Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

ŽAS: vyrų draugystė tvirtesnė už meilę

 
2010 05 08 0:00
Velniūkščiams "žasams" jau 15 metų. <br>LŽ archyvo nuotrauka
Velniūkščiams "žasams" jau 15 metų.
LŽ archyvo nuotrauka

Į didžiąją sceną jie pakilo prieš 15 metų. Publikos akivaizdoje keikdavosi, gerdavo degtinę, kvailiodavo. Žurnalistams tvirtindavo, kad yra 'bomžai' ir gyvena stotyje. Kartais vyrukai tarpusavyje susimušdavo. ŽAS trijulė drauge perėjo ugnį ir vandenį, vyriška draugystė ir ištikimybė grupei - patikrinta laiko. Tačiau išbandymų neišlaikė santykiai su mylimosiomis, todėl visi su jomis išsiskyrė.

Kad pašnekesys su "žasais" bus nenuobodus, supratau nuo pirmų bendravimo akimirkų. Dėl interviu pirmiausia paskambinau Mariui Bereniui, vadinamam Tru Sabaka. Šis mandagiai atsiprašė dabar negalįs kalbėti, nes vairuoja. Paprašė perskambinti. Po minutės kitos surinkau Lino Zarecko-Choro mobiliojo telefono numerį. Paaiškėjo, kad taip pat ne laiku. Atlikėjas pareiškė skubąs į jubiliejinio koncerto, kuris vyks gegužės 13-ąją, ketvirtadienį, repeticiją. Netrukus į mano skambutį atsiliepė Bilas, tai yra Gidonas Šapiro. Nespėjau dorai net pasisveikinti - vyras pradėjo kvatoti. "Mes visi važiuojame vienu automobiliu, - paaiškino. - Gal pasukite vėliau?"

Gerai pasilinksmins

Galiausiai per keletą dienų pavyko pabendrauti su visais. Paklausti, ar 15 metų grupės gimtadienio sukaktį žada paminėti vien grandioziniu koncertu, ar dar kaip nors kitaip, "žasai" neieškojo žodžio kišenėje. "Dar bus įspūdingas dūdų orkestro pasirodymas Katedros aikštėje, taip pat organizuosime masines eitynes Gedimino prospektu, o 12 val. nuo Tauro kalno būtinai leisime fejerverkus", - juokėsi M.Berenis. G.Šapiro spėjo, kad po koncerto jie su "chebra greičiausiai kaip reikiant pagers". L.Zareckas pridūrė, jog viename sostinės naktinių klubų grupė po pasirodymo rengs uždarą vakarėlį geriausiems draugams. "Tikiu, pasilinksminsime iš širdies", - šyptelėjo muzikantas.

Daug moterų

"Net nespėjau pastebėti, kaip prabėgo 15 metų, - tikino Marius Berenis. - Kaip muzikiniam kolektyvui, tai išties daug. Ar prisimenu pirmąjį ŽAS pasirodymą? Puikiai. Tai buvo grupės "Foje" baigiamojo turo koncertas Vingio parke. Andrius Mamontovas sumanė, kad iš pradžių turi padainuoti kuo daugiau neseniai susibūrusių grupių. Tąkart atlikome dvi dainas, viena jų - "Ne pieną gėręs, ne nuo pieno ir mirsi" - buvo "iškepta" koncerto išvakarėse." Publika, anot pašnekovo, į jų pasirodymą reagavo įdomiai. "Tuo metu Lietuvoje nebuvo atlikėjų, kurie ant scenos leistų sau keiktis, krėsti kvailystes, atrodyti taip, kaip atrodėme mes, - pasakojo Marius. - Beje, vien ėjimas į pirmąjį koncertą - atskira istorija. Pirmiausia keturiese susirinkome mano tėvų namuose. Ruošėmės virtuvėje. Kol pasiekėme Vingio parką, šutvė išsiplėtė iki 13 žmonių, nes visiems sutiktiems draugams sakėme, kad einame koncertuoti, ir kvietėme prisidėti."

Paprašytas įvardyti įsimintiniausias akimirkas, M.Berenis šyptelėjo. "Tokių daug. Nuo muštynių tarp grupės narių iki drauge leidžiamo laisvalaikio: baidarių žygių, kelionių ir panašių dalykų", - sakė jis. Paklaustas, koks būtų šiandien ir kuo užsiimtų, jei kadaise nebūtų atsidūręs tarp "žasų", muzikantas gūžtelėjo pečiais: "Bijau įsivaizduoti. Grupė man davė nerealios patirties, juk teko susidurti su įvairiais dalykais: maloniais ir nelabai." Ar "žasai" turėjo įtakos šeiminiams santykiams, bendravimui su moterimis? "Ir taip, ir ne, - atvirai drėbė Marius. - Visų pirma dėl to, kad buvome žinomi, turėjome galimybę susitikinėti su daugybe moterų (sukikeno - aut.). Antra, jei nebūtų buvę "žasų", manau, Choras nebūtų vedęs Astos Pilypaitės. Juk juodu susitiko muzikinėje padangėje. Jei ne grupė, gal nebūtų subyrėjusi ir mano pirmoji santuoka. Vedžiau neišsilakstęs, labai jaunas, vos 22 metų. O tada buvo pats "žasų" pikas. Kita vertus, be galo sunku spėlioti, kas būtų buvę, jei... Nepatinka tai daryti. Pasakysiu tik tiek: muzikinė veikla mūsų asmeninį gyvenimą vienaip ar kitaip, be abejo, paveikė."

Ar sunku būti skandalistais - taip grupės narius kadaise praminė žurnalistai? M.Berenis sakė: "Daugelis spaudos prisiskaičiusių ir televizijos laidų prisižiūrėjusių žmonių įsivaizduodavo, o kartais ir dabar įsivaizduoja, kad esame baisiausi chuliganai, kuriais visiškai negalima pasitikėti. Tačiau pabendravę su mumis pakeičia nuomonę. Skandalai - tik sceninis įvaizdis, gyvenime esame kitokie."

Garsus sociologas?

Grupės ŽAS talismanu vadinamas Gidonas Šapiro atsakinėdamas į klausimus nedaugžodžiavo. Kalbėjo santūriai, bet atvirai. "Jubiliejinis koncertas beveik tiksliai sutampa su mūsų pirmojo pasirodymo data Vingio parke prieš 15 metų, - porino jis. - Skirtumas - vos savaitė." Muzikanto teigimu, šis laikotarpis buvo nepaprastai geras. "Kuo? Daugybe įdomių ir naudingų pažinčių, smagiomis emocijomis, neįkainojama gyvenimiška patirtimi, - tvirtino ŽAS narys. - Kažin koks ir kas būčiau šiandien, jei ne grupė. Velniai žino, kaip viskas būtų susiklostę. Gal dabar būčiau garsus sociologas?" G.Šapiro tikino, kad skandalistų etiketė nei jam, nei kitiems "žasams" netrukdė gyventi. "Žmonės į mus žiūrėjo gana geranoriškai, - kalbėjo vyras. - Nors už akių, tikiu, gal ir paburbėdavo dėl elgesio, provokacijų ant scenos. Realiame gyvenime nebuvome tokie chuliganai, kokiais bandėme dėtis." Paklaustas apie dailiosios lyties gerbėjų dėmesį, ar daug jo sulaukdavo - juk sakoma, kad moterys myli blogiukus, - pašnekovas šyptelėjo. "Įkyrių gerbėjų akiratyje iš mūsų kompanijos buvo tik Tru. Kodėl būtent jis? Nežinau. Gal dėl to, kad tuo laikotarpiu jis vienintelis iš mūsų buvo vedęs?" - svarstė G.Šapiro.

Ar muzikinė veikla turėjo įtakos "žasų" santykiams su išrinktosiomis? "Nemanau. Tai nesusiję dalykai. Muzika - taip pat darbas, tik truputį kitoks. O darbą ir šeimą tikrai įmanoma suderinti. Jei tarp dviejų žmonių kas nors klostosi ne taip, priežasčių pirmiausia reikia ieškoti kitur", - mano pašnekovas.

Sudužę veidrodžiai

Lino Zarecko žodžiais, pastaruosius 15 metų jų trijulė gyveno išties įdomiai, patyrė gausybę įvairiausių nuotykių, pokyčių. "Ar toks laikotarpis grupei didelis? Lietuvoje - taip, bet pasaulyje būtume jaunas kolektyvas", - tvirtino jis. Linas, skirtingai nei Marius ir Gidonas, neprisiminė pirmojo koncerto. Tačiau vyrui į atmintį įsirėžė akimirka, kai grupė už savo pasirodymą pirmą kartą išdrįso paprašyti 1000 litų honoraro. "Regis, buvo 1997-ieji. Tada ši suma mums atrodė kosminė. Jautėmės tarsi įžengę į naują lygį, - pasakojo L.Zareckas. - Supratome, kad "bajeris" baigėsi ir turime rimtų įsipareigojimų, esame atsakingi prieš koncertų organizatorius, o svarbiausia - prieš žiūrovus." Ar būta per prabėgusius metus tokių akimirkų, kurių jis nenorėtų prisiminti? "Kažin, - papurtė galvą. - Kita vertus, galbūt nereikėjo daužyti veidrodžių Vilniaus sporto rūmuose? Tada pasielgėme išties vandališkai."

Pasak atlikėjo, visas brandus jo gyvenimas sukosi apie grupę. "Darbai, draugai, pažintys, patirtys, nusivylimai, džiaugsmai - viskas susiję su ŽAS, - vardijo muzikantas. - Tai, kad buvome "žasai", mums suteikė galimybę bendrauti ir su prezidentu Valdu Adamkumi, ir su beglobiais vaikais, ir su verslo elitu. Iš visų šių žmonių mokėmės. Bendraudami su jais brendome kaip asmenybės. Ir nors esame prikrėtę daug visokių kvailysčių, manau, "užaugome" visai neblogi."

Paklaustas, ar grupės gyvenimas turėjo įtakos "žasų" šeiminiams santykiams, galbūt kuriam nors jų tapo viena skyrybų priežasčių, Linas nepūtė miglos į akis. "Mano įsitikinimu, tikrai ne, - pareiškė jis. - Esame ta karta, kuri skiriasi paprasčiau ir dažniau, kuri rečiau ieško kompromisų. Galų gale tik ŽAS dėka kai kurie iš mūsų sutikome žmones, kurie ilgą laiką buvo greta."

Kadangi prakalbome apie šeimą, pasiteiravau, ar Lino dukros Saulė ir Rūta domisi tėvelio muzikine veikla. "Mano mergaitės - lyriškos asmenybės. Nesu girdėjęs, kad kuri nors būtų pasakiusi: "Tėti, man patinka ši "žasų" daina." Rūta apskritai susiduria tik su ta muzika, kurią grojame dabar, bet kartais paklausia, kodėl man taip patinka "metalas". Jai visos "sunkesnės" ir griežtesnės gitarų melodijos yra "metalas". Kad ir kaip būtų, mažoji mielai klausosi grupės "Metallica" dainos "Fuel". Gal kada nors patiks ir ŽAS "Sudrumskime ramybę", - šypsojosi Choras.

Ką Linas mano apie "žasams" kadaise klijuotą skandalistų etiketę? Spėju, jog daugeliu atvejų ji turėjo trukdyti, ypač tvarkant oficialius reikalus. "Kalbant apie verslą reikėjo daug pastangų, protingų kalbų, kad "pramuštume" skandalistų įvaizdį, - sutiko vyras. - Tie, kurie mus pažįsta, yra bendravę, žino, kokie esame iš tikrųjų. O dėl kitų... Nepykstu, kai mus vadina gaidžiais, debilais, padugnėmis, neišsilavinusiais "urodais", išgamomis - panašius epitetus galėčiau vardyti nesustodamas. Tiesiog palinkėčiau tiems žmonėms patirti bent dalį to, ką patyrėme mes, ir išmokti linksmiau žiūrėti į gyvenimą, pasijuokti iš savęs. Patikėkite, pasidaro lengviau."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"