Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Senjorai turistai užpečkyje nesėdi

 
2013 04 20 6:31
Energingoji D.Bartkienė apkeliavusi didesnę pusę pasaulio. /Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Energingoji D.Bartkienė apkeliavusi didesnę pusę pasaulio. /Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Po savaitės, paskutinį balandžio šeštadienį, Vilniaus mokytojų namų (VMN) turistų klubas pradės jau 63-ią sezoną. Tą pačią dieną ilgametė klubo vadovė Danutė Bartkienė minės savo 76-ąjį gimtadienį. Energija trykštantys senjorai aktyvumo užtaisu gali pasidalyti su perpus jaunesniais žmonėmis.

VMN turistų klubas įkurtas 1950 metais istorijos mokytojo Balio Petrulionio. Nuo to laiko klubo nariai nepraleido nė vieno vasaros sezono nekeliaudami. Tradicija tęsiama jau 63 metus. Kodėl šis klubas toks gajus? Atlaikęs sovietijos laikų suvaržymus, išliko per nepriklausomos Lietuvos kūrimo etapą, nežlugo ir laisvosios rinkos sąlygomis. Atsakymas paprastas: jam jau septynioliktus metus vadovauja ir visus vienija energija kunkuliuojanti lituanistė, buvusi mokytoja D.Bartkienė, o prieš tai klubo vairą savo patikimose rankose laikė jo įkūrėjas B.Petrulionis. "Esu labai neramus žmogus. Nuo pat gimimo. Gimdama nesvėriau nė dviejų kilogramų, tėvai nesitikėjo, kad gyvensiu. Bet visiems įrodžiau, jog esu atkakli, užsispyrusi ir labai gyvybinga, todėl iki šiol štai negaliu nurimti", - spinduliuodama optimizmą linksmai pasakojo turistų klubo vadė.

Spalvingas gyvenimas

Nors D.Bartkienė įpusėjo aštuntą dešimtį metų, iki šiol aktyviai keliauja po pasaulį, dirba savo sode, prižiūri anūkus ir vadovauja pusantro šimto narių turinčiam turistų klubui. "Visko man reikia, visur noriu suspėti. Giminės sako - eik pas psichiatrą, gydykis, tokiame amžiuje jau užpečkyje sėdėti reikia. Ne, ne man toks užsiėmimas. Nors mano pensija - tik vos per aštuonis šimtus litų, nesėdžiu ir nedejuoju. Man užtenka. Esu labai laimingas žmogus", - entuziastingai kalbėjo ilgametė turistė.

Per ilgą ir prasmingą gyvenimą D.Bartkienė išbandė įvairiausios veiklos, buvo net "pasinešusi" į politiką, 1989 metais buvo viena iš Demokratų partijos steigėjų. Prisipažino, kad greitai nusivylė buvusių bendražygių karjerizmu ir politikos atsisakė.

Kaip šmaikštavo ponia Danutė, jos trykštančios energijos neatlaikė ir du sutuoktiniai, abu savo vyrus ji palaidojo gana jaunus. Su pirmuoju, kaimynystėje gyvenusiu vaikinu susituokė paslapčia nuo tėvų, dar būdama studentė, Kirovograde, Ukrainoje, kur lakūnų mokykloje mokėsi jos išrinktasis. "Kadangi studijavau aukštojoje Šiauliuose, o jo mokymo įstaiga buvo specialioji mokykla, skubėjome tuoktis prieš paskirstymą, kad jį paskirtų į Lietuvą, o ne kur nors į Rusijos platybes. Tėvai, kaimo žmonės, labai priešinosi, kad susituoktume dar nebaigę mokslų. Nepaklausėme, bet savo pasiekėme - vyrą paskyrė į Lietuvą", - pasakojo D.Bartkienė. Lietuvių poros vestuvėse Kirovograde dalyvavo visi Danutės jaunikio bendramoksliai, lakūnų mokyklos kursantai. Nuotaką iki Civilinės metrikacijos skyriaus jie nešė ant rankų, visą kelią dainuodami tuo metu populiarios dainos apie lakūnus žodžius: "Akylai tave stebėsiu, man iš viršaus viskas matyti, taip ir žinok." Šeimoje gimė pirmasis sūnus Artūras. Su antruoju sutuoktiniu, kuris buvo našlys, auginantis dukrą, D.Bartkienė susilaukė dar vieno sūnaus Gedimino. Dabar moteris džiaugiasi trimis anūkais - vyriausiąja Evelina, dabar gyvenančia Amerikoje, ir dviem mažaisiais - Eimantu ir Džiugu, kuriems šešeri ir devyneri.

Senjorai linksmai plaukia per Bledo ežerą Slovėnijoje.
Senjorai linksmai plaukia per Bledo ežerą Slovėnijoje.

Atsitiktinė pažintis tapo lemtinga

Ponia Danutė pasakojo, kad į VMN turistų klubą pateko atsitiktinai. Laukdama paskirto priėmimo pas tuometinį švietimo ministrą Mečislovą Gedvilą, priimamajame sutiko klubo įkūrėją ir vadovą B.Petrulionį. "Prisėdo prie manęs toks nedidelio ūgio, praplikęs žmogeliukas ir sako: "Mergaite, ko tu čia atėjai?" Ministras apie man paskirtą susitikimą buvo pamiršęs. Išsikalbėjome su B.Petrulioniu, ir jis pakvietė mane į klubą. Tai buvo 1961 metais. Taigi klube esu jau 52 metus. Pamenu, kaip į pirmąją kelionę į Kernavę vežiausi ir savo vos devynių mėnesių pirmagimį sūnų. Kažkur Nemuno pakrantėje dar maitinau jį krūtimi", - prisiminė dabartinė turistų klubo vadovė.

Energija trykštanti Danutė labai greitai tapo klubo vadovo padėjėja, o kai prieš 16 metų jis iškeliavo anapilin, buvo išrinkta vadovauti turizmo entuziastams. Per 63 metus klubo nariai apkeliavo begalę vietų. Dar sovietų laikais išmaišė beveik visą Sovietų Sąjungą - plaukė Jenisejaus upe, Baikalo ežeru, nukeliavo iki Vladivostoko, jų maršrutai driekėsi Dniepro ir Volgos upėmis, aplankytos bene visos Vidurinės Azijos respublikos. Šiandieniams keliautojams tokie maršrutai jau sunkiai pasiekiami, o tuo metu lietuviams vienintelė galimybė keliauti ir buvo "broliškos" respublikos, nes nuo Vakarų šalių skyrė neįveikiama "geležinė uždanga".

Pauliaus Širvio gimtinėje prie Dusetų turistai traukia dainas.
Pauliaus Širvio gimtinėje prie Dusetų turistai traukia dainas.

Bendraminčiai sensta

Kasmet paskutinį balandžio šeštadienį turistų klubas iškilmingai atidaro kelionių sezoną, organizuoja koncertą ir vakaronę. Šį kartą atidarymas sutampa su klubo vadovės 76-uoju gimtadieniu. D.Bartkienė sakė, kad vidutinis klubo narių amžius jau perkopė per 60 metų - jauni entuziastai virsta senjorais, tačiau nusiraminti neketina. "Mūsų klubą drąsiai galite vadinti klipatų klubu, - nusikvatojo energingoji senjorų vadovė. - Kai neseniai 36 žmonių grupė keliavome į Izraelį, vienas mūsiškių vyko su dviem ramentais, kitas su lazdele, vienai moteriai tai buvo paskutinė kelionė, ji sirgo leukemija. Labai aktyvi mūsų klubo narė, 88-erių gydytoja Filomena Taunytė, kuri turistų klubui priklauso 58 metus, gydosi ligoninėje po insulto. Neseniai buvome jos aplankyti su kolegomis, mudvi esame ilgametės draugės. Sensta turistai, sensta, bet nepasiduoda."

Šiuo metu klubas vienija apie 150 narių, aktyvių yra mažiau nei šimtas. Pagrindą sudaro švietimo sistemos darbuotojai, tačiau yra ir daugelio kitų profesijų atstovų. Klubo taryba nutarė, kad kiekvienas naujas narys turi sumokėti 10 litų stojamąjį mokestį ir tiek pat metinio mokesčio. Pasak D.Bartkienės, klubas šiek tiek gauna prijaučiančių žmonių paramos - norintieji perveda turistams 2 proc. savo gyventojų pajamų mokesčio, kuris papildo kuklų klubo iždą. "Mums užtenka, prabangos nesiekiame. Keliaudami po Lietuvą, už kiekvieną kelionę nariai sumoka fiksuotą 35 litų mokestį. Ko neišnaudojame, paliekame kitoms kelionėms. Į užsienį kaip klubas nekeliaujame, tik individualiai ar grupėmis", - pasakojo turistų vadovė. Per sezoną klubas organizuoja 7-8 keliones po Lietuvą ir jau šeštus metus - vieną kelionę į Europą.

Aplankiusi pusę pasaulio

Pati D.Bartkienė dalyvauja ne tik visose klubo organizuojamose išvykose, bet ir ne sezono metu keliauja po pasaulį. Prieš Naujuosius metus ji lankėsi Meksikoje, yra apkeliavusi Kambodžą, Tailandą, Indiją, Kiniją, pusę Afrikos šalių. Juokėsi, kad Europa jai jau pažįstama kaip gimtasis kaimas. Už keliones po Lietuvą ponia Danutė susimoka iš menkos pensijos. Šmaikštavo, kad du šimtus litų pasilieka maistui, o kas liko - išleidžia keliaudama.

Tolimas ir tikrai pensininko kišenei neįkandamas keliones D.Bartkienei finansuoja vyresnysis sūnus verslininkas. Mama su pasididžiavimu ir susigraudinusi pasakojo, kad kadaise turistaujant Panemunyje krūtimi maitintas sūnus, užklupus ekonominei krizei, kartą net skolinosi pinigų iš draugų, nes mama iš savo sutaupytų skatikų jau buvo sumokėjusi užstatą už kelionę į Kiniją. "Toks vaikas - vienas Lietuvoje. Tačiau jis gali supykti, kad tai papasakojau, gal reikėjo patylėti", - svarstė D.Bartkienė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"