Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

T.Cruise'as - scientologijos pranašas

 
2008 08 09 0:00
T.Cruise'as noriai įsitraukė į scientologų veiklą.<br>AFP/Scanpix nuotrauka
T.Cruise'as noriai įsitraukė į scientologų veiklą.
AFP/Scanpix nuotrauka

Andrew Mortonas dvejus metus rinko faktus apie didžiąją Holivudo žvaigždę Tomą Cruise'ą, kalbėjosi su dešimtimis scientologijos atsisakiusių žmonių, privačiais detektyvais ir buvusiais garsaus aktoriaus draugais, mokytojais, kino kolegomis. Rezultatas - dviveidžio žmogaus portretas.

Praėjusią savaitę hollywood.com pranešė, kad T.Cruise'as yra minimas 250 mln. dolerių ieškinyje, kurį Scientologijos bažnyčiai iškėlė buvęs narys. Jis kaltina šio tikėjimo lyderius įžeidinėjimu. T.Cruise'as yra svarbus šios bažnyčios narys. Aktorius laikomas antru asmeniu po scientologų vadovo Davido Miscavige'o. Dėl to žvaigždė minimas byloje, kurią iškėlė Floridos teismas, gavęs buvusio tos bažnyčios nario Peterio Letterese'o ieškinį. Pasaulio dėmesio centre vėl atsidūrė garsus aktorius ir Scientologijos bažnyčia.

Atsisakė bendrauti.

A.Mortono parašyta T.Cruise'o biografija pasirodė šių metų pradžioje. Ji buvo išleista JAV ir Vokietijoje, bet ne Didžiojoje Britanijoje, autoriaus tėvynėje. Britų leidėjai pabūgo griežtų įstatymų už šmeižtą, nes scientologai, kuriems knygoje skirta daug vietos, mėgsta bylinėtis.

A.Mortonas pagarsėjo pikantiška knyga "Diana: jos tikroji istorija", kuri 1992 metais sukrėtė karališkuosius rūmus ir tapo itin populiari. Tuomet įdomių savo gyvenimo faktų autoriui atsiuntė pati princesė. Prieš sėsdamas rašyti apie T.Cruise'ą A.Mortonas norėjo pabendrauti ir su aktoriumi, tačiau šis atsisakė. Todėl rašytojas dvejus metus rinko faktus iš kitų šaltinių. A.Mortonas teigia, kad vieni T.Cruise'ą mato nuolat spindulingai besišypsantį, kiti pažįsta kaip niūrų žmogų, panirusį į paslaptingas scientologijos gelmes. Jose mielas vaikinas virsta fanatišku misionieriumi, įtikėjusiu savo tikėjimo tiesa ir trokštančiu gelbėti pasaulį.

Sektos reklamos veidas

T.Cruise'as ilgai nenorėjo prisipažinti priklausąs Scientologijos bažnyčiai, bet po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroristų išpuolių staiga virto jos pranašu ir reklamos veidu. Jis ne tik pasiekė antrą pagal svarbą nušvitimo pakopą, bet ir, kaip rašo A.Mortonas, "faktiškai tapo neformaliu antruoju organizacijos asmeniu, dalyvaujančiu planuojant veiksmus ir rengiant strategiją".

Vienas scientologų strateginių žingsnių buvo ir aktoriaus vaidmuo filme "Valkirija", kuriame T.Cruise'as įkūnija vokiečių karininką grafą Clausą von Stauffenbergą, surengusį pasikėsinimą į Adolfą Hitlerį, nors iš pradžių tam vaidmeniui norėta kviesti vokietį Thomasą Kretschmanną.

Natūraliai kyla klausimai: kodėl iš šimtų T.Cruise'ui siūlomų scenarijų jis pasirinko būtent šį filmą, kodėl Holivudui staiga parūpo istorija, nelabai įdomi net patiems vokiečiams, ir kas paskatino didžiulio populiarumo sulaukusių juostų ("Neįmanoma misija") prodiuserę Paulą Wagner kurti filmą, kuris tikrai neduos didelio pelno?

A.Mortonas mano, kad taip T.Cruise'as siekė pakelti scientologijos prestižą Vokietijoje ir suvilioti kelis "lengvatikius intelektualus", nes Europoje, ne taip kaip JAV, nėra daug šios sektos narių. Todėl

2007-ųjų balandį jos būstinėje "Auksinė bazė" Hemeto mieste, netoli Los Andželo, ir buvo nutarta pamėginti sustiprinti savo įtaką Senajame žemyne. Sektos vadas D.Miscavige'as vokiečių scientologui Christianui Markertui prasitarė, jog "tokios žvaigždės kaip Cruise'as ir Travolta bus panaudotos kaip smūginė organizacijos jėga Europoje". Mat ten trūksta "šviežios mėsos" - taip kartą sektos įkūrėjas L.Ronas Hubbardas pavadino naujus garsius narius.

Scientologai nori plėsti savo įtaką Vokietijoje, kurioje šiai bažnyčiai priklauso vos 5000-6000 žmonių, nors jie tvirtina ten turintys net 30 tūkst. bendraminčių. Nuo paskutinio praėjusio amžiaus dešimtmečio Vokietijoje sektos narių vis mažėja - dabar šalyje aktyviai scientologiją propaguoja 3000 asmenų. Be to, Vokietijos vidaus reikalų ministras nori uždrausti scientologų veiklą valstybėje, nes "organizacijos tikslai prieštarauja Konstitucijai, ji dirba represiniais metodais ir siekia palaužti žmonių valią". Kadangi Vokietijoje sudėtinga teisiškai uždrausti scientologų veiklą, nutarta pradėti tirti šios organizacijos veiklą. Jei įrodymų pakaktų, Vidaus reikalų ministerija galėtų uždrausti sektą nesikreipdama į Konstitucinį Teismą.

Kodėl scientologija pavojinga?

Todėl, buvusio organizacijos nario Norbero J.Potthoffo nuomone, kad siekiama pakeisti pripažintas vertybes. Žmogus, kai jo "smegenys nuolat plaunamos", įsitikina esąs visagalis, tampa pavojingas ir nekontroliuojamas, tikslingai ir visomis priemonėmis ima siekti valdžios.

Scientologai - antidemokratinė sekta, trokštanti užvaldyti ekonomiką, politiką ir visuomenę, turinti savą valdymo struktūrą, kad diktatoriškai kontroliuotų pasaulį. "Pirmiausia ieškoma sąjungininkų tarp politikų, nesvarbu, ar jie nacionalinio, ar vietos lygmens, ir stengiamasi patraukti įtakingus asmenis", - teigia buvęs Tarptautinės scientologų organizacijos prezidentas Heberis C.Jentzschas.

Scientologai fanatiškai kovoja su psichiatrija. T.Cruise'as ne kartą minėjo, jog psichiatriją apskritai reikėtų "išgyvendinti". Kai

aktorius per televiziją pasipiktino, kad jo kolegė Brooke Shields sirgdama depresija vartojo vaistus, JAV sveikatos organizacijos ėmė protestuoti, nes, anot jų, "ponas Cruise'as elgiasi neatsakingai, siekdamas dvasiškai ar psichiškai sergantiems žmonėms neleisti gydytis", o laikraštis "The New York Times" parašė: "Tokie T.Cruise'o pareiškimai pavojingi ir neatsakingi... Jam derėtų toliau rūpintis, kaip gelbėti pasaulį nuo kosmoso ateivių, ir leisti depresija sergančioms moterims pačioms spręsti, ką daryti."

Su psichiatrija scientologai kovoja todėl, kad bando įtvirtinti savo monopolį žmonių konsultavimo gyvenimo klausimais srityje. Kai kurie, susidūrę su sektos nariu, net nesupranta, jog pateko į scientologijos pranašo rankas.

Organizacijos tikslas - plėstis

Scientologijos sistema - greičiau savotiška struktūra, o ne religinė bendruomenė. Jos įkūrėjo L.R.Hubbardo šūkis buvo: "Darykite pinigus, darykite daugiau pinigų!" Kiekvienas scientologas, verbuojantis naujus narius, pardavinėjantis knygas, kitus spaudinius ir DVD, vertinamas taškais, pagal kuriuos priimamas į Galingųjų arba Elito klubą. Visuotinis šios organizacijos tikslas - plėstis. Europoje visi sektos nariai yra atskaitingi Europos scientologijos būstinei Kopenhagoje.

Organizaciją palikę žmonės dažniausiai mini vis didėjantį totalitarizmą ir priešiškumą demokratijai. Be to, piktinasi finansiniais vadų reikalavimais. A.Mortonas aprašo tapytojo Michelo Pattinsono atvejį. Menininkas sumokėjo pusę milijono dolerių už "išgydymą" nuo homoseksualumo. Tačiau po "smegenų plovimo", trukusio keletą metų, jis suprato vis dar esąs homoseksualus ir kreipėsi į teismą dėl žalos atlyginimo. Deja, menininkui pritrūko pinigų bylinėtis, ir jis kaltinimus atsiėmė.

Aukščiausias scientologijos pranašų laipsnis - vykdantysis Tetanas ("Operating Thetan" - OT 8). Šią pakopą jau pasiekė J.Travolta. Tačiau jis - mielas žmogus, visiškai netinkamas skelbti naujo tikėjimo tiesų. Tuo metu sumanusis T.Cruise'as jau pasiekė pakopą OT 7. Aktorius gana kibus kaip misionierius, todėl organizacija deda į jį daug vilčių. Per vieną šventę T.Cruise'as net buvo apdovanotas už "didvyriškumą", o sektos vadovas D.Miscavige'as gyrė jį kaip geriausią savo draugą ir labiausiai atsidavusį scientologą. "5000 žmonių 90 valstybių girdi jo, kaip scientologo, žodžius kas valandą. Kiekvieną valandą, kiekvieną minutę žmonės imasi L.R.Hubbardo technologijų, nes žino, kad T.Cruise'as - scientologas", - sakė sektos lyderis. Na, o 2006-ųjų Naujųjų metų naktį D.Miscavige'as paskelbė, esą T.Cruise'o ir Katie Holmes vestuvės, tapusios "šimtmečio santuoka", sudaro "didelę galimybę visą pasaulį atversti į scientologiją".

Reikėjo naujos šeimos

Thomas Cruise'as, Mapotheris IV, gimė 1962 metų liepos 3 dieną Niujorko valstijoje vargingoje šeimoje. Jo tėvas Thomas III, airių kilmės elektros inžinierius, buvo tikras šeimos tironas. T.Cruise'as sakė, kad "jis - žmogus, kuris tave mušdavo, jei tik kas nors nepasisekdavo". Todėl Thomas labai norėjo ištrūkti iš šeimos ir išgarsėti. Jam puikiai sekėsi. Devintąjį dešimtmetį jis dar buvo vargšas, neišgalėjęs nusipirkti autobuso bilieto iš Niudžersio iki aktorystės mokyklos Manhatane. Tačiau kai ten pateko, greitai susirado 16 metų vyresnę draugę, labai garsią ir uždirbančią 350 tūkst. dolerių per savaitę. Tai buvo dainininkė Cher. Pas ją ir persikėlė gyventi tuomet niekam nežinomas, bet trokštantis išgarsėti Thomas.

Netrukus jis jau maudėsi šlovės spinduliuose. 1986 metais sukurtas filmas apie karo lakūnus "Top Gun" uždirbo 350 mln. dolerių, o 24 metų aktorius, iš Thomo virtęs Tomu, tapo pasauline žvaigžde.

Tačiau A.Mortonas taip ir nerado atsakymo, kodėl jaunas vyras katalikas, net norėjęs būti kunigu, padaręs svaiginamą karjerą, įstojo į visame pasaulyje kritikuojamą sektą. Juo labiau kad devintąjį dešimtmetį scientologija išgyveno krizę. Jos steigėjas L.R.Hubbardas, ilgus metus slapstęsis nuo mokesčių inspekcijos, buvo miręs. Sektai grėsė subyrėjimas, ją paliko būriai narių, atrodė, kad mirus įkūrėjui žlugs ir organizacija. Net 1975 metais scientologu tapęs J.Travolta buvo nusivylęs.

Dustinas Hoffmanas, su kuriuo T.Cruise'as vaidino garsiame filme "Lietaus žmogus", mano, jog "Thomui verkiant reikėjo naujos šeimos". Buvęs Holivudo studijos "Universal" viceprezidentas Peteris Alexanderis, pasiekęs aukščiausią scientologijos pakopą - OT 8, tačiau po dvidešimties metų palikęs organizaciją ir už tai sumokėjęs milijoną dolerių, dabar aiškina: "Į sektą stoja tik dviejų rūšių žmonės: kamuojami asmeninių problemų ir patikėję jos koncepcija."

Ne visos širdies damos pritapo

Pirmą kartą T.Cruise'ui gausiai iliustruotų knygų apie scientologiją įbruko į rankas jo pirmoji žmona Mimi Rogers. 1986 metais ji ir atsiviliojo aktorių į sektą. M.Rogers jau buvo užverbavusi ir buvusį Cher vyrą, dainininką ir politiką Sonny Bono, taip pat aktorę Kirstie Alley. Taip ji užsitikrino materialinį aprūpinimą, nes sektoje mokama už tai, kad atvedi "naujos mėsos".

T.Cruise'o ir M.Rogers santuoka truko vos trejus metus. Skyrybos buvo greitos ir neskausmingos, viską tyliai sutvarkė scientologų advokatai.

Iš pradžių sėkmingai karjeros laiptais kopiantis aktorius slėpė, jog išpažįsta naująjį tikėjimą. 1990 metais scientologų vadai nusprendė,

kad laikas naujoką pririšti tvirčiau. D.Miscavige'as tuomet kalbėjo: "Mums pasisekė užverbuoti svarbiausią visų laikų rekrūtą. Jo pasirodymas visiems laikams pakeis scientologijos veidą", nes nė viena kita sekta taip netrokšta įžymybių kaip Scientologijos bažnyčia, nė viena kita taip atvirai neskelbia, kad garsenybių pavardės padės pritraukti daugiau naujų narių.

L.R.Hubbardas anksti suprato, kaip pelninga pritraukti žvaigždes, todėl dar 1955-aisiais ėmėsi "garsenybių projekto". Devintojo dešimtmečio viduryje paieškos buvo vykdomos visais frontais, nes verkiant reikėjo naujų vardų, kurie padėtų atitraukti dėmesį nuo varganos sektos padėties. Tačiau visuomenė tik 1990 metais sužinojo, kad T.Cruise'as priklauso scientologams - žurnalui "Star" apie tai prasitarė viena sektos narė. Už tai moteriai teko palikti organizaciją. Jai buvo uždrausta palaikyti ryšius su vyru ir trimis vaikais, taip pat scientologais. Nuo tada ji daugiau nebematė savo artimųjų.

Su antrąja žmona Nicole Kidman T.Cruise'as išsiskyrė po karšto barnio 2001 metais. Nors katalikų šeimoje auklėta N.Kidman palankiai vertino scientologus, niekada jiems nepriklausė, todėl kėlė pavojų. Kitos dvi T.Cruise'o širdies damos - Penelope Cruz ir kolumbietė Sofia Vergara, taip pat katalikės, prie scientologų nepritapo. Tik trečioji žmona Katie Holmes, su kuria aktorius prašmatniai susituokė Italijoje, priėmė vyro tikėjimą. Dar prieš vestuves Katie pagimdė T.Cruise'ui pirmąjį vaiką: dukterį Suri (Raudonoji Rožė). "Nedažnai būna, kad kūdikio gimimas sukeltų tokį didelį triukšmą, - šaipėsi Londono "The Guardian". - Anksčiau irgi pasitaikydavo, kai vaiko - pavyzdžiui, Jėzaus Kristaus, Brooklyno Beckhamo - gimimas atkreipdavo visuomenės dėmesį, bet Suri atėjimas į šį pasaulį viršijo visus rekordus."

A.Mortono žiniomis, Katie tėvas išreikalavo, kad būtų pasirašyta vedybų sutartis, pagal kurią jo dukra skyrybų atveju gautų 52 mln. dolerių. Be to, už kiekvienus santuokoje pragyventus metus Katie turėtų būti sumokėta po 3 mln., o 19 mln. dolerių pervesta į fondą T.Cruise'o dukrai ir anūkei.

Populiariausia taktika - bauginimas

Vienas iš sektos neseniai pasitraukusių garsių žmonių - Niujorko valstijos Bufalo mieste gyvenęs vokietis Christianas Markertas - priklausė slaptajai scientologų tarnybai, Ypatingųjų reikalų biurui. Konstitucijos apsaugos tarnybai jis papasakojo apie savo veiklą - "85 šeimų ir asmenų sistemingo bauginimo koordinavimą".

"Kas tylėdavo, būdavo paliekamas ramybėje, o kas imdavo priešiškai kalbėti apie savo buvusią religiją, pajusdavo svilinantį organizacijos pyktį", - rašo A.Mortonas. Metodai visada būdavo tie patys: "Pirmiausia pasitelkiami užfiksuoti asmens prisipažinimai apie seksą, narkotikus ir panašius dalykus - tokie, kurie gali sugriauti žmogaus gyvenimą." Viena šeima, turinti dukrą, buvo šantažuojama visus metus. Moteris du kartus mėgino nusižudyti, trečią kartą jai pavyko. Tačiau sektos tai nesujaudino, nes scientologams "mirtis - nieko ypatinga".

L.R.Hubbardo sūnus Ronaldas DeWolfas, kuris pats ilgą laiką buvo scientologijos auditorius ir klausinėdavo sektos narius apie jų asmeninį gyvenimą, o vėliau pasitraukė iš organizacijos, duodamas interviu žurnalui "Playboy" pasakojo: "Gali visiškai kontroliuoti žmones, jei įrašyta kiekviena jų lytinio gyvenimo ir lytinių fantazijų smulkmenėlė."

Viena vokietė, kuri taip pat pasitraukė iš scientologijos, kai prarado šeimą, buvo ištisas valandas tardoma, kad atsakytų į vieną klausimą: ar ji lytiškai santykiavo su gyvūnais. Toks "valymas" - brangi paslauga: už apklausas visuomet pateikiama solidi sąskaita. Minėta vokietė turėjo sumokėti 14 tūkst. eurų.

Kritikos nepripažįsta

Dar 1966 metais L.R.Hubbardas rašė, kad sektos kritikai - didžiausi nusikaltėliai, todėl kovojant su jais galimos visos negarbingos priemonės: "Dosniai maitinkite spaudą kraugeriškomis istorijomis apie mūsų kritikų lytinius nusikaltimus. Juos būtina apkaltinti, apšmeižti ir sunaikinti."

1971 metais rašytoja Paulette Cooper parašė prieš scientologiją nukreiptą knygą, ir sekta iškėlė jai net 19 teismo bylų. P.Cooper gimė Aušvico koncentracijos stovykloje, tad scientologija jai labai priminė įvykius Vokietijoje. "Jei žmonės ketvirtajame dešimtmetyje būtų netylėję, Hitleris greičiausiai niekada nebūtų atėjęs į valdžią. Kai supratau, ko siekia scientologai, neturėjau kito pasirinkimo", - rašė vokietė. Už tai moteris neišvengė persekiojimų: bjaurų skambučių, puldinėjimų gatvėse, laiškų, kuriuose ji buvo kaltinama lytiškai išnaudojusi dvejų metų vaiką.

Kai išėjo A.Mortono knyga, T.Cruise'as ir jo advokatai taip pat skubiai viską paneigė. Britų laikraštis "The Mail on Sunday" citavo tokius jo advokato Bertramo Fieldso žodžius: "Viskas - tik melas."

Kas yra scientologija

Scientologijos bažnyčią 1954 metais įkūrė Amerikos mokslinės fantastikos autorius L.Ronas Hubbardas (1911-1986). Jo teigimu, žmoniją prieš 75 mln. metų į Žemę atgabeno kosminis valdovas Xenu, sukišo į vulkaną ir susprogdino vandeniline bomba. Mirusiųjų vėlės išsigelbėjo, apsigyveno kelių išgyvenusiųjų kūnuose ir nuo tada tebėra įkalintos jų palikuonyse - dvasinėse būtybėse (tetanuose). Visi norintieji išvaduoti savyje glūdintį "tetaną" privalo išklausyti brangiai kainuojančius kursus (t. y. jiems turi būti "praplautos smegenys"), per kuriuos reguliariai naudojamas tam tikras melo detektorius.

Manoma, kad visame pasaulyje sektai priklauso apie 100 tūkst. žmonių (patys scientologai tvirtina turintys 10 mln. narių). Visi jie privalo paklusti negailestingai kontrolės ir bausmių sistemai. Ši organizacija vadovaujasi griežta hierarchija, kurios aukščiausia valdžia įsikūrusi Los Andžele.

Pagal užsienio spaudą parengė Rima KRUPENKAITĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"