Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Stebuklingas gidės raktas

 
2008 03 01 0:00
Gidė Liuda kviečia žvilgtelėti, kas yra už puošnių grotų. <br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Gidė Liuda kviečia žvilgtelėti, kas yra už puošnių grotų.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Iš Katedros gilumos ateina moteris, nešina dideliu metaliniu raktu, panašiu į pasakų raktą, kuriuo atrakinamos didelės lobių skrynios. Prie puošnių grotų prilipę turistai su fotoaparatais kukliai pasitraukia į šoną. Gidė Liuda Matonienė tuoj mus nusives į naujausios savo ekskursijos lobyną.

Raktas lengvai brakšteli spynoje. Truputį stumtelėjusi grotas, gidė įžengia į vidų, iš paskos pakviesdama ir mus - LŽ žurnalistę, fotografę, smalsuolius, rankose laikančius skaitmenines "muilines". Nedidelė, bet labai aukšta, marmuru, aukso ir sidabro detalėmis, freskomis, mediniais suolais užpildyta erdvė pasirodo didinga ir jauki. Pro kelis aukštai atsiveriančius langus į vidų krenta šviesa. Ponia Liuda atsisuka į mus ir nusišypso: "Nuo ko pradėsime?" Prieš savaitę ši laisvai samdoma gidė pristatė naują ekskursijos maršrutą, kurio paskutiniame "punkte" - švento Kazimiero koplyčioje - ir susitinkame.

Vytauto Didžiojo giminaitis

Užvertusi galvą į viršų Liuda santūriai kilsteli ranką prie vienos karalaitį, angelus, puošniai vilkinčius žmones vaizduojančios freskos. Prislopintu basu ji pradeda pasakoti: "Čia vaizduojamas šventojo Kazimiero ėmimas į dangų. Angelai neša užrašytą karalaičio mėgstamiausią giesmę, skirtą Marijai." Žiūrėdama į kitą italo Michelangelo Palloni kūrinį ant koplyčios sienos, gidė pasakoja toliau, akimis vis pasitikrindama, ar mums įdomu. Sužinome, kaip prie karalaičio, karaliaus Jogailos anūko, kapo buvo iš numirusiųjų prikelta mergaitė, kaip pradėta rinkti informacija apie jaunuolio gyvenimą (jis mirė, būdamas 24 metų) ir stebuklus po mirties, kaip jis buvo paskelbtas šventuoju, ir kaip laimingi vilniečiai šią žinią sutiko gausia procesiją nuo Katedros.

"Iš čia ir Kaziuko mugė. Kasmet kovo 4 dieną procesija būdavo kartojama. Kur žmonių sambūris, ten ir prekyba. 1827 metais buvo leista rengi didelį "jomarką" Katedros aikštėje, - nepamiršdama metų, paaiškina ekskursijos "Šv.Kazimieras ir Kaziuko mugė Vilniuje" sumanytoja. - Yra žmonių, kuriems šios šventės svarbiausias akcentas - šventas Kazimieras, kitiems svarbesnė mugė, jos linksmybės. Norėjau sujungti šiuos du, abu labai svarbius aspektus."

Rankose gniauždama pirštines ir "stebuklingąjį" raktą moteris, giliai įkvėpdama, lieja sakinį po sakinio. Į ausį skamba taisyklinga gidės tartis. Jai žvilgtelėjus tai į vieną, tai į kitą meno kūrinį, iš po juodos kepurės žaismingai išlenda šviesūs kirpčiukai. Matyti, 41 metų vilnietė prieš fotoobjektyvą ir diktofoną truputį jaudinasi.

Biologės meilė istorijai

"Mano pasakojimų dažniausiai klausosi vyresnio amžiaus vilniečiai, mokiniai ir turistai", - jaudulio priežastį paaiškina Liuda, kai atsisėdame vienoje Pilies gatvės kavinukėje. Gurkšnodama kakavą moteris mielai vedasi mus į dar vieną ekskursiją, kurią greičiausiai pavadintų "Liuda Matonienė, biologė, tapusi gide".

Prieš ketverius metus Liuda pradėjo lankyti gidų kursus. Vos atėjusi pasijuto savo vietoje. Vėliau pradėjo vesti ekskursijas po Vilnių, ieškojo vis naujų temų, naujų idėjų, kaip pristatyti sostinę. "Man patinka atrasti miestą, istoriją, jos pėdsakus, žmones, gyvenusius anksčiau ir tuos, kurie ateina į ekskursijas. Jų klausimai, reakcija daug pasako, jie man padeda pamatyti miestą kitaip, - sakė L.Matonienė. - Be to, įdomu kurti erdvę žodžiais. Namai, durys, sienos, vartai, čia pat pasakojamos žmonių istorijos."

Moteris, baigusi biologiją Vilniaus universitete, kurį laiką dirbo Botanikos institute. Šis darbas nebuvo mielas ir atvirumo valandėlėmis ji sau sakydavo: "Norėčiau mokytis istorijos."

Vėliau ją pakvietė dirbti į universiteto projektą "Stotelė", kuris turėjo nedidelį vaikų darželį studentų vaikams. Pasibaigus projektui, ekskursijas organizuojantis "Avanturas" pasiūlė Liudai vesti gamtines ekskursijas. Pagal profesiją gamtininkei, o pagal troškimus istorikei tai labai patiko: "Nuo gamtinių ekskursijų prasidėjo mano gyvenimas."

Neryžtingai, nedrąsiai moteriai buvo labai sunku pačiai apsispręsti ir pakeisti darbą. "Kai pakvietė vesti ekskursijas, labai apsidžiaugiau. Patarčiau kitiems drąsiau imtis to, ką norėtų daryti, eksperimentuoti", - ragino vilnietė, kurios mėgstamas užsiėmimas pats atkreipė jos dėmesį.

Liuda nuo mažens mėgo ekskursijas. Nebuvo svarbu keliauti kuo toliau, tik kad pasakojimai būtų įdomūs. Biologė galėjo į tą pačią vietą keliauti kelis kartus. Įsimintiniausia iki šiol yra ekskursija po Vilniaus kiemelius, kurią vedė gide eksperte vadinama Aldona Mikulionienė. Liuda tuomet atsidūrė ten, kur dar niekada nebuvo buvusi, išgirdo negirdėtų istorijų. "Esu trečios kartos vilnietė, atrodė, jau gerai pažįstu miestą", - kolegės darbu stebėjosi L.Matonienė. Ji turi ir dar keletą gerų pavyzdžių - savo mokytoją gidę Emiliją Guobienę, istorikę Miglę Mikulionytę, kitų kolegių.

Pirmasis klausytojas

Dabar Liuda veda vieną gamtinę ekskursiją į Vilniaus senamiesčio gamtą - parodo seniausią Vilniaus ąžuolą, storiausią tuopą.

Vilniečių mėgstamiausia jos parengta ekskursija - "Meilės istorijos Vilniuje". Pirmasis šios ekskursijos klausytojas buvo gidės vyras, dailininkas vitražistas Vincas Matonis. "Vaikščiojome dviese, aš pasakojau vyrui meilės istorijas, nutikusias Vilniuje. Buvo labai šalta vasario 14-oji, šv.Valentino diena", - plačiai šypsodamasi prisimena moteris.

Dvi jos dukterys - penkiolikmetė Rusnė ir dvylikametė Žiedė - taip pat ne kartą buvo mamos kritikės ir pirmosios ekskursijų dalyvės. Iki šiol aštriausia pastaba yra išsprūdusi iš vyresniosios dukters lūpų, kai mama jai pasiskundė, kad kartais vaikai į ekskursijas ateina su ausinėmis ir nesiklauso. "Duktė sakė, kad ir jai per vieną ekskursiją norėjosi užsidėti ausines. Buvo per daug faktų, per ilgai trypčiojome vienoje vietoje", - pasakojo ketvirtus metus dirbanti gidė. Tokios pastabos sulaukė ekskursija apie karalius ir karūnas Vilniuje. Per ją Liuda vedžiodama po Vilnių pasakoja, kokie valdovai lankėsi šiame mieste, kur jie apsistodavo, kokios buvo priėmimo tradicijos, išlikusios karūnos, kaip jos papuoštos.

Gidė grįžtantiems tautiečiams

Pro langą stebint Pilies gatvę, kur šiomis dienomis ūžia Kaziuko mugė, Liuda telefonu tariasi dėl dar vienos ekskursijos. Dažniausiai vasario mėnesį darbo gidams nebūna. Tačiau šiemet paskutinis žiemos mėnuo išsiskyrė. Vartydama prirašytos užrašų knygutės lapus moteris suskaičiavo, kad per praėjusią savaitę vedė penkias ekskursijas. "Tai nemažai", - paaiškino pašnekovė. Tragedijos nebūna ir tuomet, kai norinčiųjų pažinti Vilnių neatsiranda. Tada Liuda turi laiko parengti naują maršrutą, sugalvoti netikėtą temą, rasti įdomių objektų ir intriguojančių istorijų.

Ekskursijos - tik papildomas moters užsiėmimas. Didžiąją dienos dalį ji Lietuvių grįžimo į tėvynę informacijos centre konsultuoja žmones, norinčius iš Rytų ir Vakarų grįžti į Lietuvą. Šiame darbe ji kaip gidė grįžtantiems tautiečiams.

Trumpai

* L.Matonienė laisvai samdoma gide dirba ketvirtus metus. Sėkmingiausia jos ekskursija - "Meilės istorijos Vilniuje". Gidė prisiminė, kaip kartą ekskursiją buvo užsisakiusios mergvakarį šventusios merginos.

* Savo pavyzdžiu Liuda užkrėtė vieną draugę, anglų kalbos mokytoją. L.Matonienė su ja konsultavosi, kai ruošėsi ekskursijai anglų kalba. Draugė, paklausiusi pasakojimų, nutarė pradėti lankyti gidų kursus.

* Vilnietė norėtų dar geriau pažinti miestą ir labiau orientuotis į kultūrinį turizmą. Jos idėja - klausytojus užimti visą dieną: lankyti ypatingas vietas, pietauti įdomesnėje erdvėje, susitikti su įdomiais Vilniaus žmonėmis, dalyvauti spektaklyje ar koncerte.

* Dailininkas Vincas Matonis palaiko ir džiaugiasi žmonos užsiėmimu. Nors tai atriekia gerą gabalą laiko, skirto šeimai. Jis ir dvi dukros būna pirmieji Liudos kritikai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"