Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

TV šou: nuo dovanų iki grasinimų

 
2010 04 10 0:00
Dainininkas S.Povilaitis teigia pripratęs prie aplinkinių dėmesio.<br>TV3 archyvo nuotrauka
Dainininkas S.Povilaitis teigia pripratęs prie aplinkinių dėmesio.
TV3 archyvo nuotrauka

Garsūs ir populiarūs artistai, pakviesti vertinti įvairių televizijų muzikinių šou dalyvių, dažnai tampa jų taikiniais: sulaukia pliūpsnių malonių netikėtumų, saldžių liaupsių, bandymų prisigerinti, taip pat žodžių kirčių, pykčio ir net grasinimų. Tačiau ir vėl tiesiai šviesiai sako tai, ką mano.

Apie praėjusio šeštadienio TV3 muzikinį šou "Šeimų dainos" galima pasakyti: "Dovanotam arkliui į dantis nežiūrima." Ką bendra šis darbinis gyvulys turi su televizijos laida? "Šeimų dainų" vertinimo komisijos narys estrados garsenybė Stasys Povilaitis nuo vienos šou dalyvavusios komandos gavo dovaną - paveikslą, kuriame pavaizduotas arklys. Per tokias laidas pasitaiko įvairių netikėtumų. Vieni dalyviai, norėdami įtikti vertinimo komisijos nariams, negaili šiems liaupsių, kiti pyksta dėl pastabų ar kritikos. Vertintojai gali sulaukti ir grasinimų, kaip tai nutiko dainininkui Vytautui Juozapaičiui. Tačiau jis vis vien nevengia aštresnio žodžio.

O štai choreografas ir baleto šokėjas Jurijus Smoriginas televizinių konkursų dalyviams visada rėžia tiesą į akis ir nė kiek nesijaudina, kad paskui jį kas nors galbūt keiksnoja. Net jei vertinimo komisijos nario pareigos kartais ir sukelia problemų, primename, jog šis darbas - gerai mokamas.

"Stebuklų laukas"

Estrados maestro S.Povilaitis ne kartą yra vertinęs besivaržančiuosius televizijos šou: gerų žodžių ir pastabų girdėjo "Šok su manimi", "Chorų karų" dalyviai. Dabar jis tapo nuolatiniu projekto "Šeimų dainos" komisijos nariu ir jau per pirmąją laidą atsidūrė dėmesio centre. Nors pasirodymus vertino ir Liudas Mikalauskas bei Danguolė Beinarytė, daugelio dalyvių ir žiūrovų akys krypo būtent į estrados grandą. Turbūt nė vienas kurio nors televizinio projekto komisijos narys nėra sulaukęs tiek malonių staigmenų kaip tą vakarą S.Povilaitis. Besivaržantieji dovanojo jam kaimiškos duonos kepalą, pyragą, medaus, batutą, o viena šeima - paveikslą su pavaizduotu arkliu. Dainininko žmona Birutė vėliau juokdamasi paklausė vyro, ką jis darytų, jei dovanų gautų tikrą arklį.

Kalbėdamas su LŽ žurnaliste S.Povilaitis šypsosi: "Paveikslas jau rado savo vietą - pakabintas namie Vilniuje." Dainininką stebina toks dalyvių dėmesys. Jis tikisi, kad šeimų biudžetui tos dovanėlės per daug neatsiliepė. S.Povilaitis tvirtina, jog tikrai neskatina daryti tokių dalykų, bet negali nepriimti dovanos, kuri teikiama iš širdies. Vis dėlto, anot pašnekovo, vertinimui jos nedaro jokios įtakos.

"Per laidą komisijos nariai klausinėjo: "Ką, ir vėl tau?" Tačiau jie neturėtų verkti, nes mes pasidalijome lauktuves. Paveikslas, medus ir sūris atiteko man, o duona, pyragėliai, saldainiai, trauktinės - jiems. Ar tos dovanos man priminė Rusijos televizijos laidą "Stebuklų laukas"? Pamaniau, kaip čia bus - ar nepasidarysiu toks, kaip šios laidos vedėjas Leonidas Jakubovičius? - juokiasi Lietuvos estrados garsenybė. - Net nejauku pasidarė."

Prisimena močiutės ir mamos

Ką S.Povilaitis mano apie tai, kad būtent jam buvo parodytas išskirtinis televizijos šou "Šeimų dainos" dalyvių dėmesys? "Žinote, su koncertais esu apvažiavęs visą Lietuvą, - paaiškina jis. - Kitus komisijos narius žmonės labiau pažįsta iš televizorių ekranų, o mane dar prisimena močiutės, mamos... Vis dėlto scenoje esu daug metų, įdirbis yra įdirbis." Garsiai svarstau, kad turbūt nesmagiai jausčiausi, jei mane atpažintų visi ir visur: gatvėje, parduotuvėje, pajūryje. S.Povilaitis teigia per daugelį metų pripratęs prie aplinkinių dėmesio ir nejaučiantis diskomforto. "Turi susitaikyti, tai neatsiejama nuo tavo veiklos, - sako jis. - Beje, Vilniuje ir Klaipėdoje žmonės manęs nebaksnoja. Na, būna, kad eidami pro šalį studentai užtraukia: "Vėl, švieski man vėl..."

Be pykčio ir grasinimų

Gal matydamas neprofesionalius "Šeimų dainų" dalyvius S.Povilaitis prisimena savo pradžių pradžią? "Ne, manęs tai nenukelia į praeitį. Tačiau puikiai suvokiu, kaip jie jaučiasi. Be to, televizijos šou dalyviams keliami kitokie reikalavimai - mėgėjiškumo ribose. Vieniems labiau pasiseka, kitiems - prasčiau, - pasakoja estrados legenda. - Ar esu griežtas vertintojas? Ne. Nenorėčiau sukurti įtemptos konkurencinės atmosferos. Nors jei per televizinius projektus nebus intrigos, varžytuvės bus neįdomios."

Dėl televizijos šou dalyvių vertinimo S.Povilaitis nėra sulaukęs pykčio ar grasinimų. "Norėčiau to išvengti, - teigia jis. - Manau, viską galima išspręsti taikiai." Populiaraus dainininko nuomone, komisijų nariai su dalyviais neturėtų būti tiesmuki. Jis stengiasi vertinti objektyviai ir taktiškai. "Jokiu būdu negalima įžeidinėti, - įsitikinęs S.Povilaitis. - O tokių dalykų esu pastebėjęs per įvairius televizinius projektus."

Dainininkas net neprisimena, ką griežtesnio yra pasakęs kaip televizijos šou komisijos narys. Gal todėl, kad tokiuose projektuose dalyvauja tik epizodiškai. Tačiau "Šeimų dainose" jį matysime nuolat, jei tai netrukdys koncertinei veiklai. "Vis dėlto nesu tikras, ar visada būsiu taktiškas. Gali ir išsprūsti... Kas mane išmuštų iš pusiausvyros? Atviras chamiškumas. Nesu tas, kuris slapstosi nuo chamų, tokiems geriau užkirsti kelią", - pabrėžia S.Povilaitis.

Viešas komentaras turi pasekmių

Operos solistas, V.Juozapaičio edukacinio kultūros ir meno centro vadovas, muzikinių televizijos projektų "Žvaigždžių duetai" ir "Triumfo arka" komisijų pirmininkas Vytautas Juozapaitis tvirtina, kad vertinti dainuojančius žmones - jo, skirtingai nei daugumos kitų minėtų šou komisijos narių, tiesioginis kasdienis darbas. "Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje dėstytojauju jau beveik 15 metų, Vilniaus kolegijoje - ketverius, - aiškina V.Juozapaitis. - Vertinimo procesas televizijoje analogiškas tam, kuris vyksta auditorijoje. Skiriasi tik tuo, kad čia savo pastabas išsakau stebint filmavimo kameroms, o jos yra adresuojamos daugiau ar mažiau žinomiems asmenims." Kaip į maestro žodžius reaguoja kritikuojamieji? Pasak pašnekovo, tie, kurie sutinka dalyvauti televiziniuose projektuose, žino, kad jų pasirodymai bus aptariami viešai. "Tarp manęs ir dalyvių kol kas nekilo jokių rimtų konfliktų, nors reakcijos būta įvairios, - prisipažįsta jis. - Pastebėjau, kad labai karštakošiškai į pastabas dažniausiai reaguoja jaunimas, kitaip tariant, tie žmonės, kurie neturi nei sceninės, nei juo labiau gyvenimiškos patirties, kurie pripratę būti giriami už menkiausią smulkmeną, nors kai kurie net tikro egzamino nėra laikę." V.Juozapaitis pažymi, jog savo komentarais siekia profesionaliai patarti, jokiu būdu ne sumenkinti žmogaus darbą, įžeisti ar pažeminti. "Televizijoje susilaikau nuo itin tiesmukų pastabų, ko galbūt nedaryčiau mokymosi įstaigoje. Kodėl? Nes viešas komentaras paprastai turi pasekmių. Šiaip ar taip, niekada negiriu ir nepeikiu dalyvių, kurie to neverti, - dėsto jis. - Turėčiau pridurti, kad visos mano išsakytos pastabos turi šiokį tokį vaidybos atspalvį, nes televizijai reikia šou, mažo spektaklio. Be to, jos skirtos ne tiek patiems atlikėjams, kiek minėtų projektų žiūrovams, kad šie susidarytų savo vertinimo sistemą, atsirinktų kriterijus, į ką turėtų kreipti dėmesį klausydamiesi dainų, į ką - ne."

Ar dalyviai bando meilikauti, kaip nors prisigerinti, galbūt per filmavimą komisijos pirmininkui ar visiems jos nariams įteikti pakišų? "Nebent humoro forma. Pavyzdžiui, kartą vienas duetas ant stalo užritino moliūgą. Tačiau jis buvo tiesiogiai susijęs su tos dienos dainų tematika, - šypteli V.Juozapaitis. - Neturiu ko slėpti - iš dalyvių sulaukiu tikrai nemažai šiltų žodžių, padėkų, bet visa tai vyksta užkulisiuose arba pasibaigus konkrečiam projektui." Užsiminus apie akibrokštus per muzikinius šou - didžiausio atgarsio sulaukė 2008-ųjų gegužę V.Juozapaičio gautas grasinimas iš Radži gerbėjos Raisos Šarkienės (vyko trijų instancijų teismai; LR Aukščiausiojo Teismo nutarimu moters kaltė įrodyta neginčijamai, o apylinkės ir apygardos teismų paskirta bausmė įvardyta kaip galutinė ir neskundžiama - aut.) - maestro mandagiai paaiškina nenorįs daugiau eskaluoti minėtos temos. "Šioje istorijoje norėčiau padėti tašką, - teigia jis. - Be abejo, tarp projektų dalyvių ir jų gerbėjų gali pasitaikyti įvairių žmonių. Visiems geras nebūsi. Manau, į kiekvieną veiksmą būtina reaguoti adekvačiai. Jeigu kas nors prasižengė, neturėtų išvengti atsakomybės."

Nenori būti patogus

Choreografas, baleto šokėjas, "Vilniaus baleto" meno vadovas, televizijos projektų "Lietuvos šokių dešimtukas" ir "Šok su manimi" vertinimo komisijų pirmininkas, kitų šou komisijų narys Jurijus Smoriginas mano, kad vertindamas kitus rizikuoji būti vertinamas ir pats. "Savo nuomone apie komisijos išsakytą kritiką viešoje virtualioje erdvėje dalijasi ne tik televizijos žiūrovai, bet ir dalyvių artimieji, draugai, kartais net patys dalyviai, - sako jis. - O šioji ne visada būna pozityvi." J.Smorigino teigimu, dauguma žmonių, dalyvaujančių pastaruoju metu itin išpopuliarėjusiuose šokių ir dainų projektuose, per pirmąsias laidas net nelabai susigaudo, kur atėję. "Lietuvoje nuo seno dominuoja praktiškos profesijos, tad daugeliui kažin kodėl atrodo, kad pramoginės - taip vadinu dainininkų ir šokėjų specialybes - yra labai lengvai išmokstamos. Vienas, du, pasistaipiau priešais kameras - ir viskas. Oi, ne, pasimaivyti ant scenos ar šokių aikštelėje nepakanka, - šypsodamasis purto galvą pašnekovas. - Kai kurie dalyviai iš pradžių patiria lengvą šoką, sutrinka. Ne vienas yra pasakęs, kad jei galėtų, pasitrauktų iš projekto. Tačiau juos varžo pasirašyta sutartis. Tokiems, mano manymu, labai tiktų posakis: "Negalima būti truputėlį nėščiam", kitaip tariant, jei jau ryžaisi kur nors dalyvauti, atlik savo pareigą iki galo. Mes, komisijos nariai, nevertiname dalyvių taip, kaip profesionalų, bet privalome reikalauti, kad šie girdėtų muziką, pataikytų į ritmą, kad jų atliktas darbas būtų nors kiek panašus į tikrų šokėjų ar dainininkų." J.Smoriginas tvirtina, jog iš pradžių kai kurie, girdėdami komisijos vertinimus, net akių nedrįsta pakelti į kalbantįjį, dažnas jaučiasi nepelnytai išbartas, tyliai keikiasi ir keikia aplinkinius. "Vėliau dauguma supranta, kad tas žmogus, kuris jiems rėžia tiesą į akis, nors ir nepatogią, nėra pats blogiausias, - dėsto choreografas. - Sutinku, kartais galbūt kalbu ir per karštai, nepūsdamas miglos, bet visada sakau taip, kaip yra. Nesistengiu būti patogus dalyviams, žiūrovams kaip, pavyzdžiui, Vytenis Pauliukaitis. Vadinu jį senu lapinu, kuris viena sako, o kita daro. Vytenis šnypščia tada, kai niekas nemato."

Paklaustas, ar dalyviai bando meilikauti, ar galbūt, priešingai, kontratakuoti komisijos išsakytą kritiką, aštrialiežuvis J.Smoriginas atvirai prisipažįsta: "Į šį klausimą negaliu vienareikšmiškai atsakyti, nes prieš kelerius metus pats dalyvavau viename dainų projekte. Man buvo labai nesmagu girdėti, kaip Vytautas Miškinis pavadino mane geru imitatoriumi. Pamenu, tuo metu nesuvaldžiau savo emocijų ir kažką atkirtau. Manau, jei pastaba teisinga, o tu kaip atlikėjas iš tiesų trauki pro šalį ar kaip šokėjas esi visiškai nekoordinuotų judesių, tuomet komisijos išsakytus žodžius reikia priimti tyliai, aukštai pakelta galva. Juk jie - pati geriausia ir tikriausia profesinė pagalba. Tačiau kartais akivaizdžiai matyti, kad komisijos narys meluoja, yra nesąžiningas, nes bando žiūrovams įpiršti: "Žiūrėkit, koks esu teisingas, protingas, mielas žmogus." Taip elgtis nevalia." J.Smoriginas priduria, jog nemėgsta bandančiųjų įsiteikti. "Labai gerai jaučiu "falšą", nenuoširdumą, - pabrėžia "Vilniaus baleto" meno vadovas. - Negaliu to nevertam dalyviui, net jei šis mane viešai giria, sakyti, koks jis buvo žavingas. Nenoriu, kad mane pažįstantys žmonės kalbėtų, jog pasielgiau negarbingai - pamelavau."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"