Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

U.Thurman tėvas: "Jauskite ryšį su pasauliu"

 
2014 01 04 6:00
"Jei manome, kad esame lygūs su pasauliu, randame kelią į harmoniją", - įsitikinęs profesorius R.Thurmanas.
"Jei manome, kad esame lygūs su pasauliu, randame kelią į harmoniją", - įsitikinęs profesorius R.Thurmanas. AFP/Scanpix nuotrauka

Garsios aktorės Umos Thurman tėvas Robertas - JAV Kolumbijos universiteto profesorius, Tibeto dvasinio lyderio Dalai Lamos bičiulis. 'Mes ir viskas, kas aplink mus, yra laimė, - teigia R.Thurmanas. - Jei moki būti laimingas, ir tavo vaikai tai sugebės.'

Kai Kolumbijos universitete R.Thurmanas skaito paskaitą apie Tibeto budizmą, auditorijoje tvyro tyla. Tik girdėti, kaip studentai maigo klaviatūrų mygtukus, konspektuodami tai, ką įtaigiai kalba profesorius, orientalistas, Jo Šventenybės Dalai Lamos bičiulis. Duodamas interviu spaudai R.Thurmanas taip pat kalba aiškiai ir įtaigiai. "Mes pripratę gyventi pasaulyje, kuriame arba esame, arba mūsų nėra. Tačiau įmanoma ir viena, ir kita", - sako jis gestikuliuodamas didelėmis rankomis ir žvelgdamas geromis mėlynomis akimis. Jiedu su dukra Uma išties panašūs.

Nesvarumo būklė

- Profesoriau, kodėl budizmas dabar madingas?

- Nieko nuostabaus. Budizmas - tai ir psichologija, ir etika, ir mokslas, atsakantis į gyvenimo bei mirties klausimus. Tarkime, kadaise Buda nuspėjo apie begalinį atomų dalijimąsi. Ką nors apie tai girdėjote? Buda buvo ir didis mokslininkas. Apskritai, jei neįdomu vien aklai tikėti, bet norisi ką nors suprasti, jūs - jau budistas. Nors budizmas laikomas religija, taip nėra. Tai proto ir emocijų joga.

- Kas jums yra laimė?

- Ak, jeigu žinočiau... Budizmą studijuoju beveik 50 metų, bet nirvanos dar neradau. Tačiau žinau, kaip save paguosti. Laimė yra, ji tiesiog čia - tai gamta, gyvenimo esmė. Nesvarbu, jei nesijaučiu laimingas, vis vien toks esu. Ar suprantate? Realybė yra laimė. Gyvenimas ir yra nirvana. Žinau, kad anksčiau ar vėliau pradėsiu jausti laimę. Realybė galingesnė už fantaziją, tiesa - už iliuzijas. Realybė egzistuoja, o iliuzijas reikia kurti. Mes ir viskas, kas aplink mus, yra laimė. Tačiau problema tai, kad šiuolaikiniai žmonės labiau tiki mokslu negu dvasia. Kol sveiki, o mirtis toli, jie supranta save kaip kūną ir protą. Mirtį laiko nebūtimi. Mano, kad mirę tiesiog nustos egzistuoti. Ir labai to bijo.

"Dukra ypatinga", - apie aktorę U.Thurman atsiliepia jos tėvas. / Sipa/Scanpix nuotrauka
"Dukra ypatinga", - apie aktorę U.Thurman atsiliepia jos tėvas. / Sipa/Scanpix nuotrauka

- O kaip, jūsų nuomone, yra iš tikrųjų?

- Mirtis visai nebaisi. Vienintelis dalykas, kuris mus gąsdina, yra skausmas. Kas būna, kai žmogus užmiega? Jis mato sapnus. Tačiau nežino, kad sapnuoja, tuo metu jam atrodo, jog tai tikrovė. Mirtis nuo sapno skiriasi tuo, kad prabundame ne savo kūne. Iš pradžių tai gali pasirodyti nekomfortiška, nes jautiesi kaip nesvarumo būsenoje. Esi lyg vaiduoklis. Gali stebėti savo kūną, aplinką, o tavęs niekas nemato. Nori ką nors pasakyti, bet niekas negirdi. Keista, ar ne? Todėl netrukus išsiruoši ieškoti naujo kūno. Panašiai kaip filme "Vaiduoklis", kuriame vaidina Demi Moore, Woopi Goldberg ir kiti aktoriai. Scenarijaus autorius gilinosi į tibetiečių "Mirusiųjų knygą". Todėl tai, kas vyksta filme, primena tikrovę.

Kas jungia ir skiria

- Kas yra meilė?

- Įprastu požiūriu - noras turėti kitą žmogų. Tai irgi išpūstas ego, kai kitą asmenį suprantame kaip savo tęsinį. Žmonės lieka kartu, kol sugeba tenkinti vienas kito poreikius. Išsiskiria, kai pradeda manyti, jog savi poreikiai svarbesni. Tikra meilė yra tada, kai trokštama, kad kitas žmogus būtų laimingas, nes jis - svarbesnis. Net tuo atveju, jei jausmas vienpusis.

- Sugebate taip mylėti?

- Mudu su žmona esame susituokę 44 metus. Abiem ši santuoka antra. Kad galėtume ilgai būti kartu, derėtų suprasti: jūsų mylimas žmogus žengia savo dvasiniu keliu, kuriame jį reikėtų palaikyti ir netrukdyti eiti nirvanos link. O mylimasis turėtų palaikyti jus. Aišku, tai - idealas, bet patartina to siekti. Jeigu pykstatės, prisiminkite, kad kiekvienas turi savo dvasinę nirvaną, laimės jausmą. Tada konfliktas gali baigtis savaime.

- Kaip manote, ar porai reikia oficialios santuokos?

- Nematau būtinybės. Galima kartu nugyventi ilgą ir gražų gyvenimą neįregistravus santykių. Svarbiausia - tikra draugystė. Bet jeigu žmonės vienas kito gyvenimą verčia pragaru, tada jie turėtų sukti skirtingais keliais nesvarstydami.

- Ar poroje gali būti vienas budistas, kitas - ne?

- Gali, bet geriau, kai dvasinės vertybės vienija. Nors visos religijos pripažįsta tą patį: derėtų mažiau galvoti apie save ir neklimpti į nusiminimo liūną. Jei laikysitės tokio požiūrio, su jumis bus lengva gyventi.

Nuostabūs vaikai

- Savo atžalas auklėjote budizmo dvasia?

- Niekada nieko vaikams nedraudžiau. Norėjau, kad jie būtų laisvi, patys rastų savo gyvenimo kelią. Jei moki būti laimingas, vadinasi, sugebės ir tavo vaikai. Regis, visi jie tiki buvusiu ir būsimu gyvenimu, žino, kad egzistuoja dvasia, meilė, atjauta. Taigi iš esmės mano atžalos - budistai.

- Ar bausdavote vaikus?

- Niekada. Kodėl turėčiau tai daryti? Vaikai visada būna geresni už mus. Angelų federacija tuo labai rūpinasi.

- Esate minėjęs, kad turėti tokią dukrą kaip Uma yra labai geros karmos ženklas.

- Be abejo, mums pasisekė. O Uma dar turi nuostabius brolius. Vienas - jogos mokytojas, antras - talentingas aktorius, trečias - filosofas, ketvirtas - tiesiog geras žmogus. Tačiau Uma ypatinga, mes ją dieviname. Nors pati yra labai kukli, net per daug.

- Kaip manote, kodėl pasaulyje mažai moterų budistinių vienuolynų?

- Apskritai vienuolių likę labai mažai. O Buda laikė moteris šviesiomis būtybėmis, visada turinčiomis stipresnį ryšį. Vyrai gyvena iliuzijų nelaisvėje, saviraiškos ieško per agresiją. Todėl jiems būtų naudingiau tapti vienuoliais.

Profesorius R.Thurmanas (dešinėje) bičiuliaujasi su Tibeto dvasiniu lyderiu Dalai Lama. / AFP/Scanpix nuotrauka
Profesorius R.Thurmanas (dešinėje) bičiuliaujasi su Tibeto dvasiniu lyderiu Dalai Lama. / AFP/Scanpix nuotrauka

- O kodėl Dievas - visada vyras?

- Nes pastarąjį tūkstantmetį gyvename militarizuotame pasaulyje, kurį valdo vyrai. Jiems neapsimoka, kad guru būtų moteris. Tačiau dabar viskas keičiasi. Moteris gali viską. Mano nuomone, ji turėtų būti iššūkis vyrui. Beje, man nepatinka silpnos moterys.

Ryšys su pasauliu

- Kodėl egzistuoja kančia?

- Dėl nežinojimo. Kančia - tai iliuzija. Ji būna tik neapšviestojo gyvenime.

- Mirtinos ligos - taip pat iliuzija?

- Aišku. Ir mirtis - iliuzija. Tarkime, kas yra vėžys? Tai sveikas audinys, augantis ne savo vietoje. Tai gyvenimo perteklius. Kalta gali būti netinkama mityba, kancerogeninės medžiagos, moteriški hormonai iš parazitinių ląstelių. Ląstelės, kurios milžinišku greičiu dauginasi vaisiuje, padeda jam vystytis. Dauguma auglių ir susideda iš tokių ląstelių, augančių ne ten, kur turėtų. Tačiau pagrindinė mūsų iliuzija - kita. Tai neįtikimai didelis ego. Kiekvienas žmogus laiko save svarbesniu už visus kitus. Todėl kai kas nors vyksta ne taip, kaip norėtume, nusimename. Tai nereiškia, kad esame egoistai, tiesiog mes pripratę taip jaustis.

Kai moteris pagimdo vaiką, kurį laiką ši būtybė jai būna svarbesnė už save. Kai įsimylima, meilės objektas taip pat gali tapti svarbesnis už save. Tačiau kai pirmoji aistros banga atslūgsta, prasideda abipusės pretenzijos. Štai apie tai kalbėjo ir Buda: jei manote, kad su pasauliu esate ne lygūs, o šiek tik viršesni, jūs pasmerkti kančiai. Pasaulis laimi, jūs pralaimime. Pradedate senti, sirgti, prarasti artimuosius. Jei manome, kad su pasauliu esame lygūs, randame kelią į harmoniją. Pasaulis sklidinas laimės energijos, ir jei nesame nuošalyje, ji pasiekia mus. Tačiau reikia išmokti jausti ryšį su pasauliu ne tik protu, bet ir jausmais.

- Profesoriau, kas yra karma?

- Karma - tai evoliucija. Tai, ką atskleidė Darvinas, budistai žinojo jau tūkstančius metų.

- Vadinasi, Darvinas buvo teisus?

- Aišku. Kadaise mes buvome ir beždžionės, ir dinozaurai, ir gyvatės. Skirtumas tas, kad Darvinas nekalbėjo apie sielą. Jis manė, jog reinkarnuoja tik genai, molekulės. O budistai kalba apie dvasios genus. Iš vienos gyvybės formos jie pereina į kitą - taip buvo ir bus. Todėl tvirtinu, kad reikia kuo geriau įsisąmoninti šį procesą ir tobulėti, pačiam stengtis būti kuo laimingesniam ir kitiems padėti taip jaustis. Jeigu esame amžini, kodėl nepasistengus viską daryti kuo geriau?

Pagal užsienio spaudą parengė RASA PAKALKIENĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"