Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Šaras: "Esu svajonių našlys"

 
2012 10 13 13:36
Laisvas nuo gėrimo ir rūkalų Š.Mačiulis. / Romo Jurgaičio nuotrauka 
Laisvas nuo gėrimo ir rūkalų Š.Mačiulis. / Romo Jurgaičio nuotrauka 

Taip save vadindamas, populiarios dainos 'Medžiai be lapų' autorius, muzikantas Šarūnas Mačiulis šaiposi. Jis tvirtina, kad šiuo metu svarbiausia - muzikinė kūryba, o meilės jausmui dar ateisiąs laikas.  

Sunkios patirties turintis grupės "Poliarizuoti stiklai" lyderis Š.Mačiulis įsitikinęs: "Svarbiausia yra ištraukti girtuoklystės geluonį, visa kita savaime susireguliuoja." Šaru vadinamas pusamžis vyras dabar yra aktyvus muzikantų bendruomenės narys, turi bičiulių, bendraminčių ir gerbėjų, daug koncertuoja, ką tik išleido solinę plokštelę. Tik artimos moters, su kuria dalytųsi gyvenimo džiaugsmais ir rūpesčiais, kol kas nėra. Šaras juokiasi, kad šiuo metu jo statusas - svajonių našlio. 

"Šį klausimą svarstau atsakingai, - surimtėjęs paaiškina pašnekovas. - Nenoriu nei pats nusivilti, nei ko nors nuvilti ar įpinti į problemų rezginį. Po visų košmarų man dar reikia galutinai atgauti dvasios ramybę." Šaras neskuba, tvirtina, kad dar per mažai laiko praėjo nuo tada, kai pervertė savo gyvenimą ir pradėjo jį kurti išbridęs iš alkoholio liūno, į kurį buvo giliai įklimpęs. Ant tvirtos blaivybės žemės vyras atsistojo daugiau kaip prieš ketverius metus. Tai nutiko liepos 4-ąją, ir Šaras pavadino ją Nepriklausomybės nuo alkoholio diena.

Šaras (centre) su grupe "Poliarizuoti stiklai". /Asmeninio albumo nuotrauka  
Šaras (centre) su grupe "Poliarizuoti stiklai". /Asmeninio albumo nuotrauka  

Sprendimas ir pagundos

Kai po ilgalaikio girtuokliavimo maratono Šarui reikėjo atgauti jėgas, jis eidavo pasivaikščioti po miškingas kalvas. Fizinis krūvis padėjo sustiprėti. "Kopdavau aukštyn, žemyn, aukštyn, žemyn", - prisimena brandaus amžiaus vyras. Kelias iš girtuoklystės į blaivybę buvo netrumpas ir, pasak Šaro, užtruko gerus metus. Tą laikotarpį jis dar nekoncertavo, tik kaupė jėgas. Kaip pavyko išsilaikyti ir nepaslysti? "Noras buvo begalinis. Pasiryžau gyventi blaiviai. Nusprendžiau atsikratyti viso blogio ir atsiriboti nuo jo, - pasakoja muzikantas. - Būdavo bandančiųjų mane įkalbėti: "Na, išgerkime po šimtą gramų." Tačiau pamatydavo mano veido išraišką ir suprasdavo, kad įsiūlyti - be šansų. Geriau nė nebandyti." 

Net į televiziją - išgėrus

Tada, kai girtuoklystė buvo Š.Mačiulio kasdienybė, muzikos jis beveik nekūrė. Kai kurie aplinkiniai manydavo, kad išgėrusiam Šarui turėtų gerai sektis rašyti muziką ir žodžius. Prisimindamas pašnekovas nuoširdžiai pasakoja: "Jei kompanijoje ką nors įrašydavome, kitą dieną, kai išblaivėjęs perklausydavau, siaubas apimdavo. Girto muzikanto sukurtą muziką tik girtiems žmonėms ir klausytis." 

Grupės "Poliarizuoti stiklai" lyderis sako, kad dabar jam net sunku save įsivaizduoti tokį, koks buvo anuomet. Žurnalistė prisiminė televizijos laidą, regis, apie žvaigždes ir alkoholį, kurioje Š.Mačiulis buvo vienas pašnekovų. Tuo metu jo veide buvo ryškūs gėrimo pėdsakai, rankos virpėjo, garsiai išsakomos mintys pynėsi. Šaras patvirtina, kad tada buvo girtuoklystės kulminacija ir sprendimas gyventi blaiviai dar tik brendo. "Į televiziją nuvažiavau būdamas neblaivus ir ten išgėriau kavos, - pasakoja jis. - Per laidą tarsi teisinomės, kad negalime negerti koncertuodami žmonėms, kurie linksminasi, nes būsime nesuprasti." Televizijos studijoje Šaras juokais pasiūlė visiems užsikoduoti nuo alkoholio.

Pasiseka ne visiems

Anuomet Š.Mačiuliui buvo apmaudu, kad aplinkiniai netiki jo ryžtu keisti gyvenimą. Tai užgavo ambicijas ir sustiprino norą pradėti gyventi blaiviai. O ir sveikata buvo prasta - kai organizmas neatlaikė gėrimo maratono, muzikantas atsidūrė ligoninėje. Tai buvo paskutinis ženklas, kad jei dar nori gyventi, turi nustoti svaigintis. 

"Linksmybės yra linksmybės, bet jos turi kitą pusę - labai skaudžią", - dabar sako Š.Mačiulis. Pakeisti gyvenimo būdą, atsikratyti pragaištingų įpročių, kaip žinoma, pavyksta ne visiems. Ne vienas gabus ir kūrybingas žmogus iškeliavo anapilin, nes per alkoholį ar narkotikus prarado sveikatą. Kodėl jiems nepasisekė atsitiesti, kaip grupės "Poliarizuoti stiklai" lyderiui? Šaras svarsto, kad gal nepakankamai smarkiai norėjo. "Galbūt nepripažino problemos rimtumo ir masto, nesuprato, kad ji iš tiesų baisi, - tęsia jis. - Dabar galiu apibendrinti, kad visos mano bėdos - šeimos, darbo, santykių su žmonėmis, finansinės - buvo dėl gėrimo." Prie jų, aišku, galima pridėti ir sveikatą - juk, kaip pasakoja Šaras, atsigauti jam prireikė daugiau kaip metų.

Ekonominė nauda

Š.Mačiulis ne tik metė gerti, po kurio laiko jis nustojo ir dūmą traukti. Neseniai muzikantas apskaičiavo ir ekonominę naudą. Vyras neberūko daugiau kaip 1200 dienų, kadangi kasdien jam reikėdavo pakelio cigarečių, jų atsisakęs per tą laiką sutaupė daugiau kaip 10 tūkst. litų. Lygindamas, kiek anuomet išgerdavo, Šaras sakė, kad per blaivybės laikotarpį sutaupytą sumą galima prilyginti vieno kambario buto naujos statybos name kainai. Vadinasi, dabartinis gyvenimo būdas ne tik sugrąžino muzikantui sveikatą, bet ir taupo jo finansus. 

Vyriškas požiūris

Muzikantas teigia, kad dabar gyvenimas teka sraunia srove. "Tarsi atvėrus užtvankos šliuzus", - vaizdžiai lygina Š.Mačiulis. Jis jaučia didelę aplinkinių paramą. "Kadangi jaučiuosi skolingas žmonėms už jų gerumą, tai apskritai užkerta kelią į buvusį gyvenimą. Nenoriu nuvilti", - apie stiprią motyvaciją sako Šaras. 

Keisti likimo vingiai lėmė, kad muzikantui nusprendus gyventi blaiviai pasipylė skaudūs praradimai. Per pusę metų mirė žmona, uošvis, sesuo, nugaišo šuo. Tačiau negandos ir netektys nepastūmėjo bandyti atsipalaiduoti, Š.Mačiulis nepradėjo vėl svaigintis. Jis vyriškai suvokė, kad turi būti dar stipresnis, nes reikia rūpintis namais ir artimaisiais - mama, dukra Egle, rasti laiko našlaite tapusiai dukterėčiai Austėjai.

Neseniai viename socialiniame tinkle Šaras pacitavo mintį: "Paimk gyvenimą į savo rankas, ir kas atsitiks? Siaubingas dalykas - nebebus ko kaltinti." Ar muzikantas išgyvena dėl beprasmiškai sudeginto laiko girtuokliaujant? "Taip. Siaubingas dalykas", - apie maždaug septynerių metų alkoholinę prarają sako Šaras. Kartu jis pripažįsta, kad patirtis, nors ir skaudi, vis dėlto naudinga. "Pats buvau kaltas. Tačiau tai buvo pamokos, be kurių neturėčiau to, ką turiu šiuo metu, - tvirtina pašnekovas. - Dabar reikia eiti tolyn, taisyti klaidas ir aiškinti kitiems, kad tokių nedarytų."

"Sugrįžk..."

Tai, kas susikaupę sieloje, grupės "Poliarizuoti stiklai" lyderis Š.Mačiulis išliejo išleisdamas solinį albumą "Šaras. Sugrįžk į kaimą". Populiarioji daina "Medžiai be lapų", pirmą kartą skambėjusi maždaug prieš ketvirtį amžiaus, taip pat yra naujoje kompaktinėje plokštelėje. Kaip vardija muzikantas, į ją sudėtos trys visai naujos dainos, trys apynaujės ir šešios - laiko išbandytos ir gerai žinomos klausytojams. 

"Rokas yra protesto muzika", - primena muzikantas. Beveik prieš 20 metų sukurta daina "Sugrįžk į kaimą", pagal kurią pavadintas albumas, Š.Mačiulis kvietė sustabdyti migraciją iš provincijos į miestus. Mat anuomet, kai buvo atkurta Lietuvos nepriklausomybė, nebeliko kolūkių, keitėsi gyvenimo būdas, žmonės nebenorėjo gyventi kaime. Dabar muzikinis kūrinys suskambėjo naujai. Albumo dainų per internetą paklausę emigrantai susigraudinę rašo Šarui, kad kūrinyje "Sugrįžk į kaimą" girdi kvietimą parvažiuoti gimtinėn. "Perkeltine prasme kaimu galima vadinti mūsų Lietuvėlę, - teigia Š.Mačiulis. - Tiesiai sakant, juk esame Europos provincija."

Sostinės rajoną Žvėryną, kuriame įsikūręs muzikantas, jo nuomone, taip pat tiktų taip vadinti. Mat čia draugiška bendruomenė, kaimynai vieni kitus pažįsta. "Šiame rajone gyvenu jau 40 metų, - sako Šaras. - Mano namas beveik miške. Ideali vieta gyventi ir kurti."  

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"