Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Šeima ir darbas - kaip šuo su kate?

 
2008 05 10 0:00
Trijulė - mama Kristina, tėtis Luis ir dukrelė Erica - kartu ir namuose, ir per ėjikės treniruotes. <br>Asmeninio albumo nuotrauka
Trijulė - mama Kristina, tėtis Luis ir dukrelė Erica - kartu ir namuose, ir per ėjikės treniruotes.
Asmeninio albumo nuotrauka

Keturi mūsų laikų herojai - mamos ir tėčiai, savo užsiėmimą mylintys žmonės mėgina sutaikyti į priešingas puses gyvenimo antklodę tempiančius darbą ir šeimą.

Gimė dukrelė.

Vasaros pradžioje sportininkei ėjikei Kristinai Saltanovič ir jos draugui bei treneriui Luisui Diasui gimė dukrelė Erica. Šeima šiuo metu gyvena Portugalijoje.

33 metų mama - Lietuvai ir pasauliui žinoma ėjikė. 2004 metų olimpiadoje 20 km sportinio ėjimo rungtyje ji užėmė 19 vietą, o po metų per Pasaulio lengvosios atletikos čempionatą tarp ėjikų buvo dvylikta.

"Žinojau, kad vaikelis atitrauks nuo sporto. Pastaraisiais metais vis galvodavau, kad noriu vaikų. Planuodavau, planuodavau, o išėjo neplanuotai, - iš Portugalijos telefonu pasakojo Kristina. - Turiu daug gerų pavyzdžių, kai sportininkės ir pagimdžiusios puikiausiai dalyvauja olimpiadose, pasiekia gerų rezultatų."

Maitina per treniruotę

Iki nėštumo sportininkė buvo laisvesnė - galėjo rinktis, kada treniruotis. Dabar dienomis, kol tėtis darbe (49 metų vyras dirba inžinieriumi), ji prižiūri mažylę.

Luisui grįžus iš darbo, trijulė keliauja į maniežą treniruotis.

Kol mama eina ratus stadione, vyras ir 11 mėnesių dukrelė - šalia.

Moteris mažylę maitina krūtimi. Viena vertus, taip lengviau - nereikia su savimi vežtis visų mišinėlių. Kita vertus, kai Erica garsiai "pasako", kad yra alkana, Kristina nutraukia treniruotę.

Kad galėtų maitinti krūtimi, sportininkė nevartoja specialių maisto papildų, geria tik vitaminus, valgo kokybiškesnį maistą.

Per nėštumo mėnesius moteris priaugo 12 kilogramų. Tačiau pagimdžius netrukus grįžo ankstesnės formos. Labiausiai pagelbėjo rūpinimasis mergaite ir namais.

Kūdikio nepalieka

Pagimdžiusi birželio 3 dieną, ėjikė po gero pusmečio jau dalyvavo rungtynėse, rugpjūtį "žingsniuos" tarptautinėse varžybose, vyksiančiose Portugalijoje. Kol mergaitė buvo visai maža, sportininkė negalėjo jos palikti ir išvykti į kitą šalį.

Šis savaitgalis - pirmas, kai mama ir dukra atskirai: K.Saltanovič dalyvauja Pasaulio taurės varžybose Rusijoje. "Jau dabar širdį skauda, kai pagalvoju, kad reikės palikti Ericą. Mažylei nebus galima skristi", - prieš išvykdama sakė mama. Jai mergaitė yra svarbiau už visas rungtynes. Kristina jau įvykdė normatyvą ir dalyvaus olimpiadoje Pekine. Tačiau, jei reikėtų rinktis, ar važiuoti į olimpines žaidynes, ar būti su dukra, liktų su ja. "Negalėčiau ir nenorėčiau praleisti nė vieno momento, kaip ji auga", - tikina sportininkė.

Ar pergalę olimpiadoje iškeistų į buvimą su dukra, ėjikė nėra tokia tikra. "Nežinau... Sportui esu daug atidavusi, olimpiada Pekine nebus pirma, todėl svarbu ne dalyvauti, bet užimti kuo aukštesnę vietą", - susimąsto.

Nuo jaunų dienų moteris daug aukojo dėl treniruočių ir varžybų. Draugės, kurios nesportavo, laikė ją pamišėle - ji nuolat treniruodavosi, dėl varžybų praleisdavo vakarėlius, kartą - ir draugų vestuves.

"Pasirinkau politiką"

Dangutė Mikutienė daugeliui pažįstama kaip Seimo narė - aštunti metai, kaip moteris yra tautos atstovė. Kai pirmą kartą 2000 metais buvo išrinkta, jaunesnei jos dukrai Ringailei ėjo penkti, sūnui Narimantui - dešimti metai.

"Pasirinkau politiką, nes norėjau padaryti daugiau", - sakė D.Mikutienė. Dešimtmetį ji dirbo Trakų kultūros rūmuose renginių organizatore, 1997 metais įsitraukė į politinę veiklą Trakų ir Elektrėnų apygardoje. Pagal specialybę režisierė, po trejų metų išrinkta į Seimą, įstojo mokytis į Mykolo Romerio universitetą, studijuoti viešojo administravimo. Pernai studijas baigusi, norėtų mokytis toliau - doktorantūroje.

Išaušus darbo dienai Dangutė važiuoja į parlamentą, perskaito spaudą, ruošiasi posėdžiams arba dienos susitikimams su rinkėjais, atsako į oficialius raštus ir laiškus. "Telefonas ir adresas viešas - per mėnesį išdaliju per 100 vizitinių kortelių", - tvirtina politikė. Ji bet kuriuo metu kelia telefono ragelį. Būna vakarų, kai namo moteris grįžta dešimtą valandą.

Atstovė namuose

Namuose apie darbą seimūnė kalba tuomet, kai televizoriaus ekrane mirga žinių laida. Tada "politinius" klausimus kelia vyras ir vaikai. Vyras Julius, bendrovės "Virtuali tikrovė" komercijos direktorius, verslo reikalais daug važinėja, o grįžęs žmonai dėsto problemas, kylančias dėl kelių priežiūros taisyklių. Sūnus Dangutės klausia, kodėl vienur ar kitur neleidžiama riedlentėmis važinėti. Ir dukra prašo patarimo, kai nori klasei padaryti staigmeną.

Seimo narė stengiasi, kad šeima dalyvautų jos veikloje. Vienuolikmetė Ringailė pernai padėjo mamai rengti kalėdinę labdaros akciją Trakuose. Vyras Julius buvo šalia per visą rinkimų kampaniją. "Jis stebėjo iš šono, fotografavo, sakė pastabas, ką gerai pasakiau, ką negerai, ar įtaigi buvo kalba. Jis - mano pagrindinis kritikas", - prisiminė moteris.

Dangutės sūnus žino, kad negali pasielgti netinkamai. Kiekvieną kartą, kai spauda aprašo valdininko ar politiko sūnaus ar dukters netinkamus poelgius, mama parodo sūnui, primena: ji - viešas asmuo. "Jis tą puikiai supranta", - įsitikinusi D.Mikutienė. Šeima supranta jai tekusį krūvį, atsakomybę. Vyras ir vaikai paruošia mamai vakarienę, sutvarko namus. Kai Dangutė sulaukia laisvo savaitgalio, mielai pati gamina maistą, tvarkosi namuose, palepina šeimą. "Jei dar ir šeimoje likčiau nesuprasta, būtų neįmanoma dirbti", - sakė Seimo narė.

Kartą moteris be proto išseko. Tada mylimieji nuvežė ją į draugų sodybą. Dvi dienas Dangutė ten praleido be telefono. Trečią dieną Seimo narei pasidarė baisu, kad jai niekas neskambina.

"Suderinti šeimos ir darbo interesus mėginu intuityviai. Kartais atrodo, viskas einasi gerai, bet jaučiu, kada dukrai ar sūnui trūksta dėmesio. Tada stengiuosi kompensuoti. Atsimenu, kartą paaukojau vieną Seimo posėdį dėl kalėdinio renginio vaiko mokykloje", - sako moteris.

Darboholike jos dar niekas nevadina. Kai jai sukako 33 metai, suskaičiavo, kiek dienų liko gyventi, jei, tarkim, gyventų kaip vidutinė Lietuvos moteris - 76 metus. "Suskaičiavau 280 288 dienas. Pasidariau kalendorių. Man tai priminė, kad reikia kasdien džiaugtis darbu, šeima, draugais, viskuo - ir kas gera, ir kas ne."

"Ššš, tėčiui ryt į darbą"

Kompanijos "AirBaltic" pilotas Vaidotas Dargužis 17 metų pilotuoja lėktuvus. Kai susipažino su būsima žmona Jurita, vyras jau buvo baigęs Rusijos civilinės aviacijos mokyklą, pilotavo lėktuvus. Mergina buvo "pastatyta prieš faktą" ir iki šiol kantriai prisitaiko prie vyro profesijos savitumų.

Piloto darbo diena kartais prasideda penktą valandą ryto, kartais - penktą vakaro. Prieš skrydį pilotams būtina ilsėtis 12 valandų, tad kartais Vaidotas 8-9 valandą vakare jau turi miegoti. Šeimoje auga trys vaikai - trylikametė Gabrielė, vienuolikmetė Aida ir šešerių Dainius. Ne taip lengva nuraminti dūzgiančius namus. "Tėvelis nuėjo miegoti, jam rytoj į darbą. Ššš", - vaikai tildo vienas kitą.

"Boeing 737" kapitonas skrenda į visas šalis, kur skraidina oro kompanija, kiekvieną dieną - vis kitur. Daugiausia per dieną pilotai skrenda du kartus. Pavyzdžiui, į Kopenhagą skrydis užtrunka valandą dešimt minučių, galima skristi dukart. "Jei į Londoną ar Barseloną, išeina tik vieną", - paaiškino greitai 42 gimtadienį švęsiantis vyras. Prieš gerą pusmetį į Dubliną jis skraidė naktimis - išskrisdavo vienuoliktą valandą vakaro, grįždavo šeštą ryto.

Žmona supranta

Vaikai labai džiaugiasi tėčio darbu - didžiuojasi, jiems įdomu. Tėtis kaskart papasakoja, kaip sekėsi, ką matė, rodo nuotraukas. "Esu nusivedęs į lėktuvą, aprodęs. Turime puikią galimybę skristi atostogų, tai ir skrendant daug pasakoju. Jie beveik kaip specialistai - pažiūri pro langą ir gali pasakyti: grįšiu, negrįšiu, išskrisiu, neišskrisiu", - pasakojo trijų vaikų tėvas.

Vaikai į tėčio darbą žvelgia romantiškai, žmona Jurita - daugiau praktiškai. Psichologė psichoterapeutė supranta, kad vyro specialybė nestandartinė. Jai tenka didesnė buitinių rūpesčių dalis. "Bet ji supranta, kad aš kitko nenoriu ir negaliu daryti", - sako pilotas.

Būdamas namie Vaidotas daug laiko praleidžia su vaikais. Kartu jie žaidžia stalo žaidimus - "Pažink Lietuvą", kelio ženklų pažinimo žaidimą, "Monopolį". Tėtis su dukromis muzikuoja - visi trys "kankina" gitarą. "Kartais grojame: aš - gitara, o dukros - pianinu (abi lanko muzikos mokyklą). Ir dainuoti mėginame, nors dukros man sako: "Tu, tėti, geriau nedainuok", - juokiasi Vaidotas. Mama yra trijulės kritikė ir klausytoja.

Daugiau darbo nereikia

Daugiau dirbti Vaidotas nenorėtų ir negalėtų. Per metus pilotas gali skristi ne daugiau kaip 900 valandų. Jei skraidytų daugiau, organizmas imtų kaupti per daug radiacijos.

Pilotas nesupranta žodžio "darboholikas". "Į darbą važiuojame kaip į šventę. Žodis "darboholikas" čia netinka. Mielu noru pakeičiu kolegą ar skrendu neplanuotą skrydį. Ir retas kuris atsisako", - tikina V.Dargužis.

Po darbo į namus pilotas grįžta kaip į mielą, šiltą oro uostą. Tai vieta, kur jis gali pasikalbėti, pailsėti, kartais pabūti pats su savimi.

Rado savo vietą

Ispanų kalbos dėstytojas iš Madrido Alfonso Rasconas Lietuvoje gyvena 12 metų. Čia atsidūrė, kai Ispanijos užsienio reikalų ministerijoje pasisiūlė dirbti lektoriumi užsienio universitetuose. "Nežinau, kodėl tarp daugelio šalių įrašiau Lietuvą. Ir nujaučiau, kad čia pateksiu", - sako ispanas.

Ispanijoje jis dirbo žurnalistu, enciklopedijos redaktoriumi, lotynų ir ispanų kalbos mokytoju. "Lietuvoje radau savo vietą, nes Ispanijoje nebuvau visiškai patenkintas", - pasakoja Vilniaus universiteto dėstytojas.

2003 metais jis vedė draugę Jeleną, gydytoją, vaikų pediatrę onkologę. Pora šiuo metu augina du vaikus - trejų metų Tomą ir kiek vyresnę nei metukų Marią. "Maria be j. Nes tada ispanai skaitytų Maricha", - paaiškino tėvelis, su atžalomis kalbantis tik ispaniškai, kad jie nesimokytų lietuvių kalbos su ispanišku akcentu.

Didžiuojasi didele šeima

Vyrui labai svarbu būti namie, leisti laiką su mažamečiais Tomu ir Maria. "Aišku, reikia pinigų šeimai išlaikyti. Bet tuo pat metu reikia praleisti daugiau laiko su mažyliais. Jaučiu atsakomybę", - sakė A.Rasconas. Jis norėtų susilaukti keturių vaikų. Toks skaičius - dėl konkurencijos, mat jo broliai ir seserys turi po dvi ar tris atžalas. Pašnekovas juokiasi prisiminęs žmonos Jelenos bendradarbių mėgstamą posakį: jei esi pediatras, privalai turėti tris vaikus, jei esi patriotas - keturis.

Alfonso užaugo 12 asmenų šeimoje. Iš dešimties pumpurėlių, jis yra aštuntas, turi penkis brolius ir keturias seseris. "Augti didelėje šeimoje - tai gyvenimo, gerų įpročių, meilės mokykla. Didžiuojuosi, kad tokioje užaugau. Mes visi sutariame, norime būti kartu", - džiaugėsi ispanas. Gausi šeima mėgina susirinkti kartą per metus, per Trijų karalių šventę. Apie tris dešimtis žmonių ne taip lengva suburti į vieną vietą.

Alfonso mama, iki sukurdama šeimą, pardavinėjo bilietus teatro kasoje. Paskui visą laiką skyrė vaikams. "Ir dabar, nors mes išvažiavome, ji nuolat apie mus galvoja, rūpinasi, - žavisi dėstytojas. - Jos atmintis visada puiki. Todėl sakau, kad iš mūsų jauniausia yra mama." Jei turėtų iš ko gyventi, jis mielai mestų dėstytojo darbą ir laiką skirtų vaikams, žmonai, namams.

Išdykėliai

Gimus vaikams, A.Rascono gyvenimas tapo sudėtingesnis. Kasnakt reikia keltis: mažylė verkia, tada ir sūnus prabunda. "Tai normalu. Užtat dabar sugebu visko padaryti daug daugiau nei anksčiau", - sako su nepatogumais susigyvenęs ispanas. Jam vaikai yra gyvenimo džiaugsmas.

Vyresnėlis Tomas yra išdykėlis, labai judrus, aktyvus, protingas, pagavus, mėgsta vartyti knygas. Maria tėčiui kaip dovana iš dangaus, būti su ja - "gyventi rojuje". Mažyliai daug piešia, skaito knygas, kartais žiūri vaizdajuostes, dėlioja dėliones. "Ir šitaip reikia nuolat būti su jais, prižiūrėti, ką daro - namie daug kištukinių lizdų", - juokiasi vyras. Net užsiimdamas savo reikalais ar žiūrėdamas televizorių (dažniausiai laiko užtenka tik realybės šou "Auklė"), jis viena akimi prižiūri mažylius ir vis šūkteli: "Tomai, ateik čia. Maria, atsargiai."

Trūksta laiko

Trejų metų berniuką tėtis kas rytą veža į vaikų darželį, o penkiolikos mėnesių dukrytė lieka namie su aukle. "Gerai, kad šį semestrą tarp paskaitų turiu ilgesnę pertrauką, tuo metu pabūnu su dukra", - pasakoja dėstytojas. Jis kasdien Vilniaus universitete ispanų kalbą dėsto keturias paskaitas. Tada skuba į savo kabinetą, kur moko kalbos privačiai. Keturis vakarus per savaitę namo dėstytojas grįžta 8-9 valandą. "Dirbu tuo metu, kai turėčiau būti su vaikais. Jei man išeitų dirbti standartinį darbą, būtų puiku", - tikina ispanas. Bet jam universitete patinka ilgos vasaros atostogos ir laikas per sesijas, kurį jis leidžia šeimoje.

Žmona Jelena gydo vėžiu sergančius vaikus. Po darbo porą valandų ji rašo disertaciją. Tuo metu vaikus prižiūri senelis. "Žmoną matau penkias minutes, kol ji grįžta, tada pasikeičiame, aš išeinu į paskaitas. Trūksta laiko pabūti kartu, - sakė A.Rasconas. - Bet žinome, kad taip turi būti, kol vaikai dar maži." Užaugs vaikai, sukurs savo šeimas, tada tėtis ir mama atsikvėps ir bus jauniausi giminėje - seneliai. Ir anūkams pasakos, kaip gera yra turėti būrį vaikų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"