Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Vienoje mokykloje - beveik pusę amžiaus

 
2007 10 06 0:00
Kai kurias Megelinskų knygas galima pasiekti nebent užlipus ant kopėtėlių, pirktų specialiai bibliotekai tvarkyti.<br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Kai kurias Megelinskų knygas galima pasiekti nebent užlipus ant kopėtėlių, pirktų specialiai bibliotekai tvarkyti.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

45 metus toje pačioje mokykloje mokytojavusi Žena Megelinskienė dėl nieko gyvenime nesigaili: 'Dirbti mokykloje - didelis džiaugsmas.' Šiandien ji prisimena tuometinės Vilniaus 23-iosios vidurinės mokinius - dabar garsius žmones.

Neaukšta, žvitraus žvilgsnio, besišypsanti namų šeimininkė pasitinka tarpduryje. Daugiau nei 60 metų šiai moteriai niekaip neduotum, nors įrašas gimimo liudijime rodo ją šiemet atšventus 70-metį. Iš virtuvės aidi radijo balsai, pasirodo, dažnai skambantys ramiuose mokytojos namuose. Išjungę radiją liekame dviese.

Ištikima mokyklai

"Kai Vilniaus 23-ioji mokykla pradėjo egzistuoti, po metų ir aš atėjau. Šiemet, kai mokykla uždaroma (Vilniaus "Ąžuolo" pagrindinė sujungiama su Vilniaus Simono Daukanto vidurine mokykla), ir aš išeinu", - mokytojos balse nė lašo nostalgijos ar liūdesio. Ž.Megelinskienė nuo pat pirmos darbo dienos, 1961 metų rugsėjo 1-osios, dėstė fiziką. Po 20 metų ėmėsi ir pavaduotojos darbų, rūpinosi mokymosi procesu. Pastaraisiais metais darbo savaitė buvo sumažėjusi iki 6-7 pamokų. "Dabar, kai nebedirbu, gyvenimas mažai pasikeitė", - sako mokytoja.

Iš lentynų, kurios pilnos knygų įvairiomis kalbomis, matyti - šių namų žmonės daug skaito. Moteris įsitikinusi: mokytojas negali žiūrėti siaurai, gyventi vien savo specialybės šalyje. Fizikė randa parodų, kurias "reikia aplankyti" - pavyzdžiui, pažiūrėti savo mokinio Vyganto Paukštės darbų ekspozicijas, dėmesio vertų spektaklių, kultūrinių renginių.

Jos laikas kartais tirpsta sode už 14 kilometrų nuo namų Vilniuje, prie Žaliųjų ežerų. Augina pomidorų, agurkų, kopūstų, burokėlių, petražolių, salierų. Turi nemažai braškių, visus giminaičius pavaišina. "Kasdien turiu veiklos. Paruošiu pusryčius, vakarienę, sumuštinių įdedu vyrui į darbą", - kasdienėje rutinoje sukasi moteris. Vaikų pora neturi - susitiko ir susituokė būdami jau garbingo amžiaus. Greit bus 30 metų jų draugystei.

Jie vienas kitam į akį krito per didžkukulių puotą vyro bendradarbės namuose. Vyras Jonas Megelinskas dirba inžinieriumi bendrovėje "Pastatas". Žmona saviškį giria, kad jis gražiai dainuoja, lanko kelis chorus. Visa jo plati dzūkiška giminė šiltai priėmė ją, suvalkietę, gimusią Kauno rajone, Vincentave.

Megzta liemenė, rankomis aplikuotos pagalvėlės ant sofos apie mokytoją pasako dar šį tą. "Tai sesei, tai vyrui, tai sau - apmezgu visus. Ir paltą esu nusimezgusi", - nuojautą patvirtina pašnekovė, megzti iš draugės išmokusi Palangos paplūdimyje.

"Mokytoja kaip karvė"

Ir mokiniai žinojo šį mokytojos pomėgį. Dėl to vieną Mokytojų dieną mezgėja iš auklėtinių gavo linksmą dovaną. "Klasėje ant stalo gulėjo didžiulis įvairių siūlų kamuolys ir jame buvo prismeigta daug virbalų", - Ž.Megelinskienė iki šiol mezga dovanotais virbalais.

Kita įsimintina dovana Mokytojų dienos proga - grindinio plytelės dydžio juoda kvadratinė žvakidė su išskaptuotu velniūkščio veidu. Smagiausia, kad pačių mokinių padaryta.

Mokytoja, nepaisydama kelių mielų dovanų ir prisiminimų, kukliai prisipažįsta, kad nemėgsta Mokytojų dienos. "Vaikai tarsi turi atlikti pareigą - atnešti gėlių. Paskui visi sako: mokytoja kaip karvė su didžiulėmis gėlių puokštėmis. Man geriau būtų, kad tie, kas nori pasveikinti, prieitų ir apkabintų", - paaiškina fizikė ir priduria, kad iš pradžių buvusi graži tradicija šventės dieną vyresniems mokiniams dėstyti vietoj mokytojų išsigimė - vyksta ne pamoka, bet "jomarkas" (lietuviškai - šventinis turgus).

Legendiniai mokiniai

Beveik pusę amžiaus dėsčiusi vienoje mokykloje, Ž.Megelinskienė mielai ir daug kalba apie savo vienintelę, kuri iš 23-iosios vidurinės virto "Ąžuolo" vidurine, vėliau pagrindine, o šiemet ji jungiama su Vilniaus S.Daukanto vidurine mokykla. Pradžią, klestėjimą, tuštėjimą ir uždarymą kartu su mokykla išgyvenusi mokytoja prisimena, kaip keturios šeimų kartos - mokinių vaikai, anūkai, proanūkiai - baigė tą pačią mokyklą.

Dar veikiančioje mokyklos interneto svetainėje puikuojasi ilgas sąrašas žinomų visuomenės veikėjų, kurie mokėsi arba baigė Vilniaus 23-iąją vidurinę. Buvusi pavaduotoja dar prisimena kai kuriuos mokyklos aktyvistus, šiandien žinomus visuomenei.

"Marija Aušrinė Pavilionienė, Julius Dautartas, Saulius Pečeliūnas, Alvydas Sadeckas - politikai mūsų mokiniai. Mokykla miesto centre, ją lankė valdžios vyrų, moterų vaikai. Išleidome ir daug gerų menininkų, žurnalistų, mokslininkų, medikų", - gausybę pavardžių galėtų išvardyti Ž.Megelinskienė.

Ji prisimena įdomių istorijų bei detalių apie tuomet dar tik būsimas garsenybes. Išvyka su auklėtiniais į Trakus, vieną iš Galvės ežero salų, mokytojai ypač įstrigo. "Vidury salos augo didžiulis ąžuolas. Mes po juo visi sugulėme. Ir staiga - balsas iš dangaus. Pasirodo, Arvydas Ilginis įsilipęs į ąžuolą, pasiėmęs žibintuvėlį skaito poeziją. Gražu", - šypteli auklėtoja ir priduria apie naktines maudynes jai miegant, kurios baigėsi sulig mokytojos pabudimu.

Vytautas Kernagis, pasirodo, jau mokykloje išsiskirdavo šarmingu humoru ir šunybėmis. "Jis su draugais išsitepliojo dažais rankas ir kojas, nuo Gedimino prospekto plytelėmis atkeliavo iki mokyklos. Mokyklos vadovai buvo nepatenkinti, teko tvarkyti grindinį. V.Kernagis paskutinėje klasėje iš mokyklos išėjo. Bet į susitikimus kiekvienais metais ateidavo", - pasakoja buvusi mokyklos direktoriaus pavaduotoja. Ji prisimena, kaip "Naktinės personos" pradėjo muzikuoti mokykloje: "Muzikos mokytojas Antanas Raugala jiems padėdavo, mokydavo. Dar būdama negarsi grupė koncertuodavo mokyklos vakaruose."

Premjeras Gediminas Kirkilas mokytojai į atmintį nespėjo įstrigti - mokėsi tik žemesnėse klasėse. Užtat apie finansų ministrą

Rimantą Šadžių mokytoja turėjo ką pasakyti. "Aukso medaliu baigė mokyklą, labai gerai mokėsi. Nedėsčiau jam, nes jis pasirinko chemiją. Savotiško charakterio žmogus. Kartais įgeldavo kitiems, iš aukšto žiūrėjo į tuos, kurie ne taip gerai mokėsi", - tokį įspūdį susidarė Ž.Megelinskienė ir užsiminė apie dar vieną mokyklos "žvaigždę" - buvusį finansų ministrą Algirdą Šemetą.

Kantrybė

"Mokiniai - mano vaikai. Jie mane aplanko, susitinkame, susiskambiname. Kartais net ne auklėtiniai", - džiaugiasi keturias laidas išleidusi auklėtoja.

Moterį žavėjo tai, kad mokytojas nuolat sukasi tarp jaunų žmonių, negali per anksti "sulėtėti". Vyro, draugų siūlymai palikti mokyklą, įsidarbinti mokslo įstaigoje, rašyti mokslinius darbus jos iš mokyklos neišviliojo. Pedagogė visus 45 darbo metus kantriai, už nedidelius pinigus Lietuvos žmones paprasčiausiai mokė fizikos.

Buvę mokiniai perliukai:

* Politikai: Gediminas Kirkilas, Saulius Pečeliūnas, Nijolė Oželytė, Algirdas Šemeta.

* Režisieriai ir operatoriai: Arvydas Ilginis, Linas Paugis, Romualdas Vikšraitis, Algirdas Mikutėnas, Donatas Buklys, Saulius Beržinis, Algimantas Puipa, Algirdas Šatkauskas.

* Aktoriai: Remigijus Sabulis, Kristina Gudonytė, Jūratė Onaitytė, Saulius Balandis, Julija Kavaliauskaitė, Ingrida Kilšauskaitė, Nelė Savičenko.

* Dainininkai: Algirdas Kaušpėdas, Vytautas Kernagis, Alanas Chošnau, Nerijus Pečiūra.

* Muzikantai: Živilė Survilaitė, Virginija Survilaitė.

* Operos solistai: Danguolė Juodikaitytė, Aušra Stasiūnaitė, Sigitas Dirsė.

* Sportininkai: Artūras Karnišovas, Angelė Rupšienė, Valė Burkauskaitė, Eduardas Kairys, Martynas Purlys, Deimantė Semaškaitė.

* Dailininkai: Vygantas Paukštė, Vytenis Lingys.

* Gydytojai: Gintaras Kiškis, Živilė Baravykaitė, Aleksandras Kibarskis, Jurijus Kibarskis, Kęstutis Vitkus.

* Žurnalistai: Linas Balsys, Vygintas Pugačiauskas, Vytautas Kvietkauskas, Eglė Bučelytė.

* Mokslininkai: Anolda Četkauskaitė, Algirdas Rukšėnas, Mindaugas Radžiūnas, Rimantas Stukas, Ernestas Gaidamauskas, Dainius Ulpis.

* Istorikas, publicistas Saulius Žukas.

* Filosofas Arvydas Šliogeris.

* Šachmatininkas Gintautas Piešina.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"