Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Šventinis šurmulys garsenybes ir vargina, ir džiugina

 

Kas patinka labiau - ramybė jaukiuose namuose ar linksma triukšminga aplinka viešoje erdvėje? Kalėdinis laikotarpis gali būti ir smagus, ir sekinantis. Domėjomės, ar žinomiems atlikėjams šventinis šurmulys kelia nuotaiką, ar ją numuša?

Šventės gali būti ir džiugios, ir šiek tiek varginančios. Daug ką reikia nuveikti iki tol, kol per Kūčias ir Kalėdas su artimaisiais sėdame prie stalo. Vieniems žmonėms patinka šis metas, kiti nemėgsta šventinio jaudulio, spindesio ir triukšmo, o kai kurie apskritai nešvenčia Kalėdų. Šia tema kalbėjo žinomas operos solistas Vytautas Juozapaitis, publikos mėgstama dainininkė Vitalija Katunskytė, populiarus atlikėjas Povilas Meškėla, žavioji scenos žvaigždė Vilija Pilibaitytė-Mia.  

Įprastas dalykas

Nemažai žmonių skundžiasi, kad kalėdinis šurmulys juos vargina. Ar žinomas operos solistas Vytautas Juozapaitis tai jaučia? "Esame užgrūdinti švenčių, - šypsojosi dainininkas. - Juk mūsų profesijos žmonėms kiekviena diena yra šventė, jos rengiamos kitiems, mes jose dalyvaujame. Kita vertus, jei nekyli į sceną, eini pas studentus, o tai taip pat yra savotiška šventė. Taigi adrenalinu pasikrauname kasdien. Ir šis laikotarpis mums nėra išskirtinis." Anot pašnekovo, atlikėjams didžiausia šventė būna ramybė ir tyla, kai šalia - patys brangiausi žmonės. 

V.Juozapaitis teigė, kad namie su artimaisiais prie stalo sėda per Kūčias. Kalėdas, ypač antrą jų dieną, ne kartą teko praleisti scenoje. "Šį kartą neteks koncertuoti, bet buvo tokių atvejų, - tvirtino pašnekovas. - Matote, pasirinkau tarnauti, kad kitiems būtų gera, šviesu ir džiaugsminga. Mūsų šeimoje tokių klausimų nekyla, nes visų mūsų panašios muzikinės profesijos. Tai mūsų gyvenimo būdas."

Tačiau Kūčių vakaras skiriamas patiems artimiausiems žmonėms. Namie prie šventinio stalo susirenka nemažas būrys, nes Juozapaičių pora turi tris dukras, du žentus ir tris anūkes. Kaip juokavo V.Juozapaitis, artimųjų daugėja geometrine progresija. Savo šeimas sukūrusios dukros per šias šventes su savo vyrais derina, kurią dieną kieno tėvus lankyti.

Šiais laikais kalėdinės dovanos neretai tampa vartotojų kultūros tradicija. Ar Juozapaičių šeima jomis keičiasi? "Vartotojų tradicija yra tai, kas reklamuojama, brukama parduotuvėse. Manau, kad nuo pat vaikystės kalėdinis laikotarpis asocijuojasi ne tiek su dovana, materialine jos išraiška, kiek su laukimu, paslaptimi ir viltimi, - sakė dainininkas. - Dovana yra gražus ir žaismingas simbolis." V.Juozapaitis juokavo, jog negalima persūdyti ir dovanoti to, kas, tarkime, netelpa po eglute. Svarbiausia - dovanomis rodomas dėmesys ir jausmai. Po Juozapaičių eglute jau savaitės pradžioje buvo prikrauta "paslaptėlių", kurios bus išvyniotos per Kalėdas.  

Kokia eglutė puošia Juozapaičių namus - tikra ar dirbtinė? Dainininkas sakė, kad pastaruosius kelerius metus saugo gamtą. Kieme prie namo auga kelios eglės, per Kalėdas jos sukuria šventišką atmosferą, o namie puošiama dirbtinė.

Gaila tų, kurie nešvenčia

V.Juozapaitis teigė neprisimenąs, kad Kūčių vakarą būtų ne namie ar net toli nuo Lietuvos. Ši savaitė paprastai planuojama taip, kad liktų laiko jaukiai šventei su artimaisiais. Krikščioniškuose kraštuose įprasta kalėdines dienas praleisti su pačiais brangiausiais žmonėmis. Kitas dalykas - Velykos, jas sutuoktiniai Eglė ir Vytautas yra sutikę ir ne Lietuvoje. 

Kalėdų tradicijų laikosi ne visi gyvenantieji Lietuvoje. Ką apie tai mano V.Juozapaitis? "Tai yra krikščioniška šventė, - sakė jis. - Jei žmonės išpažįsta kitą tikėjimą, jie turi daug kitų gražių tradicijų. O jei apskritai yra netikintys ir nešvenčia, manau, yra mažiau laimingi. Todėl man tokių gaila, kad nes jie praranda prasmingą džiaugsmą. Arba galbūt jie randa prasmę kur nors kitur."   

Be ko V.Juozapaitis negalėtų apsieiti per Kalėdas, koks dalykas jam svarbiausias? "Artimų žmonių būrelis aplink stalą, - iškart pasakė pašnekovas. - Ši simbolinė šventė teikia dvasinę ramybę, kurios mums trūksta ir reikia."    

Nėra kur pastatyti automobilio

Publikos mėgstama dainininkė Vitalija Katunskytė pasakojo, kad laikosi tradicijos keistis dovanomis. Jos dedamos po eglute, į puošnius maišus ar kojines - kaip kuriais metais. Vidury savaitės kalbinama dainininkė sakė ką tik grįžusi iš miesto su pirkiniais, skirtais artimiesiems. Kūčių vakarą jie sužinos, kokių dovanų sulaukė per šias šventes. Anksčiau, kai vaikai buvo maži, V.Katunskytė namie statydavo tikrą didelę eglę, dabar - dirbtinę. Tikrą žaliaskarę savo namuose puošia dukra Monika.

"Dabar gyvenu viena, todėl užtenka spindinčios dirbtinės eglutės", - paaiškino V.Katunskytė. Šis šventinis atributas jai - bene svarbiausias. Kalėdų be eglės moteris neįsivaizduoja. Teigia, kad be jos nebūtų šventinės nuotaikos. "Ir be kūčiukų, - pridūrė pašnekovė. - Tai mėgstamiausias mano patiekalas. Pati negaminu, perku, nes yra puikiai juos kepančių šeimininkių."

Dainininkės nedžiugina prasidėjęs didžiulis kalėdinis šurmulys. Pasakojo, kad norėdama apsilankyti Šiaulių turguje apvažiavo jį tris kartus ir vis tiek nerado kur pastatyti automobilio. Tokie dalykai nuotaikos neprideda. Moteris tikino, kad šiomis dienomis visur - tikras chaosas. "O dar sako, kad krizė. Žmonės perka maišais. Pilnus vežimėlius prisikrauna. Moka didžiausias sąskaitas, - stebėjosi ji. - Na, gal visi labai taupė šiai šventei?"

Ramus tik vienas vakaras

V.Katunskytė tvirtino, kad šių švenčių laikotarpiu turi tik vieną ramų vakarą - Kūčių. Kitomis dienomis ji koncertuoja. "Namie dar nesu šventusi nei Kalėdų, nei Naujųjų metų", - prisipažino dainininkė. Tokiu metu, kai kiti laiką leidžia su artimiausiais žmonėmis, V.Katunskytė gastroliuoja ne tik po Lietuvą, bet ir po užsienį. Kalėdas ji yra sutikusi Amerikoje, Kanadoje, Anglijoje... 

Todėl atlikėja labai brangina tas akimirkas, kurias gali praleisti su artimaisiais. Kūčių vakaras tam ir skirtas. "Visada būnu su šeima. Tačiau sūnus pasirinko baisų gyvenimą, todėl aš nuo jo atsiribojau, - apie nusikaltimus darančią atžalą sakė moteris. - Tad prie šventinio stalo sėdame su dukra Monika ir anūku. Perlaužiame ir valgome kalėdaitį, persižegnojame, atsistoję tylos minute pagerbiame išėjusiuosius. Nebėra mano mamos, tėvelio ir brolio. Jiems padedu tuščias lėkšteles. Būtinai dega žvakė. Dar padėkojame Dievui, kad turime šventišką stalą ir yra kuo pasivaišinti, kad esame sveiki, galime vieni kitais pasidžiaugti. Tą vakarą daug kalbamės, aptariame problemas, kaip galime vieni kitiems padėti, kokių turime planų ir svajonių. Tai būna dvasingas laikas."

Iškart po Kūčių šurmulingas bus ir V.Katunskytės sceninis gyvenimas. Kitą dieną ji dainuos Kaune, vėliau - Mažeikiuose. "Toks dabar gyvenimas, visi lekiame, skubame", - atsiduso pašnekovė. 

V.Katunskytė nesupranta tautiečių, kurie nešvenčia Kalėdų. "Manau, kad jie praranda gerą nuotaiką, kuri būna tuomet, kai vakaroji su artimais ir brangiais žmonėmis", - įsitikinusi dainininkė. Tokius žmones ji vadina "parmazonais". V.Katunskytės nuomone, lietuviai turėtų švęsti tokias šventes.

Aplinkui - džiugi nuotaika

Nors yra žmonių, nepatenkintų kalėdiniu šurmuliu, populiarus dainininkas Povilas Meškėla teigė jo nejaučiąs, jam patinka ši atmosfera. "Manęs šventės nevargina. Jei kam nors blogai, tegul išsiplauna galvą", - ironiškai kalbėjo P.Meškėla. Tiems, kuriuos vargina šurmulys, dainininkas siūlo susimąstyti, kad ne aplink juos pasaulis sukasi. Pašnekovas priminė, kad Kalėdos patinka vaikams, todėl svarbu sukurti šventišką nuotaiką. 

Jis siūlė tiems žmonėms, kurie teigia nešvenčiantys Kalėdų, prisiminti vaikystę. Šiuo laikotarpiu, kai aplinka papuošta, tai veikia visus, kad ir netiesiogiai. Kaip sakė P.Meškėla, pokalbio metu buvęs vienoje muzikos mokykloje, vaizdas, kai matai pakabintus žaisliukus, tai džiugina, kelia nuotaiką.

Dovanos - ne svarbiausia

P.Meškėla prisipažino, kad per šventes tenka ir koncertuoti, todėl kalėdinis metas nebūna ramus. Šiais metais pirmą Kalėdų dieną jis filmuosis televizijos laidoje "Triumfo arka". "Tokiu laikotarpiu būna rimtų koncertų, tarkime, su simfoniniu orkestru, rodomi miuziklai. Todėl reikia skirti laiko jiems pasiruošti, būti geros formos, nepasiligoti. Deja, šią žiemą man nepasisekė - susirgau", - pasakojo atlikėjas. Anot P.Meškėlos, nebūna tokio meto, kad jis galėtų atsipalaiduoti ir nieko neveikti, muzikinis gyvenimas visada turi įtampos, vieni kūrybiniai darbai veja kitus.

Tačiau per Kūčias jis visada praleidžia su šeima. Tiesa, šįkart vakaros su žmona Migle, nes sūnūs Matas ir Rokas šiuo metu yra užsienyje. P.Meškėla puoselėja tradiciją per Kalėdas keistis dovanomis. Tačiau tvirtina, kad nėra prisirišęs prie tam tikrų datų - švenčių ar gimtadienių. Nustebinti ir ką nors padovanoti artimiems žmonėms jis gali bet kada. "Tai darau visus metus", - tikino P.Meškėla. Kalėdinės dovanos namie paprastai dedamos po eglute. Dainininkui patinka, kai namie puošiama tikra žaliaskarė, ne dirbtinė, arba kai namai pagražinami eglės šakomis. 

Klausiamas, kas per Kalėdas - svarbiausia, be ko negalėtų apsieiti, P.Meškėla tvirtai atsakė: "Man rūpi, kad mane supantiems žmonėms būtų gera. Dovanėlės yra malonus, bet ne svarbiausias dalykas." 

Stresas dėl dovanų

Šventiškai išpuoštuose dainininkės Vilijos Pilibaitytės-Mios namuose jau rikiuojasi dovanų šūsnis artimiesiems. Populiari atlikėja patikino, kad prieššventinis šurmulys jai yra mielas, tačiau sukelia nemažai streso. Dainininkė prisipažino, kad rinkdama dovanas draugams ar artimiesiems patiria tikrą košmarą. "Esu maksimalistė, todėl mano dovana turi būti visapusiška - ir praktiška, ir dėl "dūšios", ir graži, ir maloni žmogui, kuriam ji skirta", - tikino Mia. Dovanos paieškoms mergina gali skirti visą dieną, mat kol neišrenka tobulo daikto, tol nenurimsta. Atlikėjai užtenka ryžto apeiti keliolika parduotuvių, kol randa tai, kas, jos manymu, tikrai pradžiugins artimą žmogų.

Būna liūdesio

Audringus metus palydinti Mia nuoširdžiai tiki Kalėdų stebuklu ir šis šventinis metas jai yra vienas geriausių. "Tai dienos, kada visa šeima susirenka kartu, o tai man yra labai svarbu", - sakė Mia. Dainininkei per šventes būna šiek tiek liūdna, nes prie šventinio stalo pasigenda savo močiutės, kuri jai buvo kaip mama. Tačiau jauna moteris vis tiek tiki, kad šios Kalėdos yra nuostabiausia metų šventė tiek jai, tiek ir visiems kitiems. "Linkiu, kad jos kiekvienam atneštų po mažą stebuklą", - jausmingai kalbėjo Mia.

Ji prisipažino tikinti, kad būtent per Kalėdas pildosi slapčiausi žmonių norai. "Vienas iš mano norų jau tapo tikrove - prieš kelerius metus dalyvavau Nomedos rengiamoje "Išsipildymo akcijoje". Labai džiaugiausi, kad mane pakvietė, nes man vaikai yra maži stebukliukai. Gera jausti, kad galėjau atnešti bent mažą dalelę šventės tiems, kuriems to labai trūksta," - sakė dainininkė.

Nepamirštamas žąsies košmaras

Dainininkė juokdamasi prisiminė praėjusią žiemą patirtą siaubą, kai po koncerto iš vieno gerbėjų gavo dovanų gyvą žąsį. Toks paukštis per Kalėdas, pasak Mios, tobulai tinka, tačiau bėda ta, kad ji buvo gyva. "Paprastai Kalėdų dovanomis džiaugiuosi. Pati keisčiausia, ko gero, ir buvo ši žąsis. Gavusi ją, susigriebiau už galvos - Dieve, ką man su ja dabar daryti? Pasiimti namo? O ką namie su ja veikti? Buvau priblokšta", - aikčiojo dainininkė. Galvos skausmas dėl netradicinės dovanos buvo išspręstas įsikišus Mios draugui, jis pasiėmė nelaimingą žąsį ir pažadėjo ją iškepti.  

Kai taip nutiko, bičiulis teisėtą paukščio savininkę pakvietė į svečius ragauti kulinarinio šedevro. "Tiesą sakant, negalėjau jos valgyti, tik paragavau kąsnelį, kad draugas neįsižeistų", - prisipažino Mia. Kadangi dovanotas plunksnuotis tapo tarsi savas, mergina sakė nesugebėjusi įveikti savęs ir lyg niekur nieko valgyti patiekalo. "Jaučiausi tikrai keistai. Nors tai tėra žąsis, ir tiek, tačiau kai matei ją gyvą, mielą, papuoštą kaspinėliu, o paskui supranti, kad buvo papjauta ir iškepta, kažkaip dantys atšimpa ir gerklę užspaudžia. Savo naminių gyvūnėlių juk nevalgome. Taip ir su ta mano žąsimi", - atgailavo Mia, trumpam tapusi vos ne vegetare.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"