Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

V. Putino populiarumas – lyg kalėjimo viršininko

 
2015 03 27 9:00
Rusijos politikos aktyvistas Michailas Maglovas Vilniuje. 
Rusijos politikos aktyvistas Michailas Maglovas Vilniuje.  Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

„Dar išvakarėse su Borisu Nemcovu bendravome per internetą“, - prieš mėnesį nužudytą Rusijos politiką prisiminė bendražygis Michailas Maglovas. Prieš keletą metų dėl nesaugumo jis paliko šią šalį ir dabar gyvena Lietuvoje. M. Maglovas teigė, kad Rusijos apklausomis, pagal kurias prezidento Vladimiro Putino reitingai labai aukšti, tikėti negalima.

Prieš mėnesį, vasario 27-osios vakarą, pasaulį šokiravo žinia, kad Maskvoje prie pat Kremliaus sienos sušaudytas vienas ryškiausių Rusijos opozicijos veikėjų B. Nemcovas. Kitą dieną Vilniuje šiam politikui atminti žvakes uždegė ir 26 metų M. Maglovas. B. Nemcovo bendramintis Lietuvoje gyvena daugiau kaip metus. Mūsų šalyje Rusijos pilietis gavo politinį prieglobstį. "Lietuva mane pakvietė", - portalui lzinios.lt sakė žmogaus teisių gynėjas.

Buvo nesaugu

"Kai 2012 metų gegužės 6 dieną išvaikė mitingą aikštėje Bolotnaja Maskvoje, rugpjūtį man teko išvažiuoti iš Rusijos, - pasakojo M. Maglovas. - Iš pradžių maniau, laikinai. Išvykau į Ukrainą, nes tai buvo paprasčiausia." Jaunas politikas nerimavo, kad jį pavers įtariamuoju "Bolotnaja" byloje, nes lankėsi tyrėjai, atliko daiktų poėmį, be to, sužinojo, kad ruošiamasi jį suimti. Dėl išrinktojo Rusijos prezidento V. Putino inauguracijos dienos išvakarėse Maskvoje organizuoto, bet išvaikyto opozicijos renginio buvo represuotas ne vienas jo organizatorius ir dalyvis. Tačiau tą patį rudenį, kai iš Kijevo buvo pagrobtas ir į Rusiją pervežtas politinis aktyvistas Leonidas Razvozžajevas, pasidarė aišku, kad ir Ukrainoje nesaugu. Todėl M. Maglovas pervažiavo į Europos Sąjungos šalį Lietuvą. Čia jis dirba vienoje nekomercinėje organizacijoje. Politinio aktyvisto veikla susijusi su Rusija.

To neįmanoma numatyti

M. Maglovas - sušaudyto politiko B. Nemcovo bendramintis ir bendražygis. Susipažino 2008 metais, kai jaunas politikos aktyvistas atvažiavo į judėjimo "Solidarumas" suvažiavimą Maskvoje. Nuo 2010-ųjų, kai persikėlė į Maskvą, M. Maglovas dirbo dar vieno iš šio judėjimo lyderio Iljos Jašino padėjėju. Kai kuriais darbais pagelbėdavo ir B. Nemcovui. Kartu rengdavo projektus. Pastaruosius metus, kai M. Maglovas persikėlė į Lietuvą, jiedu ryšį palaikydavo telefonu ir per internetą. "Bendradarbiavome su Borisu iki jo mirties akimirkos, - sakė Michailas. - Dirbau prie jo antikorupcinių iniciatyvų Jaroslavlyje." Jiedu siejo ne tik bendra veikla, bet ir bičiulystė.

Ar buvo įmanoma numatyti, kad B. Nemcovo gyvybei gresia pavojus ir imtis saugumo priemonių? "To neįmanoma numatyti, - tvirtino M. Malgovas. - Dieną prieš B. Nemcovo nužudymą mudu svarstėme, kad gali būti iškelta baudžiamoji byla dėl kokios nors naujos publikacijos, tarėmės, kaip rašyti, kad būtų išdėstyta tiesa, bet negalėtų patraukti atsakomybėn pagal kokį nors straipsnį, esą kažką pažeidėme. Kalbėjomės tik apie tai, bet ne apie galimą žmogžudystę. Nemanau, kad Borisas apie tai mąstė." Pasak jo, apie šio nusikaltimo versijas per anksti kalbėti. M. Maglovas tikras, kad tai nesusiję nei su asmeniniu gyvenimu, nei su komercija, nes ja neužsiėmė. "Akivaizdu, kad žmogžudystė buvo užsakyta dėl B. Nemcovo politinės veiklos, - įsitikinęs Lietuvoje gyvenantis bendražygis. - Visa kita - kliedesiai."

M. Maglovas mano, kad jei nebūtų iki galo išsiaiškinti B. Nemcovo nužudymo vykdytojai ir užsakovai, tai atrištų rankas šį atvejį naudoti kaip instrukciją veikti. Jis teigė, kad mažų mažiausiai Rusijos valdžia turėtų griežtai pasmerkti tokį išpuolį. Tačiau tai, ką jis išgirdo, buvo nepakankama. Mat V. Putinas pasakė tik simbolines frazes. M. Maglovo teigimu, neaišku, kiek pasistūmėjo nusikaltimo tyrimas, be to, jis turėtų būti viešas. "Visą laiką skelbiamos versijos, esą užsakovai yra užsienyje, susiję su Ukraina, tai visiška nesąmonė, - teigė pašnekovas. - Borisas buvo vienas geriausių kaimyninės šalies draugų bei palaikė ryšį tarp Rusijos ir Ukrainos."

M. Maglovas, klausiamas, ar galima jį vadinti opozicionieriumi dabartinei Rusijos valdžiai, prisiminė pokalbį su B. Nemcovu, kai matėsi su juo Vilniuje. Tada diskutavo, kad Rusijoje nėra jokios opozicijos. "O nėra dėl paprastos priežasties. Opozicija gali egzistuoti tik rinkimų kontekste, bet tai, kas vyksta Rusijoje, jais nepavadinsi. Todėl yra tik disidentai, žmogaus teisių gynėjai", - kalbėjo aktyvistas. Jo teigimu, šie žmonės neturi galimybės daryti įtakos per rinkimus, nes jie falsifikuojami. Daromos kliūtys registruojantis kandidatu, renkant parašus, keliamos baudžiamosios bylos ir taip toliau. Būna vienetiniai atvejai, kaip pavyzdžiui, B. Nemcovo Jaroslavlyje, kai pavyksta prasprūsti pro sistemą.

Valdžia buvo užgrobta

M. Maglovas teigė, kad Rusijoje galėtų būti demokratinė visuomenė, bet valdžią užgrobė V. Putino grupuotė. Demokratinė visuomenė šiai grupuotei keltų grėsmę, nes už savo veiklą ji atsidurtų kalėjime. Dabar už nieką nereikia atsakyti ir pati gali spręsti, ką pasodinti, o ką - ne. Klausiamas, kaip šiuo metu galima pavadinti Rusiją - autokratine ar totalitarine šalimi, M. Maglovas sakė nemėgstąs tokių formuluočių. Jis mano, kad V. Putino režimas netelpa standartus. O ši valdžia veda Rusiją į aklavietę ir griūtį.

Vis dėlto V. Putino reitingai ir toliau auga bei siekia daugiau kaip 80 proc. M. Maglovo teigimu, tokia statistika tikima užsienyje, ypač Europoje, bet ne Rusijoje. Jis papasakojo, kaip daromos tokios apklausos. Tarkime, žmonių gatvėje klausiama, ar palaiko V. Putiną. Jie patvirtina ir toliau skuba savo reikalais. Iš tiesų nuomonės nepasako. Nenori atvirauti arba vengia po to turėti nemalonumų. V. Putino populiarumą Rusijoje V. Maglovas palygino su apklausa, ar nuteistiesiems patinka kalėjimo, kuriame sėdi, viršininkas. Mat dauguma sakytų "taip".

Sankcijos turėtų būti kitokios

M. Maglovas mano, kad situacija Rusijoje blogėja greitai, todėl galbūt nereikės ilgai laukti, kada pasikeis valdžia. Kokiu būdu, jis nežino, nes instrumentų gali būti daug. "Valdžia uždara, tai - grupuotė, kontroliuojanti daugumą žiniasklaidos priemonių, todėl visuomenė nieko nežino, kas vyksta už uždarytų valdžios durų, - kalbėjo aktyvistas. - Galima numanyti, kad aplink V. Putiną yra keletas klanų. Tai finansiniai oligarchai, jėgos struktūrų atstovai ir taip toliau. Tačiau tai - tik spėjimai. Kokiu būdu pasikeis valdžia, nežinia. Yra daug būdų, tarp jų - ir užgrobimas. Kas gali garantuoti, kad valdžios Rusijoje neužgrobs Čečėnijos lyderis Ramzanas Kadyrovas ar Rusijos federalinės saugumo tarnybos vadovas Aleksandras Bortnikovas? Manau, ir V. Putinas dėl to nėra tikras. Tai man prognozuoti būtų lyg burti iš kavos tirščių."

Kas galėtų paspartinti pokyčius Rusijoje, gal Vakarų sankcijos? M. Maglovas mano, kad galėtų. Tačiau tokiu atveju, jei tai būtų tikros sankcijos. Dabartines jis vadino juoku. Tarkime, kai į sankcijų sąrašą įtraukiamas Rytų Ukrainoje kariaujantis personažas Motorola. "Na, žinoma, jis rytoj pirks bilietą į Briuselį, bet nebus įleistas", - ironizavo pašnekovas. Jo nuomone, sankcijos turėtų būti taikomos iškart grupėms, Rusijos valdžios struktūroms, tokioms, kaip Generalinis karinių pajėgų štabas ir taip toliau, o ne atskiriems asmenims. Taip pat, į Europą iš Rusijos neturėtų plaukti vogti pinigai. Todėl ir finansinius srautus derėtų ypač atidžiai stebėti.

Lietuvoje jaučiasi gerai

M. Maglovas prisiminė, kad kai jam teko palikti Rusiją, o vėliau - Ukrainą, persikėlus į Lietuvą, adaptuotis naujoje vietoje problemų nebuvo. Jaunas vyras nuo paauglystės savarankiškas. "Nuo 14 metų negyvenu su tėvais, nes išvykau mokytis. Gyvenau Sibire, po to pervažiavau į Maskvą, keletą metų praleidau Kijeve, dabar įsikūriau Vilniuje, - pasakojo jis. - Todėl miestas, kuriame tuo metu gyvenu, man yra savas. Atvyksti į nepažįstamą vietą, bet po kurio laiko apsipranti."

Pasak M. Maglovo, Vilniuje daug rusiškai kalbančių žmonių, todėl jokių bendravimo problemų nekyla. Lietuvos sostinėje jis jaučiasi gerai. Michailo senelis - Lenkijoje gimęs ukrainietis, pats vadina save žmogumi, kalbančiu rusiškai, o ne rusu. Klausiamas, ar jaučia didesnio priešiškumo Rusijai nuotaikas, M. Maglovas sakė: "Gyvendamas čia daug bendrauju su lietuviais. Padidėjo "antiputiniškos" ir "antikremliškos" nuotaikos, bet ne prieš Rusiją." Iš Ukrainos jis išvažiavo dar prieš Maidaną, Krymo aneksiją ir karą Donbase. Toje šalyje turi daug draugų, tarp jų - ir žurnalistų. "Ukrainoje "antirusiškų" nuotaikų buvo daugiau, negu Lietuvoje. Ten yra žmonių, kurie neskiria Rusijos ir V. Putino. Tačiau ir ten priešiškumo lygis nėra aukštas, nes daug kas Rusijoje turi giminių, draugų. Sąmoninga, mąstanti visuomenės dalis supranta, kad V. Putinas nėra Rusija, suvokia dabartinę šios šalies situaciją", - kalbėjo M. Maglovas. Pragyvenusiam Lietuvoje daugiau kaip metus, jam, kaip pats sakė, ne karto nekilo komunikavimo problemų. Paprastai pavyksta susikalbėti rusiškai. Jei kas nors nemoka, šalia esantis žmogus padeda išversti. "Neteko patirti ko nors negatyvaus dėl to, kad nekalbu lietuviškai", - patikino M. Maglovas.

Klausiamas nuomonės apie mūsų šalį, jis sakė, kad Lietuva, aišku, skiriasi nuo Rusijos. "Akivaizdu, kad kitoks požiūris į žmones, o jų - į valdžią. Matyti, kad valdžia keičiasi, būna viena, po to - kita... Ir žmonės turi tam įtakos. Tai nuostabu."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"