Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Savęs vertinimas - politinio veikimo postūmis

 
2010 11 27 0:00

Politinės valdžios galima siekti dėl ko nors konkretaus (tiek visuomeniškai, tiek asmeniškai) arba bandant slopinti nerimą, nulemtą menkavertiškumo jausmo.

Įveikti vidines problemas, kompensuoti menkavertiškumą bandoma įvairiais būdais - daugelio jų išmokstama vaikystėje. Anot psichoterapeutės V.Satir, pagal juos galima skirti keturis menkai save vertinančių žmonių tipus - "kaltintojo", "apskaičiuojančio", "nusišalinančio", "įsiteikiančio" - ir jiems priešingą asmenybės, kuri save vertina adekvačiai, "subalansuoto reagavimo" tipą. Šiuos tipus įžvelgtume daugelyje gyvenimo sričių, taigi ir politikoje.

"Kaltinantis" politikas

"Kaltintojo" tipo asmenybė nuolat reiškia nepritarimą ir pasmerkimą. Toks žmogus mažai kalba ir griežtai pertraukia kitus. Jis nejautrus naujai informacijai, o kritiką vertina kaip pavydo išraišką. Drauge jis suvokia savo moralinį netobulumą, bet vietoj asmeninio tobulėjimo renkasi pranašumo įgijimo ir demonstravimo kelią. Gestais, mimika, kūnu jis rodo, kad yra svarbiausias, ir bando užimti kuo daugiau vietos.

Stebėjimas. Seimo narių darbo vietos gana erdvios. Jų ribas nustato nedidelė, bet ryški darbastalio paviršiaus sandūra. Iš Seimo balkono galima aiškiai matyti maždaug dviejų trečdalių Seimo narių darbastalių paviršius.

Politika besidomintiems studentams, kurie lankėsi ekskursijoje Seime, buvo pavesta vieną valandą stebėti 76 Seimo narių darbo vietas. Per tą laiką 42 kartus užfiksuotas "teritorijos" pažeidimas. Pavyzdžiui, Seimo narys padėdavo dokumentus, kompiuterį už savo darbo zonos ribų, pastumdavo kolegos užrašus ir panašiai.

Suprantama, toks tyrimas yra veikiau pramoginis nei moksliškai tikslus, tačiau fiksuotas elgesys liudija tikėtinas sąsajas su "kaltintojo" tipo asmenybe.

Kaltinimai ir nuolatinis dominavimo siekimas siejamas su menku savęs vertinimu, "kaltintojo" visiškai ar tik iš dalies įsisąmonintu įsitikinimu, kad jis tol neįgis asmeninės vertės, kol kiti jos nepripažins ir jam nepaklus.

"Apskaičiuojantis" politikas

"Apskaičiuojančio" asmenybės tipo žmones V.Satir vaizdžiai palygino su kompiuteriu. Tai korektiškas, gerai apsvarstantis savo žodžius, nereiškiantis jausmų žmogus. Jis atrodo atsiribojęs, susikaupęs. Kalba monotoniškai ir abstrakčiai. Jo kūnas sukaustytas, todėl nuolat jaučia šaltį. (Seimo plenarinių posėdžių salėje, kuri gana gerai šildoma, lengvai pastebimi šio tipo atstovai dažnai po švarku vilki liemenę ar megztinį.) Toks ryšio su aplinkiniais būdas padeda "kompiuteriui" išvengti grėsmės - jo savybių, kalbų vertinimo. Pranešdamas, jog pateiks tik objektyvius, gal net mokslinius faktus, jis drauge praneša, kad gavęs naujų duomenų gali peržiūrėti siūlomus teiginius. Taigi pašalina galimybę vertinti jį patį ir taip išvengia galimos kritikos, nes daugiausia, ką jam galima prikišti, tai netinkamų ekspertų pasirinkimą. "Kompiuterio" tipo politikai itin mėgsta remtis pripažintais autoritetais - ES direktyvomis ar kitų šalių praktika. "Apskaičiuojančio" asmenybės tipo politikai ypač išgyvena dėl savo menkavertiškumo intelektinėje srityje, todėl bando suteikti politinei veiklai akademinės veiklos pobūdį, renka įvairius mokslo garbės vardus, bando globoti mokslo institucijas ir panašiai.

"Nusišalinęs" politikas

"Nusišalinantis" asmenybės tipas - tai žmogus, kuris praneša, kad yra ne "čia" ir ne "dabar". Jo kalba ir veikla nesusijusi su aplinkiniais. Todėl kartais tokio žmogaus žodžiai suvokiami kaip be galo išmintingi, kartais - kaip beprotiški. Jo elgesys, mimika, gestai nevikrūs, išreiškiantys, jog jis yra ne "čia", o kažkur kitur. Toks elgesys santykinai labiau paplitęs tarp menininkų. Tarp politikų ryškiai išreikšto šio tipo asmenybių nėra daug. Tačiau būsena žmogaus, atsidūrusio ne savo vietoje, veikiausiai kai kuriems jų nesvetima. Nusišalinimas irgi padeda išvengti vertinimo, nes asmens, kurio nėra "čia" ir "dabar", vertinti neįmanoma.

"Įsiteikiantis" politikas

"Įsiteikiančio" asmenybės tipo žmogus žodžiais nuolat reiškia pritarimą ir sutikimą, vengia bet kokio ginčo, nuolat atsiprašo ir tvirtina, kad ką nors darys tik gavęs pritarimą. Kalbos stilių atitinka jo poza, mimika, gestai, kuriais demonstruojamas nuolankumas ir noras prisitaikyti. Atrodytų, tarp politikų šio tipo asmenybių neturėtų būti, tačiau "įsiteikiantis" tipas savitai papildo "kaltintojo" tipą. Todėl šalia aukštesnio statuso politikų neretai atsiranda "įsiteikiančių", kurie daro karjerą drauge su savo "patronu". "Įsiteikiančio" tipo politikai, atsidūrę greta lyderio, slopina savąjį nereikšmingumo jausmą ir tapatinasi su unikalumu, kuriam atstovauja jų vadovas.

Psichologiškai adekvatus politikas

Priešingas aprašytiems menkai save vertinančio tipo žmonėms, anot V.Satir, yra "subalansuoto reagavimo" tipas. Jo esmė - atitinkantis bendravimo situaciją elgesys, pasižymintis neprieštaringais kalbos, mimikos, gestų, kūno pozos sąryšiais. Šio tipo žmonės irgi gali elgtis perdėtai racionaliai, kaltinamai, gali nusišalinti ar bandyti įsiteikti. Tačiau jie, skirtingai nei anksčiau

aprašytieji, pasirenka vieną ar kitą situacijai tinkamą bendravimo būdą. Tų žmonių mintys ir jausmai nemaskuojami, išreiškiami darniai, nes jiems nereikia žaisti slaptų žaidimų "kas geresnis, pranašesnis, svarbesnis". Psichologinė būsena, lydinti tokį elgesį, - savo ir kitų vertės pripažinimas. Pripažindamas kitų žmonių vertę, nejausdamas poreikio nuolat įrodinėti asmeninį pranašumą, politikas dažniau veikia vadovaudamasis bendruomenės, o ne asmeniniais interesais. Jo sprendimai nėra motyvuoti siekiu kompensuoti ar patvirtinti asmenines savybes.

Pagal spaudai rengiamą knygą "Politikų psichologija"

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"