Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Šiukšlių dailintojas nenori milijonų

 
2008 03 15 0:00
P.Rutkovsky rodė savo ir studentų darbus, kurių nuotraukos randamos internete.<br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
P.Rutkovsky rodė savo ir studentų darbus, kurių nuotraukos randamos internete.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Dėstytojas ir devyni studentai stabtelėjo ir apsidairė. Vieta puikiai tiks jų 'piknikui'. Išvynioję šviesų pledą grupelė jaunųjų menininkų pradeda krauti maistą bei gėrimus: obuolius, sumuštinius, sulčių pakelius. Ore tvyranti puvėsių smarvė vyresnio amžiaus amerikiečiui įkyriai riečia nosį. Jis pirmą kartą valgys lietuviškame sąvartyne.

Paulas Rutkovsky ima fotoaparatą ir patraukia tolyn nuo studentų - reikia įamžinti šitą akimirką. Jam po kojomis traška plastikiniai buteliai, spalvingos pakuotės, užmynus tęžta bananų žievės, prie padų limpa bulvių lupenos. Burnoje juntamas šleikštulys, pykina. "Čia neįmanoma valgyti", - pagalvojo "ekspedicijos" sumanytojas. Jis atsigręžia į jaunimo ratelį ir kelissyk spragteli fotoaparato mygtuką. Studentai jau valgo. Dar truputį paėjėjęs ir apsidairęs dėstytojas suka atgal ir per šiukšlių krūvas žingsniuoja prie pietų "stalo". Pamačius pustuštį pledą, amerikiečiui palengvėja: kol fotografavo, jaunimas spėjo viską suvalgyti. Šiaip ar taip, jis nebūtų galėjęs nė kąsnio praryti ant šito šiukšlių kalno Vilniaus sąvartyne.

Tamsa

"Tai buvo mūsų pietų pertrauka", - trumpai paaiškino Floridos universitete, Menų departamente studijinį meną dėstantis profesorius, prisimindamas prieš trejetą metų su Vilniaus dailės akademijos (VDA) studentais surengtą iškylą. 2005-aisiais jis Vilniuje skaitė "šiukšlių" seminarus, su Vilniaus dailės akademijos studentais rengė menines akcijas.

Šiomis dienomis Amerikoje gimęs menininkas, kurio pavardė sufleruoja giminystės ryšius su slavais ar net lietuviais (šiuos faktus Paulas mėgina išsiaiškinti), vėl užsuko į Lietuvą. Galerijoje "Akademija" buvo surengta jo piešinių paroda "Fire" (angl. "Ugnis"), kelianti ekologines, socialines, politines bei etines problemas, absurdus. Parodoje pristatoma daugiau nei dešimt P.Rutkovsky kūrybos metų. Dauguma jų neturi vienos konkrečios temos ir primena nespalvotus komiksų piešinius. Sėdėdamas galerijoje jis įsijautęs kalba apie kūrinius, idėjas, įkvėpimo šaltinį, plastiškai judindamas riešą rodo, kaip nupiešė didžiausio paveikslo "Fire" piešinius.

"Šalyje, kurioje gyvenu, yra nieko tokio, jei uždirbi penkis šimtus milijonų dolerių per metus, kai planetoje yra trys ar keturi milijonai žmonių, kurie per visą dieną išsiverčia turėdami tik vieną dolerį, 365 dolerius per metus. Iš čia ir ateina tamsa", - pasakoja prieš "kaubojišką" kapitalizmą nusiteikęs amerikietis. Kartkartėmis jis pasitaiso žilstelėjusių plaukų bangelę, o gyvos akys iš už ovalių akinių žvelgia tai į darbus ant sienų, tai į klausytoją. Lieknas, apsirengęs languotus marškinius ir lengvą striukytę, per petį persimetęs fotoaparatą jis nepanašus į stereotipinį menininką iš bohemos pasaulio.

Pinigai konteineryje

Pastaruosius 20 metų menininkas daug dėmesio skiria šiukšlėms, rengia projektus ir seminarus studentams, pats renka ir registruoja atliekas, imasi kitų ilgalaikių meninių projektų. Savo nešiojamojo kompiuterio ekrane jis atidaro vieno naujausių sumanymų - projekto "C/ore" (angl. core - obuolio graužtukas) nuotraukas. Šešerius metus menininkas kasdien suvalgo po obuolį, o likusį graužtuką nufotografuoja, įdeda į maišelį, užrašo, kur valgė obuolį, kada ir kokios rūšies tai buvo obuolys. "Kolekcijoje" jau yra per 2300 obuolių graužtukų ir jų nuotraukų, kurias autorius sudeda po keliasdešimt į vieną paveikslą. Amerikietis grožisi rezultatu. Valgyti obuolius sveika, bet svarbiausia, kad ilgalaikis projektas įamžina dalelę istorijos, o šimtai graužtukų nuotraukų, sudėtų į vieną, virsta puikia mozaika.

Profesorius daug savo energijos ir idėjų skiria studentams. Kartu su jaunimu yra surengęs įvairių meninių akcijų ir seminarų Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje, Amerikoje, Floridos universitete. Per seminarus jis skatina į šiukšles žiūrėti kitaip nei įprasta, kurti iš atliekų. Ką kurti? Pavyzdžiui, atvirukus, kuriuos vėliau galima siųsti kitiems menininkams ir draugams. Taip pat kvietimus į parodų atidarymus.

Studentai su malonumu eksperimentuoja, kartais nustebindami net ir dėstytoją. P.Rutkovsky prisimena, kaip vienas VDA studentas spausdintuvu prispausdino pinigų, sumetė juos į šiukšlių konteinerį ir filmavo, kaip žmonės reaguos. Vienas benamis, užuot ėmęs pinigus, skaitė išmestas knygas ir dėjosi jas į krepšį, o pinigų nė nepalietė. "Tai neįtikėtina. Tai priešingai nei galėtum tikėtis", - iki šiol stebisi žmogus, kurio dėmesį patraukė degančių šiukšlių dūmelis konteineryje, saldainių popierėliai peleninėje, atliekų pilni atidengti šuliniai gatvėje.

P.Rutkovsky, naršydamas po kelias paties sukurtas interneto svetaines, rodo savo kūrinius: švarką iš surinktų spalvingų pakuočių, mažą žaislinį ekskavatoriuką, iš žiebtuvėlių ir kitokių atliekų padirbtas lentynas, dinozaurus iš cigarečių pakelių ir kitus.

Šiukšlių dienoraštis

"Prieš keletą metų intensyviai rinkau šiukšles ten, kur tik eidavau ar važiuodavau dviračiu, jas registruodavau, kaupdavau", - prisimena P.Rutkovsky. Jis turėjo įsitaisęs specialų prietaisą šiukšlėms rinkti, kad nereikėtų kaskart, radus ką nors įdomaus, lipti nuo dviračio. Prie dviračio buvo pritaisęs krepšius, kuriuose radybos keliaudavo į menininko studiją. Kai kurias šiukšles atsimena iki šiol.

Kartą, važiuodamas dviračiu, vyras rado raštelį, greičiausiai mamos rašytą dukrai: "Kontraceptines tabletes palikau ant virtuvės spintelės. Prašau, nepamiršk." Kita menininkui įstrigusi žinutė - romantiškesnė. Aštuntokas berniukas parašė laiškelį merginai, kuriame pasakojo, kaip liūdi, kad mergina draugaujanti su kitu.

Rasta graži skardinė nuo purškiamos grietinėlės, suspausta kaip popieriaus lapas ir panaši į paveikslą, sukėlė menininko susižavėjimą. Jis pasakojo randantis daug švirkštų, yra surinkęs apie 100 skirtingų pirštinių: darbo, žieminių, sodininko. Anksčiau jis ir būdamas užsienyje rinko šiukšles. Tačiau išlaidos jas parsigabenti į savo studiją Tallahassee ėmė darytis nepakenčiamos. Kūrėjas sakė, kad jei iki šiol intensyviai rinktų atliekas, jos paprasčiausiai nebetilptų.

Kitas P.Rutkovsky sumanymas - registruoti daiktus, kuriuos įsigyja, ir atliekas, kurios lieka daiktą panaudojus. Pavyzdžiui, nusiperka kompaktinę plokštelę, įpakuotą į celofaną. Į "Šiukšlių žurnalą" kruopščiai užrašo, ką nusipirko ir kokių atliekų liko, kada tai įvyko. "Iki šiol tai darau, jau yra 10 ar 11 žurnalų. Tai - kaip dienoraštis, - paaiškino šiukšlių kolekcininkas. - Žiūriu į šiukšlę kaip į metaforą. Kai matau tą pačią pakuotę parduotuvėje, noriu įsigyti, o kai suvartoji pirkinį, pakuotė lieka bevertė."

Susilaužė kaklą

Žmona Fran Cutrell į vyro užmojus žiūri ramiai, jį palaiko. Moteris - pati menininkė, ji audžia. Žmona dažnai padeda Paului, ypač jam ruošiantis į kelionę. Pora neturi vaikų, augina du katinus ir su malonumu stebi įvairius egzotiškus paukščius, migruojančius Floridos dangumi.

Sveikesnį ir žalesnį gyvenimą propaguojantis Paulas yra vegetaras, namus supančiame sode augina vietinius augalus. Vyras buvo uolus "dviratininkas", kol nepateko į baisią avariją. Jis atsitrenkė į mašiną, kuri važiavo degant raudonam signalui, perskrido per ją, krito ant galvos ir susilaužė kaklą. "Esu laimingas, kad likau gyvas. Chirurgas sakė, kad jei būčiau važiavęs be šalmo, manęs jau nebebūtų", - prisiminė pašnekovas. Jis išsaugojo sumaitotą šalmą ir galbūt panaudos jį meno kūriniui. Ir jo sulaužyta pėda liko įamžinta - menininkas ją nupiešė.

"Esu ne vienintelis toks, dirbantis su medžiaga, iš kurios tradiciškai niekas nekuria meno, - sakė amerikietis. - Viskas aplinkiniame pasaulyje gali būti panaudota kūrybai."

Trumpai

* Prieš imdamasis "šiukšlių meno" profesorius P.Rutkovsky kūrė mėsainių instaliacijas, meno kūrinius iš maisto. Studijoje jis turi užkonservuotą 20 metų senumo mėsainį.

* Lietuviškas pavasaris amerikiečiui iš Floridos yra kiek per šaltas. Tallahassee'je, kur menininkas gyvena, temperatūra labai retai nukrenta žemiau nulio.

* "Pristabdyti, gal net pagalvoti, ką darai, ką kuri, - skubantiems studentams sako dėstytojas P.Rutkovsky. - Kartais atrodo, kad jei nesu linksmintojas, studentams labai sunku sukoncentruoti dėmesį. Turiu tokių studentų, kurie beveik didžiuojasi sakydami, kad neskaito knygų."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"