Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Sportas - sėkmingas būdas išvengti rudens slogučio

 
Dangoraižių tėvu pramintas verslininkas A.Avulis palapinėje Antarktidoje. / Asmeninio albumo nuotrauka
Dangoraižių tėvu pramintas verslininkas A.Avulis palapinėje Antarktidoje. / Asmeninio albumo nuotrauka

Užuot po darbo drybsoję ant sofutės priešais televizorių, nemažai žinomų žmonių į krepšį susikrauna sportinę aprangą ir skuba į mėgstamos sporto šakos užsiėmimus. Rudens slogutis ir šiam sezono laikui būdingas tingulys ar apatija jų nekamuoja.

Nors dažnai pasigirsta teiginių, jog lietuviai suskumba sportuoti tik pavasarį, šį mitą griauna aktyvūs ir sportiški žinomi mūsų krašto žmonės. Dažnam jų mėgstamos sporto šakos treniruotės atstoja skiepus nuo gripo ir teikia energijos darbuotis dviguba jėga. Rudens sezonas - ne priežastis apriboti aktyvų gyvenimo būdą ar mažinti sporto krūvį. Apie organizme tūnantį sporto virusą LŽ pasakojo verslininkai Arvydas Avulis ir Darius Mockus, menininkė ir televizijos laidų vedėja Nomeda Marčėnaitė, vizažistė Jurgita Jankauskienė, Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) viršininkas Linas Pernavas, aktorius Giedrius Savickas, Lietuvos moterų sporto asociacijos prezidentė Joana Bartaškienė.

Tenisas verslininkui D.Mockui ne tik žaidimas, bet ir socialinis projektas bei įpareigojanti veikla.
Tenisas verslininkui D.Mockui ne tik žaidimas, bet ir socialinis projektas bei įpareigojanti veikla.

Golfo paviliotas

Investicinių nekilnojamojo turto projektų bendrovės "Hanner" vadovas Arvydas Avulis - aistringas golfo mėgėjas. Verslininkas prisipažino, kad visą gyvenimą aktyviai sportavo, bet sulaukęs 57-erių kiek sumažino fizinį krūvį ir apsiribojo ramesne sportine veikla. Golfas, anot A.Avulio, puikus žaidimas, kuris nesekina kūno, bet puikiai palaiko fizinę formą. "Vasarą neatostogauju ir kiekvieną savaitgalį žaidžiu golfą. Kartais pavyksta rasti jam laiko ir savaitės viduryje. Vasarą vakarai ilgi, galima žaisti iki vėlumos, kol nesutemsta. O štai rudenį ir žiemą vykstu atostogų, beveik visos mano atostogos būna tuose kraštuose, kur netoli viešbučio yra golfo laukas", - pasakojo verslininkas.

Jis sakė, kad mielai sportuotų dažniau, bent jau kas antrą dieną, bet dėl didelio darbo krūvio tam dažnai pritrūksta laiko. "Paprastai golfui ištaikau laiko tik savaitgaliais. Mano amžiaus žmogui pasportuoti nors porą dienų per savaitę - visai gerai", - šmaikštavo puikią fizinę formą turintis verslininkas. Jis juokėsi, kad jau atsisakė avantiūrų, kurioms ryždavosi anksčiau - kad ir plačiai nuskambėjęs jo bėgimas laiptais į paties valdomo "Hanner" dangoraižio viršų. "Prisimenu iki šiol tą išbandymą. Jaunystėje turėjau pomėgį - alpinizmą, todėl panašių iššūkių būdavo daug. Esu kopęs į daugelį kalnų, mane tai žavi iki šiol", - sakė A.Avulis.

Prieš porą metų bendrovės "Hanner" vadovas pasiryžo dar vienam ekstremaliam išbandymui - su grupe bendraminčių Antarktidoje pėsčiomis nukeliavo 111 kilometrų iki pat Pietų poliaus. "Iki šiol prisimenu, kad per valandą sugebėdavome nueiti tik porą kilometrų. Sąlygos buvo tikrai atšiaurios - labai stiprus vėjas ir šaltis. Kaip matote, iššūkių nesibaidau - užbėgti į 33-ią dangoraižio aukštą ar pėsčiomis eiti į Pietų ašigalį man patinka", - nusijuokė A.Avulis.

Praleidęs dvi savaites ant ledo ir nakvojęs palapinėse, verslininkas įsitikino, kad šis žygis Antarktidoje buvo sunkesnis nei maratonas laiptais į dangoraižio viršų. Jis sakė, kad mėgsta tiek vasaros, tiek žiemos sportą. Su gera kompanija mielai važiuoja į kalnus slidinėti, bet golfas vis tiek yra jo mėgstamiausias užsiėmimas.

Tinklinio "trenerė"

Menininkė ir televizijos laidų vedėja Nomeda Marčėnaitė jau septynerius metus aistringai žaidžia tinklinį. Ši sporto šaka moteriai padeda palaikyti nepriekaištingą formą ir teikia stiprybės. Vasarą tinkliniui tinka lauko aikštelės, o rudenį ir žiemą - sporto salė. "Nuo 40 metų pradėjau sportuoti ir tai darau iki šiol, - pasakojo Nomeda. - Man labai patinka tinklinis. Ir šiaip esu aktyvaus poilsio mėgėja, nepatinka drybsoti ant sofutės. Norisi veiklos."

Prasidėjus rudeninei darganai moteris neaptingsta, sakė, kad šaltuoju sezonu kaip tik dar labiau traukia žaisti ir treniruotis. Vienintelė problema, pasak N.Marčėnaitės, surinkti žaidėjų komandą, nes tinklinio vienumoje nežaisi. Todėl ji aktyviai organizuoja draugus burtis į komandą ir žaisti. Bendraminčiai tinklininkai juokais Nomedą vadina trenere, nes moteris labai aktyviai reiškiasi tinklinio aikštelėje, mėgsta viską reguliuoti, nurodinėti. Pasak N.Marčėnaitės, kartais dėl tokio perdėto entuziazmo ji save tyliai pakeiksnoja, bet kitą karta pradėjusi žaisti vėl daro tą patį. "Matyt, tokia mano prigimtis - reguliuotojos, - juokėsi menininkė. - Tačiau bičiuliai tinklininkai jau priprato ir skandalų nekelia."

Traukia azartas

Koncerno "MG Baltic" prezidentas Darius Mockus gūdžiais rudens vakarais čiumpa krepšį su sporto apranga bei raketę ir skuba į teniso salę. Verslininkas sakė, kad sportas jį lydi nuo vaikystės. "Nuo pirmos klasės sportavau, išbandžiau daug įvairių šakų - nuo plaukimo iki gimnastikos. O visą jaunystę žaidžiau tinklinį. Vėliau pamėgau tenisą, bet žaidžiu jį labai mėgėjiškai", - pasakojo D.Mockus.

Tenisas verslininką žavi azartu. D.Mockus sakė, kad nežaidžiančiam žmogui sunku paaiškinti, kodėl šis sportas taip "užkabina". "Į teniso aikštelę grįžti traukia tiek pergalės, tiek pralaimėjimai. Vienu atveju norisi pakartoti sėkmę, kitu - revanšuotis už nesėkmę. Man patinka ne tik žaisti tenisą, bet ir stebėti varžybas. Prisimenu, kad pirmą kartą raketę į rankas paėmiau vienuoliktoje klasėje. Vėliau nuo teniso buvau nutolęs, bet vėl grįžau", - sakė verslininkas.

D.Mockus ne tik pats nuolat žaidžia tenisą, bet ir investuoja į šios sporto šakos plėtrą Lietuvoje. "Man tai - ne tik hobis, bet ir įpareigojanti veikla. Pavadinčiau jį savo socialiniu projektu", - sakė verslininkas. Jis prisipažino, kad mėgsta visas azartiškas sporto šakas, kai tarp varžovų vyksta tikra kova, liejasi emocijos. Žaisti teniso jis traukia bent tris keturis kartus per savaitę. Ne tik azartiškai smūgiuoja rakete į kamuoliuką, bet ir sporto salėje stiprina ištvermę. Vyras juokėsi, kad tenisas yra smagus ir azartiškas žaidimas, o prisiversti prakaituoti su treniruokliais jam ne taip patinka. Tačiau jis sąžiningai dirba grūdindamas kūną, stiprindamas ištvermę, kurios reikia tenisui.

Utenos apskrities VPK vadovas L.Pernavas - aistringas krepšininkas.
Utenos apskrities VPK vadovas L.Pernavas - aistringas krepšininkas.

Atrado vandens malonumus

Viena žinomiausių Lietuvos vizažisčių Jurgita Jankauskienė šį rudenį, galima sakyti, atrado baseiną. Iki tol jauna moteris maudynėmis ir plaukimu nesižavėjo. "Nesitikėjau, kad baseinas man taip labai patiks, - stebėjosi Jurgita. - Šiaip vandens nemėgstu, man būna šalta, nemiela, nesmagu, nemalonu..." Ji net vasaromis beveik nesimaudo. Gali atostogas praleisti prie vandens, bet nė karto nepasipliuškenti.  

Baseinu Jurgita susidomėjo paskatinta sportuojančių bičiulių. "Norėjau ko nors, ko anksčiau niekada nebuvau dariusi, - sakė moteris ir prisipažino: - Baseiną pradėjau lankyti prieš keletą savaičių, ir pirmieji įspūdžiai mane tiesiog pribloškė. Tikiuosi, kad mano entuziazmas neišgaruos."

Jurgita Lazdynų baseiną lanko rytais, kai išleidžia vaiką į mokyklą, triskart per savaitę. Ir labai laukia tų dienų. Vandenyje praleidžia beveik po valandą, tik trumpam išlipa. Padaro pertraukėlių, kad nesustirtų. "Plaukimas yra didelis malonumas, - tvirtino ji. - Juk tai - ne sportinis interesas, o tiesiog atgaiva. Vanduo ir ryto ramybė - kas gali būti geriau?" Jurgita nėra namisėda, ji visada įsisukusi į darbus. Todėl baseiną moteris prilygino pauzei. "Tai yra ta vieta, kur valandai sustoju ir mintimis išplaukiu. Kai įkrintu į vandenį, viską pamirštu, - kaip pailsi nuo kasdienių rūpesčių, pasakojo Jurgita. - Nežinau, ar priprasiu lankyti baseiną, bet dabar jaučiu euforiją. Tai yra sielos atsipalaidavimas. Be abejo, plaukti naudinga ir sveikatai."

Trenerė J.Bartaškienė - "auksinio amžiaus" moteris. / Erlendo Bartulio nuotrauka
Trenerė J.Bartaškienė - "auksinio amžiaus" moteris. / Erlendo Bartulio nuotrauka

Slidinėja, bet nerizikuoja

Anksčiau rudenį ir žiemą Jurgita lankydavo sporto klubą. Mankštindavosi, norėdama palaikyti dailias kūno formas, stengdavosi išjudinti kiekvieną raumenuką. Kiekvieną žiemą su šeima ji važiuoja į kalnus slidinėti. Lankosi pamėgtoje Šveicarijoje, o šią žiemą ketina išbandyti Italijos slidžių trasas. "Kaip slidininkė didelio stažo neturiu, - šypsojosi Jurgita. - Visada ir visur esu atsargi, taip pat ir stovėdama ant slidžių. "Juodomis" trasomis nelakstau. Renkuosi mieliausias ir moteriškiausias, kur ir vaikai gali slidinėti. Ekstremalaus sporto apskritai nemėgstu."

Taigi šaltu ir tamsiu sezonu Jurgita neaptingsta, apatija jos neapima. Ji ieško, kur būtų galima išlieti energiją. Nori judėti, būti geros sveikatos bei fizinės savijautos. Aptingusiems žmonėms Jurgita patarė žengti pirmą žingsnį ir pradėti sportuoti. Jei patiks, įsitrauks, ir tai taps geru įpročiu. "Kol nepabandysi, tol nesužinosi", - sakė vizažistė J.Jankauskienė.

"Vien krepšinis valdo mus"

Utenos apskrities VPK vadovas Linas Pernavas prisipažino, kad jį  užvaldęs krepšinio virusas. Pareigūnas su kolegomis bent kelis kartus per savaitę žaisdavo krepšinį, dalyvaudavo vietinėse varžybose ir pelnydavo laurus. "Pavasarį gavau traumą - trūko Achilo sausgyslė, todėl dabar daugiau užsiimu organizaciniu darbu, koja po traumos dar neleidžia aktyviai sportuoti", - pasakojo L.Pernavas. Tačiau mėgstamo užsiėmimo jis neapleidžia - savo namų kieme pernelyg nesiplėšydamas pamėto kamuolį į krepšį.

Pasak Utenos apskrities policininkų vado, krepšinis jį lydi nuo mažens, jau vaikystėje "užsikrėtė" ir žaidė iki šiol. Po traumos pareigūnui beliko mankšta, bet jis - vis dar dažnas svečias krepšinio aikštelėje. Vyras tikisi, kad sugijus kojai vėl galės žaisti mėgstamą žaidimą. Klausiamas, ar per rudens ir žiemos sezoną nepasiduoda tinguliui ir sporto salėje lankosi rečiau, vyras patikino, kad priešingai - būtent ilgais rudens vakarais jie su kolegomis daugiau laiko praleidžia gainiodami oranžinį kamuolį.

"Krepšinis - labai draugiška sporto šaka. Mūsų kolektyvas mielai jį žaidžia, o per varžybas ir treniruotes stiprėja kolegiški ryšiai, užsimezga tikra vyriška draugystė", - pasakojo L.Pernavas. Nors pats yra kilęs iš Ignalinos, kur daug slidinėjimo aistruolių, pareigūnas juokėsi, kad krepšinio virusas jame tūno giliai ir jokios kitos sporto šakos jo niekada nenukonkuravo.

Visažistė J.Jankauskienė aktyviai gyvena bet kuriuo metų laiku.
Visažistė J.Jankauskienė aktyviai gyvena bet kuriuo metų laiku.

Laisvalaikis baseine

Aktorius Giedrius Savickas jau kurį laiką įnikęs į vandens sportą - jis nuolat lankosi baseine. "Man plaukimas - pats geriausias sportas. Nemėgstu prakaituoti treniruoklių salėse. Mano manymu, plaukimas patrauklus tuo, kad ši sporto šaka nedilina sąnarių, o dirba visi kūno raumenys. Be to, man tai - didelis malonumas", - patikino aktorius.

Nors Giedriui tenka nemažai gastroliuoti su teatru, aktorius stengiasi neapleisti mėgstamos sporto šakos ir bent keturis kartus per savaitę apsilankyti baseine. Per treniruotę dažniausiai nuplaukia apie pusės kilometro atstumą. Sportuoja nesiplėšydamas ir nesiekdamas olimpinių rekordų - savo malonumui ir gerai fizinei formai palaikyti. Aktorius sakė, kad prieš atrasdamas plaukimo malonumą kitų sporto šakų neišmėgino. "Esu iš tų, kurie vaikystėje nelankė sporto būrelių, - nusijuokė G.Savickas. - Baseinas yra mano vienintelė sportinė aistra."

Pasak aktoriaus, jam patinka ne tik plaukioti, bet ir stebėti plaukimo varžybas. Vis dėlto mėgstamiausia jo sporto šaka yra krepšinis. Vyras juokėsi, kad kaip tikras lietuvis krepšinį laiko savotiška religija. "Mano televizorius dažniausiai nustatytas NBA kanalu. Na, labai gražus sportas tas krepšinis. Dar žavi lauko tenisas. Ypač patinka žiūrėti, kaip žaidžia moterys. Jos taip gražiai klykauja, smūgiuodamos rakete į kamuoliuką", - šmaikštavo aktorius.

Giedrius sakė, kad vertina ir žiemos, ir vasaros sporto šakas. O smagiausia jam būna rudenį, kai pavyksta suderinti dviejų sezonų smagumus. "Rugsėjį su bičiuliais ryte pačiuožinėjome pačiūžomis ledo arenoje, o po pietų nuvykome prie ežero "kaituoti". Va, čia tai puiku - žiema ir vasara per vieną dieną", - juokėsi G.Savickas. Aktorius prisipažino, kad gūdų rudenį ar žvarbią žiemą kartais jam užeina "meškino sindromas", kai apima tingulys, tada eiti plaukioti į baseiną reikia prisiversti. Tačiau nugalėjęs apatiją jis visada džiaugiasi, kad nepasidavė, nes po treniruotės jaučia energijos antplūdį ir pasitenkinimą.

Žiemą vasarą

Lietuvos moterų sporto asociacijos prezidentė Joana Bartaškienė, nors brandaus amžiaus, nelinkusi ramiai gyventi. "Esu aktyvi ir daug judu - iš inercijos, - linksmai kalbėjo moteris. - Šiuo metu tris kartus per savaitę vedu užsiėmimus." Joanos treniruojamos grupės vadinasi "Auksinio amžiaus", į jas buriasi moterys, kurioms 50 ir daugiau metų.

Vasaromis J.Bartaškienė su šeima mėgsta važinėti dviračiais. Kartu su bičiulių būreliu keliauja kemperiais. Jiems patinka maudytis, bėgioti, šaltuoju sezonu, kai prisninga, slidinėti - dažniausiai Lietuvoje. Trenerė nekeliauja į kalnus užsienyje, nes sako, kad nenori rizikuoti susilaužyti "darbo instrumentų" - kojų.   

"Anksčiau, kai anūkai buvo maži, važinėdavome rogutėmis, bet dabar jie jau užaugę", - pasakojo J.Bartaškienė. Ji bėgioja ir žiemą. "Labai smagu ristele - vien dėl kvėpavimo gerai, - teigė moteris. - Dar galima "svoriukų" į rankas paimti. Arba lazdomis naudotis. Turiu ir jas, bet su "svoriukais" rankose bėgioti man labiau patinka."   

Apatija Joanai - nesuprantamas dalykas, o nemiga - apskritai nežinomas. Žiemą ir vasarą, dieną ir vakarą ji būna aktyvi. Gal todėl taip gerai miega naktimis. J.Bartaškienė teigė, kad atsigulusi į lovą mintyse kuria bei dėlioja pratimus ir nepajunta, kaip panyra į sapnų pasaulį. O rytais, kai atsikelia, ji mėgsta pasimankštinti, atlikti tempimo pratimų, pasukti lanką.   

Amžius - ne riba

Ar mankštintis ir sportuoti gali bet kokio amžiaus žmonės? J.Bartaškienė įsitikinusi: "Nėra jokių ribų ir niekada nevėlu pradėti mankštintis." Joanos nuomone, reikia stengtis nepraleisti treniruočių, nes nenuėjęs vieną kartą patingėsi nukeliauti ir kitą. Moteris teigė, kad tiesiog reikia priprasti, tada visada norėsis sportuoti. "Ne šiaip sau sakoma, kad pripratimas yra antras prigimimas, - priminė J.Bartaškienė. - Svarbiausia yra sveikas ir aktyvus poilsis. Geriausia, kai sportuojama šeimomis. Taip prisidedama prie visos visuomenės geros sveikatos."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"