Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Šlovės kaina: kraujas, lūžiai, skausmas

 
2011 11 13 12:20

Artisto gyvenimas ne vien rožėmis klotas. Žinomiems muzikos, teatro ir kino žmonėms neretai tenka dantis sukandus kęsti skausmą, šluostytis kraują ar gydytis rimtas traumas, kurių jie patiria kopdami į profesines aukštumas.

Posakis "Per kančias į žvaigždes" - dažnas daugelio scenos žmonių gyvenimo motyvas. Dėl šlovės aktoriams ir dainininkams tenka kęsti lūžusių kaulų skausmus, operuoti sužeistas galūnes, siūti žaizdas, nešioti gipsą. Tam, kad sužibėtų rampos šviesoje, televizijos ar kino ekrane, garsenybės netausodamos savo sveikatos pluša, o jų darbą dažnai lydi rimtos traumos. Trūkusios Achilo sausgyslės, lūžę kaulai, iš žaizdų plūstantis kraujas - regis, tokių sužeidimų gali patirti tik sportininkai, kariai ar kaskadininkai. Tenka pripažinti, kad visos šios negandos - Lietuvos garsenybių kasdienybė.

Tačiau ne kiekvieną kartą rimta trauma būna užfiksuota filmavimo juostoje. Išskirtinis atvejis - filmuojant kultiniu jau tapusį lietuvišką filmą "Tadas Blinda. Pradžia" aktoriaus Vido Petkevičiaus užfiksuotas tikras krytis iš karietos po arklių kanopomis, kurį žiūrovai gali pamatyti kino juostoje. Kitas "lūžena" artistas, į filmavimo aikštelę klibinkščiavęs sugipsuota koja, - Vytautas Šapranauskas. Jis iš savo "gamybinės" traumos sugebėjo žiūrovams parodyti pokštą.

Rimtai gydytis filmavimo metu nutrūkusią Achilo sausgyslę teko ir dainininkui Ruslanui Kirilkinui. Po dizainerio suknele sugipsuotą koją ir ranką slėpė dainininkė Jurga Šeduikytė. Atlikėja Arina, nesėkmingai pasisukusi ir nugarmėjusi į užkulisių duobę, sumušimus greitai sugebėjo užpudruoti grimo kambaryje. Aktoriaus amplua kino juostoje "Tadas Blinda. Pradžia" debiutavusiam dainininkui Mantui Jankavičiui taip pat teko grimuoti mėlynes, nubrozdinimus ir kęsti skausmą, filmuojantis kautynių scenose be dublerio. Mantas, įsijautęs į muštynių sceną, net prakirto kitam kolegai antakį.

Gerai, kad arkliai nepasibaidė

Kuriant šiuolaikinę "Tado Blindos" versiją, aktorius V.Petkevičius apsipylė ne butaforiniu krauju. Visai filmavimo grupei didžiulį stresą sukėlė Gruinio personažą įkūnijusio aktoriaus skrydis iš karietos. "Važiuodamas karieta, užsikabinau už butaforinio žibinto, o jis neatlaikė mano svorio. Dribau tiesiai arkliams po kanopomis. Gerai, kad jie buvo dresuoti, nepasibaidė, todėl viskas baigėsi gana laimingai", - prisiminė V.Petkevičius. "Laimingo" kritimo rezultatas - aktoriui buvo sutrenkta galva ir prakirsta koja.

Iš karto po traumos V.Petkevičius atsisakė greitosios medicinos pagalbos ir tęsė darbą, bet po filmavimo jam vis dėlto teko apsilankyti pas medikus. Filmo režisierius Donatas Ulvydas pasakojo, kad pagal nerašytas kino kūrimo taisykles traumuoto aktoriaus privaloma atsiklausti, galima palikti šį dublį ar jį reikia perfilmuoti. Didelę patirtį kine turintis V.Petkevičius sutiko, kad tas epizodas patektų į kino juostą.

"Traumas aktoriai gydosi patys. Pas mus įprasta, kad už sužeidimų gydymą mokame patys. Draudimo artistams paprastai niekas neduoda - nei kine, nei teatre. Tačiau toks yra mūsų darbas. Nesiskundžiame ir kompensacijų nereikalaujame", - šyptelėjo V.Petkevičius. Jis teigė įvairių traumų per ilgą aktoriaus karjerą patyręs ne vieną ir ne dvi, bet jų prisiminti nenorintis. "Sukandi dantis ir eini toliau, dirbi savo darbą. Ko čia dejuoti? Aktoriaus profesija yra pavojinga, nors kai kam gal kitaip atrodo", - nusijuokė ilgametis Jaunimo teatro aktorius.

Bėgimas - trauma

Aštrialiežuvis šmaikštuolis laidų vedėjas ir aktorius Vytautas Šapranauskas kalbinamas juokėsi, kad nebeprisimena, ar jo kūne yra likęs koks kaulas, kuris nebūtų lūžęs. Filmuojant Emilio Vėlyvio filmą "Zero 2", Vytautui trūko Achilo sausgyslė, todėl likusį laiką jis buvo priverstas filmuotis sugipsuota koja.

"Pirmą dieną filmavome bėgimo sceną. Be apšilimo lėkiau kiek kojos neša, ir per antrą dublį viskas baigėsi trūkusia Achilo sausgysle, - sakė V.Šapranauskas. - Džiaugiuosi, kad E.Vėlyvis - labai "fainas" režisierius. Jis pakeitė visą scenarijų taip, kad man nebereikėjo filmuojantis vaikščioti. Kitas jo vietoje būtų pasakęs: "Ačiū, laisvas, paieškosime sveiko aktoriaus. E.Vėlyvis to nepadarė. Esu jam už tai dėkingas. Tiesiog buvo perrašytas scenarijus." Tiesa, filme liko viena scena, kur V.Šapranauskas sugipsuota koja turėjo vaidinti, kad yra sveikas ir guvus. Tai jam kainavo daug fizinių pastangų.

Pasak aktoriaus, Lietuvoje gyvuoja ydinga praktika, kad už savo traumas aktoriai atsako patys - jie nėra apdrausti. "Žaizdas laižomės patys. O pavojus tyko kiekviename žingsnyje. Užeikite į mūsų "Domino" teatro užkulisius ir pamatysite, kas ten dedasi. Jeigu mintinai nežinai perimetro, koją nusilaužti - vienas juokas", - dėstė jis. Dėl patirtų traumų V.Šapranauskui ne kartą yra tekę atšaukti spektaklius, tačiau net ir galutinai nepasveikęs jis kyla į sceną ar eina filmuotis, nes už tokias "prastovas" niekas artistui pinigų nemoka.

"Už sveikatos draudimą taip pat moku pats, o ne darbdavys", - sakė publikos mėgstamas aktorius. Jam yra tekę iškęsti abiejų rankų lūžius, trūkusio menisko skausmą, lūžusių pirštų traumas. "Kartais traumą gauni dėl nesėkmingo kolegų darbo, kartais tai būna mano paties nevykęs šuoliukas ar kritimas. Viskas yra atsitiktinumas, bet jis vieną kartą gali būti lemtingas", - svarstė aktorius ir televizijos laidų vedėjas.

Su gipsu Vytautas filmavosi ir vienoje televizijos reklamoje. Iš savo nelaimės jis sugebėjo padaryti pokštą. Visi, mačiusieji reklamą, nė neįsivaizdavo, kad trauma yra tikra, manė, kad tai - dar vienas šmaikštuolio "išsidirbinėjimas". Gipsas aktoriui nesutrukdė ir vesti populiarios šokių projekto laidos. "Ačiū Dievui, tenka bendrauti su normaliais prodiuseriais, kurie randa išeitį iš susidariusios padėties, o ne veja į gatvę", - karčiai šyptelėjo V.Šapranauskas.

Grėsė kojos amputacija

Dainininkas Ruslanas Kirilkinas iki šiol po patirtos Achilo sausgyslės traumos žengia žingsnį kaire koja, o ne dešine, kaip buvo anksčiau įpratęs. "Filmuodamasis vienoje humoro laidoje, nesėkmingai šoktelėjau, ir man trūko sausgyslė. Sukandęs dantis penkias valandas toliau filmavausi. Tik vėliau, nuvažiavęs pas gydytoją, sužinojau, kas iš tiesų nutiko", - pasakojo Ruslanas. Pašnekovas prisiminė, jog traumą pamatęs medikas buvo šokiruotas, kad dainininkas, keletą valandų kentėdamas baisų skausmą, sugebėjo tęsti darbą ir tik po to kreipėsi pagalbos.

"Gydytojas sakė, jog sužeidimas toks sunkus, kad vienu metu man net grėsė kojos amputacija. Koja gijo ilgai ir iki šiol nėra visiškai sveika. Tai trauma, su kuria turėsiu gyventi iki pat senatvės", - sakė R.Kirilkinas. Dainininkas teigė, kad vos paslydus ir nesėkmingai kryptelėjus koją, jam gresia traumos atsinaujinimas. "Ji ir dabar nėra tokia lanksti ir paslanki, kokia buvo anksčiau, - tikino pašnekovas. Tačiau su šia bėda jis sakė išmokęs susigyventi. Ilgą laiką po sužeidimo atlikėjui teko daryti pauzę muzikinėje karjeroje. Ruslanas nuvyko pas močiutę, kuri jį slaugė, nes vaikinas beveik negalėjo savimi pasirūpinti.

"Gipsas, su kuriuo išbuvau du mėnesius, svėrė apie keturis kilogramus. Sunkiausia būdavo nusiprausti ir nueiti į tualetą. Be artimųjų žmonių pagalbos tikrai nebūčiau išsivertęs. Trauma mane ištiko vėlų rudenį, todėl buvo labai sunku vaikščioti su ramentais lauke per sniegą. Iki parduotuvės nenueidavau. Būdavo sunku įlipti į transportą", - patirtus nemalonumus dėl trūkusios sausgyslės pasakojo Ruslanas.

Dainininkas visiems artistams ir atlikėjams primygtinai siūlo draustis sveikatą. "To nelemto filmavimo metu buvau apdraustas. Tačiau dabar pats esu apsidraudęs, nes niekada nežinai, kokia nelaimė gali įvykti - lempa ant galvos užkristi ar kas nors baisesnio nutikti", - sakė R.Kirilkinas.

Po traumos jis tapo kur kas atsargesnis. "Deja, nebegali taip judėti kaip anksčiau. Atsipalaiduoti taip pat neleidžia nerimo jausmas. Iki šiol visa mano kūno atsvara - kairė koja. Pirmąjį žingsnį visada žengiu kaire koja, nors anksčiau žengdavau dešine", - nelinksmai šyptelėjo dainininkas.

Gipsas po suknele

Net du lūžius per nelaimingą atsitikimą scenoje yra patyrusi dainininkė Jurga Šeduikytė. Repetuodama teatre jauna moteris susilaužė ranką ir koją. Po vizito pas medikus, kur Jurgai buvo suteikta pagalba ir sugipsuotos lūžusios galūnės, jai teko atšaukti keletą koncertų. Tačiau ištverminga atlikėja net ir sulaužytais kaulais išpildė savo įsipareigojimą būti apšildančiąja dainininke per grupės "A-ha" koncertą, kuris buvo suplanuotas iš anksto. Praėjus vos dviem savaitėms po sunkios traumos, ji pakilo į sceną ir atliko savo misiją - dainavo populiarios grupės apšildymo koncertą.

Išradinga dainininkė gipsą ir įtvarus sumaniai paslėpė po žinomo dizainerio specialiai jai pasiūta suknele, o į sceną ją įnešė apsaugininkai. Ramentus J.Šeduikytė paliko užkulisiuose. Lietuvoje apie Jurgos traumą žinojo visi gerbėjai. Jie audringai palaikė mėgstamą atlikėją, nepabūgusią skausmo ir dainuojančią publikai po neseniai patirtos sunkios traumos. O štai Latvijos žiūrovai, kurie susirinko į grupės "A-ha" koncertą, kur J.Šeduikytė taip pat buvo apšildančioji dainininkė, nė neįtarė, kad mergina juda tik su ramentais. Kai atlikėją apsaugos darbuotojai įnešė į sceną, publika spėliojo, galbūt tai yra netikėtas sceninis triukas, o gal lietuvių artistė yra neįgali.

Tikras kraujas

Neseniai aktoriaus duonos paragavęs dainininkas Mantas Jankavičius, filmuodamasis filme "Tadas Blinda. Pradžia", visose kovinėse scenose apsiėjo be dublerių pagalbos. Pagrindinio vaidmens atlikėjas neišvengė traumų, bet jos nebuvo labai didelės. Mėlynės, įdrėskimai ir įbrėžimai, skaudamas riešas ir jojimo sukelti stuburo skausmai aktorystės duonos ragaujančiam Mantui buvo filmavimo kasdienybė.

Režisierius D.Ulvydas pasakojo, kad filmuojant vieną muštynių sceną M.Jankavičius turėjo suvaidinti trenkiantis kitam veikėjui į veidą. Pradėjus suktis kameroms ir aktoriams įsijautus į vaidmenis, smūgis išėjo tikras. Pradedantis aktorius kolegai praskėlė antakį, pasipylė kraujas. Filmo "Tadas Blinda. Pradžia" grupės nariai juokavo, kad sukant kino juostą aktorių grimas ne tik kurdavo vaidinamo personažo išvaizdą, bet ir turėdavo maskuoti vis daugėjančius tikrus sužeidimus.

Teko užgrimuoti gumbą

Legendinei bliuzo atlikėjai Arinai dainavimas scenoje prieš kurį laiką taip pat baigėsi nelaimingu atsitikimu. Su kolega Vytautu Grubliausku-Kongu muzikinės laidos filmavime dalyvavusi Arina patyrė galvos traumą, stipriai susimušė kojas ir petį. Užkulisiuose persirengusi kitais drabužiais, dainininkė kildama į sceną žengtelėjo žingsnelį į šoną ir nugarmėjo į duobę, esančią prie krašto.

Prie nejudraus Arinos kūno supuolę kiti koncerto dalyviai, kūrybinė grupė ir žurnalistai suskubo nešti ledo sutrenktai dainininkės galvai, atsargiai bandė kelti ją iš duobės ir lydėjo į užkulisius suteikti pirmosios pagalbos. Galvą ir kojas susitrenkusi Arina kurį laiką išvis negalėjo pajudėti, bet vėliau, draugų padedama, šiaip taip nuslinko į artistams skirtą persirengimo kambarį atsipeikėti nuo kritimo metu patirto šoko.

Trumpą laiką ramiai pasėdėjusi, Arina atgavo amą ir paprašė grimuotojų užgrimuoti kylantį ant kaktos gumbą. Susitvarkiusi šukuoseną, ji didvyriškai grįžo į sceną, kur toliau dainavo koncerto programoje numatytas dainas. Nepalaužiamos valios dainininkė net šoko žiūrovams, o jos judesius monitoriuje akylai stebėjo iškviesti greitosios pagalbos medikai, pasiruošę bet kurią akimirką suteikti skubią pagalbą vienai populiariausių Lietuvos dainininkių.

Pasibaigus koncertui, gydytojai apžiūrėjo Ariną ir, neradę akivaizdžių traumų, leido važiuoti namo, o ne į ligoninę. Tačiau kitą dieną atlikėja vis dar jautėsi blogai ir pati kreipėsi į medikus, kurie paskyrė Arinai tinkamą gydymą. Bliuzo karaliene tituluojama dainininkė vėliau prisipažino, kad po kritimo dėl šoko beveik nejautė traumos padarinių, jie išryškėjo tik gerokai vėliau, kai nebejautė scenos jaudulio ir atsakomybės susirinkusiems žiūrovams.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"