Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Santūrioji D.Katkaus Penelopė

 
2008 07 26 0:00
Šv. Kristoforo kamerinio orkestro vadovas ir VU anglų kalbos dėstytoja drauge jau daugiau kaip keturis dešimtmečius.<br>Asmeninio archyvo nuotraukos
Šv. Kristoforo kamerinio orkestro vadovas ir VU anglų kalbos dėstytoja drauge jau daugiau kaip keturis dešimtmečius.
Asmeninio archyvo nuotraukos

Nesulaukusi, kada į namus grįš maestro Donatas Katkus, žmona Laima skambina jam ir sako: 'Čia tavo Penelopė. Kada namo sugrįši, Odisėjau?'

Populiarųjį Šv. Kristoforo kamerinio orkestro vadovą D.Katkų galima pamatyti per televiziją, koncertus, renginius, vakarėlius, interviu su juo skaityti spaudoje. Kartkartėmis jis ką nors pasako apie žmoną Laimą. Iš tų pokalbio nuotrupų sunku suprasti, kas ta moteris, daugiau kaip keturis dešimtmečius gyvenanti su energinguoju, puikų humoro jausmą turinčiu maestro. Skambinu D.Katkui ir prašau pasakyti žmonos telefono numerį. Jis padiktuoja skaičius. Nežinau, ar L.Katkuvienė norės susitikti pasikalbėti, todėl prašau, kad maestro man palinkėtų sėkmės, kai prašysiu, kad ji duotų interviu. "Sėkmės", - juokiasi D.Katkus.

Namie nedažnai mato.

Kaip ir nujaučiau, muziko sutuoktinę tenka įkalbinėti. Telefonu aiškina, kad ji tėra pilka pelytė. Vis dėlto pavyksta susitarti ir įsiprašyti į Katkų šeimos namus. Kitą dieną nekantraudama skubu į svečius. Duris atidaro L.Katkuvienė, paruošusi kavos kviečia į antrą buto aukštą. Kažkur erdviuose namuose yra ir maestro D.Katkus - iš kažkur sklinda styginio instrumento garsai. Tačiau kol kalbamės su žmona, vyras nesirodo. L.Katkuvienė sako, kad sutuoktinis dažniausiai namo grįžta dešimtą ar vienuoliktą valandą vakaro, todėl tokiu metu, penktą, rasti jį čia neįprasta. Todėl domiuosi, kur dažniau ji mato vyrą - namie ar per televizorių? "Dažniau matau per televizorių, girdžiu per radiją, skaitau spaudoje, - šypsosi pašnekovė. - Jis yra barbė šimtadarbė."

Improvizatorius

L.Katkuvienė prisipažįsta, kad LNK muzikinį šou "Žvaigždžių duetai", kur maestro buvo vertinimo komisijos narys, labai nenoromis, bet žiūrėjo. "Vaikai nervinosi. Jie mano, kad rimtam muzikantui nevertėtų eiti į tokį šou. Tačiau Donatas turi savo argumentų - ir gana svarių. Apie juos reikėtų paties klausti", - už vyrą žmona nekalba. Pažiūrėjusi į jį televizoriaus ekrane, ji vyrui duoda pastabų. Kartais pasako, kad buvo nejuokinga, perspaudė, arba kad maestro nebuvo "geros formos". Taigi pažeria kritikos. "Dažniausiai jis pats jaučia ir sako neturėjęs nuotaikos", - tvirtina moteris.

Kai L.Katkuvienė buvo Vilniaus universiteto Anglų filologijos katedros vedėja, jai dažnokai reikėdavo sakyti kalbas. Prieš tai gerai apgalvodavo, ką sakys. Taip buvo įpratusi. Kartą ji paklausė vyro, ar prieš pakildamas į sceną jis pagalvoja, ką sakys. D.Katkus patikino, kad ne. Vieną kartą pabandė tą daryti. Po to apgailestavo: "Sužlugau." Žmona jį vadina improvizatoriumi.

Pritariu, kad maestro niekada žodžio kišenėje neieško. L.Katkuvienė linkteli galvą: ir per jųdviejų ginčus vyras būna iškalbingas. "Kas laimi? Aš jį apkaltinu demagogija", - juokiasi moteris. Ir iš karto sako pagiriamuosius žodžius, kad D.Katkus bet ko neplepa - išsiplečia iki platesnio konteksto, viską susieja ir sugeba padaryti svarbias išvadas.

Kompiuteris, žolė ir taksi

Viešumoje D.Katkus visada energingas ir šmaikštus. Todėl smalsu, koks jis namuose. Tarkime, egzistuoja legenda, kad komikai tarp savų žmonių virsta niūruoliais. L.Katkuvienė sako, kad būna įvairiai: jei vyras labai pavargęs, smakso prie kompiuterio ir žaidžia kortomis. Kai savaitgalį sutuoktiniai praleido kaime, D.Katkus pjovė žolę. Ir priėjo prie išvados: "Žolę pjauti geriau negu žaisti kortomis." Mat sėdinčiam prie kompiuterio į galvą lenda mintys, o gamtoje visos problemos išsitrina.

"Esu santūri, - save apibūdina L.Katkuvienė. - Dabar jau galiu užkalbinti žmogų. Anksčiau sunkiai sekdavosi. O jis su kiekvienu žmogumi kalba kaip su seniai pažįstamu." Neseniai, kai jiedu važiavo taksi automobiliu, D.Katkus vairuotojui papasakojo apie vieną savo draugą, užsienio šalies kompozitorių: kaip tas dirba, geria, šunis augina, kuo serga. "Jam patinka bendrauti su žmonėmis. O būdamas betarpiškas ir save pralinksmina", - aiškina sutuoktinė.

Svarstau: galbūt todėl kadaise tarp jųdviejų ir atsirado trauka kaip skirtingų polių magnetų? "Taip, mes esame visiškai skirtingi", - patvirtina pašnekovė.

Vadovauja vairuotojai

L.Katkuvienė atskleidžia, kad vyras nemoka vairuoti. Dažniausiai keliauja taksi automobiliais. Anot pašnekovės, D.Katkų tikriausiai pažįsta visi sostinės taksi vairuotojai. Tačiau šeima turi automobilį. Jei yra reikalas, už vairo sėda L.Katkuvienė. "Esu nedrąsi vairuotoja, nepasitikinti savimi, - neslepia pašnekovė. - Važiuoju tik į kaimą ar netoli esančią krautuvę - po miestą bijau."

Tačiau ji turi patarėją. D.Katkus mėgsta nurodinėti už vairo sėdinčiai žmonai. "Jei pats išmoktų vairuoti, netektų didelio malonumo, - šypsosi moteris. - Tada aš galėčiau jį graužti."

Ne toks geras kulinaras

Klausiama, kas šeimininkauja virtuvėje, L.Katkuvienė juokiasi: "Mano vyras buvo apsiskelbęs dideliu kulinaru, bet tai - mistifikacija." Pasirodo, maestro nėra toks geras patiekalų gaminimo meistras, kaip galima būtų pagalvoti, matant jį per kulinarinius šou. Kad vyras sugeba iškepti kiaušinienę, žmona sužinojo gal po dešimties bendro gyvenimo metų. "Neatsargiai išsidavė", - sako L.Katkuvienė. Pastaruoju metu jiedu dažnai nueina į restoraną. O namuose valgyti paprastai gamina žmona. Viena bėda - vyras ne visada į namus grįžta tada, kada pažada. Neįspėjęs nepareina pietauti, kartais ir vakarieniauti. Pastaruoju metu, nesulaukusi vyro, L.Katkuvienė skambina jam ir prisistačiusi Penelope klausia, kada Odisėjas grįš namo.

Moteris sako nežinanti, kas yra pavydas. Nėra buvę priežasčių. "Turiu labai gerų draugių, jos niekada nėra man apskundusios Donato, - juokiasi L.Katkuvienė. - Nors jis ir mėgsta paflirtuoti."

Atlėpusios ausys

Esu girdėjusi anekdotą, kad D.Katkus muzikalus todėl, kad turi dideles atlėpusias ausis. Kai pasakau L.Katkuvienei, ji šypsosi. Klausiu: gal dėl ausų ji atkreipė dėmesį į Donatą? Moteris patikina to nė nepastebėjusi. Prisimena, kad būdama studentė ji gyveno bendrabutyje Čiurlionio gatvėje. Kartą kambario draugė jai pasakė: "Pas tave buvo atėjęs kavalierius. Jo didelės ausys." Mergina pradėjo sukti galvą, kuris iš pažįstamų vaikinų tuo pasižymi. Taip ir neprisiminė. "Tokiems dalykams esu visiškai nepastabi, ir jie man nieko nereiškia", - patikina pašnekovė.

Adomas ir Ieva

Katkų pora gyvena kartu daugiau kaip 40 metų. Susipažino būdami studentai. Donatas mokėsi konservatorijoje, Laima - universitete. Ji dalyvavo konservatorijos organizuotoje ekspedicijoje rinkti tautosakos. Užrašinėjo raudas ir dainas. Dirbo poroje su vienu muziku. Šis padarė gražių tos vasaros nuotraukų ir parodė savo bičiuliui Donatui. "Šauni pana, - pasakė būsimasis maestro. - Reikia susipažinti." Pasitaikius progai taip ir atsitiko. Pažinties proga Donatas merginą pavaišino labai skaniais obuoliais iš mamos sodo. "Ne aš jį gundžiau obuoliais, o jis mane", - prisimindama juokiasi L.Katkuvienė. Taip mitas apie Adomą ir Ievą buvo apverstas.

Kitą kartą senamiestyje Laima ėjo pro spaudos kioską ir pamatė laikraštį skaitantį Donatą. Jis paklausė: "Ar žinai, kad mirė N.Chruščiovas?" Mergina nepatikėjo. Pradėjo skaityti, kalbėtis su Donatu. Šnekučiuodamiesi praleido visą dieną.

Nuo tada jiedu - pora. Kurį laiką draugavę jaunuoliai galiausiai susituokė. "Donatas mane įvarė į kampą ir privertė ištekėti", - humoro nestokoja ir populiariojo muziko žmona.

Nepailstantis

Prašau paaiškinti apie ilgametę trauką sutuoktiniui. "Nesu sutikusi kito tokio žmogaus, kuris turėtų tiek daug energijos. Galėdavo dirbti pamiegojęs porą valandų. Repetuoja, koncertuoja, rašo straipsnius... Stebina mane. Juokiuosi: "Tu - kaip Leninas, vieną darbą keiti kitu." Jis man aiškina, kad tokiu būdu pailsi: akademijoje dirba su studentais, po to - su orkestru, tada eina į kokią nors komisiją... Jam labai įdomu tai, ką daro, - kalba D.Katkaus žmona. - Domisi poezija. Jis - plataus akiračio ir labai protingas žmogus. Ne tokia dažna savybė."

"Anglikonė"

Kadaise Laimos vyresnis brolis Arvydas, turėjęs jai didelės įtakos, iš kažkur parvežė mažytį anglų-rusų kalbų žodyną. Ir užrašė: "Laima, atmink, kad tau skirta būti anglikone." Mat turėjo mokytoją, kurį vadino anglikonu. Taip ir atsitiko. Studijavusi anglų kalbą L.Katkuvienė 44 metus dėsto Vilniaus universiteto studentams. "Tiesa, kai rašiau disertaciją, buvau ketveriems metams išėjusi. Dar kurį laiką nedirbau, kai gimė vaikai", - patikslina pašnekovė.

Tačiau vyro anglų kalbos ji nemoko. Tą D.Katkus daro savarankiškai. Net kai važiuoja į keliones, vežasi anglų kalbos vadovėlį. L.Katkuvienė sako, kad sūnus Mykolas tuo panašus į tėvą. Tik vyresnioji atžala Laurynas klausydavosi mamos pamokų.

Naujųjų metų šventės nuovargis

Katkų porai keblumų kelia Naujųjų metų sutikimas. "Gruodžio mėnesį būna koncertų maratonas po visą Lietuvą, - pasakoja maestro žmona. - Paskutinę metų dieną paprastai būna du koncertai Šv. Kotrynos bažnyčioje. Kai Donatas grįžta, būna, kad dvyliktos valandos nebesulaukia. Užmiega. Tačiau pernai kiek pasėdėjome, sutikome Naujuosius."

Važiuodamas į gastroles D.Katkus dažnai ir žmoną pasiima. "Sovietiniais laikais buvo sunkoka gauti leidimą kartu važiuoti. Ir vaikai buvo maži. Anuomet lydėjau, kai važiavo gastrolių į Suomiją, Vokietiją, - pasakoja L.Katkuvienė. - Dabar dažniau drauge keliaujame."

Šią savaitę sutuoktiniai išsiruošė į Vieną. L.Katkuvienė domisi architektūra, todėl maestro pasiūlė jai pamatyti Austrijos sostinę.

Žmonos "ne"

Prisimindama pokalbį telefonu su L.Katkuviene, klausiu: gal vis dėlto ji - ne pilkoji namų pelytė, o pilkasis kardinolas? "Mano šeimos vyrams labai nepavadovausi", - šypsosi pašnekovė. Pasirodo, jiedu su maestro namie turi savo teritorijas, kuriose šeimininkauja.

L.Katkuvienė pripažįsta esanti taupi - vaikystėje buvo mokoma, kad net iš maisto likučių galima skaniai valgyti pagaminti. D.Katkui, kadaise patyrusiam, kas yra neturtingas gyvenimas, dabar patinka leisti sau daryti, ką nori. "Nors jo poreikiai tikrai nedideli, neperka tūkstančius kainuojančių drabužių. Regis, apskritai turi vieną kostiumą", - paaiškina muziko žmona. Vis dėlto, jei D.Katkus pasako, kad reikėtų naujo šaldytuvo, sutuoktinė prieštarauja, kad senasis dar geras. Ji nenori sutikti, kad namie reikia remonto. "Visada sakau: ne, - juokiasi L.Katkuvienė. - Tačiau dažniausiai jis laimi."

Naujas žvilgsnis

D.Katkui darytos klubo sąnario, akių operacijos. Žmona sako, kad jis yra stebėtinai ištvermingas, nors kai kada būna labai nekantrus.

Po klubo sąnario operacijos būdamas sanatorijoje muzikas veltui laiko neleido - parašė knygą apie muzikos atlikimo meną. Apskritai nenorėjo ten pasilikti, bet žmona įkalbėjo.

Maestro daugelį metų buvo prastas regėjimas. "Nešiojo akinius, linzes. Tačiau tai buvo kankynė. Porą kartų net pargriuvo, nes beveik nieko nebematė", - pasakoja L.Katkuvienė. Galiausiai D.Katkui buvo padaryta akių operacija. Pasaulį, taip pat ir žmoną, jis išvydo tarsi iš naujo. "Dabar pamatysi, kad aš ne tokia, kokia buvau anksčiau", - šypsojosi L.Katkuvienė.

Maestro apie žmoną

"Po akių operacijos praregėjau - pagaliau supratau, su kuo gyvenu. Man patinka žmonos baisiosios savybės ir nepatinka gerosios. Aš žymiai geriau išmanau apie vairavimą, o ji nepakenčia, kai labai švelniai pasakau: "Kur tu suki?" Kam nervintis? Ji užkerta kelią mano norui vadovauti.

Per renginius palikęs žmoną bendrauju su kitais? Turiu labai daug draugų, su kuriais matausi labai retai. Su visais reikia pabendrauti. O ji nelabai nori.

Kodėl nedarau valgyti? Matyt, kažkas gamina skaniau, negu aš...

Žmona manimi pasitiki ir niekada nepavyduliauja? Blogai. Mane tai žemina. Koks aš vyras? Reiškia, jau viskas - niekam nebereikalingas.

Nepranešu, kad užtruksiu ir namo grįšiu vėliau? Užsimirštu. Leidžiu laiką su įdomiais draugais.

Kodėl nepatinka žmonos gerosios savybės? Todėl, kad niekaip negaliu jai prilygti. Prie žmonos aš blankstu."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"