Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Vienos arklio galios pareigūnė

 
A.Michnevič (viduryje) su kolegomis ant žirgų gali suvaldyti siautėti linkstančią minią.
A.Michnevič (viduryje) su kolegomis ant žirgų gali suvaldyti siautėti linkstančią minią. Oresto Gurevičiaus nuotrauka

Kai Alina Michnevič, vilkėdama policininkės uniformą, sėda ant savo žirgo, jai paklūsta net nuožmiausias tvarkos drumstėjas. 'Trise ant žirgelių atjojome raminti siautėjančių lenkų futbolo sirgalių. Mums pasirodžius tuoj pat įsivyravo tvarka', - šyptelėjusi patruliavimo kasdienybę prisiminė pareigūnė.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Patrulių rinktinės Raitojo būrio specialistė A.Michnevič jau aštuoniolika metų tarnauja policijoje, turi komisarės inspektorės laipsnį. "Mano brolis jau seniau už mane dirba policijoje ir visą laiką mane įkalbinėdavo, kad ir aš eičiau. Tačiau tada nemačiau sau policijoje nišos, darbo, kuris man patiktų. Vis manydavau - na, kokia iš manęs policininkė?" - linksmai prisiminė pareigūnė. Tačiau likimas lėmė kitaip. Dėl susiklosčiusių aplinkybių iš Šiaulių su šeima atvykusi į Vilnių moteris prisiminė nuolatinius brolio raginimus, todėl nutarė pasidomėti darbo galimybe raitojoje policijoje. "Nepatikėsite, bet prieš aštuoniolika metų net patys policijoje dirbantys žmonės nelabai žinojo, kas ta raitoji policija, - juokėsi Alina. - Kadangi esu ne vilnietė, šiaip ne taip susiradau tą Raitąjį būrį ir tapau jo nare. Visada norėjau dirbti su žirgais, taigi ši veikla yra būtent tai, kas man visada patiko."

Alina ir Dekorsas - nenugalimas tandemas patruliuojant ir per varžybas./Oresto Gurevičiaus nuotrauka
Alina ir Dekorsas - nenugalimas tandemas patruliuojant ir per varžybas./Oresto Gurevičiaus nuotrauka

Su žirgais nuo vaikystės

Alina pasakojo, kad jojimu užsiima nuo šeštos klasės. Mokydamasi Lietuvos žemės ūkio akademijoje (dabar Aleksandro Stulginskio universitetas) mokslinės agronomijos, įveikė žirgų sporto kandidato į sporto meistrus normatyvus. "Esu labai ramus žmogus. Esant ekstremaliai situacijai, kuri dažnai sukrečia kitus žmones, išoriškai lieku rami. Todėl ir tramdydama galimas riaušes tiesiog valdau žirgą, o ne panikuoju, - apie savo darbą pasakojo A.Michnevič. - Kai sėdi ant žirgo, nesvarbu, kas esi - moteris ar vyras. Svarbu, kaip jį valdai. Juk mes naudojame žirgo, o ne savo jėgą galimų pažeidimų prevencijai. Kuo geriau valdai žirgą, tuo esi stipresnis. Gali būti maža smulki mergaitė, bet su šia jėga tapsi beveik nenugalima."

Tai ne "Žvaigdžių karų" filmo epizodas, šie šarvuoti pareigūnai palaiko tvarką miesto gatvėse./Martyno Ambrazo nuotrauka
Tai ne "Žvaigdžių karų" filmo epizodas, šie šarvuoti pareigūnai palaiko tvarką miesto gatvėse./Martyno Ambrazo nuotrauka

Specialioji policijos priemonė

Vieno arklio galia, pasak Alinos, gali būti prilyginta savotiškam gyvam taranui, kuriuo gana saugiai įmanoma nustumti siautėti nutarusius piliečius. Pareigūnė sakė, kad žirgas policijoje yra įteisintas kaip specialioji priemonė, nors anksčiau to nebuvo. Pareigūnas gali naudoti jo jėgą neramumams tramdyti. Lukiškių aikštėje susirinkusius protestuotojus prieš Gedimino prospekte vykstantį paradą "Už lygybę" A.Michnevič su kolegomis kaip tik ir nustūmė saugiu atstumu, naudodami šį gyvą taraną.

"Svarbiausia viską daryti lėtai, kad žmonės spėtų atsitraukti, ir žirgas jų nesužeistų. Juk žmogus arklio nepastums, tik arklys žmogų", - šyptelėjo raitelė. Pasak jos, pareigūno valdomas žirgas atlieka jam duodamas komandas - kol situacija palyginti rami, jis tik savo korpusu stumia ar užstoja, tačiau gali būti pastatomas piestu ar net spirti tam, kuris priešinasi pareigūnui.

Kaip treniruojami žirgai?

Raitoji policininkė papasakojo, kaip šie taurūs gyvūnai rengiami tarnybai. Manieže yra įrengti specialūs treniruokliai, naudojami žirgų dresūrai. "Štai guli koks nors daiktas. Galima priversti žirgą ant jo užlipti arba perlipti jį. Gyvūnas turi žinoti, ko iš jo nori raitelis. Valdomas jis taip ir darys. Arba štai - iš sukarpytos plėvelės padaryta butaforinė siena. Netreniruotas arklys neis per ją, o dresuojamas žirgas paklūsta ir eina kiaurai. Juk riaušėse būna naudojami įvairūs daiktai: plakatai, vėliavos. Paprastam žirgui parodžius plakatą ar vėliavą, jis neis artyn, o bėgs nuo jų. Žirgas šiaip yra labai baikštus gyvūnas, jį galima išgąsdinti paprasčiausiu skėčiu. Jis gi žolėdis, bijo visų kitų gyvūnų, kad jo nesuvalgytų", - juokaudama dėstė Alina. Anot raitelės, ištreniruoti žirgai netampa drąsūs, jie tampa paklusnūs.

Kai raitieji policininkai vyksta į potencialiai pavojingas vietas, apsauginiais šarvais aprengiami ne tik pareigūnai, bet ir jų žirgai. "Anksčiau mūsų naudotos apsaugos priemonės buvo gana sunkios, su tokiomis nelengva būdavo net joti. Dabar naudojami šarvai yra tikrai lengvi, nevaržo judesių, galima laisvai jodinėti. Pareigūnai jais saugo tik tas vietas, kur gali sulaukti smūgio - krūtinę, rankas, blauzdas. Žirgui dedame specialią snukio apsaugą iš plastiko, saugančią nuo galimų smūgių. Taip pat apsaugomos žirgo kojos, nes jos labai pažeidžiamos. Visa kita - storas raumenynas, kurio rankomis nesužeisi. Žinoma, peiliu sužeisi ir žirgą, bet tokių dalykų, ačiū Dievui, nepasitaiko", - pasakojo raitelė.

Alina pasakojo, kad kiekvienas raitosios policijos pareigūnas per savo darbo dieną turi atlikti dvigubą "programą". Pirmąją darbo dienos dalį - treniruoti jam priskirtą, kolegos ar naujai įsigytą žirgą. Dresuoti skiriamos maždaug keturios valandos. Žirgas turi būti dresuojamas kasdien. Kita dienos dalis skirta patruliuoti mieste - parkuose, gatvėse, paupiuose, skveruose. "Pirmadienį turime vadinamąją ūkinę dieną. Tada skalbiama žirgo apranga, gyvūnas vedamas pasivaikščioti, kalviai apžiūri jo kanopas, jeigu reikia - pakausto. Visi dirbame slankiuoju grafiku - savaitgaliais mums taip pat darbas", - pasakojo raitelė. Ji prisipažino, kad per visas šventes taip pat patruliuoja ant žirgo gatvėse, užuot buvusi su šeima. Tokia visų pareigūnų kasdienybė.

Pusę kiekvienos dienos Alina praleidžia treniruodama žirgus.
Pusę kiekvienos dienos Alina praleidžia treniruodama žirgus.

Jodinėja visa šeima

Alinos sutuoktinis ir dvidešimtmetis sūnus taip pat neabejingi žirgams, tačiau tokios aistros kaip ji šiems tauriems gyvūnams neturi. "Sūnus pripratęs - nuo gimimo žino, kad ta jo mama vis joja ir joja, - juokėsi moteris. - Vyras taip pat susitaikė su mano veikla, nes žino, kad be žirgų man nėra džiaugsmo gyvenime. Abu pasirašę pliusiukus - išmoko jodinėti, tačiau joja tik savo malonumui. Sūnus dažnai ateina pas mane pajodinėti, bet ilgai neužtrunka. Treniruotis ar dalyvauti jojimo varžybose jis nesiveržia."

Pati Alina nuolat dalyvauja įvairiose jojimo varžybose, pelno juose gerus įvertinimus. Jos sritys - konkūrai ir dailusis jojimas. Pastaruoju metu prisipažino labai pamėgusi žirgų trikovės varžybas. Čia raitelei reikia atlikti konkūro, dailiojo jojimo ir lauko kroso su kliūtimis rungtis. "Per visas varžybas - tiek Lietuvoje, tiek užsienyje - atstovauju raitajai policijai, startuoju su uniforma, visa atributika. Tiesa, varžybose dalyvauju su savo asmeniniais žirgais, nes policijos turimi nėra pakankamai gero lygio varžyboms", - pasakojo A.Michnevič. Jos asmeninis žirgas Dekorsas laikomas policijos žirgyne, moteris yra dar trijų žirgų bendraturtė. Pasak šeimininkės, Dekorsui dėl jo puikių duomenų kurį laiką buvo skirtas "tėčio" vaidmuo, žirgas buvo naudojamas veisimui, reprodukcijai, todėl dabar jam reikia papildomų treniruočių, kad atgautų puikią fizinę formą varžyboms.

Blogų žirgų nebūna

Kaip ir žmonės, kiekvienas žirgas, pasak Alinos, yra skirtingo būdo. Jie gali būti žaismingi, padykę, rimti ar mąslūs, tačiau niekuomet - pikti. "Žirgai negimsta pikti. Netinkamas elgesys su gyvūnu gali jį padaryti neprognozuojamą, nekontroliuojamą, tačiau dėl to visada bus kaltas žmogus. Gerai elgiantis su žirgu pasirašę net ir patį "pikčiausią" gyvūną galima paversti geru. Policijoje neseniai įsigijome tokį pašėlusį žirgą Daironsą, kurį jo buvę šeimininkai prašė dykai pasiimti, nes jis nuolat jiems krėtė eibes - išlauždavo aptvarus ir paleisdavo kitus žirgus laisvai lakstyti. Kasdien reikėdavo juos gaudyti. Pas mus Daironsas elgiasi padoriai, nes nuolat yra treniruojamas, pareigingai patruliuoja Vilniuje", - šypsodamasi patikino jojikė.

Gražuolis A.Michnevič žirgas Dekorsas dalyvauja varžybose, o prireikus - patruliuoja su šeimininke.
Gražuolis A.Michnevič žirgas Dekorsas dalyvauja varžybose, o prireikus - patruliuoja su šeimininke.
DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"