Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Stipriausių pasaulyje rankų mergina

 
2015 02 14 6:00
Eglė (kairėje) - neįveikiama varžovė moterų rankų lenkimo rungtyje.
Eglė (kairėje) - neįveikiama varžovė moterų rankų lenkimo rungtyje. Asmeninio albumo nuotraukos

Šilutiškę policininkę Eglę Vaitkutę pažįsta ir gerbia ne tik vietos žmonės, bet ir pasaulio rankų lenkimo profesionalai. Eglės rankų stiprumas įvertintas 15 pasaulio čempionatų aukso medalių.

Po pasaulio rankų lenkimo varžybų Eglė į gimtąją Šilutę paprastai grįžta tyliai, be fanfarų. Apie tai, kad lietuvaitė nuolat nugali kitų šalių varžoves ir jau susikrovė įspūdingą medalių kolekciją, žino tik šios sporto šakos atstovai ir šilutiškiai. Nedideliame mieste visos naujienos sklinda greitai, tad ji jau tapo vietos įžymybe.

Tik pernai, po Lietuvoje vykusio pasaulio rankų lenkimo čempionato, apie šios sporto šakos stipriausią merginą sužinojo gerokai daugiau lietuvių. "Rankų lenkimas nėra ta sporto šaka, dėl kurios visi eitų iš proto. Pernai buvo kiek kitaip - kadangi čempionatas vyko Vilniuje, kokias dvi savaites buvo daug dėmesio. Tačiau tai praeina", - pasakojo Eglė.

Nuo mokyklos suolo

Rankų lenkimu Eglė užsiima nuo 1999 metų. Dar besimokančią mokykloje ją pastebėjo kūno kultūros mokytojas ir apie fiziškai stiprią mergaitę papasakojo rankų lenkimo treneriui Aleksandrui Pancerovui. Eglė pasakojo, kad treneris pats ją susirado, pakvietė į sporto salę ir paprašė rankų stiprumą išbandyti su jo sūnumi. Vaikinui pripažinus, kad mergina tikrai stipri ir gali būti rimta priešininkė, treneris įkalbino moksleivę imtis neįprastų treniruočių. "Kai pradėjau treniruotis, pirmaisiais metais šis sportas mane nelabai "kabino". Tačiau nuvažiavusi į Europos jaunimo varžybas, kur užėmiau antrąją vietą, pajutau sportinį pyktį - žinojau, kad galiu nugalėti, tik reikia dar pasistengti. Rankų lenkimas - individuali sporto šaka, kurioje už savo laimėjimus ir nesėkmes esu atsakinga pati. Taigi ėmiau dirbti rimtai", - aiškino sportininkė. Pirmose varžybose ji dalyvavo būdama vos penkiolikmetė. Po pusmečio mergina jau vyko į Italiją, prasidėjo rimtos ir atsakingos treniruotės, kurios ir atvedė ją į šio sporto aukštumas.

Eglė dažnai sulaukia vyrų pasiūlymų pamatuoti jėgas "laužiant ranką".
Eglė dažnai sulaukia vyrų pasiūlymų pamatuoti jėgas "laužiant ranką".

Pasak daugkartinės pasaulio čempionės, rankų lenkimas yra lyg savotiškos rankų imtynės - tai ne tik fizinės jėgos demonstravimas norint nugalėti, didžiulę reikšmę turi šios sporto šakos technika, taktika. Treniruojamasi prie specialaus stalo su priešininku. "Rekomenduojama treniruotis su stipresniu priešininku, ieškoti būdų, kaip jį nugalėti. O jų yra labai daug, svarbu pasirinkti tinkamą", - pasakojo Eglė. Paprastai ji treniruojasi su vyrais, nes jos lygio moterų priešininkių Lietuvoje tiesiog nėra. Sportininkė pasidžiaugė, kad auga nauja merginų, užsiimančių rankų lenkimo sportu, karta, tačiau kol kas jos Eglei dar ne varžovės.

Rankų lenkimo varžybose viena kova dažniausiai trunka vos kelias sekundes, tačiau E. Vaitkutė gerai prisimena varžybas Kanadoje, kur dėl pergalės su sportininke iš Rusijos turėjo kovoti net kelias minutes.

"Gerai, kad tai buvo paskutinė kova. Po kelių tokių minučių esi jau ne kovotojas, nes išeikvoji visą energiją ir ranka tampa nejudri. Reikia, kad nuo stalo kas nors nuneštų. Tuomet prašiau trenerio, kad nuvestų mane nuo scenos, nes pati nesugebėjau", – prisiminė pasaulio čempionė.

Medaliai - abiem rankomis

Eglės pasaulio čempionatų aukso medalių kolekcijoje aštuoni yra laimėti varžantis kaire ranka, šeši - dešine. Kitų apdovanojimų ji nebeskaičiuoja, nustojo tai daryti prieš keletą metų, kai sportinių trofėjų skaičius viršijo penkias dešimtis. "Esu dešiniarankė, bet mano kairė yra techniškesnė, tvirtesnė. Dešinė ranka gali prisitaikyti prie visko, yra daug lenkimo būdų. O kaire paimu tvirtai ir žinau, kad lenksiu būtent šitaip ir ne kitaip. Varžybose dešine galiu įvairiai lenkti, kartais neapsisprendžiu kaip, ir išeina niekaip", - šyptelėjo šilutiškė.

Anot jos, rankų lenkikui svarbu treniruoti ne tik rankas, bet ir visą kūną, ištvermę. Tam, kad pasiektų geriausių rezultatų, sportininkai laipioja virve, taip stiprindami pirštus ir delno jėgą, prisitraukimais treniruoja bicepsus, tricepsus, bėgiodami - kojų raumenis, nes kovojant labai svarbu tinkamai jomis atsispirti. Pasak Eglės, svarbu viskas: nuo pirštų galiukų iki nugaros raumenų ir kojų, todėl treniruotis reikia visapusiškai.

Jauna moteris su šypsena prisipažino, kad dažnai sulaukia vyrų pasiūlymų pamatuoti jėgas "laužiant ranką". Stipriosios lyties atstovams sunku suvokti, kad mergina gali būti už juos stipresnė. Kartais tie prašymai būna net įkyrūs. Tokiems "aistruoliams" Eglė pasiūlo ateiti į sporto salę ir susirungti prie specialaus stalo, tačiau tie vyrukai paprastai ten neateina. Kadangi sportininkės gimtojoje Šilutėje visi žino apie Eglės sportinius pasiekimus, į policijos pareigūne dirbančią merginą pagarbiau žiūri net viešosios tvarkos pažeidėjai. "Fizinę jėgą naudoti tenka labai retai, pas mus žmonės supratingi, klauso pareigūnų. Be to, žinomumas savame mieste turi kai kurių pranašumų", - šypsodamasi kalbėjo E. Vaitkutė.

Pasirinko policininkės kelią

Eglė pasakojo, jog baigusi teisės mokslus Socialinių mokslų kolegijoje norėjo tęsti sportinę karjerą, gyventi savo gimtajame mieste, todėl įsidarbino policijos pareigūne Šilutės rajono policijos komisariate. Anot jos, šis darbas leidžia derinti sportą ir profesinę pareigą. Viešosios policijos skyriaus patrulių būrio vyriausiąja patrule dirbanti mergina treniruojasi prieš eidama į darbą arba laisvomis dienomis. "Mano darbo grafikas toks, kad dirbu arba dvi dienas, arba dvi naktis iš eilės. Sugrįžusi po naktinės pamainos pamiegu ir einu sportuoti. Laisvomis dienomis taip pat pirmoje dienos pusėje stengiuosi treniruotis", – pasakojo rankų lenkikė.

Viešosios policijos skyriaus patrulių būrio vyriausiąja patrule dirbanti mergina treniruojasi prieš eidama į darbą arba laisvomis dienomis.
Viešosios policijos skyriaus patrulių būrio vyriausiąja patrule dirbanti mergina treniruojasi prieš eidama į darbą arba laisvomis dienomis.

Jau septynerius metus policininke dirbanti Eglė sakė, jog minčių kraustytis gyventi kitur jai nekyla - jaučiasi gerbiama gimtajame mieste, sportinė karjera klostosi puikiai. Sausio pabaigoje baigėsi praėjusių metų geriausių policijos sportininkų rinkimai. Sportininkai buvo renkami iš sudaryto kandidatų sąrašo pagal policijos įstaigų pateiktus duomenis. Pasiekdama tam tikrą šio renginio rekordą, penktą kartą iš eilės geriausia policijos sportininke buvo pripažinta Tauragės apskrities VPK pareigūnė E. Vaitkutė.

Daugkartinė pasaulio rankų lenkimo čempionė LŽ prisipažino, kad šiame sporte taip pat neišvengiama traumų: "Traumos lydi mus. Treniruojantis raumenys išvarginami, bet koks netikslus veiksmas gali baigtis trauma. Mūsų traumos sunkiai gyja, skausmingos. Daugiausia turime bėdų dėl alkūnių, pasitaiko visokių plyšimų. Į gydytojus nesikreipiu – patyrusi traumą, dažniausiai pati bandau gydytis. Rankas saugau, atsisakau ekstremalių sporto šakų. Pavyzdžiui, labai patinka važiuoti motociklu, bet vengiu, nes bijau traumų. Saugau rankas, kur nereikia jų nekišu", - pasakojo sportininkė.

Daugelis mano, kad rankų lenkimas nėra moteriška sporto šaka. "O maistą ruošti vyriška ar moteriška? - su šypsena atkirto Eglė. - Kiekvieną veiklą galima sau pritaikyti. Vyrai tai daro vienaip, moterys kitaip. Jei sugebi gerai pasirodyti toje srityje, koks skirtumas, vyriška ji ar moteriška?" Sportininkė prisipažino, kad siekti pasirinkto sporto aukštumų jai labai padeda užsispyrimas. "Kai ko nors užsinoriu, manęs niekas neatkalbės. Jei jau noriu, bet ką galiu padaryti. Žinoma, būna dienų, kai nieko nesinori, bet žinau, kad reikia, einu ir padarau", - kalbėjo pašnekovė.

Ji sakė, kad rankų lenkimas jai visada liks hobiu, pinigų iš šios veiklos mergina neuždirba. Ir nors kartais dalyvauja komercinėse varžybose, kur yra piniginių prizų fondas, sumos ten neįspūdingos. Didžiausi jos laimėti pinigai - apie trys tūkstančiai dolerių. Tačiau jie ištirpsta, kai lietuvei reikia susimokėti starto mokesčius ir pragyvenimo išlaidas vykstant į Europos ar pasaulio čempionatus savo sąskaita. Dėl tokių varžybų ji eina atostogų, jas aukoja mėgstamai sporto šakai.

Šilutėje visi žino apie Eglės sportinius pasiekimus, į policijos pareigūne dirbančią merginą pagarbiau žiūri net viešosios tvarkos pažeidėjai.
Šilutėje visi žino apie Eglės sportinius pasiekimus, į policijos pareigūne dirbančią merginą pagarbiau žiūri net viešosios tvarkos pažeidėjai.
Penktą kartą iš eilės geriausia policijos sportininke buvo pripažinta Tauragės apskrities VPK pareigūnė E. Vaitkutė.
Penktą kartą iš eilės geriausia policijos sportininke buvo pripažinta Tauragės apskrities VPK pareigūnė E. Vaitkutė.
Dvi šilutiškės: Eglė Vaitkutė (dešinėje) ir Raminta Žvirblytė - stiprių rankų merginos.
Dvi šilutiškės: Eglė Vaitkutė (dešinėje) ir Raminta Žvirblytė - stiprių rankų merginos.
DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"