Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Vasara nesibaigia net rudenį

 
2012 11 03 8:11
Meno ir sporto pasaulio žmonėms vasarą neretai būna pats darbymetis. Poilsiauti svetur jie iškeliauja tada, kai savame krašte prasideda darganos ir tamsos metas. Mama Rock’n’Roll vadinama Laima Tamulytė-Stončė ir kiti pašnekovai patikino, kad tokiu laiku užsienyje poilsiauti geriausia./ Asmeninio albumo nuotrauka
Meno ir sporto pasaulio žmonėms vasarą neretai būna pats darbymetis. Poilsiauti svetur jie iškeliauja tada, kai savame krašte prasideda darganos ir tamsos metas. Mama Rock’n’Roll vadinama Laima Tamulytė-Stončė ir kiti pašnekovai patikino, kad tokiu laiku užsienyje poilsiauti geriausia./ Asmeninio albumo nuotrauka

Poilsiauti vasarą, aišku, smagu. Tačiau tie, kurie renkasi atostogas rudenį, laimi daugiau šilumos ir saulės, sutaupo pinigų, o pietinių kraštų kontrastai palieka ryškių prisiminimų. Apie tai pasakoja žinomi žmonės.

Meno ir sporto pasaulio žmonėms vasarą neretai būna pats darbymetis. Todėl atostogų jie išsiruošia rudenį. Yra ir kitų priežasčių, kodėl poilsiauti svetur iškeliauja tada, kai savame krašte prasideda darganos, šalčio ir tamsos metas. Apie tai pasakoja šiuolaikinės penkiakovės sportininkas Justinas Kinderis, Mama Rock'n'Roll vadinama renginių ir laidų vedėja bei dainininkė Laima Tamulytė-Stončė, fotografas Gediminas Žilinskas, muzikos vadybininkas Martynas Tyla, astrologė Vaiva Budraitytė.

Patraukė į egzotiškus kraštus

Vasaros olimpiadoje Londone aštuntą vietą pelnęs penkiakovininkas Justinas Kinderis sakė, kad rudenį atostogauja pastaruosius dešimt metų. Mat vasara sportininkui - pats darbymetis. Šį kartą pailsėti su keliais bičiuliais jis išvyko vasaros pabaigoje, bet užgriebė ir dalį rudens. "Iškart po olimpiados išvažiavau į Filipinus ir Tailandą, - pasakojo Justinas. - Grįžau po trijų savaičių." Sportininkas sakė šias atostogas planavęs iš anksto. Kelionių agentūros paslaugomis nesinaudojo, lėktuvo bilietus pirko iš Lietuvos iki Bankoko ir atgal, vėliau egzotiškuose kraštuose tęsė keliones lėktuvais ir automobiliais. Tiesa, buvo šiokių tokių nesusipratimų. Tarkime, Tailande paaiškėjo, kad pažadėta puiki vieta yra tiesiog nejaukus užkampis. Jūroje maudytis neįmanoma, nes akmeningas paplūdimys niekam tikęs. Lietuviai ten pernakvojo, nes buvo pavargę po kelionės, o kitą dieną susirado geresnę poilsio vietą.

Tačiau apskritai egzotiškų atostogų įspūdžiai geri ir ryškūs. "Po šios kelionės dar nuvažiavau į Turkiją savaitei. Ten man buvo neįdomu ir net niūru", - lygino sportininkas. Filipinai ir Tailandas - spalvingesni kraštai, o ir maistas labiau patiko.      

Pasak J.Kinderio, atostogų trukmė buvo pakankama pailsėti po įtemptos sportiškos vasaros, bet ilgai trukusios kelionės lėktuvais vis dėlto vargino. "Skrydžiai atima daug laiko, - tvirtino jis. - Jei tris savaites praleistum vienoje vietoje, būtų kitaip. Tiek poilsio užtektų. Tačiau kai keliauji, nes nori kuo daugiau pamatyti, laiko poilsiui lieka mažokai." J.Kinderis teigė, kad kelionė atgal iš Tailando į Lietuvą truko beveik dvi paras. Kai grįžo namo, jam norėjosi gerai išsimiegoti, o ne pasakoti atostogų įspūdžius.

Keliauti mėgstantis Justinas sakė, kad iš šiltųjų kraštų grįžęs į atvėsusią rudenišką Lietuvą šoko nepatyrė. Tačiau vienas bičiulis, su kuriuo atostogavo, susirgo, ir iki šiol jį kankina kosulys. O pats sportininkas jau svarsto, kad norėtų dar kartą nuvykti į tuos egzotiškus kraštus ir pamatyti dar daugiau.  

Sportininkas J.Kinderis saulės ir egzotikos ieškojo Filipinuose ir Tailande.
Sportininkas J.Kinderis saulės ir egzotikos ieškojo Filipinuose ir Tailande.

Planavo savarankiškai

Pramogų pasaulio atstovė Laima Tamulytė-Stončė su vyru Gediminu spalį atostogavo Portugalijoje. Poilsiavo rudenį ne todėl, kad taip sumanė - anksčiau iškeliauti neleido abiejų darbo reikalai ir kitokie rūpesčiai. "Todėl išvažiavome švęsti mano gimtadienio", - sakė spalio 13 dieną gimusi Laima. Ar buvo smagu švęsti ne Lietuvoje, bet saulėtoje Portugalijoje? Atlikėja teigė, kad trūko "pasibuvimo su visais kartu". Sveikinimus iš Lietuvos ji priiminėjo telefonu.

Į Portugaliją Laima su vyru važiavo pirmą kartą. Iš pradžių pasidomėjo, kas kur yra atostogavęs, kur tokiu metu dar būna šilta. "Be to, norėjosi ne tik pagulėti, bambą pavartyti, bet ir pamatyti ką nors, kas labai skiriasi nuo mūsų krašto", - aiškino pašnekovė. Jiedu su vyru Portugalija susidomėjo dėl savitos kultūros, architektūros, kulinarinių ir kitų tradicijų. Dar rūpėjo, kad kelionė nebūtų brangi. "Iš tiesų pamatėme, kad kainos nesikandžioja, - tikino Laima. - Kelionę planavome savarankiškai, apgalvojome maršrutą."

L.Tamulytė-Stončė pasakojo, kad Portugalijoje jiedu su vyru prisirinko kelioninių skrajučių, pasižymėjo vietas, kurias norėtų aplankyti. Tada nebrangiai išsinuomojo automobilį. "Apvažiavome nemažai - beveik visą pietinę Portugaliją", - sakė Laima. Keliaudavo tarsi spinduliais nuo jaukaus miestelio, kuriame buvo apsistoję. Sutuoktinius tik nuliūdino, kad norėjo pamatyti ne turistinę, bet autentišką Portugaliją, o tokia yra šiaurinė šios šalies dalis. Laima teigė, kad pietinė pakrantė nusėta viešbučių, restoranų, kavinių. Viskas pritaikyta anglakalbiams turistams. Todėl tose vietose ragautais patiekalais Laima nesidžiaugė. Gerai buvo tai, kad sutuoktinis Gediminas yra žuvų ir jūrų gėrybių mėgėjas, todėl galėjo pasimėgauti tokiu maistu. L.Tamulytė-Stončė žuvų turguje matė keistų, net baisių vandens būtybių. Ji prisipažino, kad jei tokių pamatytų plaukiojant vandenyje, tikrai išsigąstų. Laima sakė, kad kavinių ir restoranų meniu nėra patiekalų nuotraukų, o iš portugališko pavadinimo negalima suprasti, koks tai valgis. "Kartą maniau, kad užsisakiau žuvį, o man atnešė lyg kalmarą, lyg aštuonkojį, - prisiminė ji. - Tačiau buvo labai skanu."    

L.Tamulytei-Stončei didelį įspūdį padarė spalvingos uolos Portugalijos pakrantėje.
L.Tamulytei-Stončei didelį įspūdį padarė spalvingos uolos Portugalijos pakrantėje.

Įspūdingas gamtovaizdis

Aplankytose pietinio Algarvės regiono vietose pora patyrė ir gerų įspūdžių. Pirmas tris dienas Laima su vyru apžiūrėjo artimiausias apylinkes, vaikščiojo tiek, kad net nuospaudų pritrynė. "Tai, ką pamatėme, turbūt buvo šauniausi dalykai", - tvirtino pašnekovė. Jai įsiminė ekskursija laivu, iš kurio galima apžiūrėti įspūdingas uolas. Sudarytos iš įvairių atspalvių sluoksnių jos atrodė fantastiškai. "Nuvažiavome į vadinamąjį Pasaulio kraštą, - pasakojo L.Tamulytė-Stončė. - Vėjas toks stiprus, kad turbūt nuneštų net sunkiasvorį žmogų. Neįtikėtinas! Net baisoka. Ten būdamas supranti, kodėl žmonės manė, kad tai yra pasaulio kraštas."

Atlikėja džiaugėsi, kad poilsis buvo aktyvus ir pavyko daug pamatyti. Sutuoktiniai ne tik pakeliavo, bet ir maudėsi vandenyne. "Buvo šiltas vanduo ir įspūdingos bangos", - sakė Laima.  

Fotografas Gediminas prie fontano saulėtoje Barselonoje.
Fotografas Gediminas prie fontano saulėtoje Barselonoje.

Kad būtų šilta, bet ne karšta

Portugalijoje spalį tose vietose buvo 28-30 laipsnių šilumos. Lietus pradėjo lyti tik paskutinę dieną, kai Laima su vyru susiruošė grįžti namo. "Kai peržvelgėme orų prognozę, supratome, kad Portugalijoje prasideda liūčių sezonas", - teigė pašnekovė.

Lėktuvu nusileidusiai Vilniuje porai neteko pajusti temperatūros skirtumo, nes tuo metu oras buvo geras. Tad sugrįžimas į rudenišką kraštą neigiamų emocijų nesukėlė. Tomis dienomis Lietuvoje buvo atšilę. O Portugalijoje paskutinę dieną oras buvo panašus. Pajuto tik dviejų valandų skirtumą tarp pietinio krašto ir gimtojo.

Vaizdų meistrui G.Žilinskui labai patiko Katalonijos sostinės El Borno rajonas.
Vaizdų meistrui G.Žilinskui labai patiko Katalonijos sostinės El Borno rajonas.

Pasirinko patogiausią laiką

Fotografo Gedimino Žilinsko nuomone, kai atostogauji rudenį, pratęsi vasarą, o keliaudamas pailsėti žiemą sutrumpini šaltąjį sezoną. "Būtinai reikia važiuoti ten, kur yra daug saulės, - įsitikinęs jis. - Tai praktikuoju kelerius metus, todėl manęs nevargina depresija. Pailsi ir kūnas, ir siela."  

Šįkart fotografas ilsėjosi pietinėje Europoje. Atostogoms pasirinko Ispanijos regiono Katalonijoje sostinę Barseloną. Ten jis viešėjo pirmą kartą. Aplankyti Barseloną nusprendė prisiklausęs gerų atsiliepimų. "Vasarą buvo darbų, be to, draugė negalėjo, - kodėl nusprendė atostogauti rudenį, paaiškino Gediminas. - Kitas niuansas, apie kurį man pasakojo ir kuris pasitvirtino, - Barselonoje prisigrūdę turistų - kaip kokiame Disneilende." Spalis - sezono pabaiga. Tad lietuvis tikėjosi, kad Katalonijos sostinėje bus mažiau žmonių negu vasarą. Tačiau naktį La Ramblos gatvėje vis vien buvo minios žmonių, pro kuriuos teko brautis. Gediminas sakė sunkiai įsivaizduojąs, kas ten dedasi sezono metu. Net dabar jam teko tris kartus keisti viešbutį dėl per didelio gaudesio už lango. "Miestas labai triukšmingas, - tvirtino fotografas. - O viešbučiai buvo centre. Gatvės siauros, dieną ir naktį visi laksto motoroleriais, barška aptarnaujantieji sunkvežimiukai, šiukšlių mašinos... Kadangi visą dieną praleidi ant kojų, norisi bent kiek ramiai pamiegoti." Lietuviai net ausų kamštukų nusipirko, kad galėtų pailsėti nuo triukšmo.

Muzikos vadybininkas M.Tyla su šeima atostogų malonumais mėgavosi Portugalijoje.
Muzikos vadybininkas M.Tyla su šeima atostogų malonumais mėgavosi Portugalijoje.

"Nereali vasara"

G.Žilinskas Ispanijoje atostogavo spalio 1-13 dienomis. Jis pasakojo, kad orai buvo puikūs, šilti, temperatūra siekė 28-30 laipsnių. "Jūroje maudėmės su malonumu", - prisiminė Gediminas. Tad rudens atostogas jis pavadino "nerealia vasara". Juolab, kaip priminė fotografas, Lietuvoje praėjęs šiltasis sezonas pasižymėjo labai nepastoviais orais. "Barselonoje apsivilkdavome marškinėlius, megztinį užsimesdavome ant pečių, jis praversdavo vakare, kai šiek tiek atvėsdavo, - detaliai pasakojo fotografas. - Eidavome į paplūdimį ir ten praleisdavome pusdienį, tada vaikščiodavome po miestą. Vėliau įsigudrinome nuomotis dviračius. Vakare, kai sėdėdavome lauke, prireikdavo ir megztinių."

Patogumai ir malonumai

Gediminas sakė, kad Barselonoje galima dviračius išsinuomoti maždaug už 10 eurų per dieną. Miestas tokiam transportui gerai pritaikytas. "Ten prie automobilių kelio yra atskiras dvipusis  dviračių takelis, kurio plotis nuo vieno iki pusantro metro, - pasakojo pašnekovas. - Važiuodamas dviračiu jautiesi kaip visateisis eismo dalyvis." Fotografas teigė, kad autobusai, taksi ir kiti automobiliai kantriai rieda paskui dviračius minančius žmonės, kol jie pasitraukia iš kelio. Niekas nepyksta, nesignalizuoja. Taigi Barselonoje dviratininkai gali jaustis gana saugūs. "Mes šiek tiek "grybavome", matėme, kad ne ten miname, bet nesulaukėme nė vieno pyptelėjimo", - tvirtino pašnekovas.    

Tačiau Gediminą nuvylė vietos aptarnavimo kultūra ir tai, kad darbuotojai nemoka anglų kalbos. Galiausiai kavines ir restoranus jis pradėjo rinktis ne pagal maistą, o kad padavėjai būtų dėmesingi, atidūs ir paslaugūs.  

V.Budraitytė prie teatro "Eksplanada" Singapūre.  
V.Budraitytė prie teatro "Eksplanada" Singapūre.  

Šaltis oro uoste

G.Žilinskas mėgsta keliauti, yra aplankęs daug įvairių pasaulio kraštų. Iš Europos pietinių šalių iki šio rudens nebuvo tik Ispanijoje, kurioje šįkart atostogavo, ir Portugalijoje, į ją norėtų kitąsyk nuvykti. Kelionių agentūrų paslaugomis, išskyrus vieną išskirtinę kelionę, fotografas nesinaudoja. Jis sėda prie interneto, ieško bilietų, taip pat susiranda viešbutį, kuriame apsistos.

Pastarosios Gedimino atostogos Katalonijos sostinėje truko beveik dvi savaites. Jis tvirtino, kad tiek laiko užteko atsipūsti ir pailsėti. "Esu darboholikas. Todėl paskutinėmis atostogų dienomis jau pradėjau spirgėti, - prisipažino ilgesnį laiką be veiklos sunkiai išbūnantis fotografas. - Tikrai gerai pailsėjome ir įsikrovėme "batareikas" žiemai."     

Išskrendant iš Ispanijos tą vakarą buvo 22 laipsniai šilumos, o Lietuva pasitiko nuline temperatūra. "Patyrėme šoką, - sakė G.Žilinskas. - Per tokį orą "Wizzair" mus, keleivius, išleido nubėgti taku iki oro uosto pastato." Žmonės, suprantama, vilkėjo lengvus vasariškus drabužius. Fotografas pasakojo, kad parvažiavus namo taip pat buvo šalta, todėl teko išsitraukti pledus ir miegoti gerai į juos įsisukus. Taigi reikėjo laiko, kol jis apsiprato su lietuviško rudens vėsa.

Garantuoti geri orai

Muzikos vadybininkas Martynas Tyla šeimos atostogoms pasirinko Portugaliją. Ten keliavo pirmą kartą. Pietinės Europos šalyje praleido 12 dienų. "Labai norėjome nuvažiuoti į Portugaliją, - pasakojo Martynas. - Girdėjome gerų atsiliepimų ir nutarėme patys pamatyti šį kraštą."

Muzikos vadybininkas sakė, kad vasarą buvo daug darbo - vyko renginiai, koncertai. Todėl atostogauti susiruošė rugsėjį, apmąstę, kur tuo metu būna šilta ir geri orai. Taip pat tai yra geras būdas pratęsti vasarą. "Mūsų krašto klimatas - ne man sukurtas, - tikino pašnekovas. - Vasara Lietuvoje apgailėtina."

M.Tyla pritarė, kad rudenį atostogauti pigiau. Jam svarbu ne tik kaina, bet ir tai, kad pietiniuose kraštuose būna garantuoti geri orai. O ir maistas gerokai kokybiškesnis, sveikesnis. Pasak Martyno, Portugalija nėra turtinga, bet jos gyventojai draugiški ir paprasti. "Jau dabar žinome, kad grįšime į tą šalį, - tvirtino Martynas. - Galbūt ten pradėsime ateinančią vasarą."

Atostogauti jis vyko be kelionių agentūros pagalbos, patys su žmona pasirūpino lėktuvo bilietais, iš anksto rezervavo vietą apsistoti. Vietovė Eriseira, kur atostogavo M.Tyla su šeima, yra apie 50 km nuo Portugalijos sostinės Lisabonos. Teritorija prie jūros apstatyta namukais, vieną jų išsinuomojo muzikos vadybininko šeima. Apie šią kurortinę zoną sužinojo iš seniau ten atostogavusių pažįstamų žmonių.    

M.Tylos atostogų įspūdžiai geri: ilsėjosi, kaitinosi saulėje, maudėsi, išbandė banglentes, išvažinėjo apylinkes. "Kiekvieną rytą vaikščiojome į turgų apsipirkti, buvo malonu matyti šviežias žuvis, kalmarus, kitas jūrų gėrybes, - pasakojo jis. - Pirkome ir daug ką gaminome patys. Per atoslūgį rinkome midijas. Aišku, lankėmės ir vietos kavinėse, restoranuose."  

Muzikos vadybininkas sakė, kad 12 atostogų dienų buvo gerai, bet jam dar norėjosi pabūti mielame pietinės Europos krašte. Kai grįžo į Lietuvą, didelio oro temperatūros skirtumo nepajuto ir prie lietuviško rudens adaptavosi nesunkiai. "Tačiau pilkas dangus nedžiugina", - atsiduso Martynas. Gerai tai, kad paatostogavus rugsėjį ruduo patrumpėjo. Muzikos vadybininkas mano, kad tai turi įtakos geresnei būsenai ir sėkmingam tolesniam darbui.   

Po įtempto darbo - mėnuo poilsio

LNK laidos "Būk mano meile!" vedėja, žinoma būrėja ir astrologė Vaiva Budraitytė šiuo metu mėgaujasi Sidnėjaus saule. Todėl savo debiuto premjerinėje laidoje pamatyti negalėjo. Tačiau V.Budraitytė LNK kolegas patikino, kad laidą pažiūrės internete. Į Australiją būrėja vyko aplankyti ten gyvenančio dėdės ir pailsėti po populiarios pažinčių laidos filmavimų maratono. "Vieną dieną atsibudusi supratau, kad nebegaliu dirbti, pavargau ir noriu viską keisti. Su Gaudentu susikrovėme lagaminus ir išmovėme į Sidnėjų", - pasakojo Vaiva. Prieš pasiekdama Australiją ji su vyru aplankė Pietryčių Azijos saloje įsikūrusį Singapūrą.  

Šiuo metu Vaiva jau yra nuvykusi į Australiją ir ilsisi nuostabiame pakrantės mieste, kuriame šiuo metu vyksta banginių migracija. "Banginius stebime nuo kranto, ypač smagu matyti, kaip maži banginiai tarsi vaikai šokinėja virš vandens", - džiaugėsi moteris. Tiesa, viską apie ateitį žinančiai Vaivai teko kreiptis ir į vaistininką dėl nenumatytų problemų. "Rodos, saulės ir nebuvo per daug, tačiau gavau alergiją. Pasisekė su vaistininku, jis iškart suprato, kas man yra, paskyrė vaistų, ir iš karto pasveikau", - juokėsi mėnesiui į Australiją išvykusi V.Budraitytė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"