?“ – neslėpdamas ironijos klausė mokytojas.

Golane gyvenantys drūzai nepriklauso jokiai valstybei, o jų pasuose prie tautybės rašoma „unidentified“ (nenustatyta).

Šiuo metu Golano aukštumose gyvena apie 25 tūkst. žydų naujakurių – lygiai tiek, kiek ir vietinių gyventojų. „Kai mūsų bus 30 tūkstančių, jų irgi tiek bus. Lygybė“, – juokėsi Eyadas.

Golano žmonių išsilavinimas – vienas geriausių regione. Daugelis dirba gydytojais, inžinieriais, teisininkais. Prieš Sirijos karą jaunimas keliaudavo studijuoti į Damaską, Rusiją, Jungtinę Karalystę, Prancūziją, Haifą ir Tel Avivą.

Mindaugo Kluso nuotrauka
Mindaugo Kluso nuotrauka

„Daugiausia mūsų vaikų mokosi medicinos. Izraelyje įsitvirtinti labai sunku, todėl jie ieško studijų programų svetur. Izraelyje mūsų studentams neleidžiama studijuoti medicinos. Jie įvertinami gerais pažymiais, tačiau neįveikia specialaus pokalbio“, – baigė Eyadas.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"