Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Veržlus Viktorijos spurtas meno pasaulyje

 
Alinos Ožič (LŽ) nuotraukos

Vilniaus dailės akademijos (VDA) architektūros bakalaurė Viktorija Rybakova neseniai iš Taline vykusios grafikos trienalės parsivežė solidų apdovanojimą - žiuri skirtą Grand Prix. Jaunos menininkės darbai pernai sulaukė įvertinimo ir Venecijos meno bienalėje.

"Kai baigiau akademiją, žinojau, kad labai noriu derinti architektūrinę praktiką ir meną. Mano darbas buvo susijęs su parodų dizainu, nes tai atrodė vienas būdų, kaip galima susieti šiuos du dalykus. Tada įstojau mokytis pagal "Rupert" edukacinę programą, kurios misija kaip tik yra tarpdiscipliniškumas, kai gauni žinių iš labai skirtingų sričių. Čia viskas ir prasidėjo. Mane pakvietė idėjomis prisidėti prie Venecijos bienalės Lietuvos ir Kipro paviljono kūrimo, tada pristačiau savo vaizdo knygą. Tuo pat metu dirbau ir prie Ginučiui Procutai skirtos knygos "Pasidalintas žinojimas" kūrimo", - pasakojo įvertinimų už kūrinius, nesusijusius su architektūra, sulaukusi Viktorija.

Pažintis per knygas

Dalyvauti Talino grafikos trienalėje Viktoriją pakvietė šio renginio kuratorė, anksčiau mačiusi merginos vaizdo darbą Venecijos bienalės paviljonui. Naujas Viktorijos kūrinys - knyga apie Toronte gyvenančio lietuvio G.Procutos dovanotą unikalių knygų kolekciją Vilniaus universiteto (VU) bibliotekai - puikiai perteikė Talino trienalės temą "Raštingumas / Neraštingumas". Kaip tik šis lietuvaitės darbas buvo įvertintas renginio didžiuoju prizu.

Kurdama katalogą apie G.Procutos dovanotų knygų kolekciją Viktorija sako gavusi antrą universitetinį išsilavinimą.
Kurdama katalogą apie G.Procutos dovanotų knygų kolekciją Viktorija sako gavusi antrą universitetinį išsilavinimą.

"Mintis sukurti darbą "Pasidalintas žinojimas" kilo atsitiktinai: VU bibliotekoje užsisakiau Jacko Kerouaco knygą "Kelyje". Ji kaip tik buvo iš G.Procutos dovanotų knygų kolekcijos. Tituliniame puslapyje radau trumpą dedikaciją, kur jis rašė: "Dovanoju šią knygą Vilniaus universitetui. Kadaise tai buvo "bitnikų" biblija". Man pasirodė įdomu - laikau rankose dedikuotą knygą, kuri kažkokiu būdu atsidūrė bibliotekoje. Juk tai turėtų būti kolekcinis egzempliorius, eiliniam skaitytojui nedalijamas. O aš ją užsisakiau pagal bendrąjį sąrašą", - prisiminė Viktorija. Mergina prisipažino, kad pirmiausia užkliuvo vardas - Genius, angliškai reiškiantis genijų. Pasidomėjusi interneto platybėse rado informacijos, kad šis "genijus" yra Genutis, Genius, Ginutis Procuta (vardą pats dažnai rašo skirtingai), kuris VU bibliotekai yra padovanojęs penkis tūkstančius leidinių - apie du tūkstančius vertingų knygų ir tris tūkstančių periodinių leidinių. Knygas jis dovanoja ne tik universitetui, bet ir dar bene dvidešimčiai Lietuvos bibliotekų. Viktorija paprašė VU bibliotekininkių parodyti saugykloje esančią G.Procutos kolekciją, kad galėtų knygas pavartyti, paskaitinėti.

"Tada viena universiteto darbuotojų papasakojo, kad kone visose G.Procutos dovanotose knygose yra dedikacijos. Jis ne šiaip jas rašo, dažnai nurodo, kad kuriame nors konkrečiame puslapyje yra, tarkime, sakinys apie Lietuvą, į jį rekomenduoja skaitytojui atkreipti dėmesį. Kai vėliau susipažinau su G.Procuta, jis sakė, kad knygas siuntė ne šiaip sau, o konkrečiam skaitytojui", - teigė Viktorija. Jauna menininkė bibliotekos saugykloje aptiko Jono Meko knygą, kurią šis dovanojo bičiuliui Vladui Šaltmirui. Tai bylojo J.Meko dedikacija, tačiau G.Procuta kitame knygos priešlapyje surašė visą istoriją, kaip leidinys pakliuvo jam ir kodėl dovanotas VU bibliotekai.

Įspūdis sugulė į katalogą

G.Procutos kolekcijos sukeltos emocijos paskatino jauną menininkę sukurti katalogą, kurį ji pavadino "Pasidalintas žinojimas". Knyga - rankų darbo, jos yra tik keturi egzemplioriai. Vieną Viktorija dovanojo savo įkvėpėjui G.Procutai, kitas bus saugomas Talino grafikos trienalės fonde, trečiasis jau padovanotas VU, originalų pirminį variantą pasiliko sau.

"Į katalogą sudėjau kai kurias ištraukas iš knygų, dedikacijų, suteikusių man naujų žinių, atskleidusių, kaip jos gali keliauti po pasaulį. Katalogas, manau, šiek tiek atskleidžia paties Ginučio asmenybę. Tituliniam puslapiui panaudojau žemėlapį iš G.Procutos kolekcijos knygos vaikams apie Antrąjį pasaulinį karą. Žemėlapyje rodomas kelias, kaip žydų šeima iš Lietuvos keliavo į Ameriką. Ši šeima Kaune iš Japonijos ambasadoriaus gavo japoniškus pasus. Kaip ir daugeliui bėglių, jiems pavyko per visą Rusiją nusigauti iki Jungtinių Valstijų", - pasakojo V.Rybakova.

Anot menininkės, jos darbas atskleidžia ir G.Procutos gyvenimo vingius: gimęs Lietuvoje karo metais jis emigravo į Naująją Zelandiją, ten baigė filosofijos ir politikos mokslus, vėliau jų tęsti išvyko į Čikagą. Dabar gyvena Toronte, bet jo kaip knygnešio misija prasidėjo kaip tik Čikagoje, kur jis 1965 metais susitiko su tuometiniu VU rektoriumi Jonu Kubiliumi. Su G.Procuta jie svarstė, kaip JAV lietuviai galėtų padėti tautiečiams, sovietų valdžios prispaustiems Lietuvoje. Kilo idėja artėjančiam VU bibliotekos 400 metų jubiliejui padovanoti simbolinę 400 knygų siuntą. G.Procutos pastangomis jos buvo surinktos, J.Kubiliui liko sugalvoti, kaip jas pargabenti. "Ginutis pasakojo, kad rektoriui kažkaip pavyko susitarti su "Aeroflot" pareigūnais, ir šie lėktuvu parskraidino į Lietuvą pusę tonos knygų", - mažai žinoma istorija pasidalijo Viktorija.

Darbas apie G.Procutos VU bibliotekai dovanotą knygų kolekciją Viktorijai pelnė solidų apdovanojimą Talino grafikos trienalėje.
Darbas apie G.Procutos VU bibliotekai dovanotą knygų kolekciją Viktorijai pelnė solidų apdovanojimą Talino grafikos trienalėje.

Lyg antras universitetas

Menininkė prisipažino, kad rinkdama medžiagą knygai ir dirbdama su G.Procutos kolekcija pajuto, jog ši veikla jai - tarytum asmeninė meditacija. Sėdėdama bibliotekoje, skaitydama knygas ir dedikacijas jautėsi taip, lyg gautų antrą universitetinį išsilavinimą - tiek žinių jos suteikė. Žavėjo vieno žmogaus kone herojiškas elgesys - savo žinias knygomis jis perdavė tėvynei, pasidalijo savuoju žinojimu. Tai inspiravo ir knygos pavadinimą "Pasidalintas žinojimas".

Iki šiol V.Rybakova su G.Procuta susirašinėja laiškais, knygų mecenatas labai apsidžiaugė, kai prieš metus sulaukė pirmojo lietuvaitės kreipimosi, kur ji dėkojo už netyčia VU bibliotekoje rastą jo dovanotų knygų kolekciją. "Susirašinėjame normaliais laiškais - paštu, - šyptelėjo Viktorija. - Ir Ginučio žmona labai daug prisidėjo prie šios kolekcijos, nes dirba Toronto universiteto bibliotekoje ir labai gerai išmano vertingos literatūros rinką, turi elektroninio pašto adresą, o mecenatas jo neturi. Kai reikia susisiekti greičiau, rašau jai, bet labai gera rašyti laiškus ranka arba pasikalbėti telefonu. G.Procuta mane labai palaiko ir džiaugiasi, kad ėmiausi šio darbo. Kai sumaniau daryti šią knygą, susimąsčiau, jog tema labai intymi - juk pradedu dirbti su kažkieno gyvenimo archyvu. Reikia atsiklausti, ar galiu tai daryti. Ginutis su džiaugsmu leido ir skatino tai daryti."

Rankų darbo knygos "Pasidalintas žinojimas" yra tik keturi egzemplioriai.
Rankų darbo knygos "Pasidalintas žinojimas" yra tik keturi egzemplioriai.

"Laisvų masonų" šeima

Viktorija juokavo, kad nors jos šeimoje tikrų profesionalių menininkų nėra, visi jos šeimynykščiai turi su menu susijusių pomėgių. Juokavo, kad savo artimuosius vadina "laisvaisiais masonais". Merginos sesuo baigusi politikos mokslus, o dabar susidomėjo mada ir Milane baigė mados vadybos studijas. Mama visą laiką domėjosi drabužių dizainu, tačiau jaunystėje pasirinko pragmatiškas inžinerijos studijas. "Dabar mama labai daug mezga ir daro galybę fantastiškų rankų darbo dirbinių. Tėtis daug blaškėsi gyvenime, neįgijo aukštojo išsilavinimo, bet visada domėjosi mokslo pasiekimais. Jis kuria įvairius mokslinius projektus, jam sekasi. Vyriausioji sesuo iš tėčio pirmosios santuokos po filologijos studijų nutarė dar studijuoti inžineriją, ją baigė, o laisvalaikiu tapo. Kuo ne masonų šeimynėlė?" - nuotaikingai pasakojo Viktorija.

Nors pati visa galva pasinėrusi į kūrybą, mergina tiksi, kad ateityje pavyks išpildyti vieną didžiausių savo norų - pakeliauti po svečias šalis. Ji norėtų ilgesnį laiką pagyventi kurioje nors valstybėje, pažinti jos kultūrą, istoriją, išmokti naujų dalykų.

...

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"