Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Žinomų moterų kasdienybė: vaikai ir mokslai

 
2009 01 31 0:00
L.Čepukaitė ketina mėgautis motinystės atostogomis ir dukrą auginti pati, kol šiai sukaks dveji.<br>Asmeninio albumo nuotrauka
L.Čepukaitė ketina mėgautis motinystės atostogomis ir dukrą auginti pati, kol šiai sukaks dveji.
Asmeninio albumo nuotrauka

Na ir kas, kad palinkti prie kūdikio lovelės kartais tenka su knyga. Kad laisvalaikis, kurio ir taip trūksta, praleidžiamas bibliotekoje, o dažną vakarą akys lipte limpa iš nuovargio. 'Ne mes vienos tokios - auginančios vaikučius ir studijuojančios. Labai sunku viską suderinti, bet įmanoma', - tarsi susitarusios tvirtina visos trys pašnekovės. Jos, žinomos moterys, pasakoja apie motinystės mokslus ir diplomus.

"Eurovizijos" konkurse Ukrainoje prieš kelerius metus Lietuvai atstovavusi dainininkė Laura Čepukaitė, dainininkė Atlanta bei kostiumo dizainerė ir televizijos laidos vedėja Genutė Žalienė iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti paviršutiniškos. Juk jos - pramogų pasaulio atstovės, kurioms neva labiausiai turėtų rūpėti scena, koncertai, vakarėliai. Anaiptol! Visos trys neseniai tapusios mamomis, moterys didžiąją dalį laiko skiria šeimoms, kartu įnirtingai kremta mokslus. G.Žalienė nuo praėjusio rudens po kelerių metų pertraukos vėl ryžosi mokytis, Atlanta pavasarį gavo baauro diplomą, o L.Čepukaitė užvakar galėjo džiaugtis dar vienu užbaigtu etapu - atlikėja atsiėmė antrąjį magistro diplomą. Pakili nuotaika L.Čepukaitės neturėtų apleisti ir šiandien - moteris švenčia jubiliejinį 30-ąjį gimtadienį.

Sąmoningai vengė viešumo.

Moteriškai pasišnekėti L.Čepukaitė pasiūlė susitikti viename sostinės senamiestyje esančių parkų. Tačiau mūsų planus pakeitė tądien nuo ankstaus ryto pūtęs žvarbus žiemiškas vėjas ir žemę klojęs šlapias sniegas - pasimatymo vietą teko perkelti į kavinę. Mažiausioji pokalbio "dalyvė", tarsi suprasdama, kad mama daugiausia pasakoja būtent apie ją, kurį laiką sėdėjo palyginti ramiai ir, mažyčiais pirštukais trupindama sausainį, smalsiai tyrinėjo aplinkinius. Po valandžiukės diktofonas jau įrašinėjo ne tik dviejų suaugusiųjų pašnekesį, bet ir kūdikio niurzgėjimą, taip mažoji greičiausiai reiškė nepasitenkinimą, kad visas mamos dėmesys skiriamas kažkam kitam. Atrodo, kad kalbėsimės trise.

"Gimus Patricijai, iki šiol sąmoningai vengiau viešumo, atsisakydavau duoti interviu, - pokalbį pradeda L.Čepukaitė. - Niekam nenorėjau pasakoti, kaip gyvenu - gerai ar nelabai, rodyti mažylės nuotraukų ar juo labiau girtis jos pirmąja šypsena, žingsniais, dantukais. Kodėl? Pirmiausia visa tai labai asmeniška. Be to, kiekviena mama supras, kokie sunkūs ir kupini nežinios pirmieji mėnesiai po vaiko gimimo. Nesupranti, kodėl jis verkia: gal jam ką skauda, gal ko nori... Ne kartą ir pati kartu su mažąja ašarojau."

Anot pašnekovės, jai yra tekę skaityti, kad adaptacijos laikotarpis tiek kūdikiui, tiek mamai trunka maždaug pusę metų. Paskui viskas klostosi gerokai lengviau, nes psichologiškai apsiprantama su pasikeitusia socialine padėtimi, naujomis pareigomis, stiprėja pasitikėjimo savimi jausmas, be to, ir vaikas tampa sąmoningesnis: kitaip reiškia poreikius, emocijas. "Nežinau, kaip kitoms moterims, bet man panašiai tiek laiko ir prireikė", - tvirtina Laura.

Albumas palauks

Pagimdžiusi dukrą atlikėja vengė ne tik žurnalistų, visą tą laiką savotiškai ignoravo ir sceną. Nebesinori dainuoti? "Ir taip, ir ne, - teigia. - Muzika - be galo širdžiai mielas, brangus pomėgis, lydintis mane nuo pat vaikystės. Tačiau niekada nesiekiau gyventi tik iš jos. Šiuo metu esame įrašę beveik visas naujo albumo dainas (debiutinis L.Čepukaitės albumas "Tarp krintančių lapų" pasirodė 2006-ųjų rudenį - aut.), bet dar ne viskas iki galo sustyguota."

L.Čepukaitė atvira: esant dabartinei ekonomikos situacijai, antrajam albumui, matyt, dar teks kurį laiką palaukti savo eilės. "Mūsų klausytojų būrys nėra toks didelis, kad iš koncertų galėtume gyventi savęs nevaržydami ir nesukdami galvos dėl rytojaus, - teigia. - Taigi, pomėgis tegu lieka pomėgis, o darbas - darbas ir pagrindinis pragyvenimo šaltinis." Beje, scenoje pašnekovės visus šiuos mėnesius nebuvo galima matyti ir dėl dar vienos priežasties - augindama dukrelę moteris krimto karčias mokslo šaknis: M.Romerio universitete studijavo tarptautinio turizmo administravimą, laikė egzaminus, rašė antrąjį magistro darbą, kurį apgynė prieš pat Kalėdas. "Pavasario egzaminų sesija prasidėjo, kai Patricijai buvo vos mėnuo, - prisimena netolimą praeitį. - Rudenį dukra jau buvo judresnė, visur šliaužiojo, o man reikėjo rašyti baigiamąjį darbą. Taip kartu ir "mokėmės". Buvo be galo sunku, bet, pasirodo, įmanoma." Atrodo, kad artimiausiu metu Patricijos laukia dar vieni mamos mokslai, nes L.Čepukaitė planuoja studijuoti tos pačios specialybės doktorantūroje. Visos įgytos žinios tiesiogiai susijusios su dabartinėmis moters pareigomis. Ji yra Ūkio ministerijos Turizmo ir kurortų plėtros skyriaus vedėja. Kadangi Laurai be galo patinka darbas, kodėl, anot jos, dar labiau nepatobulinus profesinių įgūdžių.

Apie teisingą auklėjimą

Nors L.Čepukaitė ketina mėgautis motinystės atostogomis ir dukrą auginti pati, kol šiai sukaks dveji metai, jauna moteris tvirtina nesanti iš tų mamų, kurios visą save atiduoda tik atžalai. "Skiriu laiko ir sau, - šypteli. - Nesumažėjo mudviem su Donatu ir romantiškų vakarų, gal tik dažniau juos praleidžiame namie: kai Patricija užmiega, pasėdime ir prie vyno taurės, ir prie žvakių. Jei norime kur nors išeiti, mažąją pagloboti mielai sutinka seneliai."

Anot pašnekovės, niekas negali pasakyti, kaip teisingai auginti ir auklėti vaiką. "Į Patricijos zirzimą stengiuosi reaguoti ramiai, nepuolu iš karto nešioti ar sūpuoti. Juk kartais ji tiesiog rodo ožiukus, - teigia. - Dukra nuo pusės metų miega atskirai nuo mūsų, savo kambaryje. Mums su Donatu toks sprendimas atrodo savaime suprantamas ir logiškas - abu norime, kad ji augtų kuo savarankiškesnė. Štai draugų sūnui jau šešeri, o jis iki šiol miega kartu su tėvais vienoje lovoje, bet jiems, ko gero, tai taip pat atrodo teisinga. Kurie iš mūsų klystame?"

"Tegul būna odontologė"

Turėdama muzikalius tėvus (L.Čepukaitės sutuoktinis Donatas Paulauskas - grupės "Laura & The Lovers" gitaristas - aut.), Patricija, ko gero, kiek paaugusi ir pati uždainuos. O jei panorės tapti dainininke? Išgirdusi šį klausimą, L.Čepukaitė nusikvatoja: "Tai kad ji jau dabar pirmuosius žodžius mėgina ne ištarti, o išdainuoti. Dukrai patinka garsai. Kokios muzikos klauso? Tikrai ne mano lopšinių, nes jų nedainuoju. Mažosios muzikinis skonis toks pat, kaip ir mūsų su vyru, - tvirtina. - O užaugusi geriau tegu būna odontologė. Pelningesnė profesija (juokiasi). Kita vertus, ne taip ir svarbu, kaip dukra duoną pelnysis, svarbiausia, kad doras žmogus užaugtų."

Vertingiausios pamokos

Apie studijas Vilniaus kolegijoje ir motinystės mokslus namie su dainininke Elena Puidokaite, geriau žinoma Atlantos slapyvardžiu, kalbėjomės telefonu. Į pokalbį vis mėgino įsiterpti ir jos pusantrų metukų dukrelė Saulė. "Mažute, leisk mamai pasišnekėti", - kai vaikiškas čiauškėjimas imdavo viršų, kitame laido gale pasigirsdavo švelnus sudrausminimas, ir mažoji apsiramindavo.

Pastaruoju metu informaciją apie save Atlanta, galima sakyti, dozavo. Po viešais skandalais apipintų santykių aiškinimosi su dukters Saulės tėvu Oskaru Silevičiumi atlikėja neslepia norėjusi tik ramybės, sau pasižadėjusi daugiau šia tema nekalbėti. "Gyvenu tiesiog puikiai", - tvirtai nukerta, duodama suprasti, kad klausimų apie minėtą praeitą etapą geriau jai neužduoti. Laimei, mus domina visai kas kita.

"Kol laukiausi Saulės, pamenu, ne kartą sakiau, kad gimus vaikui visur eisiu, visur dalyvausiu. Ir dukrą būtinai visur su savimi vesiuosi, - paprašyta pasidalyti motinystės džiaugsmais ir rūpesčiais pradeda pasakoti jauna moteris. - Pagimdžiusi labai greitai supratau, kad viskas yra šiek tiek kitaip, nei įsivaizdavau. Per nėštumą ištarti žodžiai apie būsimas pramogas liko tik žodžiais... Neįmanoma suspėti visur dalyvauti, juo labiau - su vaiku ant rankų. Prioritetai persirikiavo savaime."

Būti mama, anot Atlantos, ir sunku, ir lengva tuo pačiu metu. "Argi galėtų būti kitaip? - nutęsia. - Kasdien ne tik Saulė, bet ir aš išmokstu ko nors naujo, atrandu tai, kas man dar nežinoma, nepatirta. Labai džiaugiuosi šiomis pamokomis, nes jos gyvenime - pačios vertingiausios."

Apie paskutiniąsias naktis

Juoda absolventės mantija Atlanta pasipuošė 2008-ųjų pavasarį, eidama atsiimti Kultūrinės veiklos ir organizavimo bakalauro diplomo - tai ketverius metus trukusių studijų Vilniaus kolegijoje rezultatas. "Tą dieną labai savimi didžiavausi, - tvirtina, o į klausimą, kokie buvę mokslai, ar labai nuvarginę, atsako klausimu: - Kuriam studentui mokytis būna labai jau lengva? Mokslai turi tendenciją būti visokie. Pavyzdžiui, reikia parašyti referatą ar kursinį darbą. Kartais rašymo procesas būna ne toks jau ir sudėtingas, ypač jei giliniesi į temą, daug skaitai, analizuoji informaciją, konsultuojiesi su dėstytoju. Ir, priešingai, kai viską darai "aklai", cituoji ištisas pastraipas iš interneto ar knygų puslapių - rezultatas dažniausiai nuvilia: vargsti, nelabai supranti, apie ką rašai, o įvertinimas tai tik patvirtina."

Ar jauna moteris, sužinojusi, kad laukiasi, nesvarstė galimybės pasiimti akademines atostogas, ramiai pagimdyti ir kelerius metus palaukti, kol vaikelis paaugs? "Ne. Jeigu būčiau mačiusi, kad nieko nebespėju, gal ir būčiau stabdžiusi studijas, - teigia. - Mokiausi neakivaizdžiai, tad kaip nors sukdavausi. Ne aš viena tokia, kuri kartu ir studijuoja, ir kūdikį augina. Kitos mamytės dieniniame skyriuje mokosi ir viską suspėja."

Diplominio darbo rašymą atlikėja derino su dukters priežiūra. Dažnai tekdavo ir nakties miegą paaukoti rašymui. "Esu iš tų studentų, kurie atsiskaityti ruošiasi paskutinėmis minutėmis. Mokykloje lygiai taip pat būdavo, - prisipažįsta. - Žinau, kad blogai, bet tokia jau esu, deadline'ą išnaudoju visu šimtu ir dar dešimčia procentų. Gimus Saulei, paskutiniųjų mokymosi naktų itin padaugėjo. Juk nepasakysi mažylei: "Ša, nurimk, nebeverk, mamytei rytoj egzaminas."

Atlanta tikina, kad prie jos mokslų itin prisidėjo mama ir močiutė - kai reikėdavo, paglobodavo mažąją. "Be artimųjų supratimo ir pagalbos būtų buvę gerokai sunkiau. Kita vertus, kurie seneliai nepadeda susiklosčius panašiai situacijai? Nesu jokia išimtis", - teigia šypsodamasi.

Paklausta, ar ateityje dar ketina studijuoti, pašnekovė tikino šios minties neatsisakanti, tačiau šiuo metu nori pailsėti: "Mąstau apie tos pačios specialybės magistrantūrą Lietuvos teatro ir muzikos akademijoje. Kol nesimokau, pernelyg drąsu daug apie tai kalbėti. Žinau tik tiek, kad tarp mokslų ilgos pertraukos nedarysiu, nes tada bus sunkiau prisiversti."

Maža moteris

Daugiau nei metus lopšines dukrai dainavusi atlikėja pavasarį žada grįžti į didžiąją sceną. Su naujomis dainomis, jėgomis, įvaizdžiu. "Koncertuosiu kartu su "gyva" grupe. Kaip tik dabar vyksta parengiamieji darbai, - pasakoja. - Ar kūrybai turėjo įtakos motinystė? Be abejo. Visi svarbūs dalykai, kurie nutinka žmogaus gyvenime, ilgainiui natūraliai atsispindi jo darbuose, elgesyje. Scenoje nebebūsiu paviršutiniška, tokia mergaitiškai patrakusi, kaip anksčiau."

Jei dukra užaugusi įsigeistų kaip ir mama tapti dainininke, ką jai pasakytų? "Tikrai nedrausiu, leisiu pačiai rinktis, - tvirtina. - Aišku, patarsiu, jei reikės, nukreipsiu tinkama linkme - tai daryti visų mūsų, tėvų, pareiga, bet dukrai jokiu būdu neprimesiu savo nuomonės."

Gal Saulei numatyta modelio karjera, juk mažoji pernai jau žengė pirmuosius žingsnius podiumu - kartu su mama demonstravo dizainerės Viktorijos Jakučinskaitės kurtas sukneles mamai ir dukrai? "Abu kartus projekte "Tiulio fėjos" dalyvavome ne dėl to, kad svajojame tapti modeliais. Tiesiog smagiai leidome laiką. Be to, Viktorija - gera mano draugė, - šypsosi. - Kita vertus, nemanau, kad modelio profesija yra kuo nors bloga. Jau dabar matau, kaip dukrai patinka suknelės, sijonai, kaip maivosi prieš veidrodį, supranta, kai pasakau, kad gražiai atrodo. Tikra maža moteris."

Padebesiais nebeskrajoja

Ar Atlantos širdis užimta? "Užimta, - juokiasi. - Bet kas joje, neklauskit, nesakysiu. Nebenoriu daugiau viešai apie tai kalbėti. Kadaise prisikalbėjau iki soties. Šiandien tvirtai stoviu ant žemės, nebeskrajoju padebesiais. Gerbiu man artimą žmogų ir neketinu tos pagarbos iškeisti į pigų populiarumą." Ar tas žmogus kartais ne teisininkas Donatas Kisielius, su kuriuo pastaruoju metu atlikėja buvo pastebėta ne viename vakarėlyje? "Paslaptis, - pašnekovė lieka nepalenkiama. - Manau, turiu teisę neatsakyti į šį klausimą."

Po pertraukos

Trečioji mūsų herojė - Genutė Žalienė, kai jai paskambinau dėl interviu, kaip tik ruošėsi egzaminui. Moteris nuo praėjusių metų rugsėjo pirmosios studijuoja žurnalistikos magistrantūroje. "Pataikėte, - išgirdusi, apie ką bus pokalbis, nusijuokia. - Po poros dienų egzaminas, o Ūla Marija ėmė ir susirgo. Abi dabar sėdime namie. Aš - popieriais apsivertusi, ji - su žaislų krūva ir daugybe vaikiškų norų: tai sulčių įpilti paprašo, tai karolius užsegti, tai ką nors paduoti. Skaitau, tačiau labai skauda širdį, kad neskiriu pakankamai dėmesio vaikui. Jei užsižaidžiu su dukra, nukenčia mokslai. Nors persiplėšk."

G.Žalienės dukrai Ūlai Marijai rudenį sukako treji. Mažoji jau lanko vaikų darželį, bet, anot pašnekovės, dėl to jai mokytis nė kiek ne lengviau: "Pastaruoju metu dukra nuolat serga. Orai koją kiša, ir grupėje užtenka, kad vienas pypliukas ateitų pasigavęs virusą, tada kiti netrunka nuo jo apsikrėsti."

G.Žalienė yra baigusi Vilniaus dailės akademiją, turi kostiumo dizaino specialybės bakalauro ir magistro laipsnius. Tuo metu, kai rašė magistro darbą, jau laukėsi. Nėščiai moteriai mokytis, spėju, taip pat nebuvo paprasta? "Nesikuklinsiu, tačiau anie mokslai man buvo be galo lengvi. Studijuojant menus, didelių rašto darbų rašyti nereikia, o sukurti drabužių kolekciją man buvo vienas malonumas. Pasirinkau su vaikais susijusią temą. Kadangi pati ruošiausi tapti mama, viskas buvo labai įdomu, artima, vyko sklandžiai ir greitai. Nepervargau", - šypsosi.

Ar nesunku po pertraukos vėl pradėti mokytis? "Ir taip, ir ne, - šypteli G.Žalienė. - Po pastarųjų studijų ilsėjausi trejus metus. Spėjau atsikvėpti. Kita vertus, kai apsisprendžiau vėl sėsti prie knygų, iš pradžių buvo šiek tiek neramu. Tačiau panašiai turbūt jaučiasi daugelis, kurie tarp mokslų padarė pertrauką. Kodėl pasirinkau žurnalistiką? Seniai domiuosi mada, pastebėjau, kad pradėjau ją labiau analizuoti, vis dažniau apie ją rašyti. Tai daryti noriu profesionaliai."

Visur eis kartu

Į klausimą, kokia ji yra mama, G.Žalienė atsako ne iš karto. "Nežinau, - po kelių minučių svarstymo prisipažįsta. - Ne man save vertinti. Kaip ir visos pirmagimio besilaukiančios jaunos moterys svaičiojau, kaip viskas bus gražu: esu jauna mamytė, ant rankų - žavi rami dukrytė, tarsi kokia lėlytė. Visur kartu eisime, visur dalyvausime. Jei reikės, auklę pasisamdysiu. Nekils jokių rūpesčių! Tačiau viskas, pasirodo, yra kur kas sudėtingiau. Ir auklei patikėti kūdikį baisu. Juk ji - svetimas žmogus. Atrodo, niekas geriau nei tu pati vaiku nepasirūpins."

G.Žalienė pasakoja, kad jos Ūla Marija pagal Zodiako ženklą - Skorpionas. "Labai užsispyrusi, mėgsta dėmesį. Tačiau ir nepaprastai draugiška, noriai dalijasi žaislais ar saldainiais su kitais vaikais, - šypsosi mama. - Stengiasi būti savarankiška, viską daryti pati."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"