Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Scenos džentelmenas S.Povilaitis

 
2013 01 19 6:15
Per muzikinius apdovanojimus M.A.M.A S.Povilaitis buvo pagerbtas už nuopelnus lietuviškai muzikai. /Kristinos Kučinskaitės nuotrauka
Per muzikinius apdovanojimus M.A.M.A S.Povilaitis buvo pagerbtas už nuopelnus lietuviškai muzikai. /Kristinos Kučinskaitės nuotrauka

Vienas garsiausių estrados dainininkų Stasys Povilaitis turi tūkstančius gerbėjų. Jaunesnės kartos atstovai perdainuoja šlagerių karaliaus atliekamas dainas. Tačiau estrados maestro LŽ prisipažino nežinąs populiarumo formulės ir nemėgstąs pozuoti, kai jį fotografuoja.

Lietuvoje būtų sunku rasti žmogų, nenutuokiantį, kas yra S.Povilaitis. Savitu, įsimintinu balso tembru atliekamos dainos skamba per televiziją ir radiją, įvairiuose koncertuose bei renginiuose, ne vieną dešimtmetį yra mėgstamos ir populiarios. Mandagus, pasitempęs ir su publika lengvai užmezgantis ryšį dainininkas yra laukiamas svečias daugelyje šalies koncertų salių. Šią savaitę, sausio 15-ąją, S.Povilaičiui suėjo 66 metai.

Gimtadienis - ne jubiliejinis, bet dainininką pasveikino Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Mat šie metai ypatingi - minima penkių dešimtmečių scenoje sukaktis. S.Povilaitį pavadinusi scenos džentelmenu, prezidentė teigė, kad dainininko repertuarą atmintinai moka jau kelios kartos, kad jis įpratino lietuvius dažniau dainuoti, o populiariosios muzikos kalba suteikia žmonių kasdienybei daugiau spalvų. Praėjusį penktadienį per muzikinius apdovanojimus M.A.M.A scenos veteranas buvo pagerbtas už nuopelnus lietuviškai muzikai. "Negalėčiau įsivaizduoti geresnės gimtadienio dovanos", - atsiimdamas apdovanojimą tvirtino estrados maestro.

Dabar dainininkui prasidės įtemptas laikotarpis - pavasarį 50 metų scenoje jubiliejaus proga bus surengti koncertai penkių šalies miestų didžiausiose salėse. Jau rengiamos dainų aranžuotės. Kai jos bus baigtos, prasidės intensyvios repeticijos, kuriose dalyvaus pritariamasis vokalas, orkestras. LŽ klausiamas, kuo nudžiugins publiką, S.Povilaitis sakė: "Puikiais muzikantais, geru skambėjimu ir apšvietimu, kokybiškais koncertais... Ir aibe auksinių šlagerių." Kokia konkreti jubiliejinių koncertų programa, bus atskleista kiek vėliau. Šįkart dainininkas tiek prasitarė: "Be kita ko, bus atgaivintos kadaise labai mėgtos dainos, bet nepelnytai neatliekamos pastaruosius keletą dešimtmečių. Žiūrovai kartu su manimi galės mielai prisiminti kūrinius, kuriuos girdėjo senokai. Tai puikios dainos ir vertos skambėti."

Dainininkas S.Povilaitis prieš penkis dešimtmečius iškart patraukė publikos dėmesį. /Nacionalinės filharmonijos archyvo nuotrauka
Dainininkas S.Povilaitis prieš penkis dešimtmečius iškart patraukė publikos dėmesį. /Nacionalinės filharmonijos archyvo nuotrauka

Trauka arba yra, arba ne

Estrados žvaigždė kukliai teigė, kad dainuos tol, kol bus klausytojų. Iš tikrųjų retas atlikėjas sugeba publikai būti įdomus ir neatsibosti tokį ilgą laikotarpį. Klausiamas, ar mąsto apie tai, ką daryti, kad žiūrovų dėmesys nesilptų, S.Povilaitis sakė: "Apie tai negalvoju. Atlikėjas arba turi trauką, arba ne." Dainininko nuomone, vieną ar antrą kartą dėmesio sulaukti galima surengus gerą reklaminę kompaniją. Tačiau jei atlikėjas neužmezga ryšio su žiūrovais, jei neturi susidomėjimą išlaikančios traukos, būti populiariam penkis dešimtmečius nelabai pavyktų. Pastaraisiais metais S.Povilaičio kartos dainininkai ne itin dažnai koncertuoja. Kartais jie pasirodo renginiuose ar televizijos laidose, skirtose prisiminti ankščiau skambėjusioms dainoms. Tačiau intensyviai nebekoncertuoja. S.Povilaitis sakė dėl to apgailestaująs, nes pažįsta puikių kolegų atlikėjų, kurie, jo manymu, verti būti scenoje. Tačiau klausytojai jais nebesidomi. "Kas yra trauka? Nežinau, - šypsodamasis sakė dainininkas. - Neturiu tos formulės."

S.Povilaitis yra iš tų vyresnės kartos atlikėjų, su kuriais mėgsta koncertuoti jaunimas. Jis dažnai dalyvauja bendruose renginiuose su kelių kartų atlikėjais. "Taip išeina. Ne visi mano bendraamžiai pakankamai aktyvūs", - paaiškino estrados veteranas. Dainininkas teigė, kad anksčiau į koncertus nueidavo ir kaip žiūrovas. Dabar tai daro rečiau - ne visada užtenka laiko. Todėl kartais pažiūri ne visą koncertą, o kurią nors jo dalį. Retkarčiais estrados žvaigždė dalyvauja muzikinių konkursų vertinimo komisijose. S.Povilaitis domisi, kas naujo muzikos pasaulyje. Jam patinka jaunesnės kartos atlikėjai Linas Adomaitis, Jazzu-Justė Arlauskaitė, Mantas Jankavičius...

Koncertus atšaukia retai

Estrados žvaigždė atvirai kalba ir apie populiarumo atoslūgius. S.Povilaitis teigė, kad prognozuoti, kiek publikos susirinks į koncertą, negali net labiausiai patyrę prodiuseriai. "Veiksnių būna įvairių, - aiškino jis. - Lemia net orai ir magnetinės bangos." Žinomas dainininkas pasirodo ne tik didelėse salėse, bet ir kamerinėje aplinkoje. "Jei būna užsakyti vakarėliai, juose kartais būna, tarkime, tik 20 žmonių, - teigė S.Povilaitis. - Mes, atlikėjai, esame su tuo susitaikę."

Kiekvienam, net ir labai atsakingam, scenos žmogui pasitaiko, kad koncertą tenka atšaukti. S.Povilaitis nuoširdžiai sakė: "Yra buvę, kad pasiskambini, sužinai, jog beveik niekas nesusirinks. Tada neverta važiuoti. Jausmas, aišku, nėra malonus. Tačiau krimstis neverta. Į tokius dalykus žvelgiu filosofiškai." Jis teigė, kad taip gali nutikti ir dėl aplinkybių, kurios nuo atlikėjo nepriklauso, - koks nors vietos įvykis arba labai nepalankios oro sąlygos, tarkime, neišvažiuojami keliai.

Kartais netikėtumas gali būti susijęs su liga. Maždaug prieš ketverius metus sunegalavęs S.Povilaitis į ligoninę buvo išvežtas tiesiai iš vienos televizijos studijos. "Kaip vėliau paaiškėjo, buvo tulžies pūslės uždegimas. Pamausdavo, išgerdavau vaistų, ir tiek. O tada ištiko staigus priepuolis. Ligoninėje operavo - iš tulžies teko išimti akmenėlius", - dabar su šypsena prisiminė dainininkas.

Kai žmogus kasdien eina į darbą, numatytą laiką ten praleidžia, susirgęs gauna nedarbingumo pažymėjimą. Muzikos pasaulyje yra kiek kitaip. "Jeigu sloguoju ar turiu temperatūros, iš dviejų blogybių renkuosi mažesnę - dainuoju, nes koncerto nukelti nesinori", - tvirtino S.Povilaitis. Jis atšaukia pasirodymą nebent tada, kai peršalimo liga suima tikrai smarkiai. Tačiau tai būna retai. "Kad ir prasčiau jaučiuosi, koncertuoju, - patikino atlikėjas. - Išmokau ir sloguodamas dainuoti. Gyvenimas visko išmoko."

Vandens trauka

Toks jau yra scenos žmogaus gyvenimas - jei ne koncertai, tai repeticijos, įrašai... "Na, būna ir poilsio dienų, - nusišypsojo S.Povilaitis. - Ką darau? Ką tik noriu: žiūriu televizorių, knygą skaitau, gamtoje būnu..." Dainininkas tvirtino, kad gamta jam labai svarbi. S.Povilaičiui savas miestas yra Palanga. Pajūryje jis būna ne tik nuo ankstyvo pavasario iki vėlaus rudens, ten važiuoja ir žiemą. Taip stipriai vilioja jūra? Pasirodo, priežastis yra proziškesnė. Tenka rūpintis pajūrio mieste esančiu namu. "Žiemą butui Vilniuje turbūt nieko nenutiks. O namui Palangoje reikia priežiūros. Gali per stipriai atšalti, sutrikti elektros tiekimas, kompiuteris ko nors nesuprasti", - vardijo S.Povilaitis. Vadinasi, prie jūros važiuoja ne dėl malonumo, bet ir iš reikalo? Atsakydamas į šį klausimą dainininkas nusišypsojo: "Malonumas yra sniegą prie namo nukasti. O rūpestis - jei to nepadarysi, į kiemą neįvažiuosi." Ir pridūrė, kad Palangoje apskritai jam smagiau negu dideliame mieste - gyvenimas ramesnis, visur galima pėsčiomis nueiti, automobilio beveik nereikia, galiausiai nėra gatvėse mašinų kamščių, kurie įgrysta Vilniuje. Palangą ne visi mėgsta, ypač J.Basanavičiaus gatvę, kur daug kavinių ir prekybos vietų. S.Povilaitis į ją užsuka ar apeina? "Privalau užsukti, nes ten yra keletas mano koncertinių vietų, - juokėsi dainininkas. - Jei kas nors tos gatvės nemėgsta, niekas neverčia ten eiti."

Pajūrio mieste S.Povilaitis apsigyveno paauglystėje. Į jūrą dainininkas neria net tada, kai lepesni žmonės nė kojos nekištų. "Plaukiu, kai būna 14 laipsnių. Jei mažiau, tik tūpčioju ir šlakstausi, - teigė jis. - Nežinau, ar yra poreikis grūdintis. Tiesiog vanduo mane traukia nuo mažens. Gimiau ir augau Kaune netoli Nemuno. O kad labai sveikai gyvenčiau, negaliu pasakyti." Dainininkas savęs nepriskiria prie sveiko gyvenimo būdo propaguotojų, nėra vegetaras. Tačiau teigė, kad stengiasi vengti kai kurių dalykų, žmogui neduodančių nieko gero. Vis dėlto ne viskam atsispiria. Klausiamas apie silpnybes, jis neslėpė: "Tai kava ir cigaretės. Nesakau, kad gerai, norėčiau nerūkyti, bet nežinau, kaip mesti. Bandžiau skaityti apie tai knygą, bet nieko neišėjo."

Nemėgsta pozuoti

Neseniai užsienio spaudai duotame interviu prancūzų dainininkė Patricia Kaas prisipažino, kad puošiasi bei dažosi net šunį vesdama į lauką. Mat bet kada kokie nors gerbėjai gali prieiti ir paprašyti kartu nusifotografuoti. Papasakojus apie tai S.Povilaičiui, jis nusišypsojo: "Taigi ji - prancūzė. Nėra ko stebėtis." Lietuvos estrados maestro teigė, kad pats per daug nesirūpina kasdieniu įvaizdžiu. "P.Kaas yra moteris ir elgiasi teisingai. Tačiau ką aš galiu padaryti, kai, tarkime, einu į pajūrį? Keliauju mūvėdamas šortus, apsivilkęs marškinėlius ir avėdamas paplūdimio šlepetes, - juokėsi S.Povilaitis. - Šiaip nesifotografuoju. Galbūt nuviliu daugelį žmonių, bet jiems sakau: "Ne." Jeigu kas nors iš už kampo bando fotografuoti mobiliuoju telefonu ar muiline vadinamu skaitmeniniu fotoaparatu, dainininkas dėl to nesipiktina. "Jei nelenda į akis, tegul "paparacina". Tačiau pozuoti nemėgstu", - tvirtino S.Povilaitis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"