Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Smėlio pasakų pasaulyje - ramybė

 
Dailininkė J.Minderytė kuria smėlio piešinius, vėlia veltinį, lipdo keramikos darbus, tapo paveikslus, organizuoja renginius.
Dailininkė J.Minderytė kuria smėlio piešinius, vėlia veltinį, lipdo keramikos darbus, tapo paveikslus, organizuoja renginius. Romo Jurgaičio (LŽ) nuotraukos

Kai dailininkė Jurgita Minderytė pasako, kad piešia smėliu, kai kurie žmonės stebisi, o kai kas apskritai nesupranta. Tačiau menininkei darbo netrūksta. Tarkime, šventiniu laikotarpiu ji kuria animuotus smėlio meno sveikinimus. Lietuvoje J.Minderytė yra vienintelė tokios srities dailininkė.

Smėlis J.Minderytės kūrybos įrankiu virto beveik prieš penkerius metus. Tai galima pavadinti ir momentine improvizacija, ir lemtingu atsitiktinumu. Tiesa, tuo metu moteris dar nežinojo, kad tai bus naujo ilgo kelio kūrybinėmis smėlio kopomis pradžia. "Viskas prasidėjo nuo džiazo repeticijų, - pasakojo J.Minderytė. - Ilgai dirbau televizijos laidų prodiusere, paskui, kai teko rinktis kitą kelią, - renginių organizatore. Kartą per repeticiją sėdėjau prie stalo, ant kurio buvo smėlio. Ranka pradėjau piešti smėliu." Braukydama smilteles ji mąstė, kad prie džiazo labai pritiktų tokie piešiniai. Muzikantai tą mintį pasigavo ir kartu sumanė, kaip ją įgyvendinti. Jie sukalė dėžę, ant kurios J.Minderytė galėtų piešti smėliu. O kad žiūrovai tai matytų, nutarta scenoje pakabinti ekraną, kuris rodytų vaizdą, kuriamą smėliu. "Taip prasidėjo projektas "Smėlio džiazas", - prisiminė kūrėja.

Visada skamba muzika

Smėlio menininkės mėgstamos temos - meilė, gėris, džiaugsmas, laimė.
Smėlio menininkės mėgstamos temos - meilė, gėris, džiaugsmas, laimė.

J.Minderytė teigė, kad Lietuvoje ji vienintelė improvizuoja piešdama smėliu, kai skamba muzika. Užsienyje yra panašiai kuriančių dailininkų. Tačiau dauguma jų smėliu piešia iš anksto sumanytas kompozicijas pagal tam tikrą muziką. O ir atlikimo technika skiriasi nuo lietuvės. J.Minderytė viską sugalvojo pati - iš nieko nesimokė.

"Mano mėgstamiausias užsiėmimas - "džiazuoti smėliu" pagal skambančias džiazo improvizacijas", - tvirtino projekto "Smėlio džiazas" kūrėja. Tiesa, pastaruoju metu to nedarė. Mat šie metai - šeimos pagausėjimo. Jurgita laukėsi, o dabar džiaugiasi penkių mėnesių sūneliu Nikolu. "Neseniai jam išdygo pirmasis dantukas", - patenkinta sakė mažylio mama. Be to, J.Minderytės teigimu, iš meninių pasirodymų per džiazo koncertus neuždirbsi. "Honorarai tokie, kad gal tik pėdkelnėms užtektų", - ironizavo menininkė. Todėl "džiazuoti smėliu" būna didelis malonumas, bet ne pragyvenimo šaltinis. Gyvenimo draugas Arūnas yra ir menininkės vadybininkas. J.Minderytė - dabar jau yra trijų vaikų mama, tad uždarbio reikia ne tik sau, bet ir vis didėjančiai šeimai. "Dar turiu šunį ir katiną", - šyptelėjusi pridūrė ji.

Vyriausiajai moters atžalai - sūnui Radvilui greit bus 18 metų, o vidurinėlei Ugnei - 11 metų. Dukra kartu su mama jau piešia smėliu per renginius. Menininkė pasakojo, kad kai Lietuvos Respublikos prezidentūroje buvo įžiebiama eglutė, Ugnė vieną smėlio piešinį sukūrė savarankiškai.

Savotiška animacija

Rudenį ir žiemą menininkė visada turi daug darbo. Tokiu metu plūsta šventiniai užsakymai, kvietimai piešti per renginius. J.Minderytė yra sumaniusi savotiškus judančius kalėdinius atvirukus, kai kuriamas piešinys filmuojamas, o paskui - montuojamas. Tai trumpi smėlio piešinių ir muzikos vaizdo klipai. Juos galima rodyti ir ekrane, ir kaip sveikinimą siųsti elektroniniu paštu. "Tai naujas dalykas. Nesu mačiusi, kad dar kas nors tuo užsiimtų, - tvirtino pašnekovė. - Kuriu smėlio piešinį, užrašau žodžius. Išeina interaktyvus atvirukas su asmeniniu sveikinimu."

Per renginius, kuriuose J.Minderytė kuria smėlio piešinius, skamba muzika. Tačiau menininkė prie darbų palinksta ir savo dailės studijoje. Čia ji smilteles barsto atlikdama meninius užsakymus. Ar ir tada skamba muzika? "Visada", - patikino J.Minderytė.

Kai menininkė piešia smėliu, vaizdai visą laiką kinta, vienas piešinys transformuojamas į antrą, trečią. Išeina savotiška smėlio animacija. Žiūrovams sudaromas įspūdis, lyg jie matytų muzikinį vaizdo spektaklį. Kuriant animacinius filmus, rašomas scenarijus, eskizuojama, piešiami personažai, liejami fonai. Kaip smėlio piešinių improvizacijoms rengiasi J.Minderytė? "Pagal rusišką posakį: ką matau, tą dainuoju. Tik aš - ką girdžiu, tą piešiu, - su šypsena kalbėjo menininkė. - Iš anksto eskizų nerengiu. Džiazuoju tikrąja šio žodžio prasme." Mėgstanti improvizuoti J.Minderytė savo kūrinius lygino su sapnais - koks vaizdinys galvoje atsiranda, tokį ir piešia.

Tiesa, kai organizacija ar įmonė turi renginio, per kurį kviečia dailininkę piešti smėliu, planą, ji į tai atsižvelgia. Vienas žmogus J.Minderytę pavadino Europos Sąjungos renginių mūsų šalyje vėliava, nes menininkė smėlio kompozicijas kuria ir per oficialius renginius. Todėl galima sakyti, kad kūrėja originaliais kūriniais reprezentuoja Lietuvą.

Tinka terapijai

Mūsų šalyje neįprastas smėlio menas taikomas ir terapijai. Ji tinka raidos sutrikimų turintiems vaikams, psichologinių problemų varginamiems suaugusiesiems. "Pati užsiiminėjau su vaikais, - sakė J.Minderytė. - Šiuo metu dėl šeiminių aplinkybių nėra tam laiko, bet po Naujųjų metų ruošiuosi grįžti prie šios veiklos." Prašoma paaiškinti, kas yra smėlio terapija, menininkė teigė, kad tai - fantastinė priemonė atsipalaiduoti, lavinti motoriką, savame pasaulyje gyvenantiems vaikams padėti grįžti į realybę. Per terapijos užsiėmimus ir žiūrima, kaip atsiranda smėlio piešiniai, ir bandoma kurti. "Pagal mano metodiką dirba Panevėžio psichiatrijos ligoninė, - teigė J.Minderytė. - Tokia terapija veikia puikiai. Tarkime, depresija sergantiems žmonėms sunku bendrauti, atsiverti. O iš jų nupieštų vaizdinių galima daug ką suprasti, be to, kurdami smėlio piešinius pacientai pradeda kalbėti."

Anot menininkės, kūryba smėliu tinka ir kaip mokomoji priemonė. Į jos studiją ateina grupės moksleivių su pedagogais ir ten rengia pamokas. Kad norintieji piešti smėliu galėtų tai daryti savarankiškai, neseniai J.Minderytė organizavo smėlio meno staliukų gamybą. Greitu laiku jau bus galima jų įsigyti.

Subyra, bet prisiminimas gali išlikti

Kūrėjos įsitikinimu, smėlio menas turi žavesio, žiūrovai gauna gerų emocijų. J.Minderytei patinka kurti meilės, gėrio, džiaugsmo, laimės temomis. Klausiama, ką jaučia, piešdama smėliu, menininkė sakė: "Ramybę. Pasineriu į savo pasakų pasaulį ir jame gyvenu."

Egzistuoja smėlio laikrodžiai. Byrančios smiltelės gali būti laiko metafora. O kokios asociacijos kyla pačiai menininkei? "Kai manęs klausia, ar negaila, kad kūrinys neišlieka, sakau: viskas gyvenimas susideda iš akimirkų. Taip būna ir su smėlio piešiniais. Jie atsiranda ir išnyksta", - tvirtino J.Minderytė. Taigi smėlio piešiniai yra akimirkos menas. Jie neišlieka amžiams, kaip, tarkime, iš akmens iškaltos skulptūros. Vis dėlto smėlio kompozicijas galima įamžinti filmuojant arba fotografuojant. J.Minderytės studijoje ant sienų iškabintos ant drobės spaustos nuotraukos su smėlio meno kūriniais. O internete galima pamatyti ne vieną filmuotą medžiagą iš įvairių renginių, per kuriuos menininkė piešė smiltelėmis.

J.Minderytė neužsižaidžia smėlio dėžėje. Ją domina įvairios meno sritys. "Mano kasdienybė - nekasdieniška. To, ką darau, darbu nevadinu. Ateinu į studiją, nuleidžiu žaliuzes ir kuriu savo slėptuvėje: veliu veltinį, lipdau keramiką, tapau paveikslus... Dar organizuoju renginius, tarkime, vaikų gimtadienius. Manęs dažnai klausia, ko nedarau", - šypsodamasi sakė menininkė.

Smėlis ir šou

Klausiama, iš kur gauna smėlio kūrybai, J.Minderytė sakė radusi Lietuvoje vietų, kur jo galima prisikasti. "Visur važinėju ir ieškau", - teigė menininkė. Pasirodo, tinka ne bet koks smėlis. Tarkime, tuo, ant kurio žmonės paplūdimyje kaitinasi saulėje, piešinių nenupieši. "Pajūrio smėlis sunkesnis", - sakė J.Minderytė. Ji aiškino, kad skirtingų vietų smėlis turi kitokį svorį, riebumą, faktūrą... Parsivežtąjį reikia laikyti tam tikromis sąlygomis apie metus, tik tada galima naudoti piešiniams. "Dar smėlį tenka sijoti, kaitinti ir taip toliau. Tai ilgas kelias, kol jis pasiekia dėžę, ant kurios piešiama", - aiškino menininkė.

Smėlio piešinių šou - tai pagal gyvai atliekamą arba foninę muziką ant specialiai sukonstruotos smėlio dėžės stiklo žiūrovų akivaizdoje gyvai kuriami piešiniai iš smėlio. Naudojant filmavimo kamerą ir projektorių jie iškart projektuojami ant ekrano arba tiesiog pastato ar patalpos baltos sienos. Piešinius galima transliuoti ir per televizoriaus ekraną. Galima kurti smėlio vaizdo filmus. Smėlio piešinių fotografijas nesunku perkelti ant popieriaus ar drobės, naudoti kaip renginių vizualinį apipavidalinimą.

Kūrybos dosjė

Pastaraisiais metais smėlio kompozicijas J.Minderytė kūrė per renginius, kuriuose dalyvavo šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė („Verslo žinių“ apdovanojimai „Gazelė 2011”, Tarptautinės knygų mugės 2012 m. atidarymas, "Knygų Kalėdos 2013") ir Lietuvos Vyriausybės vadovai (Tarptautinė konferencija "Europos aukštasis mokslas pasaulyje"). Menininkė atstovavo Lietuvai Europos kultūrų festivalyje Dubline, dalyvavo Lietuvos turizmo departamento organizuotame mūsų šalies prisistatyme Maskvoje. Kūrėja smėliu iliustravo R.Banionio operos „Turandot“ pastatymą. Dalyvavo garsių pasaulio prekės ženklų (naujos papuošalų „Trollbeads“ kolekcijos, „Garnier“ kremo „BB“, „Milkos“ karamelinio šokolado, „Camel“ 100 metų jubiliejaus) pristatymuose. Kūrė specialius smėlio piešinius tokiems verslo lyderiams kaip „Swedbank“, „ERGO Lietuva“, „KPMG“ ir t. t. Smėliu piešė populiariausiuose Lietuvos TV projektuose „Lietuvos talentai“, „Chorų karai“, „Gelbėkit vaikus“.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"