Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Visuomenės sėkmės kelias - parama lyderiams

 
2011 07 02 0:00

Vakarų šalyse nuolat kilo gyvenimo gerovė, bet patenkintų gyvenimu žmonių beveik nedaugėjo. Tai paskatino vadinamosios laimės ekonomikos idėjų plėtrą, tyrimus, kuriais bandoma susieti subjektyvius psichologinius išgyvenimus ir objektyvius ekonominius laimėjimus.

Vienas ekonomikos padėties rodiklių - kapitalas. Tačiau šiandien kalbama ne tik apie pinigus, bet ir apie žmonių ryšius, tarpusavio pasitikėjimą, o visa tai vadinama socialiniu kapitalu. Pasirinktas "kapitalo" terminas, nes sutariama, kad šie ryšiai kaupiasi ir palankiai veikia gamybą, lemia piliečių materialinį gyvenimą bei šalies turtingumą. Socialinio kapitalo vertinimo duomenys liudija, kad jis didžiausias Švedijoje ir Šveicarijoje. Vargu ar reikia priminti, kad šių šalių gyvenimo kokybė labai gera.

Gana daug tyrimų patvirtina socialinio kapitalo įtaką ekonomikai ir piliečių dvasinei gerovei. Antai politologas R.Putnamas, aptardamas Italijos politines ir socialines problemas, atkreipė dėmesį į tai, kad Šiaurės Italijoje žmonės pilietiškai aktyvesni, gausiau dalyvauja rinkimuose bei visuomeninių organizacijų veikloje, drauge ir turtingiau gyvena nei Pietų Italijos gyventojai. Panašių skirtumų randama lyginant įvairias šalis. Pasaulinio vertybių tyrimo duomenimis, šiuolaikinėje Rusijoje pasitikėti aplinkiniais linkę 23 proc. žmonių, o Švedijoje - 74 procentai.

Socialinis kapitalas matuojamas įvairiais būdais. Dažniausiai vertybių (pasitikėjimas, pagarba aplinkiniams, tolerancija) arba pilietinio aktyvumo (dalyvavimas rinkimuose ir labdaringoje veikloje, priklausymas visuomeninėms organizacijoms) matu. Apibendrintai galima pasakyti, kad socialinis kapitalas susideda iš žmonių ryšių, jų elgesio standartų ir tikėjimo bendradarbiavimu, parama.

Šiandien darbas - ne tik pajamų šaltinis, bet ir saviraiškos galimybė, asmeninių santykių raiškos vieta. Taigi darbovietė tampa socialinio kapitalo kaupimo vieta. Parašyta ne viena knyga apie tai, kaip didinti verslo veiksmingumą, konkurencingumą. Tokiuose leidiniuose ypač daug dėmesio skiriama santykiams darbo grupėse, lyderių elgesiui ir jų ugdymui.

Sutariama, kad šiuolaikiniai verslo lyderiai privalo parodyti, kad tiki savo veiksmais ir įmonės įvaizdžiu. Tikėjimo ir pasitikėjimo atmosfera ypač svarbi darant organizacijos pakeitimus. Tikėjimas įmonės vadovu prilygsta tikėjimui įmonės veikla. Neretai pabrėžiama, kad norint sukurti sėkmingą verslą ir gerą darbo atmosferą reikia stipraus ir charizmatinio lyderio.

Geri vadovai leidžia pasireikšti darbuotojų kūrybingumui, sukuria erdvę greitai priimti sprendimus. Nustatyta, kad kai įmonės darbuotojai ima tikėti vadovu, tas persiduoda tiekėjams ir vartotojams. Taigi tikėjimas nėra neišmatuojamas pramanas, o iš tikrųjų veikiantis gėris. Anot "laimės ekonomikos" tyrinėtojo D.Coheno, tai nėra verslo plėtros strategija ar rinkodaros planas, o galimybė įprasminti bendrą darbą, skatinti entuziazmą ir ištikimybę, drauge kurti didesnę pridėtinę vertę.

Socialinio kapitalo reikšmės pavienei įmonei rezultatus galima pritaikyti ir vertinant valstybės institucijas. Jais vadovaudamasis Harvardo universiteto psichologas J.Cashas tyrė, kaip pasitikima vietinės valdžios veikla. Jis paprašė keliolikos JAV miestelių gyventojų susipažinti su informacija apie politikus ir padaryti apibendrinamą išvadą. Informaciją sudarė tam tikri atrinkti laikraščių straipsniai - neigiamai, teigiamai ir neutraliai pristatantys vietinę valdžią. Įdomu ir svarbu, kad vertintojai iš anksto galėjo pasirinkti, kokio pobūdžio straipsnius jie skaitys. Lengva buvo suskaičiuoti vienokių ar kitokių žinių mėgėjus ir palyginti jų pasirinkimo bei valdžios vertinimo duomenis. Taip pat nesunku buvo numatyti, kad pasirinkusieji teigiamai apie valdžią rašančius straipsnius ir patys ją palankiai vertins. Nauja tai, kad, sugretinus pasirinktus tekstus, valdžios veiksmų įvertinimo duomenis ir jos sukurtas ekonomines sąlygas verslui, paaiškėjo - geriau vertinama vietinė valdžia daugiau ir pasiekia.

Iš pirmo žvilgsnio akivaizdu - geriau dirbanti valdžia geriau vertinama. Tačiau išankstinis tekstų apie vietos valdžią pasirinkimas šią išvadą daro įdomesnę, skatina susimąstyti apie pasitikėjimo ir sėkmės sąsajas. J.Cashas teigia, kad jo tyrimas įrodo tokį pokyčių nuoseklumą - vietos valdžia įtikina piliečius, kad ja galima pasikliauti, piliečiai tarsi avansu pasitiki valdžia, nes dar nieko reikšmingesnio nenuveikusi valdžia jau imama vertinti teigiamai, o tai leidžia jai kurti didesnę gerovę.

Apie pasitikėjimo ir sėkmingo valdymo sąsajas skatina pagalvoti ir platesni socialinio kapitalo tyrimai. Antai "Gallup International" apklausė per 60 tūkst. įvairių pasaulio valstybių žmonių. Kaip ir ankstesnių tyrimų duomenimis, verslininkai įvertinti palankiau nei politikai. Labiausiai politiniais lyderiais nepatenkinti Lotynų Amerikos gyventojai. Čia 77 proc. apklaustųjų teigia, kad politikai nepatikimi. Geresnės nuomonės apie savo politikus yra Vakarų Europos gyventojai. Čia pasitikinčių ir nepasitikinčių politikais asmenų buvo po lygiai - po 50 procentų.

Suprantama, įdomiausia ir naudingiausia būtų ištirti Lietuvos socialinį kapitalą. Deja, tokių tyrimų akivaizdžiai stokojama. Nebent prisimintume nedžiuginančią ekonominę padėtį ir nieko džiuginamo nesakančius tyrimus, teigiančius, kad lietuviai pasitiki tik gaisrininkais, o visas valdžios grandis vertina itin neigiamai. Antai Seimu pasitiki tik 4-5 proc. rinkėjų. Tačiau beveik toks pat pasitikinčiųjų procentas fiksuojamas ir atlikus apklausas iškart po Seimo rinkimų. Tas pats įvyksta ir po savivaldybių rinkimų. Ne ką labiau pasitikima verslininkais. Daug kam jie tėra "sukčiai" ir "vagys". Todėl tenka daryti išvadą - labiau nei pinigų Lietuvoje stokojama socialinio kapitalo.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"