Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Šokoladiniai ar aristokratiškai blyškūs?

 
2012 08 03 9:56

Nors Lietuvos garsenybės puikiai žino apie nesaikingo deginimosi saulėje keliamą pavojų, dažną jų vasarą galime išvysti šokolado rudumo oda. Tačiau tarp mūsų įžymybių sutiksi ir tokių, kurių oda net karščiausią metų laiką išlieka aristokratiškai balta.

Skrudinti šonus saulės spinduliuose reikia atsakingai, kaip nuolat perspėja dermatologai. Šokoladinės spalvos įdegis gali sukelti rimtų sveikatos problemų, todėl patariama deginantis būtinai naudoti nuo žalingo ultravioletinių spindulių poveikio saugančius kremus, per karščius dėvėti skrybėles bei kepures ir šviesius, saulę atspindinčius drabužius. Ar visų šių patarimų paiso garsūs Lietuvos žmonės? Apie deginimosi įpročius LŽ klausė rudo įdegio aistruolius ir aristokratiško blyškumo atstovus: Nepriklausomybės Akto signatarę aktorę Nijolę Oželytę, nuolatinį aukštuomenės vakarėlių dalyvį verslininką Žilviną Grigaitį, Lietuvos estrados princu tituluojamą Rytį Ciciną ir nušalintojo prezidento dukrą Ingą Paksaitę-Stumbrienę. Abu pašnekovai vyrai aplinkinius nuolat stebina šokoladinės spalvos įdegiu, o moterys - itin saikingai saulutės nubučiuota oda.

Kaimietiškai nesubtili

Aštrialiežuvė Nijolė Oželytė, kurios raudonų plaukų kupeta, blyški ir simpatiškomis strazdanėlėmis nusėta oda ilgus metus žavi ne vieną gerbėją, nusikvatojo, kad ji save priskiria ne prie sunkiai saulėje įdegančių baltaodžių, o prie kaimiškai nesubtilaus deginimosi  aistruolių. "Degintis negaliu - gulėti saulės atokaitoje man neleidžia temperamentas. Todėl nuolat važinėju dviračiu ir esu įdegusi kaip koks vabalas - veidas ir iškirptės sritis pajuodę, kojos iki kelių juodos, o likęs kūnas - baltas", - šmaikščiai dėstė moteris.

N.Oželytė pasakojo, kad kai buvo maždaug 40 metų, įvyko sunkiai pačiai suprantamas virsmas: "Gal mokslininkai galėtų paaiškinti šį fenomeną? Iki keturiasdešimties metų net trumpai pabuvusi saulėje tapdavau raudona kaip virtas vėžys. Oda nusilupdavo su beprotiškais skausmais, ir likdavau rausvo paršelio spalvos. Pamenu, kartą nutariau smarkiai įdegti, kad su besilupančia oda nusiluptų ir mano strazdanos, kurių jaunystėje labai gėdijausi. Sudegiau taip, kad oda ne nusilupo, o susidarė šašai kaip užsitraukiant žaizdoms. Iki šiol šį ekstremalų deginimąsi man primena likęs nuolat rausvas nosies galiukas", - pasakojo N.Oželytė.

Tačiau kai moteris sulaukė 40 metų, kūno pigmentacija pasikeitė. "Nuo tada ėmiau įdegti gražiai rudai, jokio virto vėžio sindromo nebeliko", - prisipažino N.Oželytė. Dabar ji gali sau leisti ilgiau kaitintis saulėje ir nebepatiria jokių neigiamų deginimosi padarinių. Apsauginių kremų nuo saulės Nijolė sakė beveik nenaudojanti. "Skaičiau, kad dėl saulės poveikio labai sensta veido oda, todėl mano apsauga vasarą - kepurės su dideliu snapeliu, dengiančiu veidą. Kremų, kuriais tepame veidą, patenka ir į mūsų organizmą, o aš visai nenoriu valgyti kremo, man neskanu", - juokėsi ji.

Raudonplaukei N.Oželytei jaunystėje teko taip nusvilti saulėje, kad oda tapo šašuota. / LŽ archyvo nuotraukos
Raudonplaukei N.Oželytei jaunystėje teko taip nusvilti saulėje, kad oda tapo šašuota. / LŽ archyvo nuotraukos

Žavisi baltaodžiais

Vasaras leisdama pajūryje N.Oželytė važinėja dviračiu. Ji prasitarė, kad kaip tik šiomis dienomis ketina traukti į 30 km žygį dviračiu. Kelionėje jos apsauga nuo saulės bus tik kepurė su dideliu snapeliu. "Manau, užtruksiu kokias tris valandas. Anksčiau nuo tokios spindulių dozės būčiau tiesiog numirusi, o dabar kuo puikiausiai ištveriu", - patikino N.Oželytė.

Moteris teigė, kad per daug įdegę žmonės jai nėra estetiški ir gražūs. Kai jaunystėje pati dėl itin jautrios, raudonplaukėms būdingos odos negalėdavo gražiai įrusti, į šokoladiniu įdegiu besipuikuojančius žmones žvelgdavo su pavydu. "Dabar man tai atrodo patologija, dirbtina ir nenatūralu. Laikui bėgant vis labiau patinka baltaodžiai - kuo baltesnė oda ir žydresnės akys, tuo gražiau", - nusijuokė pašnekovė.

Vakaruose populiarūs savaiminio įdegio kremai, kurie suteikia odai rudumo be saulės spindulių, N.Oželytei kelia siaubą. "Nė už ką jais savo odos netepčiau. Pamenu, dar "šeškių" laikais prieš kažkokią vakarušką mums rekomendavo pasitepti tuo savaiminio įdegio kremu - esą būsime gražios, lyg įdegusios, nors tada buvo žiema. Negaliu apsakyti, kokiomis baisiomis rievėmis ir dėmėmis per visą kūną nuėjo mums tas "grožis". Po to dar ir sunkiai pavyko jį nusiplauti", - su siaubu prisiminė pašnekovė.

N.Oželytė sakė, kad saulėje suskrudę žmonės jai kelia fizinį pasišlykštėjimą. "Baisu, kai europietiškų bruožų moteris vaikšto visa pajuodusi. Man tai bjauru. Ypač nesubtilu. Prie tokios, manau, net prisiliesti nesinori", - tikino raudonplaukė.

Ž.Grigaitis renkasi brangias ir kokybiškas apsaugos nuo žalingų saulės spindulių priemones. / Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Ž.Grigaitis renkasi brangias ir kokybiškas apsaugos nuo žalingų saulės spindulių priemones. / Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Pirmoji žmona - dermatologė

Neseniai Australijoje vestuves atšokęs verslininkas Žilvinas Grigaitis LŽ sakė, kad nėra nusistatęs prieš saulės vonias. "Tik negaliu gulėti nuo ryto iki vakaro paplūdimyje ir degintis", - prisipažino jis. Nuolat vakarėliuose balintos kavos atspalvio odą demonstruojantis vyras prisipažino, kad labiau sau patinka būdamas įdegęs, o ne išbalęs per žiemą. Tiesa, jis nesižavi per daug suskrudusios odos spalva: "Vyšninio atspalvio pasiekti nenorėčiau", - nusijuokė jis.

Pasak Žilvino, saulėkaitoje paplūdimyje jis gali išgulėti 2-3 valandas, vėliau būtinai imasi kokios nors aktyvios veiklos - stengiasi bėgioti krosą, minti dviratį. Vyras degindamasis visada tepasi apsauginiais kremais nuo saulės. Renkasi didelį apsaugos faktorių turinčius produktus - nuo 30 iki 50 SPF (apsaugos nuo saulės faktorius) turinčius kremus.

"Karibuose ar Australijoje saulė yra daug aktyvesnė nei mūsų pajūryje, todėl ten naudoju stipresnės apsaugos kremus. Lietuvoje užtenka lengvesnių produktų. Niekada neinu į saulę jais nepasitepęs ir kitus visada raginu saugotis", - patikino Ž.Grigaitis. Net ir gausiai tepdamasis apsauginiais kremais, saulėje jis sakė galintis išbūti tik apie porą valandų. Žilvinas pasakojo, kad pirmoji žmona buvo dermatologė, todėl apie žalingą ultravioletinių spindulių poveikį organizmui jis žino iš pirmų lūpų.

Estrados princas R.Cicinas turi "storą odą", todėl apsauginiais saulės kremais nesitepa.
Estrados princas R.Cicinas turi "storą odą", todėl apsauginiais saulės kremais nesitepa.

Įdega tolygiai

Apsaugines priemones nuo nudegimo Ž.Grigaitis renkasi ne pačias pigiausias, bet kokybiškas ir brangias. "Dabar daug laiko leidžiu Australijoje, o šioje šalyje intensyviai vykdomos kampanijos prieš odos vėžį. Tikrai žinau apie visą saulės keliamą pavojų ir saugausi. O ir su amžiumi vis mažiau tos saulės norisi, todėl nemanau, kad smarkiai rizikuoju", - šyptelėjo jis.

Ž.Grigaičio oda yra rusvo atspalvio, todėl jis lengvai įdega, išvengdamas daugeliui baltaodžių būdingo paraudimo, peršėjimo ir odos lupimosi. "Tačiau yra tekę "sudegti": patyriau visus tuos nemalonius pojūčius - skaudančius šonus ir pečius, peršėjimą, paraudimą. Tai nutiko nardant Karibuose, kur neįvertinau saulės poveikio sau", - pasakojo vyras.

Tolygiai įdegti Ž.Grigaičiui nėra sudėtinga. Kadangi jis paplūdimyje mėgsta vaikščioti, bėgioti ir kitaip aktyviai leisti laiką, įdegis pasiskirsto tolygiai, balto pilvo specialiai deginti netenka. Vyras nesižavi savaiminio įdegio kremais, prisipažino tokių niekada nenaudojantis, jam patinka natūralus įdegis.

Pasak Žilvino, kadangi esame šiaurietiško blyškaus gymio, truputį paskrudinti kūną saulėje yra puiku. "Esu lengvo, estetiško rusvumo šalininkas. Nelabai žaviuosi baltais kaip popierius kūnais", - tvirtino jis.

Itin baltos odos I.Paksaitė-Stumbrienė saulėje būna po penketą minučių. / Romo Jurgaičio nuotrauka
Itin baltos odos I.Paksaitė-Stumbrienė saulėje būna po penketą minučių. / Romo Jurgaičio nuotrauka

Saulės ekstremalas

Ištisus metus rusvu įdegiu besipuikuojantis Lietuvos estrados pažiba Rytis Cicinas vasaromis kartais gerbėjus stebina ekstremaliai suskrudusia oda. Dainininkas teigė, kad saulės vonios labai patinka. Jis sakė, kad įdega greitai ir lengvai, o apsauginių kremų išvis nenaudoja. "Kadaise esu juos išbandęs, bet man labai nepatinka, kai paplūdimyje prie kremu ištepto kūno limpa smėlis. Dabar jų atsisakiau ir išvis nenaudoju", - prisipažino R.Cicinas.

Net ir vykdamas atostogų į egzotiškas šalis, kur saulė labai aktyvi,  atlikėjas į savo lagaminą apsauginių kremų nuo saulės neįsideda. Vyras juokėsi, kad jo oda labai stora, todėl jokios apsaugos jai nereikia. Pasak R.Cicino, pasikaitinęs ilgesnį laiką saulėje, vakare jis kartais pajunta, kad oda paraudusi, šiek tiek perši, bet didelių problemų dėl to neįžvelgia.

"Viskam turi būti saikas, - įsitikinęs dainininkas. - Jeigu sėdėsi paplūdimyje nuo ryto iki vakaro, žinoma, problemų išvengti nepavyks. Tačiau kai viskas daroma su protu, pavojaus neįžvelgiu." Tačiau prasitarė, kad važiuodamas atostogauti prie jūros su draugais dažnai pajuokauja, jog į paplūdimį eina kaip į darbą - atlikėjui gyvybiškai svarbu išlaikyti gražią išvaizdą ir tolygiai įdegti.

"Iš esmės degintis nelabai mėgstu. Patinka būti prie jūros. Ten randu sau užsiėmimų - sprendžiu kryžiažodžius, skaitau knygą, vaikštinėju. Mėgstu saulę", - sakė jis.

Apie saulės sukeliamą odos vėžį dainininkas sakė nemažai girdėjęs. "Matyt, reikėtų labiau rūpintis savo kūnu, bet vis neprisiruošiu. Nepatinka man tie kremai", - atvirai sakė R.Cicinas. Jis niekada nėra "sudegęs" saulėje ir tiki, kad saikingai ja mėgautis gali sau leisti net ir nenaudodamas apsauginių priemonių.

Dainininkas juokėsi, kad paplūdimyje jam sunkiausiai įdega kojos. Atvirai dėstė, kad yra tekę nusivilti saulės vonių rezultatais: kai veidrodyje vietoj savo atvaizdo pamatė kone juodaodį, nebuvo patenkintas. "Per stiprus įdegis negražu. Esu ir pats toks buvęs, dabar stengiuosi nepadauginti. Tas pamokas išmokau", - tikino vyras. Vasarišką rusvumą šaltuoju metų laiku jis išlaiko lankydamasis soliariume. Savaiminio įdegio kremo R.Cicinas nenaudoja. Žiemą, kad gerai atrodytų scenoje, kelioms minutėms gulasi po soliariumo lempomis ir taip palaiko formą.

Skrybėlaičių kolekcija

Inga Paksaitė-Stumbrienė - šviesiaplaukės mėlynakės lietuvaitės tipas. Dviejų vaikų mama sakė, kad nors jos oda labai šviesi, įdega nesunkiai. "Saugausi tiesioginių saulės spindulių, naudoju įvairius kremus su ultravioletinių spindulių filtrais, deginuosi atsakingai, stengiuosi nerizikuoti", - teigė jauna moteris.

Ji juokavo, kad nudegimų pavyksta išvengti, nes vadovaujasi taisykle, kad nereikia stengtis įdegti per dieną. "Iš pradžių saulėje pabūnu penketą minučių, paskui einu į pavėsį. Taip neskubant per keletą dienų pavyksta gražiai įdegti, ir rusvumas išlieka ilgą laiką", - tikino pašnekovė. Ji stebisi žmonėmis, kurie rizikuoja visą pirmą atostogų dieną būti saulėje, o vėliau skundžiasi paraudusia ir peršinčia oda, kuri dar ir luptis ima.

Neperdegdama paplūdimyje Inga gali išbūti apie valandą, bet ne saulėje - mėgsta maudytis, gulinėti pavėsyje. Nors yra šviesios odos, moteris renkasi nedidelio apsaugos faktoriaus kremus nuo saulės. Jai pakanka 15 arba 20 SPF apsauginių produktų. I.Paksaitė-Stumbrienė nesižavi nei šokoladinės spalvos įdegį įgavusiais žmonių kūnais, nei aristokratiškai blyškiais. "Man patinka per viduriuką - nesuskrudęs, bet ir ne nesveikai išbalęs. Kas sveika ir natūralu, tas ir gražu", - sakė ji.

I.Paksaitė-Stumbrienė pasakojo, kad per karščius visada stengiasi dėvėti skrybėlę, kuri nuo saulės apsaugo veidą. "Turiu visą kolekciją skrybėlaičių. Jos priderintos prie kiekvieno mano maudymosi kostiumėlio", - koketiškai išdavė paslaptį jauna moteris. Pasak jos, skrybėlė saugo ne tik veidą, bet ir meta šešėlį ant kūno, kurio per karščius nesinori vynioti į papildomus drabužius. "Labai pravartus daiktas vasarą, ypač paplūdimyje", - šyptelėjo ji.

Atviras kostiumėlis

Moteris prisipažino, kad anksčiau gana dažnai lankydavosi soliariume. Tačiau paskaičiusi informacijos, kad jis gali pakenkti odai - ypač šviesiai, tokia yra jos - atsisakė šio malonumo. "Supratau, kad tai nėra pats geriausias dalykas. Taip pat man nepatinka savaiminio įdegio kremai. Esu natūralios saulės ir įdegio šalininkė", - sakė I.Paksaitė-Stumbrienė.

Norėdama tolygiai įdegti ji renkasi kuo atviresnį maudymosi kostiumėlį, maksimaliai atidengiantį kūną ir pridengiantį tik intymiausias vieteles. Inga aiškino, kad rankos ir nugara dažniausiai ir taip pagauna saulės spindulius, kasdien vaikštinėjant vasarą, o po drabužiais paslėptas vietas tenka specialiai rodyti saulutei. "Todėl pirmiausia tepu apsauginiu kremu nugarą ir rankas, kad jos nebeskrustų. O pilvas ir kojos turi "pasivyti", - nusijuokė I.Paksaitė-Stumbrienė.

Apie žalingą saulės poveikį - dermatologų lūpomis

Saulėtomis dienomis leidžiant laiką gamtoje svarbu saugoti odą nuo saulės. Ne šiaip sau aukštuomenės damos, eidamos pasivaikščioti  nepamiršdavo skėčio, plačiakraštės skrybėlės ir pirštinaičių. Saulės skleidžiami ultravioletiniai spinduliai yra vienas svarbiausių odą sendinančių veiksnių. Jie skatina raukšlių, pigmentinių dėmių, keratozių (suragėjimų) atsiradimą.

Dermatologai džiaugiasi, kad įdegis tampa nebemadingas, nes saulė skatina ikinavikinių odos ligų ir odos vėžio vystymąsi. Nereikia paniškai bijoti saulės, bet laiką nuo 11 ir 16 valandos, kai žemę pasiekia intensyviausi spinduliai, reikėtų leisti pavėsyje, po skėčiu, tentu arba dėvėti šviesius natūralaus pluošto drabužius ir galvos apdangalus, o neuždengtas drabužiais odos vietas tepti apsauginiu kremu.

Karštomis ir saulėtomis dienomis organizmas netenka daugiau vandens, tuomet ir oda sausėja. Rekomenduojama gerti daugiau skysčių, odą galima atgaivinti mineralinio vandens aerozoliais, patepti lengvu, neturinčiu daug riebalų drėkinamuoju kremu ar losjonu.

Kad pasigamintų reikiamas organizmui vitamino D kiekis, anot dermatologų, saulėje pakanka būti vos 15-30 minučių. Jo esą gauname pakankamai per veidą, rankas ir dekoltė sritį. O ir tie žmonės, kurie naudoja apsauginius kremus nuo saulės, nemoka jų nei pasirinkti, nei tinkamai tepti. Jei žmogaus oda labai tamsi, galima rinktis kremą, kurio apsaugos faktorius - iki 10, o baltaodžiams siūlomas apsaugos faktorius turi siekti bent 20. Taip pat reikia žinoti, kad pagaminti gerą filtrą kainuoja brangiai, neužtenka parašyti ant pakuotės, kad jis yra. Todėl abejotina, ar pigūs maisto prekių parduotuvėse siūlomi kremai atliks savo funkciją.

Patarti, kokio stiprumo kremą rinktis, anot dermatologų, turėtų ne vaistininkas, bet gydytojas, apžiūrėjęs žmogaus odą. Bent kartą per metus tai turėtų daryti šeimos gydytojas. Europoje net ir tamsesnę odą turintiems žmonėms patariama rinktis kremus, kurių apsaugos faktorius prasideda nuo 30. Taip pat galima išgirsti patarimų, kad moterys veidą, dekoltė ir rankas kasdien teptų net 50 apsaugos faktorių turinčiu kremu. Mat moterims melanoma nustatoma dažniau nei vyrams.

Deginantis saulėje kremu teptis reikia ne paplūdimyje, kaip daug kas daro, o namie. Po dviejų valandų procedūrą reikia kartoti, net jei pasitepėte didelio apsaugos faktoriaus kremu. Į užrašą, kad kremas atsparus vandeniui, reikia žiūrėti atsargiai - vis tiek po truputį jis nusiplauna.

Taip pat pastebėta, kad žmonės kremo tepasi per mažai - vos trečdalį reikiamo kiekio. Anot onkodermatologų, kremo išspausti reikia pilną delną ir teptis gana storu sluoksniu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"