Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Tėčiu pavadino ne iškart

 
V.Lašas prisipažino: kai namuose apsigyveno ketverių Vaida ir beveik penkerių Paulius, jautėsi kiek nedrąsiai - patirtis buvo nauja, nors pora jau užauginusi savo vaikus.
V.Lašas prisipažino: kai namuose apsigyveno ketverių Vaida ir beveik penkerių Paulius, jautėsi kiek nedrąsiai - patirtis buvo nauja, nors pora jau užauginusi savo vaikus. Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Kaunietis verslininkas Vladas Lašas su žmona Audrone šešerius metus augina iš vaikų namų paimtus brolį ir sesę Paulių ir Vaidą. Du savo vaikus jau išleidęs į savarankišką gyvenimą vyras yra optimistas - jis tiki, kad valdžios institucijų paskelbtas pažadas, esą po kelerių metų Lietuvoje neliks vaikų globos įstaigų, gali tapti realybe.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) tarp savo veiklos prioritetų yra numačiusi per kelerius metus Lietuvoje panaikinti vaikų globos namus, o jų auklėtiniams rasti vietos šeimose. Teigiama, kad šiuo tikslu per artimiausius kelerius metus ketinama panaudoti per kelis šimtus ES paramos milijonų, kurie turėtų materialiai paremti vaikų globėjus. Tuo tarpu statistika pateikia šokiruojančius skaičius: 2012 metais (praėjusių metų duomenys dar nesusisteminti) iš globos įstaigų į globėjų šeimas buvo paimti 144 vaikai. Tais pačiais metais atgal į globos įstaigas grąžinta 110 vaikų. Bent metus globėjų šeimose pragyveno vos 34 mažieji Lietuvos piliečiai. Visus šiuos faktus žino ir V.Lašas, tačiau nestandartiniu mąstymu apdovanotas verslininkas į perspektyvą, kad netrukus Lietuvoje bus kaip, tarkime, Gruzijoje, Armėnijoje, Azerbaidžane, kur vaikų globos namų nėra ir niekada nebuvo, žvelgia kupinas šviesių minčių ir optimizmo.

Žmonos sumanymas

Verslininkas pasakojo, jog mintis paimti globoti Paulių ir Vaidą kilo žmonai Audronei. "Vieną dieną prieš šešerius metus abu apsidairėme: namai ištuštėjo, du vyresnieji vaikai vienas po kito išvažiavo studijuoti į Rygą, į Stokholmo aukštąją ekonomikos mokyklą, likome namie dviese. Pamanėme, gal vertėtų imtis prasmingos veiklos užauginti dar porą dorų piliečių?" - prisiminė pašnekovas. Jis prisipažino: kai namuose apsigyveno ketverių metukų Vaida ir beveik penkerių Paulius, jautėsi kiek nedrąsiai - patirtis buvo nauja, nors pora jau užauginusi savo vaikus. Regis, išleidus į savarankišką gyvenimą savo atžalas, buvo galima atsiduoti užsitarnautos laisvės malonumams - keliauti, ilsėtis, užsiimti mėgstama veikla, tačiau verslininkas juokavo, jog gyvenime negali tik semti kremą nuo visų pyragaičių, reikia susimąstyti, kuo gali būti naudingas kitiems.

Keturių vaikų tėvas: vyresnieji V.Lašo vaikai Vaidotas ir Dalia puikiai sutaria su jaunėliais Vaida ir Paulium. /Asmeninio albumo nuotraukos
Keturių vaikų tėvas: vyresnieji V.Lašo vaikai Vaidotas ir Dalia puikiai sutaria su jaunėliais Vaida ir Paulium. /Asmeninio albumo nuotraukos

"Mes su žmona turime ir finansinę galimybę užauginti šiuos vaikus. Nuosavas verslas leidžia neskaičiuoti kiekvieno cento. Žmonai jau buvo pabodę dirbti kartu su manimi, mūsų bendrovė nuo mažo šeimos verslelio išaugo į gana solidžią vidutinę įmonę, todėl Audronė nutarė, kad prasmingiau laiką būtų skirti kitkam. Aš taip pat esu mėgėjas imtis naujų, neišbandytų dalykų, todėl sprendimas paimti globoti ir užauginti dar porą vaikų abiem pasirodė tinkamiausias", - sakė V.Lašas. Anot jo, čia kaip versle - imdamasis ko nors nauja visada žinai, jog yra rizikos, kad gali nesisekti, tačiau jeigu nebandysi, taip nieko ir neturėsi.

Teko nusipelnyti tėvo vardą

Visuomenėje paplitusi nuomonė, jog ne savo vaikus augindamas nežinai jų genetikos, polinkių, verslininkui atrodo keista. Pašnekovo teigimu, dažnai mes patys nežinome, kaip mūsų genuose prosenelių patirtis ar nuodėmės sudarys įvairias kombinacijas, kurios vieną dieną gali pasireikšti pačiais netikėčiausiais būdais. "Tie vaikai, atėję į šeimą, labai greitai tampa savi. Žinoma, turi padirbėti, kad pelnytum jų pasitikėjimą. Audra greičiau iš jų gavo įvertinimą - mamos vardą, man nusipelnyti, kad būčiau pavadintas tėčiu, truko kiek ilgiau. Tik po kelių mėnesių Vaida su Pauliumi pasitarė ir nusprendė, jog esu vertas būti vadinamas tėčiu", - šyptelėjo jau keturių vaikų tėvas.

Pasak V.Lašo, paimdami į šeimą vaikus iš globos namų, žmonės dažnai linkę pervertinti prisiimamą atsakomybę. Vyro įsitikinimu, tiek savi, tiek globojami vaikai šeimoje atsiranda be jokių išankstinių garantijų, kad tėvai bus sveiki, išliks nesusipykę artimiausius dvidešimt metų, kad auklėjimo procesas vyks sklandžiai, lengvai, nekils konfliktų ar problemų. "Globotiniams esi įsipareigojęs tiek pat, kiek saviems vaikams. Negali iš savęs reikalauti neįmanomo. Ką atneš gyvenimas, niekas nežino. Tiesiog darai tai, ką manai esant reikalinga", - tikino pašnekovas.

Keletą mėnesių V.Lašui teko stengtis, kad Vaida ir Paulius apdovanotų jį tėčio vardu.
Keletą mėnesių V.Lašui teko stengtis, kad Vaida ir Paulius apdovanotų jį tėčio vardu.

Verslininkas pasidžiaugė, kad per šešerius metus, kai jų namuose gyvena Paulius ir Vaida, prie Lašų iniciatyvos prisidėjo keletas jų draugų šeimų - jie taip pat išauginę vyresniuosius vaikus ėmėsi globoti iki tol valdiškose globos įstaigose augusius mažylius. Savo įtakos jų sprendimui tapti globėjais verslininkas nelinkęs pernelyg sureikšminti, tačiau pripažįsta, kad gyvas pavyzdys visada veikia labiau nei teoriniai samprotavimai ar virkavimai apie bedalių likimą.

"Negali pasakyti, kad auginti globotinius yra tik džiugsmas ir labai paprasta. Kaip ir su savais vaikais, kyla ir sunkumų, ir problemų, be to, gyvenimas įgyja apribojimų - negali gyventi tik sau. Kita vertus, iš to gauni labai daug - vaikai suteikia naują prasmę šeimai, ji tampa didesnė, turtingesnė ir tvirtesnė. Manau, kad svarbiau nukreipti savo darbus į rimtus ir ilgalaikius uždavinius, negu neturint prasmingos veiklos susidurti su dirbtinėmis problemomis, kylančiomis iš neturėjimo ką veikti. Vaikai šeimai suteikia savotiškos sveikatos, - įsitikinęs V.Lašas.

Dalytis patirtimi

Tai, kad daugybė globoti paimtų vaikų grąžinami atgal į globos įstaigas, verslininko teigimu, rodo, jog globėjams dažnai pritrūksta ne tik kantrybės, bet ir pagalbos. "Kai nėra bendravimo, globėjų šeimos nesidalija patirtimi ir problemomis, tikrai gali kilti sunkių momentų. Mes su žmona lankėme specialius globėjų kursus, susipažinome su žmonėmis, kurie irgi ryžosi tapti globėjais. Ypač tuo domėjosi Audronė. Ir vėliau bendravome su kitomis globėjų šeimomis, dalijomės patirtimi, kaip kam sekasi, lankėme susirinkimus, kalbėjomės su psichologais, patyrusiais globos namų specialistais, diskutavome. Susidūrus su problemomis ypač vertinga patirtis ir patarimai, kaip analogiškas situacijas sekasi spręsti kitiems", - pabrėžė V.Lašas.

Įsimintina akimirka - visa šeima per Vaidos ir Pauliaus krikštynas (iš kairės): Vaidotas, Vaida, Dalia, Paulius, Audronė ir Vladas.
Įsimintina akimirka - visa šeima per Vaidos ir Pauliaus krikštynas (iš kairės): Vaidotas, Vaida, Dalia, Paulius, Audronė ir Vladas.

Jis tiki, jog SADM iškeltas siekis, kad po kelerių metų Lietuvoje neliktų globos namų, o jų auklėtiniai rastų vietą globėjų šeimose, yra įgyvendinamas. Jeigu į tai bus įtraukta visuomenė, jeigu nuo žodžių bus pereita prie konkrečių darbų, situaciją galima kardinaliai pakeisti. "Nieko neįvyksta vien valdžiai priėmus nutarimą. Manau, tai patrauklus ir ambicingas tikslas, kurio verta siekti. Jeigu didelė dalis visuomenės įsitrauks į šią iniciatyvą, vaikų globos namų Lietuvoje iš tikrųjų gali nebereikėti", - tiki dviejų mažamečių globėjas.

Jis svarstė, jog sureguliavus materialinę paramą vaikų globėjams galėtų rastis gerokai daugiau širdingų žmonių, kurie iki šiol dėl netvirtos finansinės padėties nesiryžo imtis globoti vaikų. V.Lašas pripažino ir egzistuojantį pavojų, kad finansinė paskata netaptų pagrindine priežastimi globoti. Šiuo metu valstybė globėjams už vaiką moka penkis šimtus litų per mėnesį. Išlaikyti vaiką globos namuose kainuoja gerokai daugiau. Verslininkas mano, kad net esamais finansiniais ištekliais būtų galima labiau skatinti žmones, kurie mato vaikų globos prasmę ir reikšmingumą.

Verslininko nuomone, verta pasvarstyti, ar Lietuvoje realu pasiekti šalių, kuriose vaikų globos namai neegzistuoja, fenomeną. "Didele dalimi tai, žinoma, lemia kultūrinės tradicijos, šeimų atsakomybės ir ryšio tarp giminės, bendruomeniškumo tradicija. Lietuvoje gajus mitas, kad priimti į šeimą vaiką iš globos namų yra rizikinga, nes nežinai, kokį paveldą jis atsineš. Situaciją galima iš esmės pakeisti keičiant asmeninį požiūrį į šią problemą. Visi juk žinome, kad maloniau daryti gerus darbus nei ką nors pikto. Aš tikiu, kad vaikų globos įstaigų Lietuvoje ilgainiui gali nebelikti, tik dar neįžvelgiu, kad būtume tuo įtikėję ir ėmęsi ką nors konkrečiai daryti. Kad tai nebūtų tik valdžios nutarimo eilutė, o visos visuomenės tikslas, kuris aktualus daugeliui. Va tada situacija tikrai pasikeis iš esmės", - įsitikinęs V.Lašas.

Baidarių žygyje su mažaisiais Vaida ir Pauliumi.
Baidarių žygyje su mažaisiais Vaida ir Pauliumi.
V.Lašas visada nešiojasi Vaidos sukurtą 3D formato skulptūrėlę.
V.Lašas visada nešiojasi Vaidos sukurtą 3D formato skulptūrėlę.

...

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"