Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Vest Pointo kadetas žada grįžti į Lietuvą

 
2006 09 16 0:00
Per žiemos pratybas.<br>Asmeninio albumo nuotrauka
Per žiemos pratybas.
Asmeninio albumo nuotrauka

Dvidešimtmetis vilnietis Edgaras Varnelis antrus metus studijuoja turbūt prestižiškiausioje pasaulyje JAV karo akademijoje Vest Pointe. Studijos nelengvos - apima plačias akademinę, karinę ir fizinio parengimo sritis.

Vest Pointo karo akademijos garbės kodeksas skelbia, kad "kadetas nemeluos, nevogs ir neapgaudinės, taip pat netoleruos tų, kurie taip daro". Akademijos Garbės teismas nagrinėja visas bylas, susijusias su kodekso pažeidimais, ir net už menkiausią melą gali išmesti iš akademijos.

Svarbiausia - motyvacija

Edgaras Varnelis, LŽ kalbintas elektroniniu paštu, pasakojo, kad iš pradžių norėjo studijuoti Lietuvos karo akademijoje, bet sužinojo apie Krašto apsaugos ministerijos skelbiamą konkursą stoti į JAV karo akademijas. Jų yra keturios, rengiančios karininkus sausumos, jūrų, oro ir pakrančių apsaugos pajėgoms. Vilniaus licėjaus auklėtinis padavė prašymus į tris iš jų ir įstojo į Vest Pointe, Niujorko valstijoje, įsikūrusią JAV karo akademiją, rengiančią karininkus sausumos pajėgoms. Vėliau sužinojo, kad dažnai tiesiog Vest Pointu vadinama akademija yra prestižiškiausia, senas tradicijas puoselėjanti JAV karo akademija, įkurta dar 1802 metais.

"Darbo įdėti reikėjo, bet nepasakyčiau, kad buvo per daug sunku, - santūriai kalbėjo Edgaras. - Lietuvoje reikėjo išlaikyti fizinius ir medicinos testus, vėliau laikyti standartinius egzaminus, kurie būna stojant į užsienio aukštąsias mokyklas. Skyrėsi vienintelis dalykas - viskas buvo daroma per JAV ambasados Gynybos bendradarbiavimo skyrių. Sėkmę tikriausiai lėmė motyvacija ir darbas. Svarbiausia yra motyvacija, o visa kita - įveikiama. Aš tiesiog norėjau savo gyvenime ką nors pakeisti ir kariuomenę mačiau kaip vieną iš geriausių pasirinkimų".

Be Edgaro, Vest Pointe studijuoja dar du lietuviai. Lietuvių yra ir kitose JAV karo akademijose.

Sportuoja visi

D�bar Edgaras yra antrame kurse. Akademija kadetus lavina trijose srityse: karinėje, fizinėje ir akademinėje.

Karinė sritis, kaip pasakojo pašnekovas, apima akademinius metus ir vasaros pratybas. Pirmakursiams vasarą rengiamas vadinamasis bazinis kadetų kursas, antrakursiams - lauko pratybos. Trečio ir ketvirto kurso kadetams bendrų pratybų nebūna, bet jie turi įvykdyti kelis akademijos baigimo reikalavimus: baigti vieną iš kariuomenės mokyklų (desantininkų, specialiųjų pajėgų, inžinierių, kalnų karybos ar kokią kitą - tai priklauso nuo to, į kurią jie patenka); atlikti praktiką kariuomenės dalinyje; atlikti vadovavimo praktiką akademijoje.

Akademiniais metais kadetai lanko karybos paskaitas, pavyzdžiui, taktikos ar karinės komunikacijos. Jie taip pat užima tam tikras vadovavimo pozicijas. Pirmakursiai nevadovauja niekam, antrakursiai turi prižiūrėti po vieną pirmakursį, o trečiakursiams ir ketvirtakursiams tenka vadovauti būriui ar kuopai, nes visi kadetai yra suskirstyti į kuopas ir būrius.

"Savaime suprantama, kad visi kadetai turi sportuoti, - sakė Edgaras apie fizinį lavinimą. - Akademijoje yra daug įvairių sporto šakų komandų. Jei kadetai nepatenka į jas, gali priklausyti kuopos komandoms. Jų taip pat yra įvairių sporto šakų. Kartą per semestrą fizinis pasirengimas tikrinamas atsispaudimų, atsilenkimų ir bėgimo testu. Kartą per metus rengiamas kliūčių ruožo, kurį reikia įveikti per tam tikrą laiką, testas".

Akademiniais metais kadetai turi lankyti ir fizinio lavinimo, galima sakyti, paskaitas, nes už jas jie gauna net kreditų. Pirmakursiai - bokso, plaukimo ir gimnastikos, antrakursiai - kovos be taisyklių ir lengvojo kultūrizmo. Trečiakursiai ir ketvirtakursiai gali pasirinkti, ko nori mokytis. Pavyzdžiui, pasirenka nardymą ir gali gauti instruktoriaus licenciją.

Šį semestrą Edgaras priklauso kuopos biatlono komandai. Biatlonas paprastai suprantamas kaip slidinėjimas ir šaudymas, o Vest Pointe jis apima bėgimą ir šaudymą. Taip pat šiemet vilnietis sėkmingai perėjo atranką ir pateko į komandą, kurioje mokomasi taktinio šaudymo. Vėliau dalyvaujama taktinio šaudymo varžybose visoje Amerikoje.

Nuo poezijos iki branduolinės inžinerijos

"Akademiniai mokslai yra išties sunkūs, - pripažino Edgaras. - Yra daug bendrojo lavinimo paskaitų: psichologijos, istorijos, politikos, geografijos, chemijos, fizikos, matematikos. Jas turi lankyti visi, ir dar, žinoma, kiekvienas studijuoja pasirinktą bakalauro sritį - nuo poezijos iki branduolinės inžinerijos".

Vilnietis sėkmingai studijuoja mechaninę inžineriją, kur koncentruojamasi į lėktuvų projektavimą. Studijos truks ketverius metus. Pasak pašnekovo, sudėjus visas akademines disciplinas, karybą ir fizinį lavinimą, susidaro išties daug paskaitų, tačiau gyvenimo sąlygos yra geros. Tikrai viskuo pasirūpinta, kad kadetams teliktų rūpintis visapusišku išsilavinimu.

Bausmių "valandos"

Vest Pointo akademijoje kadetai lavinami ir etiškai bei morališkai. Edgaras pripažino, kad drausmė ten griežta. Yra daug taisyklių, ką galima daryti ir ko negalima. Todėl ir sunku studijuoti, nes kai diena reglamentuota (rikiuotės, privalomi pusryčiai, pietūs ir t. t.), nedaug lieka laisvo laiko.

Ir bausmės, skiriamos už įvairius prasižengimus, yra vienos rūšies. Neoficialiai jos vadinamos "valandomis".

"Vadovybė žino, kad brangiausias dalykas kadetams yra laikas, todėl kai nusižengi, turi vaikščioti ratu nustatytą skaičių valandų. Vaikštoma savaitgaliais, dažniausiai daug kadetų suka ratus", - pasakojo pašnekovas.

Pavyzdžiui, už paskaitos praleidimą ar net pavėlavimą į ją gali tekti ratu vaikščioti penkias valandas. "Valandomis" baudžiami ir tie, kurie nenuėjo laiku, t. y. 24 valandą, miegoti.

Ne vienas kadetas buvo išmestas iš akademijos. Dažniausiai išmetama už Garbės kodekso pažeidimus. Pavyzdžiui, jei atlikdamas namų darbus, kurie bus vertinami pažymiu, kadetas sulaukia draugo pagalbos, turi parašyti, ko nežinojo, ką draugas pasakė ir kaip pritaikė tas žinias spręsdamas uždavinį. Jei to nepadaro ir yra sugaunamas (dažnai tas draugas turi tokią pačią užduotį, ir palyginus darbus nesunku suprasti), užvedama byla ir paprastai galimi du variantai: arba kadetas paliekamas antrus metus mokytis tame pačiame kurse, arba išmetamas iš akademijos.

Ilgėtis nelieka laiko

Baigęs akademiją Edgaras ketina grįžti. Tarnauti Lietuvos kariuomenėje. Tikisi būti paskirtas pėstininkų būrio vadu. Taip pat norėtų išvažiuoti į kokią nors misiją, ir studijos JAV, žinios, kaip veikia mūsų sąjungininkų NATO kariuomenė, būtų pranašumas.

Kadetas dar nežino, ar su kariuomene susies visą savo gyvenimą, bet penkerius metus po studijų tikrai tarnaus. Tai yra privaloma.

"Žinau, kad dabar daug žmonių išvažiuoja iš Lietuvos, bet aš norėčiau visada gyventi Lietuvoje. Neketinu niekur toliau važiuoti, nebent studijuoti, kaip kad dabar", - kalbėjo pašnekovas.

Pernai Edgaras aplankė Lietuvą du kartus - žiemą ir vasarą. Namų ilgesys labai negraužia, nes visada yra įsisukęs į darbų srautą - ilgėjimuisi lieka nedaug laiko.

"Mano tėvai yra iš viduriniojo sluoksnio. Dirba paprastus darbus: tėvas gamina langus, mama - draudimo firmos agentė. Tad įtakos mano išvažiavimui tikrai neturėjo. Neteisingai sako žmonės, kad šiais laikais Lietuvoje nieko negalima pasiekti be pinigų ir be kyšių. Viską galima pasiekti pačiam, - įsitikinęs Edgaras. - Tereikia, kaip jau sakiau, motyvacijos ir nebijoti atkakliai siekti tikslo".

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"