Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

V. Jakovlevas per žinias mielai pasivažinėtų paspirtuku

 
Viktoras Jakovlevas jau įsitikino, kad būdamas prie ežero, kaime ar ant motociklo pamatai visai kitokių dalykų, kurių nepastebi rengdamas žinias.
Viktoras Jakovlevas jau įsitikino, kad būdamas prie ežero, kaime ar ant motociklo pamatai visai kitokių dalykų, kurių nepastebi rengdamas žinias. Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotraukos

Nors vasara iš televizijų atima nemažai žiūrovų, 'Info TV' ilgiausiai (nuo 5 iki 17 val.) trunkančios laidos 'Info diena' vedėjas Viktoras Jakovlevas nesibaimina, kad šiuo metų laiku pritrūks naujienų ar jas žiūrinčių žmonių.

- Nebaugu, kad vasarą prie ekranų bus sunkiau žiūrovus atvilioti iš paplūdimių, sodų ar sodybų?

- Žinių laidos pasakoja apie tai, kas vyksta gyvenime. Nesistengiame kaip nors specialiai žiūrovų traukti prie ekranų. Suprantama, kad atostogaujantys žmonės gali ir nematyti žinių. Kad ir kaip būtų, gyvenimas teka, yra daugybė įvykių, apie kuriuos reikia informuoti. Tai mes ir darome - kiekvieną dieną, nesvarbu, ar ji šilta, ar vėjuota. Naujienos yra tai, ko niekas neišvengia. Net ir per vasaros atostogas. Manau, kad net ir atostogautojai nori žinoti, kas vyksta. Tarkime, kur nors svečioje šalyje nesidomėdamas niekuo, kas dedasi aplinkui, gali pakliūti į kokios nors nedraugiškai nusiteikusios grupuotės rankas ar būti užkluptas gamtos stichijos.

- Ar kada nors teko patirti žinių badą?

- Jei kada nors ateis tokia diena, kai nebus jokių žinių, tai pačią pirmą naujieną televizijos ir praneš - šiandien nieko neįvyko. Tokių dienų lig šiol nepasitaikė. Dažnai nutinka, kad, regis, neįmanoma visko aprėpti, nežinai, kaip suktis. Kita vertus, kasdien negali įvykti, neduok Dieve, po teroristinį aktą, kasdien nebūna prezidento rinkimų ir panašiai.

Tomis dienomis, kai, pavyzdžiui, prasideda pasaulio futbolo čempionatas ar išrenkamas prezidentas, žurnalistui lengva. Sunkiau, kai tenka pasukti galvą, kas šiandien visuomenei svarbu, nes esminių įvykių nenutiko.

- Žiniasklaidos teoretikai tvirtina, kad žinių labiau pasigendama tada, kai kyla neramumų, kai dėl daug ko neaiški rytdiena. Jų paklausa esą didesnė, kai visuomenė nestabili, o ne ramybės periodu, kai viskas metų metais lyg ir nesikeičia. Ar pastebėjote tai?

- Tam tikra prasme pritariu, bet ir ne visai. Nesutikčiau, kad žmonės naujienomis mažiau domisi tose šalyse, kur viskas ramu. Jie domisi, bet tos naujienos kitokios - jiems įdomu, kas darosi jų mieste, kieme, domina jų valdžios sprendimai, tai, kas arčiau jų. Tačiau pastebėjome, kad žinios pasidarė labiau žiūrimos kilus Ukrainos ir Rusijos konfliktui. Situacija keičiasi kasdien, kas valandą, žmones tai jaudina, jie seka įvykius.

- Įsigalėjęs mitas, esą labiau žiūrimos ir skaitomos blogos naujienos.

- Kas yra gera naujiena, o kas bloga? Juk kas vienam atrodo gera naujiena, kitam gali būti bloga. Ir priešingai. Na, pavyzdžiui, kur nors zoologijos sode gimė bengališki tigriukai. Daug kas sakys, kad tai pozityviai nuteikianti žinia. Tačiau jei pažvelgsime kitaip, jei paklausysime, ką sako žalieji, gyvūnų teisių aktyvistai, tai bus bloga naujiena apie tris liūdnus tigriukus, kurie gyvens nelaisvėje.

Sakyčiau, naujienų negalima skirstyti į geras ir blogas. Na, kartais iš tiesų pasiklausai, atrodo, blogos naujienos. Tačiau jos svarbios, jos iškelia visai kitas problemas. Juk pranešimas apie avariją nėra tik pranešimas apie konkrečią avariją. Tai kartu ir įspėjimas, kad keliai blogi ar vairuotojai neatidūs. Apskritai, gyvenimas juda į priekį, kai nesame juo visiškai patenkinti, kai keliame problemas, diskutuojame, rūpinamės, norime tas problemas išspręsti.

- Ar pastebėjote, kuo labiau domisi TV žiūrovai - socialiniais dalykais, politika ar kultūra?

- Labai sunku pasakyti. Be to, tai priklauso ir nuo konkrečios dienos, kas per ją būna nutikę. Tarkime, daugybę savaičių žinias pradėdavome Ukrainos įvykiais, nes tai tuo metu būdavo aktualiausia ir įdomiausia. Kai nėra išskirtinių dalykų, žmonėms įdomios ir įsisenėjusios problemos, apie kurias kaskart kalbame, pavyzdžiui, apie toleranciją.

"Nors ir vasaros atostogos, gyvenimas teka, yra daugybė įvykių, apie kuriuos reikia informuoti. Ir tai mes darome kasdien", - sakė Viktoras Jakovlevas.
"Nors ir vasaros atostogos, gyvenimas teka, yra daugybė įvykių, apie kuriuos reikia informuoti. Ir tai mes darome kasdien", - sakė Viktoras Jakovlevas.

Didžiosios Britanijos karališkojo kūdikio laukimas buvo neįtikimai Lietuvoje stebimas procesas. Kita vertus, ir dabar tuo kūdikiu labai domimasi. Be to, pastebėjome, kad auditoriją pritraukia tiesioginės transliacijos.

Kultūros žinia svarbiausia gali tapti tuo metu, kai ji paliečia labai jautrias visuomenei problemas. Prisiminkime Vilniaus "Sirenų" festivalį, Romeo Castellucci spektaklį „Apie Dievo Sūnaus veido koncepciją“. Kas tada dėjosi Seime, tarp politikų, visuomenės, kokios kilo aistros. Spektaklis buvo tapęs ne tik kultūriniu įvykiu.

Tradicinis skirstymas į skyrelius, rubrikas, manau, netinkamas ir labai pasenęs. Juk daug kas gyvenime yra susipynę - ir kultūra, ir politika. Viskas yra kultūra, ir viskas yra politika. Tai juk aplink mus vykstantis gyvenimas.

Jei žiniasklaida nustotų įvykius skirstyti į politikos, kultūros ar sporto, būtų tik geriau ir teisingiau, žiūrovui priimtiniau. Mes taip ir stengiamės dirbti. Mūsų laidose nėra kitur įprastų rubrikų. Manome, kad viskas, kas vyksta gyvenime, yra labai svarbu, ir nereikia naujienų dėlioti į atskirus stalčiukus. Štai puikus pavyzdys - Brazilijoje prasidėjęs pasaulio futbolo čempionatas. Ar kas nors gali pasakyti, kad tai nėra politika, kad tai nėra visuomenės gyvenimas, korupcija. Garsusis fulbolininkas Pele pasaulyje tapęs labai gero futbolininko simboliu. Tačiau pačioje Brazilijoje tai simbolis žmogaus, kuris už pinigus gali reklamuoti bet ką. Tai irgi tam tikra prasme yra politika.

- Televizijoje dirbate jau daugiau kaip metus. Nepasiilgstate radijo, kuriame praleidote aštuonerius metus?

- Galima sakyti, kad pasiilgstu, ypač tada, kai pakliūvame į keblią situaciją: turime naujieną, bet neturime kuo jos iliustruoti. Kai žinia būna be galo svarbi, paskelbiame kaip karštą naujieną ir be vaizdo. O kai vyksta procesai, apie kuriuos turėtume kalbėti, tačiau neturime ko rodyti, tada tikrai pasiilgstu radijo. Na, bet televizija ir nelenktyniauja su radiju.

- Ar turite galimybę televizijoje (dabar jau ir su vaizdu) tęsti dokumentinių laidų kūrimą - už tai Lietuvos radijuje buvote ne kartą apdovanotas?

- Kol kas ne. Tačiau žymiuosi tas temas, apie kurias norėčiau kada nors pakalbėti, kurdamas dokumentines laidas. Tik kol kas apie tai negalvoju. Darbą televizijoje priimu tokį, koks jis yra. Ir nežinau, ar kada nors grįšiu prie dokumentikos.

- Negaila, kad žinių laidos pobūdis daug ką palieka už kadro, tenka trinti daugybę įdomių detalių?

- Nesu iš tų žmonių, kuris pyktų dėl to, kad kurią nors naujieną reikia paversti 30 sekundžių pranešimu. Puikiai suprantu, kad procesas, kuris nusakomas keturiais ar penkiais sakiniais, yra daug platesnis. Dažnai nepasakome visko, tačiau tai ne laidos problema. Tai apskritai yra žiniasklaidos problema, viskas trumpinama, koncentruojama į trumpas naujienas.

Pasvarstau, gal kada nors reikėtų parengti, pavyzdžiui, trijų valandų žinių laidą apie tai, kas vyksta Italijos politikoje ar pasaulio futbolo čempionatą rengiančioje Brazilijoje, užuot tris savaites apie tai kalbėjus po 30 sekundžių. Tačiau besidomintis žmogus tą spragą gali užpildyti skaitydamas, žiūrėdamas užsienio žiniasklaidos priemones.

Iš tiesų žiniose vis dar egzistuoja piramidė - pradedama nuo žinios, o iki detalių, labai svarbaus konteksto neprieinama, tai lieka už borto. Kartais tenka tik apgailestauti, kad laikas ir laidos pobūdis yra negailestingas. Stengiamės nepalikti visko 40 sekundžių pranešimui, į studiją kviečiamės žmonių, kad jie papasakotų plačiau, kad suteiktų tai informacijai kontekstą.

Kita vertus, pasitikime savo žiūrovais. Manome, kad jie yra išsilavinę ir ras būdų apie juos dominantį dalyką sužinoti plačiau. Pasidomės ir kitą kartą mūsų žinias žiūrės jau įgiję tam tikrų žinių. Tokiu atveju būna puikus dialogas.

- Esate pirmasis žinių vedėjas, kurį kirpo per tiesioginį eterį. Ką dar padarytumėte tiesiogiai?

- Labai norėčiau tiesioginiame žinių eteryje pasivažinėti paspirtuku, tačiau visi man sako, kad nėra vietos. Daugybę dalykų sutikčiau daryti. Tai yra žinių šou dalis, parodanti, kad rimtas, studijoje sėdintis ir naujienas pasakojantis laidos vedėjas yra toks pats žmogus, kaip ir visi. Jis taip pat vaikšto į kirpyklą arba mėgsta važinėtis paspirtuku.

- O jūs, ne kaip žurnalistas, o kaip atostogaujantis žmogus, ar esate išbuvęs dieną be žinių?

- Taip, ir ne kartą. Rengiant žinių laidas gyvenimas atrodo visai kitoks nei, pavyzdžiui, dieną praleidus kur nors prie ežero, kaime arba ant motociklo kelyje. Tada pamatai visai kitokių svarbių dalykų, kurių nepastebi rengdamas žinias. Bendraudamas su žmonėmis pajauti, kas jiems gyvenime svarbu, kas rūpi. Profesiniu požiūriu ši patirtis labai naudinga.

Nieko baisaus, kad atostogaudamas atitrūksti nuo vadinamojo žinių pulso. Svarbu grįžtant į darbą pasivyti. Tai padaryti dabar įmanoma įsijungus internetą.

- Vasarą "Info diena" neatostogaus, kaip daugelis kitų televizijos laidų. Turėsite galimybę kiek nors atitrūkti nuo žinių ir stebėti paprastą gyvenimą?

- Grandiozinių atostogų nebus, nes dukrelei dar tik pusė metų. Tačiau turiu seną svajonę kada nors motociklu nuvažiuoti iki Kroatijos ir pasivažinėti po Balkanus. Beje, esu susilažinęs su vienu draugu, kad nuvažiuosiu ir iki Stambulo. O ten reikėtų pasivažinėti po šiaurinę Turkiją, kuri yra labai graži ir skiriasi nuo kitos šalies dalies. Kol kas apie tai dar tik kalbama, tačiau juk viskas ir prasideda nuo kalbų.

Pomėgių ir įdomių užsiėmimų netrūksta. Nesu tas žmogus, kurio pomėgis - po darbo vakare skaityti naujienas. Domiuosi ir daugybe kitų dalykų. Nors labai mėgstu keliauti motociklu, bet įdomūs ne patys motociklai, o žmonės, kurie tuo domisi, kurie keliauja, svarsto, kaip kuo daugiau pamatyti, suprasti pasaulį.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"