Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Tatuiruoti ir tuo patenkinti

 
2012 06 16 5:18

Didelis būrys Lietuvos garsenybių po drabužiais nešiojasi paslaptį - tatuiruotę. Vieni stengiasi jas maskuoti ir parodo tik artimiausiems žmonėms, kiti išdidžiai kūno piešinius demonstruoja gerbėjų miniai.

Dabinti kūną ilgaamžiais piešiniais buvo įprasta dar prieš kelis tūkstančius metų. Tatuiruotės anais laikais reiškė priklausomybę tam tikrai asmenų grupei, iš jų rašto buvo galima nesunkiai nustatyti, kuo žmogus verčiasi gyvenime. Šiuolaikinės tatuiruotės jau praradusios pirminę savo paskirtį ir daromos dažniausiai dėl to, kad daugeliui yra tiesiog gražios.

Lietuvos pramogų pasaulio atstovai taip pat dažnai ženklina savo odą jiems patikusiais paveikslėliais. Ką tik iš keturių mėnesių gastrolių svečiuose kraštuose grįžusi dainininkė Džordana Butkutė ir jos mylimasis Elegijus į tėvynę parvyko pasiženklinę rankas ištatuiruotais vienas kito vardais.

LŽ Elegijus paaiškino, kad abiem didelę simbolinę prasmę turinčius įrašus ant odos, įamžinančius poros meilę, jie pasidarė dar prieš išvykdami į užsienio gastroles. "Tatuiruotes darėmės Kaune, pas vieną meistrą. Į kelionę jau važiavome jas turėdami", - santūriai informavo Dž.Butkutės vadybininkas ir būsimasis vyras.

Apie savo tatuiruotes ir kodėl nutarė jas pasidaryti, LŽ taip pat pasakojo dainininkės Elena Puidokaitė-Atlanta, Ingrida Kazlauskaitė ir jos dainuojanti mama Liveta Kazlauskienė, laidų vedėjas, ŽAS grupės narys Marijus Berenis-Tru Sabaka ir atlikėjas Stanislovas Stavickis-Stano.

Išsvajotas jūros arkliukas

Atlanta prisiminė, kad mintis pasidaryti tatuiruotę jai kilo prieš 12 metų. "Daug apie tai galvojau, norėjosi turėti gražų piešinuką ant kūno. Man tatuiruotės labai gražu", - sakė šviesiaplaukė dainininkė. Ilgai apžiūrinėjusi salonuose siūlomus pavyzdžius, mergina išsirinko jūros arkliuko atvaizdą. "Tai nedidelis, spalvotas piešinukas. Man jūros arkliukai visą gyvenimą buvo labai gražūs. Prisimenu juos dar iš vaikystės, kai su mama atostogaudavom prie Juodosios jūros, ji man atnešdavo tų arkliukų pagavusi", - pasakojo Atlanta.

Pašnekovė prisipažino, kad iš pirmojo tatuiravimo seanso pabėgo. "Labai skaudėjo, neištvėriau ir pabėgau iš salono, - šypsodamasi kančias prisiminė dainininkė, - po kurio laiko sukaupiau visą valią ir grįžau, meistras tatuiruotę pabaigė." Dabar Atlanta džiaugiasi, kad kančios buvo vertos rezultato - jos paveiksliukas ant kairės kojos kulkšnies merginai labai mielas.

"Norėčiau pasidaryti dar vieną tatuiruotę, bet valdausi, - nusikvatojo E.Puidokaitė. - Puikiai suprantu tuos žmones, kurie po pirmos "tatoo" užsikabina ir darosi jų daugiau. Yra daug gražių piešinukų, kuriuos galima būtų jaukiai kur nors ant kūno "patupdyti". Tačiau pernelyg tatuiruotas moters kūnas man negražu. Turi būti saikas ir estetika."

Įprasta ir pamiršta

Dainininkė sakė, kad artimųjų nuomonės, prieš ryždamasi darytis visą gyvenimą ant kūno nešiojamą piešinį, neklausė. "Buvau tokio amžiaus, kai į tėvų, kitų artimųjų nuomonę neatsižvelgiama. Jaunas žmogus viską pats žino geriausiai", - juokėsi Atlanta. Priekaištų iš mamos ji neišgirdo, bet ir girti išsitatuiravusios dukros gimdytoja nepuolė. Dainininkė sakė, kad pirmaisiais mėnesiais ir metais savo jūros arkliuku ji labai didžiavosi ir grožėjosi, stengėsi avėti batelius, kurie paryškintų tatuiruotės grožį. 

"Dabar jau esu apie ją pamiršusi. Tai tapo taip įprasta ir tik kiti kartais ją pastebėję pagiria", - tikino E.Puidokaitė.

Neseniai Atlanta susipažino su vienu Olandijos dainininku, kurio visas kūnas ir net galva nukloti tatuiruotėmis. "Atrodo efektingai, bet čia jau reikia būti tikram aistruoliui, kad taip pasielgtum", - nusijuokė mergina. Jeigu po 10 ar 20 metų jai kiltų noras panaikinti tatuiruotę, Atlanta taip ir padarytų. "Žinau, kad lazeriu nedidukes tatuiruotes galima nesunkiai pašalinti. Manoji kaip tik tokia ir yra - nedidelė", - sakė dainininkė.

Jeigu dukrelė užaugusi sumanytų pasekti mamos pėdomis ir paženklinti savo kūną piešinėliu, Atlanta jos nestabdytų, tačiau ir neskatintų. "Suaugęs žmogus gali spręsti pats, bet aš labai tikiuosi, kad jai taip nenutiks", - nusijuokė pašnekovė.

Tatuiruotė iš nuobodulio

Atlikėjo Stano petį ženklinančios tatuiruotės istorija išties intriguojanti. Gana griežtas tokio pobūdžio kūno puošybos priešininkas ją pasidarė... iš nuobodulio. "Per pirmąjį realybės šou "Akvariumas", kuriame dalyvavau, buvome izoliuoti nuo visuomenės, tačiau ta visuomenė nuolat stovėdavo už langų ir mus stebėdavo. Tai daugelį mūsų - dalyvių - privesdavo iki tam tikros beprotybės ribos, - ironiškai pasakojo Stano. - Vieną dieną organizatoriai atvedė tatuiruočių meistrą, kuris pasiūlė "Akvariumo" dalyviams pasidaryti "tatoo". Kadangi mano galva buvo tarsi rūke - sutikau. Buvo labai nuobodu, nutariau pasilinksminti." 

Stano tikino, kad ir tada, ir iki šiol jis skeptiškai žvelgia į tokią kūno puošybą. "Tai ne itin skoningas būdas išreikšti savo pasaulėžiūrą. Nebent įamžinti nemirtingą meilę ar ką nors panašaus. Tačiau iš esmės tatuiruotės nepatinka. Nei man jos reikėjo, nei dabar reikia. Gerai, kad pats jos nematau, tai ir nesinervinu", - prisipažino atlikėjas.

Iki šiol Stano tėvai net nežino, kad jų atžala savo kūną papuošė ilgaamžiu piešiniu - atlikėjas jiems savo tatuiruotės tiesiog nerodė. "Tiesą sakant, man nelabai svarbu, ką apie tai pasakys kiti. Pats sau esu pasakęs, kad tatuiruotė buvo klaida. Bet tokia klaida netrukdo gyventi. Vienintelis geras dalykas, kad nepasidariau jos ant rankos ar kitoje vietoje, kur ją pats nuolat matyčiau", - nusijuokė vyras.

Nesidomėjo Stano ir galimybe nepageidaujamą tatuiruotę panaikinti. "Galima į visa tai žvelgti filosofiškai: tegu lieka visam gyvenimui prisiminimas, kad kadaise esu padaręs klaidą. Dabar kentėsiu ir vaikščiosiu pažymėtas", - šmaikštavo pašnekovas. Jeigu ateityje jo vaikas užsinorėtų pasiženklinti savo kūną tatuiruote, Stano patikino, kad nedraustų to daryti, tačiau paaiškintų visas pasekmes, kurios laukia žengus tokį žingsnį. "Nemanau, kad verta ką nors drausti, bet paaiškinti ir pasikalbėti visada verta", - įsitikinęs jis.

Tėtis pyko

Dainininkė Ingrida Kazlauskaitė apie tatuiruotę svajojo nuo 18 metų. "Labai norėjau kokio nors gražaus piešinuko ant kūno, bet mama vis atkalbinėdavo. Prašydavo dar palaukti, nepulti stačia galva ir pamąstyti. Taip ilgai brendau brendau ir pagaliau pribrendau", - sakė dainuojančios šeimos atžala. Jau studijuodama aukštojoje mokykloje Kaune I.Kazlauskaitė sutiko kurso draugą, kuris labai gražiai piešė ir darė tatuiruotes.

"Jis dažnai rodydavo savo kurtus darbus, katalogus, nuotraukas. Tai galutinai mane suviliojo. Ant mano dešinės kojos, virš čiurnos kauliuko, jis ištatuiravo paties sukurtą ženklą. Jo reikšmės aš nežinau, bet piešinys panašus į mano zodiako ženklą - Ožiaragį", - pasakojo mergina. Ingrida prisipažino, kad išgirdęs apie tatuiruotę tėtis Petras Kazlauskas labai pyko, nesiteikė jos net apžiūrėti. "Taip, jis labai prieštaravo, bet man jau buvo 22 metai, tai tėtis nelabai galėjo ką nors drausti", - juokėsi Ingrida.

Atbaidė skausmas

Ingridos piešinėlis nespalvotas. Ji prisipažino, kad po pirmosios tatuiruotės buvo kilęs noras pasidaryti dar vieną. "Bet sustabdžiau save. Manau, kad saikingumas yra sveikintinas. Norėjau po plaukais ant sprando išsitatuiruoti mažą spalvotą drugelį. Kita vertus, tatuiruojant tikrai labai skauda, todėl dar ir tai atbaido", - tikino pašnekovė.

Per seansą salone ji gerokai prisikamavo - skausmą malšino mėtiniais saldainiais, jautė nuolatinį deginimą, svaigo galva. "Labai sunkiai ištveriu skausmą, todėl tikrai kankinausi, kol man darė tatuiruotę. Teko daryti pertraukas, kad atsigaučiau", - pasakojo mergina.

Ji pasidomėjo ir galimybe tatuiruotę panaikinti. Prisipažino, kad vieną dieną gali kilti toks noras, nors dabar jai piešinukas ant kojos gyventi ir koncertuoti netrukdo. "Gal vieną dieną, kai turėsiu kūdikėlį, sumanysiu, kad noriu būti mamytė be tatuiruotės. Va, tada ir bus galima tai padaryti", - prisipažino Ingrida.

Jeigu jos būsimas vaikas užaugęs panorėtų papuošti savo kūną ilgalaikiu piešiniu, I.Kazlauskaitė sakė, jog elgtųsi taip pat, kaip jos mama - paprašytų palaukti, gerai pagalvoti ir tik įsitikinus, kad tikrai labai nori, darytis tatuiruotę. "Tam reikia subręsti - kad iš savo kūno nepadarytum šiukšlių dėžės ar kaukolių žemėlapio", - tikino mergina.

Sąmoningas pasirinkimas

"Žasas" Marijus Berenis-Tru Sabaka pirmąją tatuiruotę ant peties pasidarė prieš 15 metų, kartu su kitais ŽAS grupės nariais. "Tada tai buvo didelė naujovė ir egzotika. Visi "žasai" išsitatuiravome keltų raštų motyvus. Manau, mums buvo nesvarbu, ką pavaizduoti, svarbus buvo pats faktas ir naujas potyris", - pasakojo Tru Sabaka. Jis tikino, kad, vos pasidaręs pirmąją, iš karto užsinorėjo dar vienos tatuiruotės, tačiau norą užgniaužė ir išlaukė gana ilgai.

"Dėsningai ir sąmoningai tatuiruotis pradėjau prieš kokius trejus metus. Pauzė buvo tikrai ilga. Kai antrą kartą atėjau į tatuiruočių saloną, meistras pasijuokė, kad tikrai ilgai tvardžiausi", - pasakojo Marijus. Per keletą seansų ilgalaikiai piešiniai atsirado ant vyruko nugaros, kairės rankos dilbio, abiejų kojų, o prieš porą mėnesių buvo baigta tatuiruoti dešinė ranka nuo peties iki alkūnės. Dar vieną nedidelę tatuiruotę jis turi ant riešo, o planuojama ir dešinės rankos dilbio puošyba. Iš viso Tru Sabaka suskaičiavo septynias jo kūną dengiančias didesnes ir mažesnes tatuiruotes.

"Žinote, kuo skiriasi tatuiruotas žmogus nuo netatuiruoto? Mums, tatuiruotiems, visiškai nusispjauti, kad jūs neturite tatuiruočių", - nusišaipė "žasas".

Leido kitas vyras

Sceninio Petro ir Livetos Kazlauskų šeimos dueto gražioji pusė Liveta prisipažino, kad apie estetišką piešinėlį ant kūno svajojo nuo vaikystės. Ją įkvėpė vizitai pas giminaičius, kurie dirbo Rusijos Nikulino cirke. Šie Livetos šeimynykščiai kūnus buvo papuošę gražiomis tatuiruotėmis. 

"Mano tatuiruotės istorija tikrai linksma. Dalyvavau televizijos projekte "Keičiu žmoną". Mano "vyras" - ne Petras, o tas iš projekto - kartą manęs paklausė: "Ar jums patinka tatuiruotės?" Atsakiau, kad labai patinka, bet sutuoktinis neleidžia jų darytis. O jis man sako: "Šiuo metu aš esu jūsų vyras ir aš jums leidžiu." Va taip ir pasidariau", - kikeno Liveta.

Tatuiruočių salone meistras ilgai kamavosi, rinko tinkamą piešinį, bet nė vienas Livetai nepatiko. Moteris nutarė, kad likimo jai neskirta turėti tatuiruotę, tačiau meistras per naktį specialiai jai sukūrė piešinį, kuris L.Kazlauskienei patiko. Taip ant moters peties atsirado stilizuota širdis, kurią vainikuoja karūna ir vijoklių lapeliai.

Teisėtas sutuoktinis P.Kazlauskas dėl tokios žmonos kūno puošybos laimingas nebuvo. "Jis labai supyko. Nesikalbėjo. Visaip reiškė protestą, nes juk prieš tai kategoriškai prieštaravo", - šelmiškai prisiminė dainininkė. Liveta prisipažino, kad tatuiruotė jai suteikė sparnus ir laisvės pojūtį. "Verta buvo kęsti tą skausmą ir vyro pyktį. Pasidariusi tatuiruotę įgijau pasitikėjimo, tapau laisvesnė ir sugebanti apginti savo mintis ir idėjas. Ji mane išlaisvino", - užsidegusi tikino Liveta.

Senesnės nei uolų piešiniai

Vienas garsiausių Lietuvos tatuiruočių meistrų, sukūręs didelio atgarsio sulaukusią dailininko Jano Matejkos epinio paveikslo "Žalgirio mūšis" kopiją ant dviejų baikerių - Lenciūgo ir Mažylio - nugarų, Ramūnas Bobelis LŽ sakė, kad tatuiruočių menas atsirado, ko gero, seniau nei pirmieji urvinių žmonių piešiniai ant uolų.

"Šiais laikais vyrų ir moterų tatuiruotės šiek tiek skiriasi. Paprastai moterys ant kūno piešia švelnesnius ženklus, vyrai renkasi kiek agresyvesnes tatuiruotes. Moterų tatuiruotės paprastai būna mažesnės ir intymesnėse vietose. Vyrai labiau linkę savo kūno puošybą demonstruoti viešai", - sakė meistras.

Pasak R.Bobelio, jo klientų amžius labai skirtingas. Neretai pirmąją tatuiruotę ryžtasi darytis 40 ir daugiau metų sulaukę žmonės, puošti savo kūną piešiniais tikrai nebūdinga vien jaunimui. "Manau, kad tai slypi žmogaus genuose. Tatuiruotės skaičiuoja daugelį tūkstančių metų. Dar neaišku, ar žmonės pirmiau pradėjo piešti ant uolų, ar ant savo kūno", - šyptelėjo Ramūnas.

Jis šiuo menu susidomėjo 1992 metais. Nusijuokė, kad tuomet viskas buvo draudžiama, todėl imtis tatuiravimo jam buvo iššūkis. Per ilgametę karjerą jam teko ištatuiruoti visą žmogaus kūną - nuo galvos iki kojų. Vis dėlto garsiausias R.Bobelio darbas - jau minėtas J.Matejkos paveikslas "Žalgirio mūšis".

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"