Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Visi karaimų vaikai šoka „Birlik“

 
2015 03 07 6:00
Karaimų vaikai Trakų miesto šventėje: mažosios mergaitės dar laukia savo eilės šokti kolektyve.
Karaimų vaikai Trakų miesto šventėje: mažosios mergaitės dar laukia savo eilės šokti kolektyve. Asmeninio albumo nuotraukos

Vilnietė Ana Maleckaitė juokaudama sako, kad su kolege Ina Firkovič yra dvi mamos administratorės. Šios moterys - atsidavusios karaimų vaikų šokių ansamblio 'Birlik', kuriame dalyvauja abiejų sūnūs, vadovės.

Karaimų vaikų šokių ansamblis susibūrė 2010 metų pabaigoje, o koncertuoti pradėjo 2011 metų pavasarį. "Pirmo kvietimo pasirodyti viešai sulaukėme per Vilniuje vykusias "Tiurkų dienas", Rotušės aikštėje mūsų vaikai tada šoko karaimų nacionalinius šokius", - prisiminė A. Maleckaitė.

"Birlik" kolektyvo mamos administratorės Ina Firkovič (kairėje) ir Ana Maleckaitė prie karaimų kenesos Žvėryne./Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka
"Birlik" kolektyvo mamos administratorės Ina Firkovič (kairėje) ir Ana Maleckaitė prie karaimų kenesos Žvėryne./Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Vaikai nori šokti

Pasak vaikų šokių ansamblio vadovės, "Birlik", susikūręs prieš ketverius metus, tapo savotišku buvusio karaimų vaikų šokių kolektyvo "Sanduhač" tradicijų tęsėju. Augant vaikams, keičiantis kartoms vienas kolektyvas tiesiog pakeitė kitą, nes "Sanduhač" šokėjai - jau suaugę žmonės ir kolektyvas buvo nutraukęs veiklą. "O per tą laiką paaugo nauja mūsų vaikų karta, taigi juos subūrėme į kolektyvą. Žinoma, iniciatyva kilo iš tėvų, tačiau ir vaikai labai noriai jame dalyvauja. Mūsų tikslas ne tik puoselėti karaimų kultūrą ir tradicijas, bet ir suburti jaunimą, kad vaikai galėtų bendrauti tarpusavyje", - tikino Ana.

Pašnekovės teigimu, kolektyve nėra nė vieno profesionaliai šokančio vaiko, tikslas čia ne tobula judesio technika, o savo šaknų įtvirtinimas pasitelkiant kultūrą. Vaikai ir paaugliai ne tik perima protėvių kultūros paveldą, bet ir bendrauja vieni su kitais. "Taip pat per nacionalinį šokį galime perteikti Lietuvos žmonėms savo išskirtinumą, savitumą, papročius", - kalbėjo A. Maleckaitė. Pasak moters, karaimų bendruomenė Lietuvoje yra labai maža, todėl jokios atrankos į šokių kolektyvą nėra - džiaugiamasi kiekvienu vaiku, pareiškusiu norą mokytis savo tautos liaudies šokių. A. Maleckaitė teigė, kad dėl bendruomenės mažumo "Birlik" ansamblyje šiuo metu šoka bene visi karaimų tautybės vaikai nuo vienuolikos iki aštuoniolikos metų. O jų viso labo tėra aštuoni. Kaip tvirtino karaimų bendruomenės narė, didžiausia motyvacija vaikams yra ne išmokti profesionaliai šokti, o susiburti vieną ar du kartus per savaitę į repeticijas ir pabūti kartu su savo tautiečiais bendraamžiais.

"Stengiamės išnaudoti vaikų vasaros, pavasario ir žiemos atostogas mokykloje, tada rengiame intensyvesnes šokio repeticijas. Žinoma, prieš renginius, kuriuose planuojame pasirodyti, taip pat daugiau repetuojame", - pasakojo viena "Birlik" vadovių.

Ana neslėpė, kad paauglius vaikus ne taip paprasta sudominti tautos paveldu, tačiau visa karaimų bendruomenė labai stengiasi, kad jaunimas nepamirštų, kas esąs, neatitrūktų nuo tautos ištakų ir puoselėtų savo savitumą. Čia vadovaujamasi šūkiu: "Jeigu ne jūs, tai kas?" Puoselėti šešis šimtmečius išlaikytą Lietuvos karaimų savastį tenka jaunosios kartos atstovams, kitos alternatyvos nėra.

A. Maleckaitės teigimu, karaimų veikla sutelkta Trakuose, čia gyvena ir dauguma "Birlik" narių. Keletui vilniečių nesunku atkakti repetuoti ar dalyvauti karaimų bendruomenės organizuojamuose renginiuose.

"Birlik" kolektyve šiuo metu šoka tik du berniukai - Kamilis ir Aidaras.
"Birlik" kolektyve šiuo metu šoka tik du berniukai - Kamilis ir Aidaras.

Nacionaliniai šokio ypatumai

Karaimų vaikų šokių ansamblio narius nacionalinių šokių moko profesionali šokėja ir choreografė Katerina Voropaj. "Rytietiški šokiai turi daug savitumo, judesių niuansų, kurie nebūdingi europietiškai tradicijai, - aiškino Ana. - Šokio ištakų, jo piešinio ir subtilybių mokėmės iš Krymo karaimų. Mūsų liaudies šokiai - būtent iš Krymo tiurkų tautų, kurios ten gyvena jau daugelį šimtmečių ir nuoširdžiai puoselėja tradicijas. Gaila, kad dabar bendrauti su Krymo karaimais tapo labai sudėtinga, galima sakyti, tas bendravimas bendruomenių lygmeniu išvis nutrūko. Tik pavieniai karaimai, turintys Kryme giminių, vis dar palaiko ryšį su jais."

Žinoma, kad rytietiški kostiumai - prabangūs, siūti iš brangių medžiagų ir gausiai puošti įvairiais metalais bei akmenėliais. Ana sakė, jog dėl nacionalinių kostiumų pavyzdžių jauniesiems šokėjams problemų nekilo: Trakų pilies ir Karaimų muziejuose Trakuose gausu tautinių karaimų kostiumų. "Aišku, brangių šilkų vaikų kostiumams nenaudojome, - teigė kolektyvo vadovė. - Juos siuvome Lietuvoje, apmokėti padėjo Kultūros ministerija ir Kultūros paveldo departamentas, dalį kostiumų kainos dengė ir patys tėvai."

"Birlik" vaikai Klaipėdoje, sekmadieninių mokyklų festivalyje.
"Birlik" vaikai Klaipėdoje, sekmadieninių mokyklų festivalyje.

Pasirūpina mamos

Ana pasakojo, kad vos susibūrus vaikų šokių kolektyvui vienintelis rūpestis buvo rasti choreografą, kuris mokytų vaikus būtent šokio. Visus organizacinius reikalus sprendė jaunųjų šokėjų tėvai, vieno vadovo kolektyvas neturėjo. Ilgainiui, kai ėmė rastis daugiau renginių, reikėjo bendrauti su visuomeninėmis organizacijomis, tėvai įpareigojo tuo rūpintis Aną. Vėliau prie jos prisidėjo Ina, kurios sūnus taip pat šoka "Birlik". Pasikeisdamos mamos rūpinasi saviškių ir kitų vaikų pasirodymais. "Mano sūnui Kamiliui - šešiolika, Inos Aidarui - penkiolika. Jie dabar kolektyve liko tik du berniukai. Šoka dar šešios mergaitės. Berniukų buvo daugiau, tačiau vienas išvyko gyventi su tėvais svetur, o kitam šokiai visai neprilipo, jis nebešoka", - apie jaunuosius šokėjus pasakojo vieno jų mama.

Ana prisipažino pati nei jaunystėje, nei vaikystėje nešokusi, su karaimų bendruomenės nariais mieliau rengdavo tautinius spektaklius. Dabartiniai "Birlik" šokėjai taip pat rengia teatralizuotus pasirodymus, per kuriuos ne tik šoka, bet ir vaidina bei dainuoja liaudies dainas gimtąja kalba. Pasak A. Maleckaitės, per repeticijas ir šiaip kasdienybėje jie bendrauja lietuviškai, tačiau visi karaimų vaikų šokių ansamblio nariai moka ir karaimų kalbą. "Vieni geriau, kiti - prasčiau, tačiau moka, - tikino Ana. - Visi vaikai lanko lietuviškas mokyklas, mes taip pat dažniausiai bendraujame lietuviškai. Tačiau per koncertus visada vartojama karaimų kalba. Dalis vaikų ja kalba gerai, dalis - supranta, bet gerų kalbėjimo įgūdžių neturi. Karaimų bendruomenė rengia sekmadienines kalbos mokyklas, vasaros karaimų kalbos stovyklas, labai stengiamės, kad vaikai savo kalbos nepamirštų." Tokios pastangos atsiperka - karaimų bendruomenė Lietuvoje, ko gero, vienintelė etninė grupė, per šešis šimtus metų išlaikiusi savo kalbą.

Lietuvos karaimų vaikai Vroclavo tautinių mažumų festivalyje.
Lietuvos karaimų vaikai Vroclavo tautinių mažumų festivalyje.

Draugauja bendruomenėmis

Ana pasakojo, kad karaimai glaudžiai bendrauja su Lietuvos totorių bendruomene. Šių tiurkų tautų grupių net kalbos labai panašios - kaip lietuvių ir latvių. Giminingų bendruomenių nariai kviečia vieni kitus į savo renginius, mielai juose dalyvauja. "Birlik" kolektyvas šiuo metu repetuoja jau aštuntą šokį, turi parengęs daugiau nei pusės valandos trukmės koncertinę programą.

Per kiekvienus mokslo metus karaimų jaunimas stengiasi išmokti vieną ar du naujus šokius. Tradiciškai nacionalinį karaimų šokį jie pristato kiekvieną rugsėjį per Vilniuje vykstančią "Tautų mugę", birželį rengiama Trakų miesto šventė taip pat neapsieina be jaunųjų karaimų pasirodymo. "Kasmet dalyvaujame Tautinių bendrijų renginiuose, Lenkijos tautinių mažumų festivaliuose, nes Lenkijoje taip pat yra aktyvi karaimų bendruomenė. Buvome pakviesti dalyvauti Olštyno, Ščecino ir Vroclavo bendruose renginiuose. Taip pat esame dalyvavę LRT laidoje "Tūkstantmečio vaikai", - vardijo "Birlik" vadovė Ana.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"