Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Tarp garsenybių - pulkas sparnuočių

 

Žmogus neturi sparnų, bet malonu bent būti vadinamam paukščiu. Todėl galima sakyti, kad tiems, kurių pavardės - kaip paukščių vardai, pasisekė. Tarp jų - nemažai žinomų žmonių.

Šiandien, kovo 10-ąją, minima 40 paukščių diena. Ji simbolizuoja, kad į Lietuvą grįžta žiemoti išskridę čiulbuonėliai. Pavasario mėnesiai pavadinti paukščių vardais - kovas, balandis. Tokiu metu, kai bunda gamta, dažnas žmogus pradeda jaustis kaip "ant sparnų". Lietuvoje yra daug tokių, kurių pavardės - tiesiog paukščių vardai. Pakalbinę garsesnius, pastebėjome, kad "sparnuotų" pavardžių savininkai turi puikų humoro jausmą, smagiai iš savęs pasišaipo, domisi paukščiais ir tokias bei panašias pavardes turinčiais žmonėmis.

"Pjovė gaidį balana"

Klaipėdos dramos teatro aktorė Elena Gaigalaitė nuoširdžiai patikino, kad labai didžiuojasi savo pavarde. "Jaunystėje niekada nesidomėjau pavardės kilme. Tik kai ištekėjau už režisieriaus Povilo Gaidžio, supratau, kad turime labai gražų derinį - gaidys ir antelė", - šilta šypsena nušvito aktorės akys. Ji prisiminė, kad dar vaikystėje aplinkiniai berniukai ir mergaitės ją erzindavo, pavymui deklamuodami humoristinį eilėraštuką: "Gaigalaitė Elena pjovė gaidį balana." Aktorė nusijuokė: "Juokinga, bet taip ir atsitiko - ištekėjau už Gaidžio."

Ji prisipažino, kad namie yra surinkusi suvenyrų, simbolizuojančių jos ir vyro pavardes. "Gaila, bet antelių ne kažin kiek, daugiau gaidžiukų. Turime keletą gražių šių giedorių figūrėlių", - pasakojo E.Gaigalaitė. Pasak moters, jaunystės laikais jos pavardė dažnai būdavo iškraipoma - vietoje Gaigalaitės buvo vadinama Geigalaite. "Sovietiniais laikais nelabai buvo paisoma taisyklingos pavardžių rašybos, todėl neretai virsdavau Geigalaite. Vėliau viskas susitvarkė ir mano pavardės daugiau nebekraipė", - prisiminė aktorė.

Kaip tikra antelė, moteris dievina vandenį. "Labai mėgstu vandenį - plaukimas man yra didžiausias malonumas. Ežerai, jūra - mano stichija. Būdavo, važiuodama į gastroles su teatru pamatau pro langą ežerą, atrodo, šokčiau stačia galva ir plaukčiau", - juokėsi E.Gaigalaitė. Jai niekada nebuvo kilusi mintis keisti pavardę. "Man graži mano pavardė, jos skambesys - Gaigalas, Gaigalaitė. Tai labai gražus vandens paukštis, didžiuojuosi turėdama tokią pavardę. Kai nuvažiuoju į Palangą, visada stebiu, kaip Rąžės upelėje plaukioja daug gražių antelių", - patikino aktorė. Ji juokėsi, kad visą profesinį gyvenimą yra apsupta kolegų paukštiškomis pavardėmis. "Seniai pažįstu Juliją Sakalaitę, Vytautą Paukštę, Rimgaudą Karvelį, Gražiną Balandytę, Gintarą Varną, Reginą Varnaitę - labai daug gražių paukščių aplinkui mane", - šypsojosi E.Gaigalaitė. Ji patikino, kad mielai kitame gyvenime atgimtų raibąja antele.

Kakariekuoja iš paskos

Klaipėdos dramos teatro meno vadovas ir režisierius Povilas Gaidys kilęs iš Kupiškio rajone esančio Subačiaus miestelio, kuriame pavardė Gaidys buvo gana dažna. "Tačiau gyvenu mieste, gaidžių ir vištų nelaikau, todėl apie gaidį galiu pasakyti tik tiek, kad jis yra savotiškas paukštis. Man patinka", - šmaikštavo garsus režisierius. Vyrui imponuoja, kad gaidžiai žadina žmones giedodami, dažnai yra peštukai, šeimyniški, nes turi visą būrį vištų, o dar spalvingi. "Gaidys gražiai gieda, turi savotiško pasipūtimo, yra vadovas. Mano charakteris tik iš dalies gaidiškas - nesu peštukas, gal kartais truputį užsiplieskiu, bet nelabai dažnai. Ir nesu mergišius, neturiu "vištų pulko". Gal tik lyderio, vadovo charakteris iš viso gaidiškumo man yra būdingas", - juokėsi P.Gaidys.

Klaipėdos dramos teatre esančiame jo kabinete puikuojasi keletas gaidžio simbolių. "Turiu vieno dailininko dovanotą gaidį plasnojančiais sparnais, teatro kolektyvas taip pat yra dovanojęs šio paukščio atvaizdą, turiu ir vieną kinišką gaidį, paspaudus slaptą mygtuką, jis pradeda giedoti", - vardijo režisierius.

Ir vaikystėje, ir net iki šiol P.Gaidys vis išgirsta šelmiškų replikų dėl savo pavardės. Vaikystėje vaikai jį vis erzindavo kakariekuodami ir prašydami pagiedoti. "Juokingiausia, kad ir dabar dar vis girdžiu "kakarieku" sau iš paskos, nors esu jau garbaus amžiaus, - juokėsi režisierius. - Gyvenu netoli mokyklos, ir kai kurie vaikinukai mane pažįsta. Kai rytais einu į darbą, jie vis pagieda man pavymui."

Anot P.Gaidžio, mokydamasis mokykloje jis susidūrė su komiška situacija, kai buvo pasodintas į vieną suolą su bendraklasiu, kurio pavardė buvo Vėžys. "Taip ir sėdėjom vienam suole - Gaidys ir Vėžys. Visiems buvo labai juokinga. O mūsų teatre taip pat gausu "paukščių": mano žmona Gaigalaitė, Vytautas Paukštė, jo žmona Julija Sakalaitė, buvo Rimgaudas Karvelis. Sparnuočių čia - apsčiai", - patikino P.Gaidys.

Sparnuotas šeiminis scenos duetas - režisierius P.Gaidys ir jo žmona, aktorė E.Gaigalaitė. / Portalo Varena.lt nuotrauka

 

Išmintingas ir ištikimas

Dailininkas karikatūristas Jonas Varnas yra gamtos mėgėjas, domisi ornitologija. Kaip žinia, paukščiams medžiai yra kaip žmonėms namai. Įdomus sutapimas, kad dabar gyvenantis Pušų gatvėje Vilniuje menininkas kadaise gimė Papušinyje, Šiluvos valsčiuje. Savo kieme jis turi savotišką statinį, kurį galima vadinti varnalizdžiu. Ten dailininkas mėgsta leisti laiką. Turi ir varnų kolekciją, kurią laiko garaže, nes niekur kitur ji netilptų. Tai įvairaus dydžio ir medžiagos - keramikos, metalo, medžio ir kitokios - figūrėlės. Nors vietos rinkiniui jau mažoka, J.Varnas, pamatęs ką nors įdomesnio, vis vien nusiperka. O dar gauna dovanų.

Dailininkas, klausiamas, kaip šiuo metu gyvena jo, tai yra varnų, giminė, šypsojosi: "Saulės spinduliuose maudosi. Varnos jau tupi ant kiaušinių." J.Varnas teigė, kad jo prigimtis ornitologinė, todėl jis domisi paukščiais. Žinių randa įvairiuose vadovėliuose ir žinynuose. "Žinau, kas, kada, kur ir kaip peri", - sakė pašnekovas. Dailininkas ne tik stebi paukščių gyvenimą, bet ir jais rūpinasi - yra prikėlęs inkilų varnėnams ir kitiems sparnuočiams.

Vyras pasakojo apie varnų būdą. Sakė, kad šis paukštis yra protingas, išmintingas, ilgaamžis. Varnas yra vienišius. O kai susiranda porą, būna ištikimas.

J.Varnas sakė, kad iš jo pavardės buvo šaipomasi tik vaikystėje ir paauglystėje. "Tačiau užvažiuodavau per sprandą, ir būdavo ramu", - su šypsena prisiminė pašnekovas. J.Varnas pažįsta ir kitų žmonių, turinčių paukščių pavardes, su jais bendrauja, tai Tilvikas, Genys. Su šiais vyrais jis turi bendrą pomėgį - medžioklę.

Dailininkui žinomas posakis: "Kaip ant sparnų." J.Varnas prisipažino, kad sapnuose kartais skraido. Anksčiau - dažniau, bet pastarąjį kartą sapne sklandė prieš keletą dienų. Klausiamas, jei egzistuotų reinkarnacija, ar norėtų kitame gyvenime būti paukštis, menininkas teigė, kad mielai būtų varnas.

Gyvenimas - vanago skrydis

Garsus lenktynininkas Benediktas Vanagas savo "plėšria" pavarde labai didžiuojasi. "Vanagas yra plėšrus paukštis. Tai ne pats blogiausias dalykas, kuris man galėjo nutikti", - nusijuokė vyras. Jo nuomone, plėšrūnai gyvenime nuveikia daug gerų dalykų. Lenktynininkas prisipažino, kad tarp jo draugų yra daug tokių, kurie taip pat turi paukštiškas pavardes. "Esu apsuptas visokių Strazdų, Varnų, Šarkų - turiu tikrai daug pažįstamų, kurie palaiko man kompaniją tarp sparnuočių", - nusijuokė jis.

Vaikystėje B.Vanago dėl skambios pavardės bendraamžiai erzinti nedrįso. Benediktas pasakojo, kad buvo augus vaikas, gerokai didesnis už to paties amžiaus berniukus ir mergaites, todėl prasivardžiuoti vaikai nedrįsdavo - bijodavo gauti į kailį. "Tačiau yra kitas paradoksas - draugai ir pažįstami, kalbėdami apie mane tarpusavyje, niekada nevadina vardu, tik pavarde. Manau, tai visai smagus dalykas", - patikino B.Vanagas.

Lenktynininkas nusijuokė klausiamas, ar jo pavardė turi įtakos charakteriui: "Manau, esu gerasis vanagas. Stengiuosi visiems daryti kuo daugiau gero, bet, reikia prisipažinti, kartais kitiems primetu savo nuomonę. Tačiau taip darydamas visada tikiu, kad tai yra geriausias sprendimas", - šyptelėjo Benediktas. Anot lenktynininko, kaip ir paukščiui, kurio pavardę jis turi, jam būdingas gyvenimo skrydis. "Mano gyvenimas - vienas ištisinis skrydis. Kartais skraidau labai aukštai, kartais sklendžiu palei žemę, tačiau, vienu ar kitu atveju, skrendu", - nusijuokė B.Vanagas.

Jis patikino, kad niekada gyvenime nėra svarstęs galimybės pasikeisti pavardės. "Aš ja labai didžiuojuosi. Tai skambi, graži pavardė, man ji labai patinka", - užtikrintai tvirtino garsus lenktynininkas. Jeigu vyrui kas nors pažadėtų antrąjį gyvenimą, jame jis tikrai norėtų atgimti išdidžiu paukščiu vanagu.

Lenktynininko B.Vanago gyvenimas - it paukščio skrydis. / LŽ archyvo nuotrauka

 

Paštininkai

Aktorius Rimgaudas Karvelis domėjosi paukštiškų pavardžių kilme, yra girdėjęs, kad nemažai skrajūnais pavadintų žmonių kilę iš Biržų krašto. Pats R.Karvelis gimė Kaune, o apie ankstesnes kartas jis nežino. Tačiau gali papasakoti apie sparnuočių pavardes turinčius teatralus. Jam ir kolegoms tai yra tema papokštauti. Apie tai LŽ pasakojo ir kiti teatro žmonės. R.Karvelis sakė, kad savo pavardę simbolizuojančių daiktų nerenka, bet yra fotografavęs paukščių pavardes turinčius kolegas.

Aktorius neprisimena, kad kada nors kas nors būtų pokštavęs dėl jo pavardės, niekas nesišaipė net vaikystėje. Klausiamas, ar gyvenimo būdas atitinka "sparnuotą" pavardę, R.Karvelis teigė: "Pačiam pasakyti sunku. Tačiau jaunystėje vienoje vietoje netupėdavau, sportuodavau - žaisdavau futbolą ir krepšinį. Kai būdavau sporto aikštėje, apie mane sakydavo: "Va, kaip skrenda karvelis." Gyvenimu "kaip ant sparnų" jis pavadintų jaunystės laikotarpį, kai daug vaidino teatre ir filmavosi. Kadaise R.Karvelis su teatralu Vytautu Paukšte studijavo viename kurse, vienas bičiulių buvo ir šviesaus atminimo aktorius bei poetas Kęstutis Genys.

Aktorius ne tik domisi paukščiais, kurių pavardę turi, ar iš šalies juos stebi. Kai namie prisirenka duonos likučių, trupinius jis sudeda į maišelį ir eina laukan lesinti karvelių. "Prie Jaunimo teatro yra skveras, ten jų būna labai daug, - teigė teatralas. - Pabarstau jiems trupinių. Į skverą ateina daug žmonių lesinti paukščių." Vieta patogi, nes aktoriui netoli pėdinti iki teatro.

"Kiek girdėjau apie karvelius, jie buvo pašto paukščiai, skraidindavo laiškus, - pasakojo pašnekovas. - Ir dabar dresuoti karveliai, kai juos paleidžia skristi, randa kelią atgal." R.Karvelis mano, kad paukščiu būti geriau negu, tarkime, vilku, todėl, jei egzistuotų reinkarnacija, norėtų gyventi kaip skrajūnas.

Aktorius nežino, ar karveliai nuo balandžių kuo nors skiriasi. O šias pavardes turintys aktoriai skiriasi amžiumi, teatrine patirtimi, bet yra vaidinę vienoje scenoje. "Saulių Balandį gerai pažįstu. Esame kartu vaidinę Akademinio teatro spektaklyje "Paskendusi vasara", - pasakojo R.Karvelis. - O su kauniete aktore Gražina Balandyte drauge filmavomės."

Aktorius R.Karvelis mėgsta lesinti paukščius./LŽ archyvo nuotrauka

 

Gausus būrys "skraidūnų"

Režisierius Gintaras Varnas neabejingas sparnuočiams - domisi ornitologija. Jis su bendraminčiais įkūrė judėjimą "Už gamtą". "Esu ornitologas nuo vaikystės, turėjau tapti ne režisieriumi, bet biologu", - yra prisipažinęs G.Varnas, kuriam gamta rūpi ne mažiau negu teatras. Paukščius jis ne tik stebi, bet ir žieduoja. Iš "čirškučių giminės" yra žinoma stilistė Lina Žvirblytė. Tarsi pateisindama pavardę ji yra smalsi ir vietoje nenustygstanti kūrėja.

Režisierius ir aktorius Uždavinys yra iš retesniųjų, mat jo ne pavardė, bet vardas - Sakalas. Į Europarlamentą "sparnus pakėlė ir išskrido" politikas Aloyzas Sakalas. Jam iš tiesų dažnai tenka skraidyti tarp gimtinės ir vietų, kuriose darbuojasi pastaruosius ketverius metus. Išdidaus paukščio Gaidžio pavardę turi ir visuomenės rinkos tyrimų bendrovės "Vilmorus" direktorius. Vladas Gaidys yra sakęs, kad tokios savybės kaip pasipūtimas ir kovingumas jam nebūdingos. Socialinių mokslų daktaras žino, kad bendrapavardžių lietuvių yra išsibarstę po platųjį pasaulį.

Paukščio pavardę turi Paulius Kovas - vadybininkas, lektorius, buriuotojas. Po burėmis "skraidyti" jūromis ir vandenynais vyrui ji tikrai tinka. Po ilgų kelionių, kaip ir paukščiai, kiekvieną kartą jis su ilgesiu grįžta gimtinėn. Vienas garsiausių Vanagų - Povilas. Nuo vaikystės pačiūžomis jis skrieja per ledą, o po visą pasaulį skraido garsindamas Lietuvos vardą.

 

Sparnuočiai grįžta gimtinėn

Nuo senovės šią dieną buvo švenčiamas paukščių parskridimas. 40 paukščių diena vadinama todėl, kad apytikriai tiek paukščių rūšių iš Lietuvos išskrenda žiemoti į svetimus kraštus, o pavasarį grįžta į gimtinę. Senoliai tikėjo, kad jei šią dieną pašąla, šalnos laikysis dar 40 parų. Šeimininkėms būdavo patariama iškepti 40 bandelių, kad vasarą javai gerai derėtų. Kai kur, ypač Žemaitijoje, manyta, kad šią dieną reikia praleisti "savam lizde", tai yra su savo šeima. Tikėta, kad kur nors toliau išvažiavęs iš namų gali užsitraukti bėdų, nesutarti su saviškiais ir kaimynais.

Pagal Day.lt

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"