Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Vilnietė renkasi tarp Graikijos ir Lietuvos

 
2006 05 27 0:00
Kotryna Kepežinskaitė net lietui lyjant Vilniuje jautėsi smagiai, jai taip patiko visur eiti pėsčiomis.<br>Gintaro Mačiulio nuotraukos
Kotryna Kepežinskaitė net lietui lyjant Vilniuje jautėsi smagiai, jai taip patiko visur eiti pėsčiomis.
Gintaro Mačiulio nuotraukos

Atėnuose studijuojanti Kotryna Kepežinskaitė pavasario atostogų į Vilnių grįžo ne viena. Jos žodžiais tariant, geruolis draugas graikas Lefteris Meletsis jau ketveri metai greta. Lietuvoje lankėsi tik pirmą kartą ir buvo sužavėtas Vilniaus senosios architektūros.

Dvidešimt penkerių Kotryna Kepežinskaitė kilusi iš vilniečių menininkų šeimos. Jos senelis - žymus grafikas Stasys Krasauskas. Tėvai - dailininkai Aistė Krasauskaitė ir Rimvydas Kepežinskas. Britų Midlsekso universiteto Atėnuose antrakursė studijuoja architektūrą ir interjero dizainą. Paskaitos vyksta graikų kalba, ir tikrai nelengva, nors jau ketverius metus Kotryna gyvena Graikijoje.

Vilnietė į šią šalį atvyko per Europos jaunimo savanorių programą. Metus dirbo provincijos mieste Nemėjoje jaunimo laisvalaikio centre. Dar metus iki studijų tiesiog keliavo.

Graikų gyvenimo ypatumai

Kotryna LŽ pasakojo apie visai kitokią studijų sistemą. Vadinamojo open learning (atviro mokymosi) paskaitos organizuotos taip, kad būtų patogu studentams, kurie dirba. Jos vyksta du kartus per savaitę, pirmadienį ir trečiadienį, nes tomis dienomis po pietų visos įstaigos Graikijoje uždarytos.

"Man labai keista, kaip graikai dirba ir į viską žiūri. Iš tikrųjų jie itin daug kalba apie pinigus. Atrodo, kad pinigai yra svarbiausias dalykas, o gyvenimo tikslas - kuo daugiau jų turėti. Na ir turi tą milijoną, bet nei jie laimingi, nei ką, - dalijosi įspūdžiais pašnekovė. - Arba graikų darbo valandos. Prisimenu, prieš porą mėnesių jie streikavo, nes nesutiko su nauju įstatymu dirbti visą dieną. Pirmadienį, trečiadienį ir šeštadienį jie dirba tik iki pietų, o kitomis dienomis pietų užsidaro dviem trims valandoms ir vėl atsidaro vakare. Daugelis muziejų atidaryti tik iki pietų arba išvis uždaryti sekmadieniais. Ką daryti turistams?! O draugo sesuo man pasakė: "Ką tu - juokauji?! Man reikia grįžti per pietus namo pagaminti valgyti".

Žiemą Kotrynai kartais atrodo, jog graikai tik ir laukia, kad prisnigtų ir nereikėtų eiti į darbą. Ji prisiminė, kad vieną savaitę nebuvo paskaitų, nes negalėjo važinėti autobusai - niekas nenuvalė kelių. Graikai įsitikinę, kad nėra kur skubėti, ir viską daro labai lėtai. Net kavą geria kokias tris valandas.

Tėvai vaikus, vilnietės manymu, baisiausiai lepina, ir šie ilgai nėra savarankiški. Dažnas atvejis, kad 35 metų vyras dar gyvena su mama, ji neša į lovą pusryčius ir apskritai šokinėja aplink jį. O jei tėvai turi pinigų, vaikai išvis sėdi koją ant kojos užsidėję ir laukia, kol jiems pradės kokį nors verslą. Vieno pažįstamo tėvai taip ir sukišo pinigus, o šis juos švaistė į kairę ir į dešinę, kol verslas ėmė skęsti skolose.

"Man gražu didžiulės graikų šeimos ir visų kartu švenčiamos šventės. Draugė sako: "Va, čia mano ketvirtos eilės pusbrolis", o aš ir antros kartos pusbrolių nebepažįstu. Ir ten jie tokie pusbroliai, kad taip aš su savo tikrais pusbroliais nebendrauju, - stebėjosi Kotryna. - Kitas dalykas, kad jiems labai svarbu palikimas, kaip jį pasidalyti. Bent jau tarp mano pažįstamų tai girdžiu ir matau".

Vienintelė užsienietė

Pašnekovė prisipažino, kad tokių dalykų greičiausiai nepastebėtų Atėnuose, nes ten gyvenimas verda. Ji gyvena už 75 kilometrų nuo Graikijos sostinės, Korinto miestelyje. Naujausios registracijos duomenimis, Korinte gyvena 80 tūkst. žmonių, tačiau dar yra nemažai neregistruotų užsieniečių. Vis dėlto tarp poilsiautojų užsieniečių jis nėra toks populiarus kaip gretimas kurortas Lutrakis. Į Korintą važiuoja atostogauti daugiausia patys graikai.

Nors prie pat jūros, kur gyvena Kotryna, yra kavinių, klubų, restoranų, žiemą miestelyje lieka tik vietiniai, ir jaunajai menininkei nelabai yra su kuo bendrauti.

Jos draugai - bendrakursiai graikai iš Atėnų. Šiuo metu ji yra vienintelė užsienietė ir jauniausia kurse. Daugelis yra ką nors jau baigę ir toliau studijuoja. Išsilavinę, įdomūs ir gana skirtingi žmonės. Pavyzdžiui, viena mergina prekiauja juvelyriniais dirbiniais, kita turi šviestuvų parduotuvę, dar kita - baldų saloną, vienas vaikinas - matematikas, turintis aukštąjį išsilavinimą, o kitas tiesiog klijuoja plyteles.

Kotryna šiuo metu nedirba. Grįžusi į Graikiją planuoja įsidarbinti legaliai. Viena pažįstama Atėnuose organizuoja vestuves ir pasiūlė jai kurti pokylių salių dizainą. Šis darbas jau būtų šiek tiek susijęs su specialybe. Anksčiau Kotryna dirbo vienoje Korinto kavinėje padavėja. Baigusi studijas pradės ieškoti darbo iš savo srities.

Brangus pragyvenimas

Pašnekovė prisiminė, kad laisvalaikio, kai dirbo kasdien, be poilsio dienų, kaip ir neturėjo. Vienos dienos atlyginimas - 30 eurų. Pusę 4 tūkst. eurų per metus studijų mokesčio pati susimokėdavo, pusę dengdavo mama. Reikia mokėti tam tikrą sumą kiekvieną mėnesį. Galima susitarti ir mokestį sumokėti ilgiau nei per metus. Kotryna svarsto, ar imti paskolą, kai viename darbe bus išdirbusi metus. Ją galima grąžinti ir per 10 metų, kiekvieną mėnesį mokant, pavyzdžiui, po 30 eurų.

Pragyvenimas Graikijoje brangus. Buto nuoma - 300 eurų. Didelės kainos ir didžiuliai mokesčiai. Pavyzdžiui, už šildymą nuo lapkričio iki kovo. Nors pajūrio mieste Korinte žiemą nebūna sniego, tais mėnesiais yra labai šalta.

Per daug "crazy"

Pernai gruodį Kotryna dalyvavo Korinto meno namuose surengtoje parodoje. Eksponavo tris darbus, o apie juos iš karto buvo pasakyta: tos panelės iš užsienio visai kitoks stilius. Vienas darbas išvis buvo apibūdintas kaip per daug "crazy", teko jį atsiimti, nes parodos organizatoriai baiminosi, kad jo niekas nesupras. Nors ir kitus, Kotrynos manymu, kažin ar suprato.

Pašnekovė abejojo, ar kas nors iš Korinto gyventojų išvis ėjo į tą parodą. Jiems neįdomu. Korinte yra viena dailės parduotuvė, tačiau meno kūrinius įrėminantis ir jais prekiaujantis vyrukas turi nedaug darbo. Vietos dailininkai savo paveikslus pardavinėja per pažįstamus.

Kotryna prisiminė, kad net tokiame mažame miestelyje Ignalinoje, kai buvo surengta jos mamos ir patėvio dailininko Ramūno Čeponio paroda, atėjo labai daug žmonių, o Korinte į kalėdinės parodos atidarymą susirinko tik patys dailininkai su savo draugais.

Svajonės po studijų

"Man labai trūksta Lietuvos, - neslėpė pašnekovė. - Kai išvyksti toli, iš tikrųjų labai daug dalykų supranti. Kai išvažiavau, buvau labai jauna, dvidešimt vienerių. Man čia buvo viskas nusibodę. Studijavau tuometinėje Konservatorijoje laisvalaikio ir pramogų organizavimą. Pirmame kurse labai patiko, o antrame supratau, kad tai - ne man. Esu kukli, o per aktorystės paskaitas reikėdavo vaidinti. Man tai buvo peilis po kaklu. Vos atsistoju prieš žmones, iškart raudonuoju, sutrinku, pamirštu žodžius. Labai sunkiai sekėsi ir pamaniau: ko čia kankintis?! Visą laiką buvau tokia neapsisprendėlė, nežinojau, ko noriu. Išėjau iš namų, nuomojausi butą, norėjau pagyventi viena, būti labai savarankiška. Aišku, tokia visai nebuvau. Ir išvažiavus porą metų viskas buvo labai įdomu, bet kai prasidėjo rutina, kai ėmiau normaliai gyventi, kaip ten visi gyvena, labai pasiilgau Lietuvos".

Kitą vasarą jaunoji menininkė turėtų ginti diplominį darbą. Jos svajonė baigus studijas - gyventi ir Graikijoje, ir Lietuvoje, dirbti ir ten, ir čia. Jei matytų, kad Lietuvoje sekasi geriau, gal iš viso grįžtų.

Graikijoje Kotryna labiausiai norėtų gyventi Nafplione, nes ten yra senamiestis, o prie jo yra pripratusi Vilniuje. Nors pirmoji dabartinės Graikijos sostinė - mažas miestas, jame labai gražu ir daug turistų. Daug menininkų iš viso pasaulio yra nusipirkę ten namukus ar butus, gyvena sezoniškai, kokius šešis mėnesius per metus, žiemą išvyksta namo.

Du menininkai - per daug

Kotryna jau susižadėjusi. Graikų sužadėtuvės - labai rimtas dalykas. Pavyzdžiui, jos draugė iš Atėnų susižadėjo su vaikinu iš vieno mažo miestelio. Abu yra iš tradicinių šeimų, ir mergina pagal graikų papročius turės metus iki vestuvių gyventi pas sužadėtinio tėvus.

Kotrynos ir Lefterio sužadėtuvės buvo, kaip juokavo pašnekovė, pagal jos tradiciją - tiesiog romantiškas vakaras kaip filmuose. Juodu draugauja jau ketverius metus. Kai Kotryna atvyko į Graikiją, Lefteris buvo vienintelis žmogus, kalbėjęs angliškai 3 tūkst. gyventojų kaime, kuriame vilnietė dirbo savanore. Kotryna pradėjo kalbėti graikiškai po pusės metų.

"Man atrodo, jis yra mano antroji pusė. Labai gerai sutariame. Lefteris yra iš tradicinės graikų šeimos, tačiau tėvai, nors dabar gyvena mažame kaimelyje, prieš daugelį metų buvo emigravę į Australiją. Pasaulio pamatę yra labai tolerantiški. Jie mane labai myli. Ir mano mamą pažįsta. Labai šilti žmonės", - pasakojo pašnekovė.

Lefteris yra baigęs aukštesniąją kompiuterių mokyklą. Dirba Graikijos "Falck security" padalinyje Korinte, įrengia apsaugos sistemas ir kameras. Tačiau jam įdomu tai, ką draugė studijuoja, ir padeda jai. Kartais abu tapo. Kotryna visada sakydavo mamai, kad jos vyras nebus menininkas. Jai atrodo, kad du menininkai vienoje šeimoje yra per daug. Nemažai tokių šeimų pažinojo.

Vilniuje Lefteris pabuvo dvi savaites. Jam labai patiko bažnyčios ir senoji architektūra. Bendravo su Kotrynos draugais ir stebėjosi Vilniaus gyvenimo ritmu, kai žmonės dirba iki penkių, o po darbo eina į kavines, sėdi, valgo, geria alų. Daug alaus - kaip alkoholikai. Jam buvo išvis šokas. Graikai, baigę darbą trečią valandos dienos, iškart skuba namo, gamina valgį, pavalgo ir eina miegoti. Pamiega iki kokių septynių aštuonių valandų vakaro ir eina į kavinę gerti kavos.

Gali būti, kad Kotryna su Lefteriu susituoks. Pirmiausia Lietuvoje būtų surengtos katalikiškos vestuvės, nes tik tada galima tuoktis ortodoksų bažnyčioje. Taip bent sakė pažįstami.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"