Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Šventiniai sveikinimai - pabodę ir originalūs

 
Nors vis dažniau sveikinama naudojantis moderniomis technologijomis, paštu siunčiami popieriniai atvirukai daug kas patys mieliausi.
Nors vis dažniau sveikinama naudojantis moderniomis technologijomis, paštu siunčiami popieriniai atvirukai daug kas patys mieliausi. Užsienio spaudos nuotrauka

Šomis dienomis į savo namo pašto dėžutę gali įkristi keli ar daugiau kalėdinių atvirukų. Pastaraisiais metais daugiau sveikinimų siunčiami elektroniniu paštu ir mobiliojo telefono žinutėmis. Tačiau tikėtina, kad rašytieji ranka neišnyks, nes yra žmonių, kuriems tokie - patys mieliausi.

Kiekvienais metais artėjant Kalėdoms kemšasi elektroninis paštas ir žinutės mobiliajame telefone. Plūsta rimti, sentimentalūs, humoristiniai sveikinimai, virtualūs atvirukai. Tačiau tikroje namo pašto dėžutėje laiškų ir atvirukų randame vis rečiau. Ką darome su moderniais komunikavimo būdais skriejančiais sveikinimais? Kiekvieną atidžiai peržiūrime, perklausome? Galbūt prieš skaitydami pasidomime, kieno siųstas? Ar tiesiog iškart viskas triname? O kaip patys sveikiname su katalikiška švente? Galbūt kiekvienam žmogui stengiamės parinkti ką nors asmeniško ar originalaus? Ar manome, kad kalėdinių sveikinimų tradicija atgyveno ir jos derėtų atsisakyti? Apie tai kalbėjomės su žinomais žmonėmis - režisieriumi, scenaristu, laidų ir renginių vedėju Vyteniu Pauliukaičiu, sostinės galerijos "Meno niša" direktore Diana Stomiene, laidų ir renginių vedėju, didžėjumi Rimu Šapausku.

Per pusę šimto

Režisierius ir laidų vedėjas V.Pauliukaitis laikosi tradicijos ranka užrašytus kalėdinius atvirukus siųsti paprastu paštu. / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
Režisierius ir laidų vedėjas V.Pauliukaitis laikosi tradicijos ranka užrašytus kalėdinius atvirukus siųsti paprastu paštu. / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Populiariajam V.Pauliukaičiui patinka paprastu paštu siunčiamų popierinių atvirukų tradicija. Apie tai žino jo artimieji, draugai, bičiuliai, kolegos. Todėl per kiekvienas kalėdines šventes ranka rašytų sveikinimų V.Pauliukaitis gauna nemažai - vidutiniškai apie 30, o vienais metais jų buvo daugiau kaip pusė šimto. "Smagu atplėšti voką ir ištraukti atviruką, - su pasimėgavimu kalbėjo jis. - Elektroniniai sveikinimai man atrodo lyg atsirašinėjimas- formalūs." Kalėdinius popierinius atvirukus V.Pauliukaitis gauna ir nuo įvairių organizacijų. Tokie ateina ir iš užsienio - iš giminaičių, pažįstamų žmonių. Taigi garsas apie tradicinių sveikinimų pomėgį pasklidęs plačiai. "Pašto dėžutėje ne tik randu kalėdinius sveikinimus, bet ir pats siunčiu. Perku atvirukus, ieškau kuo originalesnių, užrašau ir siunčiu paštu", - sakė režisierius. - Pats išsiunčiu irgi apie 30."

Elektroniniu paštu ir mobiliuoju telefonu V.Pauliukaitį taip pat pasiekia kalėdiniai sveikinimai. Būna originalesnių, asmeniškų, o būna net be kreipinio, vienu paspaudimu siunčiamų daugeliui adresatų. Jis stengiasi atsakyti į visus, išskyrus atvejus, kai kas nors nepasirašo, o telefonas nežinomas. V.Pauliukaitis įsitikinęs: "Nori ar nenori, į sveikinimus atsakyti reikia. Kartais prie kompiuterio tenka ilgai sėdėti. Aišku, maloniau, jei žmogus savo kojomis ir atviruką išrenka savo rankomis. Tai rodo, kad apie jis apie tave galvoja, prisimena... Aš esu senoviškas."

Kad netaptų rutina

Galerininkė D.Stomienei malonu, kai kalėdinis sveikinimas nuoširdus ir asmeniškas. "Tačiau kai pasveikinti tampa pareiga, rutina, nieko gero, - mano ji. - Tai pradeda varginti." Moteris prisimena, kad ankstesniais laikais per Kalėdas vieni kitus sveikindavo artimieji, giminaičiai, bičiuliai, bendradarbiai - tas būrelis būdavo nedidelis. O informacijų technologijų eroje kalėdiniai tekstai ir vaizdai plūste plūsta. "Dabar yra daug galimybių pasveikinti. Tačiau kai srautas per didelis, tai tampa nebe malonumu, bet katorga", - sakė D.Stomienė. Nors daug sveikinimų siunčiama elektroniniu paštu, jai patinka rankų darbo atvirukai. Kadangi galerininkė bendrauja su menininkais, iš jų sulaukia gražių kalėdinių kūrinėlių. "Būna labai įdomių ir nuoširdžių", - patikino ji. Tokie sveikinimai lieka ilgam prisiminimui.

Galerininkė D.Stomienė dažnai sulaukia meniškų kalėdinių sveikinimų. / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
Galerininkė D.Stomienė dažnai sulaukia meniškų kalėdinių sveikinimų. / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

D.Stomienės dukra Laima Marija su šeima gyvena Airijoje. Todėl iš šios šalies visada sulaukia originalių įgarsintų sveikinimų. Savo namo pašto dėžutėje ji randa tradiciškai siunčiamus popierinius atvirukus. Juos atidarant pasigirsta garso įrašas ir skamba anūkių balsai: "Labas, močiute, sveikiname..." D.Stomienė sakė: "Tokių Lietuvoje nesu mačiusi - kad galima būtų nusipirkti atvirutę, į jį įrašyti savo sveikinimą ir nusiųsti žmogui." Tokie įgarsinti asmeniniai linkėjimai jai - itin mieli.

Elektroniniu paštu gaunamus sveikinimus galerininkė perskaito, net jeigu jie nieko neišskirtiniai. Netrina nepažiūrėjusi. Tačiau ilgai nesaugo. "Vis vien gauti sveikinimus yra smagu", - tikino ji.

Pati D.Stomienė, jeigu per Kalėdas būna užsienyje, sveikinimus siunčia mobiliojo telefono žinutėmis - kiekvienam asmenišką, o ne vieną tekstą visiems. Tokie greičiau pasiekia žmonės, nes telefonas visada būna šalia, ne kiekvienas yra išmanusis, o kompiuteris, kuriame galima matyti elektroniniu paštą, ne visada įjungtas. O būdama Lietuvoje, artimiems žmonėms stengiasi paskambinti ir pasveikinti arba juos aplankyti. Su tais bičiuliais, su kuriais retokai matosi, susirašo žinutėmis. "Tarsi užsiregistruoji, esi gyvas, sveikas, ir viskas tvarkoje", - su šypsena sakė D.Stomienė.

Malonu, kad prisimena

R.Šapauskas mobiliuoju telefonu sveikinimo žinučių nesiuntinėja, bet į kai kurias atsako. / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
R.Šapauskas mobiliuoju telefonu sveikinimo žinučių nesiuntinėja, bet į kai kurias atsako. / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Laidų ir renginių vedėjas, didžėjus R.Šapauskas kalėdinius sveikinimus dažniausiai gauna mobiliojo telefono žinutėmis. "Matyt, žmonės, šiek tiek pasėdėję prie stalo, atsipalaiduoja ir prisimena, kad ką nors reikia pasveikinti. Tada ima telefoną, kuris būna po ranka, ir pradeda rašyti žinutes", - su šypsena sakė jis. Ką tada daro - atsako, taip pat pasveikina, nereaguoja? "Įvairiai. Tai priklauso nuo nuotaikos, - teigė R.Šapauskas. - Kartais atsakau, kartais - ne." Elekroniniu paštu sveikinimų jis paprastai negauna. Tačiau Kalėdų laikotarpiu pasiekia tradiciniu paštu siųstas vienas kitas atvirukas. "Tokie man - patys brangiausi, - sakė R.Šapauskas. - Tokie atvirukai dažniau atsiunčiami iš užsienio. O pats geriausias dalykas yra atvirlaiškis. Jis turi tam tikros įdomios meninės vertės: pašto ženklas, antspaudas, ranka rašytas sveikinimas." Jis teigė kartais ir pats siunčiąs šventinius atvirlaiškius.

Žinučių su kalėdiniais sveikinimais mobiliuoju telefonu R.Šapauskas nelinkęs siųsti. Dažniausiai tik atsako į gautąsias. Klausiamas, ar nepabosta per Kalėdas telefonu plūstančios žinutės, jis sakė: "Sveikinimas yra tam tikras ženklas, kad žmogus prisimena kitą žmogų. Tai malonu."

Virtualioje erdvėje - didelis pasirinkimas

Šiais laikais galima nevargti, ilgai mąstant kuriant kalėdinius sveikinimus, ant sulenkto vatmano lapo piešiant eglutę, snaiges ir taip toliau. Viską galima rasti internete, surinkus reikiamus raktinius žodžius. Jis pilnas sveikinimų, atvirukų, judančių paveiksliukų, vaidybinių, animuotų, muzikinių vaizdo klipų, žinomų kūrinių ištraukų. Ne viskas žavi. Sveikinimų būna ne tik gražių, emociškai paveikių, su gero humoro doze, bet ir kvailų. Ne visada ir ne visus norisi atsakyti. O kartais iš skirtingų žmonių pasiekia vienodi sveikinimų tekstai. Tai galima vadinti virtualia tautosaka. Ji gali būti humoristinė: "Labas, čia Kalėdų senelis, ar gera buvai, neišdykavai, nesikeikei, nepaleistuvavai? Pradėk, nes kiekvienais metais dovanų nežadu tau nešioti"? Būna, kad sveikinimuose netrūksta sentimentalumo, kaip šiame: "Norėjau pagauti snieguolę ir paklausti ar matė tave, bet nespėjau ištart tavo vardo, kaip ji tyliai ištirpo delne"? O tokia žinutė turbūt pralinksmintų: "Jei atsibusi naktį ir pajusi, kad storas, raudonai apsirengęs vyras kiš tave į maišą, neišsigąsk! Tai reiškia, kad kažkas tavęs paprašė Kalėdoms dovanų!"

Nors galima rasti tikrai įdomių, smagių sveikinimų, vis dėlto patartina juos kurtis patiems, kiekvienam žmogui atskirą, parašyti tai, kas skirta jam asmeniškai. Toks veikia emocijas, gerai nuteikia, nes leidžia suprasti, kad sveikinimą siunčiantis žmogus tikrai galvoja apie tą, kuriam jį skiria.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"