Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Sporto gydytojas tik iš išorės atrodo ramus

 
2008 07 05 0:00
Kol D.Barkauskas fotografuojamas, paprašau jo papasakoti pirmą į galvą šovusį anekdotą apie medikus. Išgirstu tokį: "Jauna mergina atveda pas gydytoją sergančią tetulę. Medikas sako merginai: "Nusirenkite." Ši paaiškina, jog apžiūrėti reikia ne ją, o tetulę. Medikas pasisuka į pagyvenusią giminaitę ir taria: "Iškiškite liežuvį."  <br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Kol D.Barkauskas fotografuojamas, paprašau jo papasakoti pirmą į galvą šovusį anekdotą apie medikus. Išgirstu tokį: "Jauna mergina atveda pas gydytoją sergančią tetulę. Medikas sako merginai: "Nusirenkite." Ši paaiškina, jog apžiūrėti reikia ne ją, o tetulę. Medikas pasisuka į pagyvenusią giminaitę ir taria: "Iškiškite liežuvį."
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Pokalbiui su žurnaliste jam nelengva rasti laisvo laiko. Tenka kelis kartus derinti, kada galėsime susitikti. Galiausiai mane pasitinka sportiškas, elegantiškas, pasitempęs, šiek tiek besišypsančių akių Lietuvos olimpinės rinktinės vyriausiasis gydytojas Dalius Barkauskas.

Pekino olimpiada bus šeštoji, į kurią gydytojas D.Barkauskas lydės Lietuvos sportininkus. Kai svarstau, kad šį sezoną medikas tikriausiai neturės poilsio, jis nusišypso: "Praktiškai vasarą galima "nurašyti".

Skelbimas laikraštyje.

Kadaise medicina ir sportas nebuvo dalykai, dėl kurių D.Barkauskas būtų pametęs galvą, nors jis ir turėjo antrą lengvosios atletikos bei antrą dziudo atskyrį. Kai baigus mokyklą reikėjo rinktis, ką studijuoti, vaikino akys užkliuvo už laikraštyje išspausdinto skelbimo apie sporto medicinos mokslus Estijos Tartu universitete. Pamanė: gal ir įdomu.

"Tačiau nedegiau noru tapti gydytoju, kaip būna, kai apie tai mąstoma nuo vaikystės. Ir šeimoje nebuvo medikų, abu tėvai - inžinieriai, - pasakoja D.Barkauskas. - Tiesiog taip susiklostė, kad išvažiavau mokytis į Tartu. Studijos labai patiko. Tartu universitetas turi senas tradicijas. Tai ne tik aukšto lygio studijos, bet ir visavertis studentiškas gyvenimas. Ten su profesoriumi galima bendrauti kaip lygus su lygiu. Jis tiesiog daugiau už tave žino. Gali užduoti dėstytojui klausimus, diskutuoti, jei įrodysi savo tiesą, jis tai pripažins. Jeigu parodysi, kad sugebi mąstyti, visada gausi teigiamą pažymį. Lietuvoje su tokiais dalykais neteko susidurti."

Kitas bangos dažnis

Dabar sportas ir medicina - D.Barkausko gyvenimas. Medikas per varžybas jaudinasi dėl sportininkų sėkmių ir nesėkmių. "Sirgaliai žiūrėdami televizorių eina galvomis. Kai tu, gydytojas, esi šalia sportininko, iš išorės gali atrodyti labai ramus, bet iš tiesų su juo "pereini" visas rungtis, - atskleidžia D.Barkauskas. - O kai pasiekiama pergalė, šampanas būna šventas reikalas."

Kai nedirba ir kur nors arenoje ar per televizorių stebi rungtynes, apie profesinius dalykus gydytojas negalvoja. Sako, tada "persijungia į kitą bangos dažnį", atsiriboja ir būna tiesiog sirgalius. "Kokių turiu pomėgių? Knygos, Rytų kovinės sporto šakos. Norėtųsi pabandyti ką nors iš meno dalykų, bet iki to dar nesubrendau - per mažai turiu žilų plaukų, - šypsosi D.Barkauskas ir prisipažįsta: - Norėčiau paimti teptuką į rankas. Būtų įdomu pamėginti."

Garsiai įsivaizduoju, kad sporto gydytojas turi gyventi labai sveikai. D.Barkauskas sako: "Gyvenu racionaliai. Kas tai? Žmogus taip sukurtas - viskas, kas saikinga, yra į sveikatą."

Olimpinės rinktinės vyriausiasis gydytojas nerūko ir apskritai niekada nėra bandęs traukti dūmo. "Moksliniai tyrimai įrodo, kad rūkymas sukelia vėžį, - rimtai konstatuoja jis. - Apie alkoholį to negalėtume pasakyti. Nematau blogo, jei jis vartojamas saikingai."

Klausiamas, ar tenka matyti rūkančių sportininkų, D.Barkauskas prisipažįsta, kad dažnokai. Tokiems jis visada pasako: "Tu arba rūkyk, arba sportuok."

Ar mano pašnekovas turi kokių nors silpnybių? D.Barkauskas pakėlęs akis į dangų patikina, kad tik ten visi - tobuli. Vis dėlto paprašytas atskleisti, kokių pats turi silpnybių, ilgai galvoja. Tada pasako: "Uždėtas profesijos antspaudas, nors gal tai ir nėra silpnybė. Kartais savęs paklausi, ar gyvenimas yra darbas, ir atsakai, kad ne. Vis dėlto didžiausią gyvenimo dalį suėda darbas. Tada mąstai, kur ir ką darai ne taip, kada kai kuriems profesiniams dalykams pasakyti - ne. Derėtų šiek tiek kitaip sudėlioti prioritetus."

Kad nereikėtų gailėtis

Dažniausiai gydytojas laikosi dienotvarkės: "Keliesi tokiu metu, kad ir sau turėtum šiek tiek laiko. Gultis priverčia pats gyvenimas, kai pajunti, kad kojos jau žeme velkasi." D.Barkauskui maistas - tam tikra malonumo rūšis, jis stengiasi rasti laiko ramiai pavalgyti. Namie dažniausiai gamina žmona. Tačiau gydytojas įsitikinęs, kad geriausi kulinarai yra vyrai. Jis tai įrodytų, jei turėtų daugiau laisvo laiko. "Nors gal tai ne laiko trūkumo, o motyvacijos dalykai", - nusišypso pašnekovas.

D.Barkauskas su žmona Rasa augina du vaikus - 15 sūnų Paulių ir penkiametę dukrą Mildą. Sūnus lanko karatė treniruotes. Ar tėvas, sporto gydytojas, ir mama, pedagogė, griežtai auklėja vaikus? "Nepasakyčiau, jog esame griežti, tiksliau - teisingi, - sako D.Barkauskas. - Vaikai auga nesukaustyti. Jie mokomi nemeluoti, būti sąžiningi. Tačiau žinau, kad gyvenime vaikams bus sunku. Šiais laikais nelengva būti sąžiningam, paprasčiau - prisitaikėliui. Ar man sudėtinga gyventi? Nėra paprasta. Lengviau būtų gyventi be skrupulų. Tačiau nežinau, ar taip būtų geriau." Jam svarbu, kad atsisukus atgal nereikėtų nieko gailėtis.

Klausiamas, ar mano pasiekęs profesinių aukštumų, D.Barkauskas sako, jog medicinoje viršūnės pasiekti neįmanoma, žmogaus gyvenimo per mažai, kad galėtų išstudijuoti visus sukauptus medicinos klodus. "Mano akimis žiūrint, idealus gydytojas buvo Jėzus Kristus", - tikina jis.

"Gali dėti kryžių"

"Klysti yra žmogiška. Medikų darbas ypatingas tuo, kad visi galvoja, jog jie neturi teisės suklysti. Bet medikai - irgi žmonės, jie irgi pervargsta, - teigia D.Barkauskas. - Man taip pat yra tekę klysti. Vėliau klaidas analizuoju. Tik aš gyvybių negelbėju. Tačiau sprendžiu gyvenimo kokybės klausimus, į juos reikia žiūrėti labai atsakingai."

Nemalonių netikėtumų sporto gydytojams tenka patirti ir per olimpiadas. "Būna, kad sportininkas gauna traumą pačią paskutinę minutę ir negali startuoti, - sako gydytojas. - Ir sportininkui, ir gydytojui tokia situacija nemaloni". Juk sudedama labai daug jėgų - olimpiadai rengiamasi ketverius metus. D.Barkauskas aiškina, kad jei paskutiniu momentu prasideda, tarkim, gerklės uždegimas, ir sportininkui pakyla temperatūra, jis netenka 20-30 proc. pajėgumo. "Kitaip tariant, gali dėti kryžių ant savo geriausio rezultato, - vaizdžiai paaiškina Lietuvos olimpinės rinktinės vyriausiasis gydytojas. - Kadangi žinai, kad tai yra ne tik asmeninis, bet ir valstybės prestižo dalykas, o dar stebi žiniasklaida, esi tarsi po padidinamuoju stiklu, patiri ne tik fizinį, dėl traumos, bet ir milžinišką emocinį stresą."

Svarbi kiekviena smulkmena

Sportininkai su medikais dalijasi ir savo išgyvenimais - džiaugsmu ir neviltimi. Ypač su tais, su kuriais artimiau bendrauja. Bičiulystė atsiranda, kai yra pasitikėjimas.

Sportininkai ne visada kreipiasi į medikus pagalbos. Dėl slogos per paprastą treniruotę nesibaimina. "Tačiau per olimpiadą svarbi kiekviena smulkmena", - patikina D.Barkauskas. Jei dėl slogos užsikemša nosis, ir sportininkas negali normaliai miegoti, jau blogai. Sloga yra virusinė liga, silpninanti imunitetą. Toks dalykas gali kainuoti prizinę vietą.

Užterštas oras

Kinijoje, kurioje rugpjūtį rengiama olimpiada, D.Barkauskas lankėsi porą kartų. Pastarąjį sykį - balandį. "Pekine su misijos vadovais apžiūrėjome bazes, domėjomės, kur sportininkai turės aklimatizuotis, nes iš karto vykti į kaimelį nėra gerai, - pasakoja pašnekovas. - Problema - oro užterštumas. Nežinia, kaip kinai ją išspręs. Balandį dar nebuvo karšta ir drėgna, bet koks užterštas oras! Kai rytą septintą valandą atsikeli ir pažvelgi pro langą, pastatus dar matai. Vidurdienį gali įžiūrėti tik jų kontūrus. Visą miestą aptraukęs rūkas. Smogas. O kai bus karšta, drėgna ir smogas, bus sudėtinga."

Klausiu, kaip gydytojai gali padėti sportininkams, kai toks oras, juk su vėduokle šalia nestovėsi. "Su vėduokle - ne, - nusišypso pašnekovas. - Tačiau yra tam tikri organizmo dėsniai, kaip jį veikia neigiami faktoriai. Jei tikimės karščio, reikia sekti, kad kūnas neperkaistų. Kai smogas, mąstome, ką reikėtų vartoti, kad organizmas nebūtų alinamas. Kai karšta, drėgna ir yra smogas, gali "išlįsti" įvairių lėtinių dalykų. Tarkim, paūmėti lėtinis, "snaudžiantis" sinusitas, alerginės ligos."

Ar D.Barkauskas apie sportininkus, kurie važiuos į olimpiadą, žino viską, pradedant vaikystės ligomis? "Yra sporto rungčių gydytojai, kurie apie savo žaidėjus stengiasi sužinoti viską. Man svarbu, ar sportininkas turi problemų, ar ne. Su tuo gali tekti susidurti per varžybas, nes kartais dėl kokių nors priežasčių rungčių gydytojai neakredituojami, suserga ar dar kas nutinka", - aiškina pašnekovas.

Jo teigimu, per varžybas gydytojai yra tarsi saugikliai. Mediko uždavinys - garantuoti, kad sportininkas saugiai įveiktų milžinišką krūvį. "Sporto medicina - savotiška sritis. Čia žinai: jei sportininkas gavo traumą, vadinasi, kažko nesugebėjai padaryti. Kitaip tariant, svarbiausias dalykas - profilaktika", - tvirtina D.Barkauskas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"